« 1 2 3 4 5 6 »
Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Reaguji na quinuxe:
přehledný seznam (kterému by možná neuškodila anotace)
Anotace tam nějaký čas byly. Už delší dobu plánuji, že je tam vrátím.

No možná jich méně zaznamenáváš, což ale neznamená, že jich ubývá. ;o))
Že by lidé nenašli cestu ke kontaktnímu formuláři? To mi nepřipadá pravděpodobné. Za poslední měsíc je to dokonce nejčastěji načítaná stránka :-)
Nějaké negativní ohlasy bych měl zaznamenat i zde na diskusi, ne? Jsi tu s touto výtkou první.

Je to tvůj web a jak s ním nakládáš a čeho s ním chceš docílit je jen tvá věc.
Jak by řekl mladší kolega Ludvík: stát jsem já.

Jenže dá se to udělat tak, aby se rychle zorientovalo podstatně více lidí než jen malé stádo.
Zeptám se tedy znovu: Jak si představuješ rozumnou navigaci? (Odpověz, prosím, ve stavu nejbdělejším.)

ale když ty informace budu muset z toho webu dolovat a přemýšlet jak, co, kde patří tak z toho moc dobrý pocit mít nebudu
Já již dva roky doluji informace z nejzapadlejších zákoutí W3C (svého času i z Member Area). Musím nad tím přemýšlet, samozřejmě. Kdybych z toho neměl dobrý pocit, tak to nedělám.

doporučuji knihu "Webdesign - nenuťte uživatele přemýšlet" od Steve Kruga
Jak jsem zde již psal HeWeRovi, ani Krugovo pravidlo neplatí všeobecně. „Uživateli, přemýšlej!“ -- to přece není automaticky hrozba. Může to být i výzva. Záleží na okolnostech. Záleží na všem možném. Na základní škole také nutí žáčky přemýšlet. Stejně jako mohou vychovávat učitelky, může vychovávat i webmaster. Krásný příklad ze života: vychováváme návštěvníka k tomu, aby klikal na logo, chce-li se dostat na úvodní stránku webu. Chvíli trvá, než to začínající brouzdal pochopí. Mnoho webů (včetně mého) nenabízí jinou cestu na úvod a nikdo jim to nevyčítá jako chybu.

Jsou-li hlavním lákadlem pro návštěvníka mé články a fakta v nich, mám v tomto miniaturním trhu monopol a mohu si vůči návštěvníkovi dovolit docela dost. Mohu ho nutit k lecčemu a mohu ho i donutit přemýšlet. Ztráty v podobě použitelnostních chyb sice jsou, ale jsou procentuálně mnohem menší, než by byly u zpravodajského portálu v tvrdém konkurenčním prostředí. Tím nechci říct, že by mě netrápily. Jen se mi nelíbí jejich zveličování.


Reaguji na habendorfa:
Bude.
Ale bude jich málo a jakoukoliv odezvu rozředí dovolené.
Očekával jsem, že poslední článek v Kritice vzbudí větší ohlas. Buď jsem přecenil jeho význam, nebo podcenil léto. Nebo obojí.
thingwath
Profil
Myslíš, že obětaví bojovníci za XHTML a světlou budoucnost mají nějaké dovolené? A že v pět ráno spí? Chá, podcenili nás.

I když bych teda radši bral ty dovolené a teď vesele podřimoval.
Chamurappi
Profil
Reaguji na thingwathe:
Vzdej to, bdělý bojovníku. Temná strana je <strong>tučná</strong> i v pět ráno.
thingwath
Profil
Jaký je to pocit, zjistit najednou, že i v pět ráno jsou zde síly ochotné vyjet do boje s praporcem pravdy a lásky? :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na thingwathe:
Klamavý a pomíjivý.

Vyjádříš se k tématu, nebo ses jen přišel do tohoto starého vlákna pochlubit, že jsi zrovna dneska vzhůru?
jozob
Profil
Malá časť Temnej Strany sa práve prebudila.

Chamurappi
Tiež som čakal, že posledný článok vzbudí ohlas.

