Autor Zpráva
Aleš Janda
Profil
Zdravím místní borce :-)

Chtěl bych zkritizovat stránku www.jazycnik.cz. Je psaná v HTML 5 (s XML syntaxí) a myslím, že co do dělání stránek jsem docela profík :-) takže se mě nebojte zkritizovat i pro zdánlivé blbosti. Můžete zhodnotit všechno - kód, vzhled a chcete-li, tak i obsah ;-)

V kódu používám elementy header, nav a article jen kvůli sémantice, můžete mi na to taky říct svůj názor (apropó, nevíte jak nastylovat element, který prohlížeč nezná?) :-)

Díky.
Railbot
Profil
Aleš Janda
HTML 5, ono už existuje?

- v 1280x1024 vertikální posuvník
- grafika žádná, velice jednoduché a "dětské"

Jinak je to hodně jednoduché, celkem nic k hodnocení. Kontaktní údaje by mohly být v <address>.
quinux
Profil
apropó, nevíte jak nastylovat element, který prohlížeč nezná?
Nijak, nepoužívej jazyk, který je sotva v polovině vývoje.
Timy
Profil
Aleš Janda
"apropó, nevíte jak nastylovat element, který prohlížeč nezná?"
Úplně normálně jako každý jiný element :-). FF a Opera se chytají, akorát MSIE to nezvládne, tam budeš muset použít něco složitějšího http://webylon.info/K.32
Aleš Janda
Profil
Railbot
HTML 5, ono už existuje?
skoro ;-)

- v 1280x1024 vertikální posuvník
To jsem nějak přehlédl. Jaký prohlížeč/stránka?

- grafika žádná, velice jednoduché a "dětské"
Je to na škodu? ;-)

Kontaktní údaje by mohly být v <address>.
Aha :-) A co přesně? I ICQ nebo telefon?quinux

quinux
nepoužívej jazyk, který je sotva v polovině vývoje.
To bych rád :-) Ale která jiná dokončená specifikace umožňuje tak jednoduché značkování a hlavně WebForms 2.0?

Timy
Díky, zkusím.
quinux
Profil
Aleš Janda
To bych rád :-) Ale která jiná dokončená specifikace umožňuje tak jednoduché značkování a hlavně WebForms 2.0?
Co je na HTML 4.01 složitého? A WebForms pokud se nepletu, nefungují bez podpory prohlížeče a který prohlížeč je dnes již má implementovány?
Railbot
Profil
Aleš Janda
To jsem nějak přehlédl. Jaký prohlížeč/stránka?
FF 2, hned úvodní stránka. IMO to delaji ta napozicovana LIcka v obsahu,

Je to na škodu? ;-)
Někdy určitě ne, v tomto případě by to ale přijde takové prázdne, tedy ano, je to na škodu.

A co přesně? I ICQ nebo telefon?
Klidně oboje dohromady i s tím mobilem.
Aleš Janda
Profil
Co je na HTML 4.01 složitého?
Např. nutnost psát atribut "type" u <style> nebo <script>, například.

A WebForms pokud se nepletu, nefungují bez podpory prohlížeče a který prohlížeč je dnes již má implementovány?
Opera 9+ - nějaký čas už s WebForms 2.0 normálně pracuju, ostatní prohlížeče holt nemají takový komfort. Ale je to validní jen v HTML 5.

FF 2, hned úvodní stránka. IMO to delaji ta napozicovana LIcka v obsahu,
Díky, opraveno.

