Autor Zpráva
peta
Profil
Chtel bych udelat anketu o web. Jake by jste mi doporucili kategorie pro hodnoceni a vahu prvvku v nich.
Byla by tam kolonka celkove hodnoceni pro vsechny a kdo by chtel, mohl by ohodnotit jeste jednotlive casti, ktere bych volil asi takto:

0-100%

Obsah
- strucny, jasny, vecny, patri do stranky

Navigace
- linky, menu - lehce se najde, lehce ovlada, podtrzene odkazy

Prehlednost
- jednoducha, rychla orientace, odliseni odkazu od textu, ...
jako spatny priklad treba http://iprima.cz/

Grafika
- prijemna, zadne rusive elementy (nucena reklama serverem se nepocita, pouze reklama navic, ktera blika a nebo jinak silne narusuje desing)

Oziveni
- nejake ozivujici prvky prijemnost, zajimavost, rusivost - hover menu, animace menu, animace kurzoru, rotujici text (ten mi osobne celkem vadi, treba) ....

Velikost
- velikost stranky pri prvnim nacteni a pri vsech dalsich, uvazuje se cache ; cili treba, kdyz je grafika + web (HTML CSS JS) do 40-60k a obrazky jsou vetsi. Proste se to vse secte a nejak posoudi.
Hlavne to bude zajimave u fotogalerii snahledy :)
Treba 30k stranka s 5 obrazky se jiste bude nacitat rychleji nez stranka 20k s 20ti malymi obrazky.

Kod HTML
- aby byli CSS a JS externe, aby nebyli na strance zbytecne tagy (FONT a pod), aby tam nebyli style="" (cimz google snizuje hodnoceni, treba), validita, ...

Kod CSS
- zda je externi, zda je prehledny, jednoduchy, veliky (obvykle do 8k), s chybami, optimalni (neopakuji se nejake veci zbytecne moc) ; tady bych asi nejvic daval vahu na velikost a prehlednost. Jestli je to jednoradkove nebo vice, to by zas tak nevadilo. Hlavni, aby se dali jednoduse odlisit blok stranky a nemela kazda stranka jiny vzhled
Kod JS
- prehled, funkce v ruznych prohlizecich, jednoduchost
Str4wberry
Profil
Jo napsal si to dobře. Ještě bych přidal celkový dojem.
Plaváček
Profil
peta

Já bych se jenom pro pořádek zeptal na pár maličkostí:

proč nemůže být v kódu style=""? Proč musí být CSS externě? Proč musí být CSS přehledný? Proč musí být CSS do 8 k? (některé mé projekty mají styl o velikosti i 25 kb). Proč by nemohla mít každá stránka jiný vzhled, pokud to dává smysl? Proč by musela být stránka nutně validní?
ninja
Profil
Hlavne jsi zapomel nejdulezitejsi: prinesla stranka (web) ocekavane vysledky?

Ony reklamy na praci prasky jsou priserne, ale funguji a to je hlavni. Na druhou stranu reklama s Bobikem byla vyborna, ale nikdo nevedel co propaguje. S webem je to podobne, dulezite je jestli splnuje svuj ucel, ne jestli je hezky/validni.
peta
Profil
Aby nedoslo k omylu, tak hodnoceni jako takove bude seznam kategorii a kolonka pro 0-100%.
Ten text je jen tip, co si vsimat, treba.

ninja
"prinesla stranka (web) ocekavane vysledky?"
Obsah - hodnoceni obsahu 0-100%
Jenom pro priblizeni bych to chtel ale rozepsat a body a kolik asi %. Kazdopadne, cislo voli volic.

Plaváček
"proč nemůže být v kódu style=""?"
Muze, ale ja si toho treba vsimam. A do popisku bych to daval jako strzeni bodu.
Jinak samozrejme jde o google, ktere ti stranku podhodnoti. To se nazabyva tim, jestli tam mas:
style="width:100px" nebo
style="width:100px;height:500px;float:left" nebo
Tyhle veci proste patri do tagu STYLE ne ne do kodu, ktery indexuje vyhledavac (podle mne).
Ale opet je to na volici, jestli to vidi jako minusove nebo ne.

"Proč musí být CSS externě?"
Opet, je to lepsi pro google a vyhledavani. Neni to podminka, jen muj nazor.