Ešte ma napadlo, že by už bolo dobré začať prepisovanie do English.
RPG
Profil
... A neutrální pozorovatelé sledují snažení jak Temné, tak Světlé strany pomalu s vykroucenou hlavou.
Přidávám se k jozobovu nápadu. Skutečně by neuškodilo přeložit do englištiny alespoň pár článků.
pE eLL
Profil
Chamurappi:
mohu si vůči návštěvníkovi dovolit docela dost. Mohu ho nutit k lecčemu a mohu ho i donutit přemýšlet.
Tak tahle veta me velice pobavila :)))))))))))
Railbot
Profil
pE eLL
Co je na ni tak strasne zabavneho?
thingwath
Profil
Co bych měl říkat k tématu... Třeba to, že zejména sytě rudé pozadí v částí K považuji za přinejmenším lehce šílený nápad? Že táhlo na změnu velikosti písma se mi moc nezdá, protože zcela zbytečně duplikuje už existující ovládací prvek prohlížeče?
Jay Jay
Profil
Když se na to tak dívám, tak mi dost vadí ten font článků.
AlešD
Profil
Chamurappi:

Jak by řekl mladší kolega Ludvík: stát jsem já.

ROTFL!!!
Bubák
Profil
Když se na to tak dívám, tak mi dost vadí ten font článků.
Tak si přečti první reakci = druhý příspěvek http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=2&topic=26 863&page=0
quinux
Profil
Chamurappi
Že by lidé nenašli cestu ke kontaktnímu formuláři
Jedná věc je cestu najít a druhá po ní jít.

Zeptám se tedy znovu: Jak si představuješ rozumnou navigaci? (Odpověz, prosím, ve stavu nejbdělejším.)
V případě tvého webu, bych ocenil globálně seznam kategorií (tolik jich tam zas nemáš) včetně odkazů na blog a o webylonu.
Místa to moc nezabere a web to zpřehlední. Určitě by se do ní vlezly celé názvy kategorií narozdíl od současného stavu, kdy (jak už jsem upozornil) v přehledu kategorií pojmenováváš jednu (tedy doufám, že jen jednu ;o) kategorii "technická evangelizace" a v drobkové navigaci pak jen "evangelizace" - popravdě, kdybych na tuto stránku přišel z vyhledávače a web bych vůbec neznal, takbych si mohl myslet, že je to nějaký "panbičkářský" web. ;o)

Já již dva roky doluji informace z nejzapadlejších zákoutí W3C (svého času i z Member Area). Musím nad tím přemýšlet, samozřejmě. Kdybych z toho neměl dobrý pocit, tak to nedělám.

Je jedna věc přemýšlet nad něčím co tě zajímá a víš o co jde a druhá věc přemýšlet nad něčím o čem moc nevíš. ;o)

...Mohu ho nutit k lecčemu a mohu ho i donutit přemýšlet...
Ano je pravda, že to pravidlo neplatí všeobecně, ale platí, že člověk, který se snaží z nějakého webu vydolovat nějakou informaci a dlouho mu to nejde tak zpravidla odchází. A hůř když odchází s pocitem, že on je ten blb, který se daný web nepochopil :o)

Myslím, že nezveličuji. Opravdu si myslím, že ta globální navigace tomu webu opravdu chybí i když je pravda, že provedené změny hodně pomohly.
Jay Jay
Profil
Bubák : prosím ?
Chamurappi
Profil
Reaguji na jozoba:
Ešte ma napadlo, že by už bolo dobré začať prepisovanie do English
Je to v plánu, ale nemá to prioritu.


Reaguji na thingwathe:
zejména sytě rudé pozadí v částí K považuji za přinejmenším lehce šílený nápad
Co je na tom tak šíleného? Je to ta nejžhavější část Webylonu.

Že táhlo na změnu velikosti písma se mi moc nezdá, protože zcela zbytečně duplikuje už existující ovládací prvek prohlížeče?
Málokdo má v prohlížeči ovládací prvek schopný změnit natrvalo velikost písma právě jednoho konkrétního webu. Lidé s větším rozlišením mohou upřednostňovat širší sloupec s textem zároveň s přiměřeně krátkými řádky (co do počtu písmenek). To si mají kvůli tomu vždy při příchodu na můj web zvětšovat písmo v prohlížeči?
Umožňuji-li měnit šířku sloupce, bylo by naopak chybou neumožnit stejným způsobem měnit i velikost písma.