Kontaktní údaje by mohly být v <address> ... Klidně oboje dohromady i s tím mobilem.
Díky za tip, už tam jsou :-)
mantisa
Profil
Aleš Janda


ahoj,

docela dost mi vadí horizontální posuvník (Opera 9.22, rozlišení 1280 x 800)
quinux
Profil
Aleš Janda
Např. nutnost psát atribut "type" u <style> nebo <script>, například.
To je lenost, né složitost ;)

Opera 9+ - nějaký čas už s WebForms 2.0 normálně pracuju, ostatní prohlížeče holt nemají takový komfort. Ale je to validní jen v HTML 5.
No osobně jsem rád, že se MS rozhodl implementovat HTML 5 až ve chvíli vydání finální verze. Ono se totiž taky může stát (přiznávám, že je to málo pravděpodobné), že jak ta finální specifikace vyjde, tak v Opeře budou sice machři, že mají už dva roky podporu HTML 5, jenže ta je z poloviny v rozporu s finální specifikací. ;)
Tip-ťop
Profil *
Na úvodní stránce jste přeskočil h3 (pokud vám tedy jde o sématiku).
Aleš Janda
Profil
mantisa
Už by to mělo být opraveno (není?).

Ono se totiž taky může stát (přiznávám, že je to málo pravděpodobné), že jak ta finální specifikace vyjde, tak v Opeře budou sice machři, že mají už dva roky podporu HTML 5, jenže ta je z poloviny v rozporu s finální specifikací. ;)
Přiznám se, že se toho taky trochu bojím. Ještě nikde neimplementované vlastnosti bych taky nikdy nepoužil. Ale vzhledem k tomu, že to Opera už implementovala (a zdá se být jako poměrně silný hráč, zejména když jeden z hlavním autorů Ian Hickson je vývojářem Opery), tak se nebojím nějakých drastických změn. Radši si budu vychutnávat tu funkčnost (pravda, tady jsem se až tak vyřádit nemohl) než jen čekat na jistotu.

Na úvodní stránce jste přeskočil h3 (pokud vám tedy jde o sématiku).
Je to sice jen drobnost, ale opraveno :-)
DoubleThink
Profil *
Aleš Janda
Rozházené pozicování titulní stránky v IE7 (druhý nejrozšířenější browser mimochodem)

Opera už implementovala (...) a zdá se být jako poměrně silný hráč
Opera není silný hráč. Její penetrace je hluboko pod jedním procentem.

Ono se totiž taky může stát (...), že jak ta finální specifikace vyjde
...Tak my už tady nebudeme (viz CSS3)

ostatní prohlížeče holt nemají takový komfort
kde "Ostatní" rovná se 99.2%
Aleš Janda
Profil
Rozházené pozicování titulní stránky v IE7
Díky, zkusím na to kouknout (bohužel tu IE7 nemám :-/ )

Opera není silný hráč. Její penetrace je hluboko pod jedním procentem.
Už dávno je to mnohem více. Ale myslel jsem spíše vlivem na protlačení určitého standardu.
DoubleThink
Profil *
Už dávno je to mnohem více
Toplist je bohužel přesností svých statistik přímo příslovečný.

Penetrace prohlížečů 2007 (Opera zastoupena včetně mobilních verzí)
Railbot
Profil
IE7 (druhý nejrozšířenější browser mimochodem)
Dobrý výcuc z prstu.
tajny spion
Profil
V IE 6 mi obsah nejak uletel nad menu. Asi si nekdo hral s z-indexem. Cenik kurzu ti utika dolu. Jinak ja si taky nevsiml , ze uz je HTML 5...
tiso
Profil
1. <meta charset="utf-8" /> ?
2. meta description != keywords
3. poradie prvkov v kóde - menu pred obsahom?
4. čitateľnosť textov v hlavičke a menu - čítať sa to síce dá, ale nevyzerá to dobre...
Honza22
Profil
Přidávám jenom laický názor na vzhled, kt. se doufám taky bude hodit.
Název učebnice bych psal třeba jenom boltem, a nazvýraznoval bych pozadí na oranžovo, je to trochu moc, a hned to utrhne pohled z důležitějších věcí...
A možná, eště, jak je nahoře ten kuft, udělal bych těch symbolů víc, tak, že by se načítal pokaždé nějaký jiný...(pokud to tedy není logo té školy ;)

