Autor Zpráva
Aleš Janda
Profil
Zdravím všechny,

prosím o kritiku stránky www.trojsachy.cz - vzhled, kód, texty atd.

Nejsem grafik, takže vzhled komentujte mírně, ale jinak se do mě můžete pustit co nejdrsněji ;-)

Známé chyby:
- v Konqueroru je v menu malé písmo. Zatím nevím, jak to řešit.
- v IE7 při hover efektu lehce odskakuje písmo v menu (způsobuje css filtr), ale není to až tak znát

Díky předem ;-)
yFang
Profil
Aleš Janda
Dal bych tam víc obrázků, je to samý text.
Aleš Janda
Profil
yFang
Díky. Máš pravdu, obrázků je tam málo (resp. jenom ten jeden). Za chvíli půjdeme hrát, tak nějaké udělám ;-)
vydrus
Profil
Aleš Janda
Vzhled je na příjemný na oko. Hezké.
Kalby
Profil
no neni to nejhorsi ani nejlepsi takove hranate, modra barva a barva pozadi k sobe moc nejdou, pak bych jeste polozky menu zarovnal doleva, takhle je to neprehledne, mozna by bylo dobre i jednotlive polozky nejak oddelit i kdyz je mezi nima velka mezera
Aleš Janda
Profil
vydrus
Díky :-)

Kalby
modra barva a barva pozadi k sobe moc nejdou
Máš pravdu, s barvou pozadí je problém. Teď jsem tam zkusil dát jinou barvu, možná trochu lepší ;-)

pak bych jeste polozky menu zarovnal doleva, takhle je to neprehledne, mozna by bylo dobre i jednotlive polozky nejak oddelit i kdyz je mezi nima velka mezera
Trochu nepřehledné se mi to taky zdá, ale když jsem to dal doleva, nevypadalo to hezky. Díky, zkusím ještě něco vymyslet.
Dero
Profil
Ahoj Aleši,

budu trochu OT, ale zajímalo by mě, co Tě vedlo k použití "HTML 5"?
Railbot
Profil
Nějakým zázrakem jsem skočil 10 let do budoucnosti, kde už existuje HTML 5 v praxi? Moment, ne. Jen někdo dal do kódu neexistující tagy, které jsou tam tak nějak úplně zbytečně a navíc. Když už. Kdepak jsou chybějící section> , <aside> a <article>? Hodily by se. Copak tam dělá <menu>? V HTML 5 by takové jeho použití bylo nesprávné. Budu dělat jako, že je tam <nav> a ne <menu>, každopádně ani tak bych jeho použití nedoporučoval (z pohledu HTML 4.01).
yFang
Profil
Aleš Janda
Ještě mě napadá:
<h1><a href='/'>Trojšachy<span class='pripona'>.cz</span></a></h1>

Tady u toho je ta třída zbytečná, v CSS se to dá vybrat lépe:
místo:
.pripona {}

takhle:
h1 a span {}

A zbavíš se zbytečné třídy. Takhle to tam máš možná vícekrát.
Měsíček
Profil
"Jen někdo dal do kódu neexistující tagy, které jsou tam tak nějak úplně zbytečně a navíc."

To jsou mi věci a <body>, <head>, <html> zbytečné nejsou?

"Kdepak jsou chybějící <section> , <aside> a <article>? Hodily by se."

K čemu přesně by jsi na této stránce využil element <aside>? Mimochodem nejsou povinné - takže bych to nehrotil.

"Copak tam dělá <menu>? V HTML 5 by takové jeho použití bylo nesprávné. "

To jsou mi věci. <nav> a <menu> mají IMHO v HTML5 skoro stejný význam a tady použití <menu> není o nic horší než použití <nav> nebo se pletu? (specifikaci jsem nečetl celou je nudná)
Railbot
Profil
Měsíček
To jsou mi věci a <body>, <head>, <html> zbytečné nejsou?
Nepochopil jsi mě (záměrně kvůli rejpnutí?). Bavím se o těch z HTML 5, které jsou tam navíc - jsou hned v závěsu suplovány DIVy.