Reaguji na Jay Jaye:
Lucida Sans Unicode vypadá velmi pěkně se zapnutým ClearTypem. Krom toho můžeš písmo změnit.


Reaguji na quinuxe:
V případě tvého webu, bych ocenil globálně seznam kategorií (tolik jich tam zas nemáš) včetně odkazů na blog a o Webylonu.
To by bylo to konstantní menu, o němž mluvil Prokop. Je v zájmu návštěvníka přeběhnout snadno, rychle a možná i omylem z neosobní kritiky konsorcia na osobněji pojatý weblog? Každá část je psána trochu jinou formou.

Místa to moc nezabere a web to zpřehlední.
Řekl bych, že to naopak přidá šum. Možná se pletu, ale nevadí ti na Webylonu spíše to, že tam není žádný ten šum, co se obvykle vyskytuje na webech? Že vypadá prázdně? Spousta stránek si dneska narvává sloupce všemožnými odkazy, na které dost možná nikdo nikdy neklikne, jsou tam jen jako výplň. Nejzřetelnější to je na málo obsažných weblozích. Svoji touhu po výplni uspokojují jejich autoři tím, že si zdobí sloupce různými ikonkami: na spřátelené weby, na zamilovaný prohlížeč, na minimálně tři validátory, na dogma, na operační systém, na zalejvací kecálek atd.
Ve srovnání s takhle vyzdobeným webem vypadá stránka se dvěma/třemi navigačními odkazy skutečně atypicky. Zřetelněji se soustředí na obsah. Jako uživatel mám takto soustředěné weby rád. Necítím se na nich zmateně, nepřipadají mi nepřehledné. Naopak. Někdy méně znamená více. Autor klade menší důraz na provázání svého webu a o to zřetelnější jsou ty vazby. Pavučina místo klubíčka.

ocenil bych globálně seznam kategorií
Ty kategorie nejsou zase tak důležité. Vytvořil jsem je hlavně kvůli jednoduššímu odkazování. Podle mých statistik je sám od sebe používá málokdo. Většina nových čtenářů sjíždí články chronologicky, s čímž jsem docela spokojen.

v přehledu kategorií pojmenováváš jednu (tedy doufám, že jen jednu ;o) kategorii "technická evangelizace" a v drobkové navigaci pak jen "evangelizace"
Jen jednu? Každá kategorie má krátký název zobrazovaný v URL a drobečcích a dlouhý název zobrazovaný v seznamu kategorií a seznamu článků dané kategorie. Krátké označení tak jako tak potřebuji a to dlouhé je zase výstižnější.

Opravdu si myslím, že ta globální navigace tomu webu opravdu chybí
A kam přesně bych ji měl podle tebe dát, aby nepřekážela?

provedené změny hodně pomohly
Před změnami ses mohl z libovolného článku dostat na libovolný článek části W (tedy O Webylonu). Téměř nikdo to tenkrát nepoužíval.
jozob
Profil
Chamurappi
"Spousta stránek si dneska narvává sloupce všemožnými odkazy, na které dost možná nikdo nikdy neklikne, jsou tam jen jako výplň. Nejzřetelnější to je na málo obsažných weblozích. Svoji touhu po výplni uspokojují jejich autoři tím, že si zdobí sloupce různými ikonkami: na spřátelené weby, na zamilovaný prohlížeč, na minimálně tři validátory, na dogma, na operační systém, na zalejvací kecálek atd."
S týmto tvrdením súhlasím. Sám práve rozmýšľam nad rozložením obsahu na osobnom webe a nie je to ľahké. Na jednej strane mám hotovú bežnú (používanú, populárnu, obyčajnú, klasickú) štruktúru rozloženia, ale na druhej strane nemám obsah. Zjednodušene, mám kam, ale nemám čo.

Práve Tvoj príspevok mi vložil do hlavy chrobáka o určitej konvencii:
"Takto vyzerá bežný web, musí tak vyzerať aj ten môj, tvoj, jeho, jej, náš, váš, ich."