Honza
Aleš Janda
Profil
DoubleThink Penetrace prohlížečů 2007
...platné ve světě, situaci u náš lépe odráží ten Toplist. Ale je to dost off-topic.

tajny spion
V IE 6 mi obsah nejak uletel nad menu.
To je zvláštní, ptal jsem se několika lidí a každému to dělá trochu něco jiného :-) Mně to (v IE6 i IE7) dělá to, že se mi zobrazuje normálně, ale když stránku zúžím, tak to kulaté menu se posunuje spolu se zúžením, třeba i nad menu. Asi tohle menu úplně předělám, dělá jen problémy :-(

Cenik kurzu ti utika dolu.
Už neutíká, díky za objevení chyby :-)

tiso
1. <meta charset="utf-8" /> ?
Ano :-) Tato úžasně krátká konstrukce opravdu funguje ve všech prohlížečích (i ve offline, kde nejsou HTTP hlavičky), navíc je podle HTML 5 validní. A je to kratší a hezčí než ten HTTP ekvivalent (http-equiv).

2. meta description != keywords
To je pravda. Ale neuměl jsem vymyslet nic krátkého, co by vystihovalo podstatu věci. A i takhle je to myslím srozumitelné. Zkusím to ještě předělat.

3. poradie prvkov v kóde - menu pred obsahom?
Domnívám se, že menu před obsahem má více výhod než nevýhod. Zejména tam, kde je dlouhá stránka. Nesnáším, když se na nějaké stránce uklepnu, ale protože kliknu na nějakou velkou stránku, tak dlouho čekám, než se tom dlouhém obsahu načte i menu. Menu je alespoň deterministicky dlouhé (tj. pořád stejně krátké), takže takhle je chování očekávatelnější.

4. čitateľnosť textov v hlavičke a menu - čítať sa to síce dá, ale nevyzerá to dobre...
Co je špatně? Použité písmo, kapitálky..? Mně se to čte dobře.

Honza22
Název učebnice bych psal třeba jenom boltem, a nazvýraznoval bych pozadí na oranžovo, je to trochu moc, a hned to utrhne pohled z důležitějších věcí...
Dobrý postřeh, díky, opraveno.

A možná, eště, jak je nahoře ten kuft, udělal bych těch symbolů víc, tak, že by se načítal pokaždé nějaký jiný...(pokud to tedy není logo té školy ;)
No, logo těch kurzů to je :-) Ale i kdyby - tak náhodné přehazování by asi mátlo, ne? ;-)
tiso
Profil
Aleš Janda
1. nezdá sa mi to, ale budiž
3. backspace nefunguje? Okrem toho bavíme sa o tých istých stránkach kde text obsahu má max 5kB?
4. celkovo - kapitálky + bold + veľkosť písma. Písmená sú príliš pri sebe, možno by pomohlo zväčšiť letter-spacing, veľkosť spôsobuje zubatosť - aspoň v hlavičke by to riešil obrázok (nahradenie nadpisu obrázkom)
5. v IE6 nie je odkaz v menu klikateľný po celej šírke
Aleš Janda
Profil
3. backspace nefunguje? Okrem toho bavíme sa o tých istých stránkach kde text obsahu má max 5kB?
Backspace je co? :-)
Ohledně té velikosti - nikdy nevím, kdy budu chtít obsah prodloužit nebo tam vložím nějaký externí JavaScript, který to prodlouží.. Prostě já tak nějak čekám, že napřed se mi načte menu a až potom obsah, i kdyby to mělo být o půl vteřiny :-)

Písmená sú príliš pri sebe, možno by pomohlo zväčšiť letter-spacing, veľkosť spôsobuje zubatosť
To je zvláštní, co máš za prohlížeč/OS? Máš zapnuté vyhlazování písma? U mě to je vidět docela pěkně..