K čemu přesně by jsi na této stránce využil element <aside>? Mimochodem nejsou povinné - takže bych to nehrotil.
Třeba jako sloupec, ve kterém je navigace, kdyby tam časem něco přibylo. Jestli jsou povinné nebo ne je vedlejší, poukazuju na použití tagů z HTML 5, které tam ani nemá všechny když už.

To jsou mi věci. <nav> a <menu> mají IMHO v HTML5 skoro stejný význam a tady použití <menu> není o nic horší než použití <nav> nebo se pletu? (specifikaci jsem nečetl celou je nudná)
Pleteš. Víc číst, míň krafat.
Bubák
Profil
Co dělá v kódu XHTML syntaxe u tagů link, meta, img?
V IE bych asi použil jiný filtr místo Glow, zkusil bych DropShadow nebo Shadow.

!color: #6c6c81; /* IE umi pruhlednost jen u blokovych prvku, tak zatim tak */
Jedna z malých chyb na JPW.cz, na MSDN se píše něco jiného ;-)
Až bude finální IE8, čekají tě úpravy, další deklarace pro filtry, nebo "shazovací" meta tag.

V IE je v menu aktivní jen text, jde to ošetřit.
Co dělá v CSS kódu menu tohle?
!width: 100%;
_width: 100%;

Proč to tu je 2×, pokaždé s jiným hackem? Napřed jsem myslel, že je to pokus, jak IE přesvědčit, že má brát odkaz po celé šířce, ale on je to hash layout.

Proč je v KHTML a WebKit prohlížečích menší písmo v menu, netuším, tipnul bych to na "font-variant: small-caps".

Některé JPEG obrázky (našel jsem jeden) mají zbytečně EXIF, takže vím, čím a kdy jsi fotil, a komentář, takže vím, jaký máš OS a v čem jsi obrázky upravoval.
Aleš Janda
Profil
Díky všem za podrobný rozbor kódu :-)

Dero
budu trochu OT, ale zajímalo by mě, co Tě vedlo k použití "HTML 5"?
Je to moderní, jednoduché a umožňuje mi to některé nové vychytávky. Nevýhody to v podstatě nemá. Ostatně, HTML 5 jsem zdaleka nepoužil poprvé - mám ho rád :-)

Railbot
Nějakým zázrakem jsem skočil 10 let do budoucnosti, kde už existuje HTML 5 v praxi? Moment, ne. Jen někdo dal do kódu neexistující tagy, které jsou tam tak nějak úplně zbytečně a navíc.
Viz Měsíček, některé tagy se tam prostě píší pro přehlednost a možná pro lepší zpracování robotama. A také pro tzv. "sémantiku". Škoda, že se zatím nedají reálně použít (IE neumí nastylovat elementy, které nezná).

Když už. Kdepak jsou chybějící section> , <aside> a <article>?
<Article> jsem dodal, díky. Ostatní mi zatím přijdou zbytečné.

Copak tam dělá <menu>? V HTML 5 by takové jeho použití bylo nesprávné.
Nebylo, <menu> je normálně ve specifikaci HTML 5. Ostatně, zkus validátor :-) A navíc, je popisnější než <ul>.

yFang
Tady u toho je ta třída zbytečná...
Vím, šlo by to zkrátit, ovšem kdybych snad v budoucnu chtěl přidat další <span>, přijde mi tohle čistší. Ta průhlednost není vlastnost spanu, ale přípony domény.

