« 1 2 »
Autor Zpráva
daneel
Profil
Zhodnoťte mi prosím web:
123web.kvalitne.cz
Po všech stránkách, kód, vzhled, použitelnost..
thx vám
Chamurappi
Profil
Reaguji na daneela:
Do očí bijící nedostatky kódu:
1) doporučuji používat nadpisy místo <strong class="zvyrazneni2">
2) menu patří do <menu>
3) odstavce je lepší zapisovat jako odstavce, tedy <p>
4) XHTML

Nebýt zakázaného target, byl by kód xhtml-strict validní
To zní, jako bys litoval, že nemůžeš použít Strict DTD. Proč? Ona ti snad povoluje něco, co v Transitional není?
daneel
Profil
První tři body beru v potaz, to je pozůstatek z před redesignu. A 4/ měl být nějaký vtip? Jestli ano nepochopil jsem :-(

Ano snažím se dělat kód xhtml validní, a ten taget je jedno z mála co mi vadí a čeho se nevzdám, a jediné, co mi brání dát si tam tu slavnou strict ikonku 8-)

Jo a jestli se nepletu, menu je ze strictního xhtml venku.
Chamurappi
Profil
Reaguji na daneela:
A 4/ měl být nějaký vtip?
Ne, myslím to vážně.

jediné, co mi brání dát si tam tu slavnou strict ikonku
Máš zvláštní priority. Proč po té ikonce toužíš?

jestli se nepletu, menu je ze strictního xhtml venku.
To je problém Strict DTD, ne problém <menu>. Snadným řešením je nepoužívat Strict DTD.
daneel
Profil
Znova: když už používám xhtml, protože činí kód kvalitnějším, přehlednějším, snažím se ho tak skutečně dělat do posledního detailu, kam mi moje svědomí dovolí. Například vyřazení target je nešikovný, přesto s ním nejde nesouhlasit, jde-li o myšlenku xhtml.

A pověz jaký má smysl menu? Nepoužívám ho, tudíž nevidím rozdím od ul.
habendorf
Profil
když už používám xhtml, protože činí kód kvalitnějším, přehlednějším

To přece není pravda. A Chamurappi tě kousne :o)
Chamurappi
Profil
Reaguji na daneela:
když už používám xhtml
Půjdeme si popovídat o jeho výhodách?

protože činí kód kvalitnějším
Pokud ano, tak jak?

přehlednějším
Přehlednějším ho činíš ty, ne XHTML.

snažím se ho tak skutečně dělat do posledního detailu
Mám tě upozornit na všechny detaily, které jsou na tvém webu v rozporu se specifikacemi?

přesto s ním nejde nesouhlasit, jde-li o myšlenku xhtml
A ta myšlenka je jaká?

A pověz jaký má smysl menu?
Je sémantičtější. Vystihuje význam, nikoliv jen formátování. Jde-li ti o přehlednost a kvalitu, mělo by ti tvé perfekcionistické svědomí doporučovat <menu>.

tudíž nevidím rozdím od ul.
<ul> je obyčejný seznam. Doporučuji nastudovat více o sémantice.
daneel
Profil
:o)
další odpůrce xhtml? Jděte odsať, fuj ho, nechci vás tu. Já chci jen jasný názory na ten web.
Chamurappi
Profil
Reaguji na daneela:
To už je nás tolik? :-)
Jasný názor je ten, že používáš jazyk, který vlastně ani neznáš. Nebraň se, podlehni, přejdi na HTML, je to nevyhnutelné :-)
habendorf
Profil
další odpůrce xhtml?

Jestli jsi myslel mě, tak tě ujišťuji, že v ničem jiném než v xhtml 1.0 strict nepíšu. Ale to co jsi řekl je prostě blbost.
daneel
Profil
8-)
Zkus říct, že když oddělíš význam textu od jeho barvy, nebude zápis přehlednější? Místo aby bylo každý druhý slovo obalený <font.....>
habendorf
Profil
Zkus říct, že když oddělíš význam textu od jeho barvy, nebude zápis přehlednější? Místo aby bylo každý druhý slovo obalený <font.....>

