Autor Zpráva
Cocoa
Profil *
Mám stránku, ale jsem začátečník, tak se chci zeptat jak třeba menu dát na levo a vedle toho další rubriku, třeba novinky... Podívejte se na mou stránku a trefí vás šlak. Fakt si s tím nevím rady...
Mistr
Profil
Chtělo by to ještě adresu té Tvé stránky. :-)
Cocoa
Profil *
http://www.magiccharmed.mysteria.cz/
JInak se omlouvám, jsem ještě na jednom fóru a tam se adresa stránky zobrazuje automaticky...
Mistr
Profil
Vidíte někdo na té stránce něco? Tedy krom té reklamy na webzdarma?

Je tam jen černá plocha. HTML kód stránky nezačíná obvyklými věcmi ani obvyklými věcmi nekončí. Tohle tam prostě nikde není:

<html>
<head>
</head>
<body>
</body>
</html>
Tin
Profil
http://www.jakpsatweb.cz/css/float.html
doufám, že máš alespoň základní ponětí o css viz http://www.jakpsatweb.cz/css/css-uvod.html
takže základní struktura tvojí stránky:

...<body>
<div style="float: left; width: 200px; height: 100%;">
levý sloupek
</div>
<div style="float: right; width: 200px; height: 100%;">
pravý sloupek
</div>
<div>
obsah stránky
</div>
</body>
Tin
Profil
vidím normální stránku, ale bez jakéhokoli urovnání jednotlivých prvků -- a to je záměr otázky
jinak htmlhead/headbody/body/html NENÍ nezbytnou součástí stránky
Mistr
Profil
Tin
Nevím, jak to vidíš Ty, ale já bych se do CSS raděj nepouštěl..., abychom to Cocoa ještě víc nezatemnili.
Tin
Profil
vidím normální stránku, ale bez jakéhokoli urovnání jednotlivých prvků -- a to je záměr otázky
jinak htmlhead/headbody/body/html NENÍ nezbytnou součástí stránky
Mistr
Profil
Tin
htmlhead/headbody/body/html NENÍ nezbytnou součástí stránky
Není?
Tin
Profil
no měl jsem hodně velký nutkání jí ukázat table layout a jít od toho, ale pak jsem si řek, co jí budu učit něco, co není správný....
Mistr
Profil
Tin
vidím normální stránku
Čím se na to díváš? Já skrz MSIE 6.
Tin
Profil
Opera8,5
Pozn. jo, v ie6 tam je jen černo a ta reklama
Timy
Profil
OT: Elementy <html>, <head> a <body> nejsou v HTML povinné, v XHTML ano.
Tin
Profil
nicméně je dobré je psát
Timy
Profil
Tin
nicméně je dobré je psát
To ano, já jen že jste se o tom o pár řádků výše bavili, tak to uvádím na pravou míru ;-). Ono je to většinou i sémanticky správné je tam psát.
Tin
Profil
dík žes nás doplnil, jen jsem nechtěl aby to vyznělo jako že je lepší je nepsat
Chamurappi
Profil
Reaguji na Timyho:
Elementy <html>, <head> a <body> nejsou v HTML povinné
Jsou povinné, pouze není třeba vypisovat jejich počáteční a koncové značky.

Ono je to většinou i sémanticky správné je tam psát.
Nikoliv.

Reaguji na Tin:
nicméně je dobré je psát
Proč je to dobré? Že se to tak běžně dělává, to není dostatečný důvod.
Tin
Profil
Chamurappi: přiznávám, jiný důvod neznám. Ale prohlížeč si je doplňuje, takže jsou potřeba. I když důvod že si je doplňuje používám i na zdůvodnění proč nepíšu </li>apod.

BTW: malý pokus:
<title>Pokus</title>

<ol>
<li>jedna
<li>dva
<li>tři
</ol>

<table>
<tr><td>1a<td>1b
<tr><td>2a<td>2b
</table>

se zobrazí jako
<HTML><TITLE>Pokus</TITLE><BODY><OL>

<LI>jedna
</LI><LI>dva
</LI><LI>tři
</LI></OL>

<TABLE><TBODY><TR><TD>1a</TD><TD>1b
</TD></TR><TR><TD>2a</TD><TD>2b
</TD></TR></TBODY></TABLE></BODY></HTML>

html, body, /li, /td se doplní, ale <head> se nedoplnila
Tin
Profil
možná akorát, že v tom mám nějaký systém, ale stejně, kdybych si zvykl je nepsat...
dostal jsi mě
ale to už jsme zcela OT
ronan
Profil
Cocoa
Hm, zajímavé, vytvořit za sebou tři thready, ze kterých naprosto jasně vyplývá, že o HTML ani tvorbě webu nevíš ani základy.

Jen rada - nauč se na http://www.jakpsatweb.cz ty největší základy a pak až se ptej - ony ti totiž ty rady, co ti lidi dají, nebudou absolutně k ničemu, protože jim nebudeš rozumět.


Chamurappi
Mám rád tvoje pádné argumenty a diskuse tu určitě dost obohacuješ, ale čím to, že kdekoliv se objevíš, začne mě to hrozně táhnout (a nejen mě) k offtopicu:))?
Timy
Profil
Chamurappi
Jsou povinné, pouze není třeba vypisovat jejich počáteční a koncové značky.
Ano, když je tam nenapíšu, tak si je tam prohlížeč domyslí, proto patrně mohu stylovat body{}, i když v dokumentu <body> nemám, ale podle specifikace jsou to značky nepovinné (respektive optional - jedině že bych špatně chápal tento anglický pojem).

Nikoliv.
Nesouhlasím.
Chamurappi
Profil
Reaguji na ronana:
Ono to není úplně mimo téma. Navíc tady jsem s debatou o volitelných značkách nezačal já.

Reaguji na Timyho:
podle specifikace jsou to značky nepovinné
Značky nejsou povinné, elementy ovšem jsou.

Nesouhlasím.
V tom případě prosím o vysvětlení či vytmavení. Myslel jsem, že sémantika je vlastnost vztahující se ke struktuře. Struktura je nezávislá na přítomnosti volitelných značek.
ronan
Profil
Chamurappi
Byl to především samozřejmě vtip:)
Timy
Profil
Chamurappi
Značky nejsou povinné, elementy ovšem jsou.
Původní myšlenka byla správná, avšak špatné "názvosloví" mne stálo život ;-). Nějak jsem při psaní nevnímal zásadní rozdíl mezi "tagem" a "elementem", což byla asi chyba. Příště si na to už dám pozor.

Myslel jsem, že sémantika je vlastnost vztahující se ke struktuře. Struktura je nezávislá na přítomnosti volitelných značek.
Na můj vkus to bereš příliš do hloubky. Ale ano, vlastně máš pravdu. Je to stejné jako s tím, že nemusíš ukončovat značky jako <li>, prohlížeč je ukončí sám, takže vše je správně vyznačeno, sémantika tudíž nijak netrpí. Dobrá. Tuším, že bych si svou původní myšlenku neobhájil, vzdávám se tedy sám a dobrovolně (proč aspoň jednou nemůžu mít pravdu já?).
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0