Autor Zpráva
Vladosik
Profil
Ahoj. Úplně to sem tedy nepatří, ale já už nevim kdo mi má poradit. Mám slovní spojení, že to byl "nabytý víkend". Takto to mám napsané na webu, ale nejsem si jistý jaké "I" má být po písmenu B.
Já to bral tak, že ze školy si pamatuji, že něco získat, je tvrdé "Y" a přislo mi to nyní jako správné, ale teď mě pár lidí přivedlo na vlnu nejistoty. Navíc třeba "nabité baterky" se píše měkké "I", tak jsem zmatený... Slovník spisovné češtiny mi moc nepomohl.

Můžete mi poradit, díky.
Dero
Profil
Nabitý víkend = víkend natřískaný zážitky, povinnostmi.

Nabytý víkend = např. volný víkend, který jsem získal na poslední chvíli (nabyl jsem jeho "vlastnictví").

Co se nabitých baterek (a dalších vazeb) týče, je potřeba rozlišovat slovesa nabíjet x nabývat (bít x být). Typický špek je obrat "dobývat hrad". Sice se ho snažíš získat mocným bitím nepřátel, ale Tvým účelem je, aby BYL v Tvé moci. Odtud dobývat.

Jinak otázka všem - určete i/y v této větě:

Ptáci měli na vysokém bidle své útulné bydlo. Zafoukal však vítr a obě b(i/y)dla spadla.


První úspěšný řešitel bude titulován "Nejčeštějším Čechem" a bude mu mnou osobně vyseknuta hluboká poklona.
djlj
Profil
Dero
Když vítr zafoukal, obě bi/ydla spadla.
Když vítr zafoukal, obě bidla/bydla spadla.

ujc.cas.cz :)
Dero
Profil
djlj: Uděluji Ti tímto titul "Googlemeister". :o)
Plaváček
Profil
djlj

Byls rychlejší, oblíbená lahůdka naší profesorky češtiny na střední škole :)
Railbot
Profil
Na základce to u nás zase bylo ono "dobývání hradu". Bylo to snad v každém diktátu. Budu si to pamatovat až do smrti :)
Vladosik
Profil
Dero
Děkuji za odpověď, v tom případě to mám tedy spatně. To jsem si zas udělal na stránkách vizitku...

Když vítr zafoukal, obě bi/ydla spadla.
Když vítr zafoukal, obě bidla/bydla spadla.

Omlouvám se, ale já to nechápu? Mohl by mi reseni tohoto problému někdo polopatě vysvětlit?:-))
DJ Miky
Profil
Omlouvám se, ale já to nechápu? Mohl by mi reseni tohoto problému někdo polopatě vysvětlit?:-))

http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#bidlo
habendorf
Profil
Co se týče bi/ydla, ta věta je nesmyslná a logicky nekonzistentní. Jde o to, že v ní žádná OBĚ bidla ani bydla nejsou, obojí je tam jen jednou. Dosaďte si místo bidla třeba tyčku - žádné obě tyčky ani o obě bydla tam nenaleznete.

Takže jediný správný zápis té věty je: Zafoukal však vítr a bidlo i bydlo spadly.

Když už tu máme jazykový koutek:

1) Je správně s popeli nebo s popely? (neptám se, řešení vím, je to jen kvíz)
2) Proč se píše expirace a ne exspirace, když jde zjevně o opak ke slovu inspirace?
Dero
Profil
habendorf: Tobě náleží titul "Nejčeštější Čech", protože jsi jako jediný odpověděl správně. Sématicky věta, kterou jsem uvedl, není jednoznačná a tudíž je chybná.

K Tvému kvízu:

1) Přípustné je obojí.
2) Protože grafém "x" je v češtině ekvivalentní se skupinou souhlásek "ks" a čeština se v přejatých slovech dvojice "ss" velmi radikálně zbavuje. Pryč jsou doby "massivních špalků" a "božských kontrabassů".
habendorf
Profil
Dero:

Děkuji :o)

1) Ano, tam je zajímavé to, že popel má hned tři vzory - bez popele/stroje -> s popeli, bez popelu/hradu -> s popely, bez popela/lesa -> s popely

2) No ale zase nenapíšeš třeba "exparťan Poborský", to je prostě exsparťan. Tak proč ne exspirace? Tohle slovo mi je stále záhadou.
Dero
Profil
2) No ale zase nenapíšeš třeba "exparťan Poborský", to je prostě exsparťan. Tak proč ne exspirace? Tohle slovo mi je stále záhadou.

Protože "expirace" je vnímána jako jedno původní slovo (a taky ano, ta vazba existuje i v latině), kdežto "exsparťan" je uměle vytvořená složenina vzniklá přiřazením vhodné předpony k jinému slovu.

Výslovnost napoví: [ekspirace] vs. [eks-sparťan].
nanic.cz
Profil *
Zafoukal však vítr a bidlo i bydlo spadly.
Nemělo by být na konci a (spadla)? Bidlo i bydlo jsou rodu středního, nemýlím-li se...
Gekon
Profil
nanic.cz
Myslím, že ano.
Gekon
Profil
Dlouhé bidlo (Rychlé šípy)
Dobré bidlo.
Dero
Profil
Nemělo by být na konci a (spadla)? Bidlo i bydlo jsou rodu středního, nemýlím-li se...

Myslím, že v tomto případě by se tam mnohem více hodilo "o" - bidlo i bydlo spadlo.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0