"Proč musí být CSS přehledný?"
Zaludna otazka. Ja si myslim, ze kvalitni webka by mela mit i jakysi styl prehledy styl zdrojoveho kodu, ale take javascriptu a css. Az bude treba nekdo delat upravy, aby se v tom take dokazal vyznat.
Opet nechci nikomu vnucovat, ze jen toto je spravne psani CSS. Mne se treba libi, kdyz je CSS pekne strukturovany. Ale take se mi libi jednoradkove zapisy (novy prvek novy radek). Na prvni pohled je cloveku z toho jasne, co ke kteremu prvku patri.
Ale videl jsem i CSS, kde meli spoustu vlastnosti zbytecne duplicitnich (minibb) a meli jednotlive oddily naprosto chaoticky pomichane. Treba mas oddil stranka a oni to meli rozhazene po celem stylu.

"Proč musí být CSS do 8 k? (některé mé projekty mají styl o velikosti i 25 kb)"
Muze, volic. Ale CSS, ktere ma 25k, to uz musi byt opravdu chaos. Vem si, ze normalni HTML kod se vejde do 10k, primitivni stranka i 3k. K tomu 25k jeste CSS. Nezblaznil se nekdo? Mi to prijde jako plytvani.
---
Treba, ted jsem delal stranku podle navrhu a kdyz vynechas, ze mam CSS v tom a jeste jsem to teda neresil, ale vim, jak to dat externe a ze preblikavani stranek je cislovane, tak si myslim, ze je to celkem slusne udelana stranka (http://mracek.hostuju.cz/rs2/).
Uvodni stranka ma treba 3k, z toho 1,4k tvori CSS soubor. u vetsiho projektu bych pocital tak 10x vetsi hodnoty, coz pro CSS prekracuje tech 8k.
Ale zas treba prihlednout k tomu, ze slozitejsi stranka vetsi CSS. Otazka je, jestli neni prehnane velky vzhledem k upravam stranky a jeji velikosti.

"Proč by nemohla mít každá stránka jiný vzhled, pokud to dává smysl?"
Presne, pokud to ma smysl. Muze. Je to jen tip, co si vsimat. Treba zmena barevneho odstinu muze byt na nekterych strankach velmi zajimavym ozivenim. Ale treba drasticka zmena vzhledu mi prijde neprijemna (ze se najednou treba ztrati pulka menu, preskupi se prvky ve strance, jako by doslo k prechodu na uplne jiny web)

"Proč by musela být stránka nutně validní?"
Opet, muj tip. Nekdy to jde resit validne, jindy je nevalidni reseni dostacujici. Musi posoudit volic. Tak da 100% a ma to vyresene :)
djlj
Profil
Jinak samozrejme jde o google, ktere ti stranku podhodnoti.
Můžeš sem napsat odkaz na podrobnější popis této informace? Slyším o tom poprvé a nevím, proč by to měl google podhodnocovat.
Plaváček
Profil
Jinak samozrejme jde o google, ktere ti stranku podhodnoti.

To je samozřejmě nesmysl, ale nemám sílu tento mýtus vyvracet. Existují situace, kdy se bez přímých stylů obejít nelze a považovat to za chybu, je dost odvážné.


Na prvni pohled je cloveku z toho jasne, co ke kteremu prvku patri.

CSS není určeno pro lidi, ale pro stroje. A těm je buřt, jak je kód přehledný. Pro formátování ostatně existuje spousta nástrojů (třeba oblíbený PSPad). Odstraněním zbytečných mezer a prázdných znaků jsem schopen velikost CSS snížit až o třetinu. Což u webů s návštěvností v řádech tisiců denně ušetří dost přenosové kapacity. Totéž platí i pro komprimaci HTML kodu.
Railbot
Profil
peta
Muze, volic. Ale CSS, ktere ma 25k, to uz musi byt opravdu chaos.
Mám tady CSS, které má 31kB. Není to chaos, je to přehledný dokument (bez zbytečných mezer), kde není takřka nic zbytečné. Není to totiž CSS pro maličký web, ale pro větší projekt, který používá navíc několik barevných schémat. A to se ti zdá špatné?

Vem si, ze normalni HTML kod se vejde do 10k, primitivni stranka i 3k. K tomu 25k jeste CSS. Nezblaznil se nekdo? Mi to prijde jako plytvani.