5. v IE6 nie je odkaz v menu klikateľný po celej šírke
O tom problému vím, řešil jsem to, ale nakonec jsem to vzdal. Naštěstí to není tak strašná chyba. Ale možná to za čas zase zkusím :-)
Plaváček
Profil
Aleš Janda

To je zvláštní, co máš za prohlížeč/OS? Máš zapnuté vyhlazování písma? U mě to je vidět docela pěkně..

No, a na mém oblíbeném hloupém prohlížeči ve formě IE6 to vidím takhle: http://klient.plavacek.net/jazycnik.jpg (je ale fakt, že po znovunačtení stránky se už všechno pěkně k sobě srovná. Přesto je to školácká kodérská chyba).

Pokud máš poměrně dlouhou navigaci na začátku kódu stránky, je vhodné a dokonce doporučené poskytnout uživatelům s alternativním zobrazovacím zařízením (typicky hlasové čtečky) možnost navigaci přeskočit.

Nechápu použití elementů, které zatím nemají oporu v žádné konkrétní specifikaci.

Písmo je mrňavé a celá grafika na mě působí dojmem, že jsem se ocitl na osobním webu zapáleného webdesignera-amatéra a nikoliv na seriozní stránce lektora jazykových kurzů. Kupříkladu tyto ilustrační obrázky http://www.jazycnik.cz/anglictina/ by možná zaloužily průhledné pozadí.
tiso
Profil
4. Opera 9.2/w2k bez vyhladzovania... Takto to vyzerá vo Firefoxe u mňa: http://tiso.wz.cz/tmp/jazycnik.cz-ff2.0.png
Aleš Janda
Profil
Plaváček
No, a na mém oblíbeném hloupém prohlížeči ve formě IE6 to vidím takhle
Uch, to je docela masakr :-( No, předělám to menu :-)

je vhodné a dokonce doporučené poskytnout uživatelům s alternativním zobrazovacím zařízením (typicky hlasové čtečky) možnost navigaci přeskočit
Díky za tip, stalo se :-)

Nechápu použití elementů, které zatím nemají oporu v žádné konkrétní specifikaci.
Až to oporu ve specifikaci bude mít, nebude se mi chtít stránku předělávat.

Písmo je mrňavé
V mém IE je trochu větší, zajímavé :-) Ale ok, trochu zvětšeno (v IE).

Kupříkladu tyto ilustrační obrázky http://www.jazycnik.cz/anglictina/ by možná zaloužily průhledné pozadí.
Ty ilustrační obrázky mají průhledné pozadí :-) Ale IE6 neumí poloprůhledné PNG. Ale ok, podstrkávám mu GIF (byť je zubatý).

tiso
4. Opera 9.2/w2k bez vyhladzovania...
Tak to u tebe vypadá takhle kostrbatě všechno, ne? (OT: Jakou výhodu má mít nevyhlazované písmo?) Je fakt, že to písmo menu je trochu slité.. Tak zkusím dát alespoň jiný font.
quinux
Profil
Aleš Janda
Až to oporu ve specifikaci bude mít, nebude se mi chtít stránku předělávat.
To jsou minimálně dva roky, což je tak akorát čas na redesign.
tiso
Profil
Aleš Janda - len na weboch so zvláštnou kombináciou vlastností písma, inde to nie je také viditeľné...
Reakcia na OT: http://blog.filosof.biz/webdesign-vyhlazene-pismo/
Honza22
Profil
A možná, eště, jak je nahoře ten kuft, udělal bych těch symbolů víc, tak, že by se načítal pokaždé nějaký jiný...(pokud to tedy není logo té školy ;)
No, logo těch kurzů to je :-) Ale i kdyby - tak náhodné přehazování by asi mátlo, ne? ;-)

Tak v tom případě bych tam nechal stejný kufr na indexu se všema vlaječkama, na Aj jenom s Anglickou, FR s francouzskou, ceník s takovym tim dolarem atd...
Takhle mi to příde moc jednoduché...

PŘIDÁNO:
V "kdo učí" bych dal fotku nabíhat do nového okna (tabu)....

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0