Autor Zpráva
Casero
Profil
Hodnotili jsme Caserovu stránku. A v reakci na Mistrovo hodnocení (viz níže) se objevil tento dotaz:

Co se správně píše v seznamu za označením položky (tečka, závorka atp.)?

Téma bylo vytrženo z jiného tématu, aby zbytečně neodvádělo pozornost od tam řešeného problému.
Mistr
Profil
Casero
(1) V místech, kde bych očekával menu, tedy v levém sloupečku, máš odkazy. To bych změnil.
(2) Nač v patičce dva copyrighty? Totiž symbol (c) a nápis Všechna práva vyhrazena.
(3) Stránka v FF 3 cestuje = když si ji otevřu, sleduji zřetelný pohyb stránky vlevo.
(4) Text v Referencích psaný růžovou barvou je špatně čitelný. A navíc bije do očí.
(5) U formuláře bych počeštil tlačítko v současné době nazvané Reset.
(6) Stisk tlačítka Reset by mohl vyvolat JavaScriptové okno s otázkou, zda zadané údaje opravdu vymazat.
(7) Do formuláře jsem vyplnil pouze jakýsi text do políčka Text a formulář odeslal. Došlo ke změně stránky a netuším, zda došlo k odeslání formuláře či nikoliv. Až téměř náhodně si všimnu, že je ve stránce poměrně nevýrazně napsáno, že se formulář neodeslal a že mi v něm cosi chybí.
Dranel
Profil
Mistr
Pokud píšeš seznam, tak se píše závorka za malými písmeny, za vším ostatním tečka. Tedy takto:
1. První položka,
  a) druhá položka,
  b) třetí položka,
2. čtvrtá položka.

Jen pro ujasnění ;-)
Mistr
Profil
Dranel
Pokud píšeš seznam, tak se píše závorka za malými písmeny, za vším ostatním tečka.
Teď Ti úplně nerozumím. Jaká závorka za malými písmeny?

A mimochodem, tohle jsi vyštrachal kde?
Dranel
Profil
Mistr
Teď Ti úplně nerozumím. Jaká závorka za malými písmeny?
Zvýraznil jsem to.

A mimochodem, tohle jsi vyštrachal kde?
V nějaké učebnici/dokukumentu o typografii&stylistice. Až se vrátím domů, skusím to najít, jestli si vzpomenu.
Mistr
Profil
Dranel
V nějaké učebnici/dokukumentu o typografii&stylistice.
Rád se na to podívám. Já používám úpravu použitou například již v zákonech České republiky - viz, prosím, Autorský zákon.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Dranela:
Řekl bych, že je to úplně jedno. Se závorkou (či dvěma závorkami) mi připadá seznam přehlednější, takže bych byl asi raději, kdyby nikdo nepoužíval tu tvoji učebnicovou tečku.
Dranel
Profil
Chamurappi, Mistr
V Autorském zákoně to mají celé nějak divně psané... na konci každé položky totiž má být čárka, za poslední položkou tečka. Vizte příklad.
Šel jsem do krámu a koupil jsem:
- chleba,
- rohlíky,
- máslo.


Po zrušení grafického odsazení mi tedy zbyde věta
Šel jsem do krámu a koupil jsem: chleba, rohlíky, máslo.

Která je zcela gramaticky správně.


Obdobně je to i s číslovaným seznamem, jehož přesné znění i s odkazem na dokument dodám, jakmile se vrátím domů.
Dero
Profil
Pokud jde o typografii, můžeme se bavit o záměru, logice, ergonomii, estetičnosti, tradici a normě daného řešení.

Z těchto kritérií můžeme ihned vyškrtnout normu (pro naše dokumenty není závazná), tradici (v této oblasti podléhá typografickým trendům), estetičnost (jde o funkční konstrukci, není relevantní) a záměr (je určen samotnou potřebou použít seznam).

Ke zvážení zbývá tedy logika a ergonomie jednotlivých řešení. Řadové číslovky jsou v českém jazyce následovány tečkou, budete-li tedy chtít použít jako odrážky číslovaného seznamu arabské číslice, je logické, abyste je formátovali tak, jak píše Dranel. Konkrétní řešení lze snadno vymyslet takové, aby bylo bez újmy na ergonomii.

Pokud jednolivé body výčtu uvádíme pod písmeny, pak se člověk nejčastěji setkává s oddělením formou pravé kulaté závorky či lomítka. Tím je zaručena ergonomie. Logika takového řešení je definována takříkajíc per se, sama sebou.

Řekl bych, že právě proto se nejčastěji doporučuje formátovat řazený seznam tak, jak uvedl Dranel. Pokud však někdo vidí větší smysl v jiném formátování, může jej legitimně prosazovat jako svůj styl. Pozor je třeba dát jen na zvyklosti čtenářů takového materiálu, aby nemuseli přemýšlet, zda se skutečně jedná o seznam.
Timy
Profil
Dranel
V Autorském zákoně to mají celé nějak divně psané... na konci každé položky totiž má být čárka, za poslední položkou tečka.
To není tak úplně pravda. Jednak je-li výčet tvořen větami, patří na konec tečka (+ velké písmeno na začátku) a jsou-li jednotlivé body výčtu dostatečně graficky odlišeny, nemusí se psát interpunkční znaménka vůbec. A když tak se nemusí používat na konci pouze čárky, ale i středník.

http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#psanvyct
Dranel
Profil
Timy
Díky za objasnění.


Mistr
Všimni si, že v Timyho odkazu také píší 1. ;-)
Mistr
Profil
Dranel
Všimni si, že v Timyho odkazu také píší 1. ;-)
Ano, píší. Ty si zas naopak všimni, že já jsem tento způsob nikde nezpochybňoval. Jen mne zaujalo Tvé odmítnutí mého zápisu (1), (2) atd., když tímto způsobem jsou psány texty našich zákonů.
Dranel
Profil
Dero
Díky za příspěvek.

Mistr
Nic není dokonalé. Tedy ani naše zákony :-)
Timy
Profil
Dranel
Které pravidlo zakazuje psát seznam ve tvaru (1)…, (2)…? Já ti když tak můžu odcitovat pasáž z Praktické typografie, kde se vyloženě píše, že způsob značení může de facto jakékoliv, pokud jdou dostatečně poznat jednotlivé položky. ÚJČ také nezakazuje tento styl zápisu, tedy (aj, sorry, tady asi mělo být „ergo“ :-)) na něm není nic špatného.
Dranel
Profil
Timy
Nikdo ti nic v tomto ohledu zakázat nemůže, takže žádné. ;-) Ale Dero to pěkně pověděl.
Timy
Profil
Dranel
…a proč tedy ty zákony nejsou dokonalé?
Dranel
Profil
Timy
Se ptáš mě? :D
Timy
Profil
Dranel
Podle čeho soudíš, že naše zákony nejsou dokonalé?
Dranel
Profil
Timy
Nesoudím dle něčeho konkrétního. Jen jsem psal, že nic není dokonalé. A to je pravda. Kdyby totiž bylo vše dokonalé, svět je nudný. Ale nezašli jsme krapek daleko od psaní seznamů? :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0