To je pravda, ale to přece můžeš i v html.
A naopak, tagem <font> můžeš zprasit i xhtml, bude-li ti libo.
Chamurappi
Profil
Reaguji na daneela:
Ano, oddělit význam od vzhledu. Už tedy chápeš užitečnost <menu>?
Nebo to byl pokus o vyjádření toho oblíbeného mýtu, že <font> v XHTML není možný? Pokud ano, pak jsi patrně vycházel z učebnic, jejichž autoři nepochopili rozdíl mezi HTML a XHTML. Dotyčné jazyky se liší pouze syntakticky, nikoliv sémanticky. V XHTML 1 jsou tabulkové layouty a <font> úplně stejně normální jako v HTML 4. V obou jazycích je samozřejmě výhodnější dělat web bez nich.
daneel
Profil
Význam menu chápu, chápu i význam seznamu, jen nechápu, proč je seznamu odpíráno stát se menu. Když se říká význam, možná byb chaději slyšel struktura, protože pak by se dal rozlišovat div určený na tohl, div na tamto. Vždyť kdykoli si můžu ze spanu udělat div a chová se stejně.

Neříkám že je font nemožný, ale je už mrtvý. A mrtví se memají rušit (když je za ně lepší řešení)
HeWeR
Profil
Chamurappi
Proč tě baví předbíhat čas. Jak sám autor píše:
…asi od vánoc 2005, kdy jsem objevil kouzlo XHTML a CSS…
Myslím si, že v této chvíli autora nepřemluvíš, že tvá filozofie HTML & XHML je dobrá. On na to musí přijít sám. On se k tomu (časem dopracuje). Tím, že začátečníkovi, který prakticky s XHTML začíná začneš říkat, aby toho nechal ho akorát popudiš proti sobě (vycházím z vlastní zkušenosti :)). Vše chce čas. Je to asi takové, jako bych člověku, kteřý píše v tabulkovém layoutu, strukturu má pomocí rámců, menu obárzkové a všude animované gify a píše ve FP začal vykládat pravidla přístupnosti.
Chamurappi
Profil
Reaguji na daneela:
jen nechápu, proč je seznamu odpíráno stát se menu
Menu je specifický druh seznamu. Seznam je specifický druh blokového elementu. Na menu můžeš používat cokoliv, ale se sjednocenou sémantikou elementů se pracuje jednodušeji. Jde-li ti o krásu kódu, <menu> v něm vypadá hezky :-)

Neříkám že je font nemožný, ale je už mrtvý.
OK, ale nezabilo ho XHTML. Užívání elementu <font> s otázkou HTML vs. XHTML vůbec nijak nesouvisí. S obou jazycích je stejně (ne)validní.

A mrtví se memají rušit
Ale pokoušíš se používat šest let starý jazyk s minimální podporou mezi prohlížeči a pochybnými výhledy do budoucna. Proč ho nenecháš odpočívat v pokoji?


Reaguji na HeWeR:
On na to musí přijít sám.
Nesouhlasím.

Tím, že začátečníkovi, který prakticky s XHTML začíná začneš říkat, aby toho nechal ho akorát popudiš proti sobě (vycházím z vlastní zkušenosti :))
Hrr na mě. Velice rád si vyslechnu oponenturu.
thingwath
Profil
Proč taková uzoučká nudle?
Radek Hrabůvka
Profil
další odpůrce xhtml? Jděte odsať, fuj ho, nechci vás tu. Já chci jen jasný názory na ten web.
Hodnotí se i to, jestli je web HTML, nebo XHTML. A kouzlo Xhtml je v tom, že ti nepřináší žádnou výhodu. Ke kvalitnímu kódu nemusíš být nucen nějakou specifikací, můžeš ho psát dobrovolně.
daneel
Profil
Radek Hrabůvka
Xhtml mě naučilo (nebo se o to alespoň pokusilo) dělat kód přehledný a jednodušší. Já se rád nechám nutit nějakou specifikací, abych získal nějaký návyk.

thingwath
Antinudlový upgrade zaveden. ;-)
Railbot
Profil
daneel
dělat kód přehledný a jednodušší

Nejsem zadny maestro v oboru, ale pokud vim, tak uz to tady zaznelo a je to pravda - kod delas prehledny a jednoduchy TY, nikoli nejake XHTML. To skoro zni, jako by se v HTML nedal udelat prehledny a jednoduchy kod.
jozob
Profil
HeWeR
„On na to musí přijít sám.“
Když bude žít v jednostranním pohledu a v omylu, určite na to nepřijde. Na to je tady Chamurappi, aby začátečníci stratili nepřirozenou fóbii z HTML. Mně takhle Chamurappi pomohl, za to mu děkuju.