Normalni HTML kód do 10kB leda tak pro nějakou poloprádnou stránku. Webová stránka, kde opravdu něco je, má desítky kB a není to žádná výjimka. Nikdo se jistě nezbláznil. To je zcela normální. Vítej v realitě u větších projektů. Neexistují jen ušmudlané osobní stránky :)
smajli
Profil
peta
projdi si nějaké pěkné weby, které se ti líbí a podle "Tebe" jsou in, koukni se na jejich parametry a pak si stanov svoje.
peta
Profil
Railbot
"Mám CSS 31kB" - plne zbytecnosti
viz Plaváček "Odstraněním zbytečných mezer a prázdných znaků jsem schopen velikost CSS snížit až o třetinu"
V tomto pripade je tretina asi 10k.
Plaváček
U 8k CSS je 1/3 asi 1-2k, v tomto pripade je to zcela bezvyznamne snizovat o tretinu. Ikdyz je to pro stroje.

Ok, 10k je opravdu malo pro vetsi projekt. Ale do 30k se da vejit.
Mi jde spis o to, ze CSS musi odpovidat HTML a ne, abys mel 10k HTML a k tomu 30k CSS.
Nicmene, stale trvam na tom, ze solidni CSS se vejde do 10k, maximalne 15-20 (ale v tomto pripade je ta HTML 30k)
To je muj nazor. Ty mas jiny.
Nechapu, proc bych mel kopirovat vase nazory?
Railbot
Profil
peta
Asi jsi nečetl pořádně - CSS o velikosti 31kB bez jakýchkoli zbytečností a zkomprimované. A Plaváček psal "až o třetinu", ale to není vždy pravda. Jen v případě, že CSS má opravdu hodně zbytečných mezer a vynechaných řádků.

Ok, 10k je opravdu malo pro vetsi projekt. Ale do 30k se da vejit.
Ty to hrozně zobecňuješ. Vždyť každý web je jiný a každý je jinak náročný na CSS. Když si vezmeš můj příklad - web o 20ti typových stránkách a vše v 6ti barevných variacích. Vejdi se do 30kB :)) Nejdřív se podívej, jak jsou na tom velké projekty s velikostí všeho možného a pak stanovuj nějaká pravidla. Zatím z toho mám pocit, že to bereš podle webů co si kdo někde uplácá jen tak pro radost.

Mi jde spis o to, ze CSS musi odpovidat HTML a ne, abys mel 10k HTML a k tomu 30k CSS.
No a když to CSS je pro celý web o dvou desítkácch stránkách?

Nicmene, stale trvam na tom, ze solidni CSS se vejde do 10k, maximalne 15-20 (ale v tomto pripade je ta HTML 30k)
V tom případě asi žádný profesionál, co pracuje na velkých projektech neumí solidní CSS, protože vejít se do něčeho takového je holý nesmysl a jen těžko ti to budu vyvracet, když si to představuješ jako hurvínek válku.

To je muj nazor. Ty mas jiny.
Nechapu, proc bych mel kopirovat vase nazory?

To není o názoru, ale o faktech. Nemáš nejmenší ponětí o tvorbě větších webových projektů a říkáš tady hlouposti jako "solidní CSS do 10kB", tomu se jde jen pousmát :)
Samozřejmě je hezké, že máš svůj názor, ale takový měl i kdekdo, co si kdysi myslel, že Země je placatá a obíhá kolem ní Slunce.
Dero
Profil
Ok, 10k je opravdu malo pro vetsi projekt. Ale do 30k se da vejit.

Povíme si, až za sebou budeš mít padesátku těžších projektů.

Nicmene, stale trvam na tom, ze solidni CSS se vejde do 10k, maximalne 15-20 (ale v tomto pripade je ta HTML 30k)

Je vidět, že jsi nikdy profesionálně nekódoval. Já si naopak považuji, když se mi podaří velikost HTML souboru stáhnout na naprosté minimum, řekněme 10kB, a nastylovat ji použitím třebas 30kB CSS do dokonalosti. Říká se tomu čistota kódu, zatímco CSS nenese žádnou informaci a je tedy z hlediska přehlednosti, velikosti a validity zcela jedno, jak vypadá, HTML tu informaci nese - a čím méně zbytečných znaků se v HTML souboru nachází, tím lepší práci kodér odvedl.
peta
Profil
Hele, ja se ptal na vase tipy. Jestli chcete mit neco jinak, dejte sem kompletni seznam podle vasich nazoru.

