Autor Zpráva
Čvachta
Profil
Ahoj, začal jsem se pasivně zajímat o typografii. Nikde jsem však nenašel něco o českém odstavci - respektive něco ano, ale zajímalo by mě jestli se text odráží i pod nadpisy.

Kde o tom něco najít? Google mě nějak zradil, nebo sem zradil já jeho? :)

Díky za reakce!
Timy
Profil
V praktické typografii nejsou odstavce za nadpisy odsazené, nicméně náš učitel typografie na mé výšce zase říkal, že se u nás tradičně odsazoval i první odstavec a neodsazování prvního odstavce k nám přišlo z Němec (jestli si to dobře pamatuji). Tohle tvrzení samozřejmě nemohu ničím doložit, pouze jsem se koukl na nějaké starší knížky, které doma máme, a když tam náhodou nebyla iniciála, byl odsazen i první odstavec.
Čvachta
Profil
No, asi je to otázka zda odrážet i pod nadpisem. Mě osobně se líbí pokud první odstavec pod nadpisem odražen není, co se zamlouvá tobě?
Aleš Janda
Profil
Čvachta
Pokud se dobře pamatuji, podle nějaké knížky o TeXu první odstavec pod nadpisem být odsazen nemá. Teď jsem se ještě namátkou díval do různých knížek - opravdu se neodsazuje, udělal bych to také tak :-)
Marek Prokop
Profil
AFAIK se první řádek odstavce osazuje proto, aby se poznalo, že tam začíná odstavec. Pokud se to pozná z něčeho jiného, je odsazení zbytečné. Typický příklad jsou odstavce na webu -- kvůli lepší čitelnosti z obrazovky se odsazují svisle, takže už je zbytečné odsazovat navíc první řádek vodorovně. S prvním odstavcem za nadpisem by to mělo být analogické.
Timy
Profil
Marek Prokop
Ta logika, že „pokud se to pozná z něčeho jiného, je odsazení zbytečné“ mi přijde trochu nedotažená do konce. Pokud třeba východový řádek odstavce končí uprostřed řádky, je evidentní, že tady končí odstavec a na dalším řádku začíná odstavec nový – odsazení je tudíž „zbytečné“, a přesto ho tam dáváme. Kdyby někde odsazení bylo a někde ne (v případě, že by byl východový řádek příliš dlouhý), vznikl by z toho mišmaš. Osobně bych byl tedy spíše pro sjednocení a odsazoval všechny odstavce. Nicméně pokud bych někdy nějakou tu knihu sázel, určitě bych dal na typografické rady a zvyklosti a ten první odstavec bych neodsadil.

A (taktéž AFAIK) ano, první řádka se odsazuje proto, aby se poznal nový odstavec. V případě, kdy jsou odstavec označeny jinak (meziodstavcová mezera, nějaký obrázek mezi odstavci nebo v podstatě cokoliv jiného), se odsazovat nemusí.

Aleš Janda
Argument knihami je bohužel neúčinný, já našel mnoho knih, které tam to odsazení mají…
Marek Prokop
Profil
Pokud třeba východový řádek odstavce končí uprostřed řádky, je evidentní, že tady končí odstavec a na dalším řádku začíná odstavec nový – odsazení je tudíž „zbytečné“, a přesto ho tam dáváme.

V tomto případě má ovšem přednost konzistence a na webu navíc fakt, že předem nevíme, kde bude končit řádek předešlého odstavce.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0