Osobne mám tiež skúsenosti, že užívatelia sa na stránke pohybujú pomocou odkazov na úvodnej stránke v sekcii pre hlavný obsah. Do postrannej navigácie zavíta málokto.
jozob
Profil
Ešte jedna vec. Navigáciu, o ktorej sa bavíme, by sme mohli považovať vo vzťahu k jednotlivým sekciam za globálnu. Tu sa hodí úvaha Jareda Spoola o dôležitosti globálnej navigácie. http://www.uie.com/brainsparks/2005/10/19/global-navigation-not-worthw hile/
quinux
Profil
Chamurappi
Řekl bych, že to naopak přidá šum..
Nemyslím. Jak jsem říkal máš těch kategorií málo (celkem 6 pokud se nepletu). Když je umístíš (třeba) pod fotku (jako např. http://www.webylon.info/K.09), nezabereš tím moc místa. Ta navigace nemusí být nějak extra výrazná, ale zase by neměla být přehlédnutelná. Samozřejmně cpát tam pak další zbytečnosti jako na některých (nejen) blozích je nesmysl.

Ty kategorie nejsou zase tak důležité. Vytvořil jsem je hlavně kvůli jednoduššímu odkazování. Podle mých statistik je sám od sebe používá málokdo. Většina nových čtenářů sjíždí články chronologicky, s čímž jsem docela spokojen.
Ano v tomhle to máš celkem dobře udělaný, zvláště když jsi přidal ty šipky (předchozí - následující), ale teď jsem si zrovna všiml, že v seznamu článků se ti nezmnění barva navštíveného linku což může být blbý, protože nikdo (alespoň já;o) nepřečte celý web na jeden zátah. - to je taková poznámka sem si toho náhodou teď všiml ;o)

Jen jednu?
Já to víc neprocházel.

Každá kategorie má krátký název zobrazovaný v URL a drobečcích a dlouhý název zobrazovaný v seznamu kategorií a seznamu článků dané kategorie. Krátké označení tak jako tak potřebuji a to dlouhé je zase výstižnější.
Ano je mi jasné, že potřebuješ kratší názvy, vždyť tam není na delší vůbec místo. ;o) Ale právě tohle považuji za velkou chybu, protože máš zdvojené pojmenování kategorií a to může (někomu) působit velké problémy.

A kam přesně bych ji měl podle tebe dát, aby nepřekážela?
Už jsem odpověděl výše. ;o)

No, aby jsme se snad už více "nehádali". Je to tvůj web, co si s ním budeš dělat je tvá věc. Nechci po tobě, abys teď začal vše měnit podle toho co jsem řekl, ale abyses nad tím zamyslel hlouběji než jen těch pár vteřin co čteš tenhle příspěvěk. Možná ti radím špatně, možná dobře. Těžko bez testů něco zjistíš. Spousta lidí ti ani neřekne, že jim tam něco vadí, obzvláště pak ti co příjdou na ten web aniž by věděli co jsi zač. To, že vede k formuláři cesta lehká neznamená, že když k němu někdo dojde, že ho využije (a to může být na tebe naštván sebevíc;o)
RPG
Profil
quinux
Člověče, ty by ses měl dát na politiku. Škoda, že se mi to všechno nechce číst...
jozob
Profil
quinux
"abyses nad tím zamyslel hlouběji než jen těch pár vteřin co čteš tenhle příspěvěk"
Myslím, že Chamurappi sa tým zaoberá tak, ako je pre neho potrebné.

"Těžko bez testů něco zjistíš"
Ak by si pozorne čítal každý Chamurappiho príspevok, zistl by si, že testy / štatistiky robí.
Chamurappi
Profil
Reaguji na quinuxe:
Když je umístíš (třeba) pod fotku (jako např. webylon.info/K.09), nezabereš tím moc místa.
Pod obrázek? Do toho bloku se samotným článkem? To mi nepřipadá moc logické. Méně intuitivní místo pro odkazy tohoto druhu už by bylo snad už jen přesně uprostřed článku.

v seznamu článků se ti nezmění barva navštíveného linku, což může být blbý
Může. Jenže s více barvičkami se mi to nelíbilo :-)
Seznamy článků potřebují změnu, vrhnu se na ně příští týden.

ale abyses nad tím zamyslel hlouběji než jen těch pár vteřin co čteš tenhle příspěvěk
Stalo se. Hlubší zamyšlení se zakouslo na 97 % a zatím nevedlo k přehodnocení. Možná jen potřebuji restartovat představivost: Zkus navrhnout lepší místo pro tu „globální“ navigaci.