<nav> a <menu> mají IMHO v HTML5 skoro stejný význam a tady použití <menu> není o nic horší než použití <nav> nebo se pletu?
<Nav> je navigace celé stránky, nemusí to být jen menu. Naopak <menu> je prostě nějaké menu, nemusí to být nutně navigace :-) A další věc - <nav> nejde v IE nastylovat (nezná ho).
Aleš Janda
Profil
Bubák
Co dělá v kódu XHTML syntaxe u tagů link, meta, img?
XML syntaxe je v HTML 5 povolena. Já jí tam mám proto, aby to bylo validní XML. XHTML je celkem na nic, ale XML je fajn. A proč to nepoužít, když mě to skoro nic nestojí.. Mimochodem, z tohoto důvodu jsem i použil tag <html> - v dokumentu by měl být tento kořenový element, když už jsem ho uvedl v DTD.

V IE bych asi použil jiný filtr místo Glow, zkusil bych DropShadow nebo Shadow.
Díky, zkusím. Glow se mi zatím zdál jako nejhezčí. Stín teda používám v Opeře (jinde zatím nechodí) a nevypadá to tak pěkně (jak je to tak jenom na jednu stranu...).

!color: #6c6c81; /* IE umi pruhlednost jen u blokovych prvku, tak zatim tak */
Jedna z malých chyb na JPW.cz, na MSDN se píše něco jiného ;-)

Vida, to neznám :-) Odkážeš mě prosím na tu správnou stránku? Neznám jinou možnost jak udělat v IE poloprůhlednost než filtrem a ty mi fungovaly jenom na blokový prvek s uvedenou šířkou. To by bylo super, kdyby to šlo i bez toho.

Co dělá v CSS kódu menu tohle?
!width: 100%;
_width: 100%;

Ták :-) to první je tam proto, aby byla v IE uvedena šířka, aby se aplikoval filtr.
A to druhé je tam proto, že kdybych to náhodou dal pryč, tak abych to v IE6 tam stále měl - když se toto neuvede, bůhvíproč mají položky v menu mezi sebou jen malou mezeru.

Proč je v KHTML a WebKit prohlížečích menší písmo v menu, netuším, tipnul bych to na "font-variant: small-caps".
Jo, to bude tím, díky. Ovšem kapitálkama to chci mít :-(

Některé JPEG obrázky (našel jsem jeden) mají zbytečně EXIF, takže vím, čím a kdy jsi fotil, a komentář, takže vím, jaký máš OS a v čem jsi obrázky upravoval.
:-) Od toho ten EXIF je. Nějak není moc důvod ho dávat pryč, i mně se to občas hodí a v té velikosti obrázku se to ztratí :-)

Díky moc všem za kritiku. Ještě něco vás napadá? ;-)
Railbot
Profil
Aleš Janda
Nebylo, <menu> je normálně ve specifikaci HTML 5. Ostatně, zkus validátor :-) A navíc, je popisnější než <ul>.
Nikde jsem nepsal, že tam není. Ale význam byl navzdory jeho názvu redefinován.

V HTML 5 by se měl používat jako seznam určitých prvků ve formuláři (ovládací - třeba checkboxy). Použití <menu> pro klasické menu není dobré už od HTML 4.01 a to s ohledem na některé hlasové čtečky, které ho neberou jako seznam. Například položky se čtou ihned bez uvedení jejich počtu. Už je na tobě, jestli dáš přednost použitelnosti nebo rádoby sémantice.
Bubák
Profil
Vida, to neznám :-) Odkážeš mě prosím na tu správnou stránku?
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms532847(VS.85).aspx
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms533776.aspx
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb250481.aspx

!width: 100%;
_width: 100%;
Ták :-) to první je tam proto, aby byla v IE uvedena šířka, aby se aplikoval filtr.

Uvedení rozměru je jeden ze někalika způsobů, jak zapnout has layout, viz výše.