„ho akorát popudiš proti sobě“
Já jsem si právě proto Chamurappiho oblíbil -- většinou mám rád lidi, který se postaví proti „stěně“. Samozřejmě, vycházel sem přimárně z jeho přesvědčivých a pravdivých argumentů, kterých má víc než dostatek.

Radek Hrabůvka
„nepřináší žádnou výhodu“
Myslím, že je to relatívni. Vzhledem na autora webu a samotní web to určitě platí. Ale pokud potřebuješ výhody XHTML jinde než jen na „majoritním webu“ (například spracováni pomocí vlastních skriptů -- například pokud potřebuješ použít vlastní parser), XHTML oceníš -- XML parser je jednodušší.

Chamurappi
Byl by jsem rád, kdybys vyvrátil můj poslední argument za XHTML. Pak už by jsem už byl tvůj naprostý bratr. No, ještě bys mi musel ukázat cestu, kudy dál, když ne XHTML ani HTML. :o)))
Chamurappi
Profil
Reaguji na daneela:
Xhtml mě naučilo (nebo se o to alespoň pokusilo) dělat kód přehledný a jednodušší
Naopak je ve srovnání s HTML zbytečně užvaněné, komplikuje jednoduché. Mrkni se na HTML kód třeba k Jozobovi nebo k Timymu. Oba dva spokojeně opustili XHTML.

Já se rád nechám nutit nějakou specifikací, abych získal nějaký návyk
To je jako mluvit do zdi. Ty ten kód píšeš tak, jak ho píšeš, dobrovolně. Specifikace tě k němu nenutí.
Stejně doporučení XHTML nedodržuješ, stačí letmý pohled do kódu a je jasné, že jsi specifikaci nečetl. Jediné, čím se řídíš, je validátor.
jozob
Profil
daneel
„Xhtml mě naučilo (nebo se o to alespoň pokusilo) dělat kód přehledný a jednodušší. Já se rád nechám nutit nějakou specifikací, abych získal nějaký návyk.“
To je, myslím, největší problém. Lidi dělají jen to co musí. Ale nevím, jak Ti XHTML pomáhá při tvoření přehlednějšího a jednoduššího kódu. Mně v tomhle pomáha právě HTML, takže nevím. ;o)
jozob
Profil
Chamurappi
„Jediné, čím se řídíš, je validátor.“
Buď pochválen Jediný a Svatý Parser.
Radek Hrabůvka
Profil
Xhtml mě naučilo (nebo se o to alespoň pokusilo) dělat kód přehledný a jednodušší. Já se rád nechám nutit nějakou specifikací, abych získal nějaký návyk.
Dovolín si pár citaci z článku http://www.prievan.sk/2006/05/22/5-x-demagogia-o-html-a-xhtml/
V samotnej špecifikácii XHTML 1.0 Strict sa nachádza, citujem:
"This is the same as HTML 4 Strict except for changes due to the differences between XML and SGML."
Približný preklad:
"Táto špecifikácia je zhodná s HTML 4 Strict, okrem zmien v dôsledku rozdielov medzi XML a SGML."


Takže naprosto nechápu, co tě v XHTML naučilo dělat kód přehledný a jednodušší, když specifikace je shodná. Možná jses díval do jiné specifikace HTML (3.2), nebo jsi žádnou neviděl.
Tvou stránku stejně bude rozebírat HTML parser, takže pokud toužíš po dokonalosti, neposílej mu XHTML "smetí".
HeWeR
Profil
Pánové Chamurappi, jozob, Railbot, daneel či Radek Hrabůvka:
Myslím, že autor zde nepsal kvůli tomu, aby se pouštěl do diskuze o XHTML a specifikacích apd. Myslím, že ho spíše zajímá "kód" ve smyslu "jak jsem si poradil s tím a tím v CSS, nemám to moc předivované…". Pokud se bude chtít více informovat o věcech, které mu píšete určitě navštíví Webylon či jiný zdoj informací. Není nutné zde opakovat to, co již opakováno bylo (na hromadě jiných vláken) a to, co je jinde dosti detailně popsané. Věnujeme se prosím celkovému hodnocení webu. Nepohřbívejme vlákna diskuzí o XHTML apd., která stejně nikam nepovedou.