Spousta lidí ti ani neřekne, že jim tam něco vadí, obzvláště pak ti, co příjdou na ten web, aniž by věděli, co jsi zač.
Mám přátele patřící do cílové skupiny. Čas od času osobně někoho z nich (nenápadně) navedu na Webylon a pak pozoruji, jak se v Kritice W3C orientuje, případně vyslechnu komentáře -- i když ty se většinou týkají obsahu. Získávám zaručeně nezaujaté hodnocení, neboť hodnotitel neví, co jsem zač -- netuší, že ta osoba čučící mu přes rameno je autorem.
habendorf
Profil
http://www.webylon.info/K.24 blbne tiskový styl.
Chamurappi
Profil
Reaguji na habendorfa:
Prosím o upřesnění.
habendorf
Profil
Při náhledu ve FF je první stránka prázdná, obsah začíná na druhé. Jinde (na jiných stránkách) je to OK. Možná že v reálu by se to vytisklo dobře, nevím, nezkoušel jsem.

Mizející "Webylon" při mouseover (a nevracející se po mouseout) považuji za feature. Nebo je to chyba?
habendorf
Profil
Hm, v IE je to OK.
habendorf
Profil
V Opeře taky.

Shrnu to: ve ff při mouseover mizí text "webylon" na všech stránkách a stránka k.24 začíná až na druhém listu (tisk). Žádná tragédie.
Chamurappi
Profil
Reaguji ještě jednou na quinuxe:
Jak jsem říkal máš těch kategorií málo (celkem 6 pokud se nepletu)
Pletl ses, teprve teď jich je šest.


Reaguji na sebe:
Seznamy článků potřebují změnu, vrhnu se na ně příští týden.
Stalo se. Vrhnul jsem se. Nějaké připomínky?


Reaguji na habendorfa:
Tvá připomínka ohledně tiskového stylopisu přišla přesně v momentě, kdy jsem celou hlavičku překopával. Problém se zjevně projevuje i po překopání. Netuším, čím to je, ale chyba je nejspíše na straně generování náhledu ve Firefoxu. Obětoval jsem pár virtuálních papírů ve formátu PDF na odzkoušení tisku z Mozilly a na nich je vše v pořádku.

Mizející "Webylon" při mouseover (a nevracející se po mouseout) považuji za feature.
Takhle chápavé návštěvníky by si zajisté přál mít každý webmaster :-)

Nebo je to chyba?
Má mizet „Webylon“ a zobrazovat se „Domů“, což se i běžně děje.
Netuším, proč náhled ve Firefoxu vůbec zohledňuje pseudotřídu :hover. Velmi vážně pochybuji, že po vytištění na skutečný papír bude ten nápis také reagovat na ukázání prstem.

Žádná tragédie.
Pochybení jsem na své straně žádné nenašel, tiskový stylopis je kraťoučký, bez rizikových konstrukcí. Tragikomedie o Normě z technického hlediska v ničem nevybočuje. Více do hloubky to zkoumat zřejmě nebudu.
thingwath
Profil
Vida, přesně jak jsem říkal. Abych si mohl přečíst ten nový článek, musel jsem vypnout styly, protože ta červená je opravdu k nesnesení. Nebo má za účel nedovolit čtenáři přemýšlet, aby mu třeba došla nesmyslnost celého toho brblání okolo DTD?
Chamurappi
Profil
Reaguji na thingwathe:
Jsi zatím jediný, kdo se ozval, že mu ta barva vadí.

protože ta červená je opravdu k nesnesení
Toužíš-li mermo mocí po jiné barvě, můžeš si přepnout třeba na modrou:
javascript:void(document.body.innerHTML+="<link rel=stylesheet href=W.style>")

aby mu třeba došla nesmyslnost celého toho brblání okolo DTD?
Myslíš, že kdyby toto fórum bylo červené, že by čtenářům nedošla absurdita tvých projevů odporu za každou cenu? Za poslední rok jsi toho nesmyslně nabrblal mnohem víc než já za posledních sedm století.

To chce klid. Nádech. Výdech. Nádech. Počítat pomalu do deseti na patnáctou. Výdech.
« 1 2 3 4 5 6 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0