Příklad:
<span style="font-size: 120px; display: inline-block; filter: alpha(opacity=20)">Bez rozměrů</span>


Glow se v Opeře a Konqueroru simuluje takto:
a:hover {
	text-shadow: #ff9 1px 1px 2px, #ff9 -1px 1px 2px, #ff9  -1px -1px 2px, #ff9  1px -1px 2px;
	color: #000;
}
Četl jsem, že Opera zvládne na jednom objektu 6 stínů (netestoval jsem), Safari pouze umí jen jeden stín.
Více stínů na jednom textu zvládne i Konqueror a připravovaný Firefox 3.1, ale netuším, kolik.

Glow se mi zatím zdál jako nejhezčí.
Mi se příliš nelíbí, ale to je subjektivní.

Pořád ti v IE nereaguje odkaz na celé ploše, spraví to pozadí, stačí i 1px průhledný gif a nemusí se opakovat. Funguje to, i když dáš na pozadí neexistující obrázek, ale to považuji za větší prasárnu.
Aleš Janda
Profil
Railbot
V HTML 5 by se měl používat jako seznam určitých prvků ve formuláři (ovládací - třeba checkboxy). Použití <menu> pro klasické menu není dobré už od HTML 4.01 a to s ohledem na některé hlasové čtečky, které ho neberou jako seznam. Například položky se čtou ihned bez uvedení jejich počtu. Už je na tobě, jestli dáš přednost použitelnosti nebo rádoby sémantice.

Tak to je pro mě novinka, díky. Nicméně jsem docela zmaten. Třeba tady píšou "The menu element is redefined in HTML 5, and should now be used to list form controls.", ale ve specifikaci píšou "The menu element represents a list of commands. ... The missing (type) value default is the list state, which indicates that the element is merely a list of commands that is neither declaring a context menu nor defining a tool bar. ... A command is the abstraction behind menu items, buttons, and links. ... An a element with an href attribute defines a command.". A to je zase myslím tento případ - seznam odkazů.

O té hlasové čtečce jsem nic moc nenašel, jen že ho některé starší verze čtečky JAWS nečtou jako seznam (už jsem to zpětně nedohledal). Nevím, jak je to teď, ale spíš by se měl hlásil bug autorům té čtečky...
Aleš Janda
Profil
Bubák
Tak tomu říkám užitečný příspěvek :-)
Upraveno, opraveno, díky moc :-)
imploder
Profil
http://www.trojsachy.cz/odlisnosti-od-dvojsachu
„Z toho plyne, že každý napadá spíše toho silnějšího, čímž jsou v každém okamžiku hry hráči přibližně silní.“
- asi bylo myšleno "přibližně stejně silní"

Bubák
Mi se příliš nelíbí, ale to je subjektivní.
?? ...pokud je tahle kostrbatost ze strachu z neprávného zápisu, tak píše se to s n
__1.os.__|__2.os.____|
mě = mě  | tě = tebe | (4.p. - ACC)
mi = mně | ti = tobě | (3.p. - DAT)
Měsíček
Profil
Reaguji na implodera:

"?? ...pokud je tahle kostrbatost ze strachu z neprávného zápisu, tak píše se to s n "

Při vší úctě ke tvé znalosti mateřského jazyka, prosím, respektuj náplň tohoto fóra.
Aleš Janda
Profil
imploder
asi bylo myšleno "přibližně stejně silní"

Díky za upozornění, opraveno.
imploder
Profil
Měsíček
To je jenom taková poznámka, může se to někomu hodit. Nechci s tím být otravný. Tohle fórum je (převážně) o webových stránkách a základem většiny stránek je text. Opravil jsem chybu v textu na hodnocené stránce a přitom jsem opravil i nesrovnalost mimo ni. Ano, patří to do sekce Typografie a stylistika, ale přece kvůli tomu příspěvku tam nebudu zakládat nové vlákno (navíc když jeho první polovina sem jednoznačně patří). Chtěl jsem jenom Bubákovi s psaním /mɲɛ/ stručně pomoct, aby už nemusel psát gramatické nesmysly ve snaze nenapsat to špatně. Člověk koukne na tabulku a vidí.
[/off-topic]

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0