Já jsem si právě proto Chamurappiho oblíbil…
Já ne. Tedy alespoň při prvním setkání mě Chamurappi příšerně rozčílil. Nazýval jsem ho v duchu arogantním, sobeckým narcistou :). Webylon se zařadil mezi weby, kterým jsem se vyhýbal. Nešlo to. začal jsem pronikat do tajů Chamurappiho názorů – dnes ho uznávám a do jisté míry jsem svůj pohled na tuto problematiku změnil (i když se najde pár pasáží ve kterých s Chamurappim nesouhlasím :)). Myslím si však, že celá problematika je příliš složitá pro lidi, kteří začínají s XHTML. Jak jsem řekl – vše chce čas. Když člověku nemilosrdně setřete všechno co si doposud myslel, nastane stejný proces jako u mě. Pokud ovšem sám, z jiných zdrojů sem tam něco přečtě atd. určitě to pro něj bude mnohem víc ztravitelné.
Chamurappi
Profil
Reaguji na jozoba:
na příklad pokud potřebuješ použít vlastní parser
Vlastní jako úplně vlastní? Napsat HTML parser je jednodušší než napsat XML procesor. Míníš-li to „vlastní“ jako hotový cizí ve vlastním programu, tak je mi docela jedno, jestli použiji hotový XML procesor nebo hotový HTML parser.

kudy dál, když ne XHTML ani HTML
Plány jsou. Ale čas není.


Reaguji na HeWeRa:
Tedy alespoň při prvním setkání mě Chamurappi příšerně rozčílil.
Mně se to první setkání docela líbilo. To bude asi tím narcismem :-)

Myslím si však, že celá problematika je příliš složitá pro lidi, kteří začínají s XHTML
Trochu ano. Samo XHTML (to jediné opravdové) je pro začátečníka složité na pochopení. Tudíž stačí převrátit to obecné povědomí, že dnešní začátečník se má vybodnout na HTML, a bude klid.


Reaguji na daneela:
Omlouvám se, že jsem zapříčinil proměnu tohoto tématu v pouhopouhou bitvu o XHTML. (Vyhranou.)

Vzhled:
1) Hlavička se mi nelíbí, je taková moc obyčejná a vůbec nesedne ke zbytku stránky.
2) Titulky článků jsou v tom širším designu příliš nalepené na datum.
3) Ten řádeček s textem „Vítejte...“ je takový divný.
4) Ani jedna z přítomných šipek se mi moc nelíbí.
5) Čárkování kolem titulků mi také nějak nesedne ke zbytku stránky.
6) „Designed by...“ není česky a zasloužilo by vycentrovat.
7) Zbytek stránky nesedne k hlavičce a k čárkování.

Použitelnost:
8) Menu jsem našel, proklikal jsem se skrze něj úspěšně.
9) Tu věc na měnění šířky jsem měl chuť uchopit a táhnout s ní. Nenapadlo mě hned, že se na ni má jen klikat.
jozob
Profil
Chamurappi
„Vlastní jako úplně vlastní?“
Jo, jakože úplně vlastní.

„Napsat HTML parser je jednodušší než napsat XML procesor.“
To právěže nevím. Já bych potřeboval vidět důkaz.

„Plány jsou. Ale čas není.“
Prezentuj alespoň plány. Nemusíš je hned plniť :o)

Jde o to, že celkem by s Tebou souhlasilo mnohem více lidí, kdybys publikoval alespoň představu.
jozob
Profil
Chamurappi
"Tu věc na měnění šířky jsem měl chuť uchopit a táhnout s ní. Nenapadlo mě hned, že se na ni má jen klikat."
Mně to taky napadlo. Že by Webylon syndróm? :o)
Chamurappi
Profil
Reaguji na jozoba:
Já bych potřeboval vidět důkaz.
Technologická inverze nestačí?

Prezentuj alespoň plány. Nemusíš je hned plniť :o)
Raději ne. Řeknu ti jen, že jde až o třetí velkou věc v pořadí na mém tajném seznamu plánů :-)

kdybys publikoval alespoň představu
Představy publikuji jen výjimečně. Nechávám je uzrát, prohřát, nažhavit, pak je sepíšu, nechám pár týdnů vychladnout, následně vše znovu prověřím, opravím chyby, nechám hotový text pár týdnů odstát... a teprve potom ho publikuji. Tento proces se mi osvědčil u článků v Kritice W3C.

Zanechme prosím debaty mimo téma, kolega daneel by jistě chtěl slyšet něco dalšího o svém výtvoru.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0