Railbot
Kecy, kecy, kecy. Ja tam dal odkaz na mou stranku, muzes omrknout CSS i HTML. Dokaz, ze se mylim.
"V tom případě asi žádný profesionál, co pracuje na velkých projektech neumí solidní CSS"
ANO, presne tak to je. Staci se podivat na velke projekty ala seznam, volny, atlas a dalsi katalogy.

Dero
Viz Railbot, dej odkaz na stranku, o ktere si myslis, ze odpovida "velky projekt" a pak se muzem bavit konkretne.

Plaváček
Jinak s tim mytusem, nevim, jestli si programator, ale je zcela logicke, ze ma google stranky v databazi a ze si je indexuje. Jestlize ma fulltext indexovat stranku, kde jsou graficke CSS nesmysly, jiste mu to zabere daleko vice casu, nez kdyz jsou v externim souboru. LOGICKE
habendorf
Profil
peta: ještě že tě tu máme, jeden by se ani nezasmál :o)
habendorf
Profil
Jinak s tou velikostí css je to asi jako tvrdit, že stavba se prostě musí vejít do 1MKč. Jenže je rozdíl stavět psí boudu a tunel pod La Manchem :o)
Railbot
Profil
peta
Máš legrační názory. Jelikož se tvorbou www stránek živým, konkrétně kódováním, tak si nemyslím, že to, co píšu jsou zrovna kecy, ale budiž, každý má právo na svůj názor. Jenže ty jsi evidentně těžce mimo mísu. Ještě jedno doporučení - už tady nic nepiš nebo brzy někdo pukne smíchy ;)
Bubák
Profil
Důležité je taky, jestli je web česky, nebo cesky.
Ja nemam rad podobne texty, a pokud by tak byl napsany cely web, tak bych ho necet.
Knopi
Profil
peta: Já nevím, jestli si to uvědomuješ, ale odpovídá ti tady jedna webdesignerská veličina za druhou, kteří se především věnují právě css. Každý má skutečně svůj názor a pokud jejich rady přirovnáváš ke "kecům", tak proč vůbec píšeš do tohoto fóra. Komu není rady, tomu není pomoci...
djlj
Profil
Jinak s tim mytusem, nevim, jestli si programator, ale je zcela logicke, ze ma google stranky v databazi a ze si je indexuje. Jestlize ma fulltext indexovat stranku, kde jsou graficke CSS nesmysly, jiste mu to zabere daleko vice casu, nez kdyz jsou v externim souboru. LOGICKE
To sice možná ano, ale ty jsi psal, že v tomto případě Google snižuje hodnocení stránce, což je blbost.
peta
Profil
habendorf Railbot Knopi
Dej priklad takove stranky, co je podle tebe velky projekt, at se muzem bavit konkretne. Bez toho se bavime jen o fikci, ja byl konkretni.

Bubák Spravna pripominka, dik.

djlj A ja tvrdim, ze to tak je.
Zcela logicky, kdyz si udelas vlastni katalog stranek, tak si soubor analyzujes a po vysledku analyzy se rozhodnes, kam jej zaradis.
A vim, ze jsem to kdesi na google cetl. Problem je, ze ted tam neni mozne dohledat nikde pravidla zarazovani, ani casy a pod, takze te nemuzu odkazat na konkretni clanek. Ale tak ty mne odkaz na clanek na google, jakym zpusobem tam zarazuji do katalogu :)
Pomooooc
Profil *
Chcel som si dat anketu na moju stranku (vytvorena cez www.websnadno.cz) a pomocou www.blueboard.cz som si urobil anketu ...


<!-- BlueBoard.cz Anketa -->
<iframe width="130" height="183" frameborder="0" scrolling="no" src="http://blueboard.cz/anketa_0.php?id=540879">
<a href="http://blueboard.cz/anketa_0.php?id=540879">Anketa</a> od <a href="http://blueboard.cz/">BlueBoard.cz</a>
</iframe>
<!-- BlueBoard.cz Anketa KONEC -->


toto som si mal dat na stranku...daj som odkaz html na disk a otvoril som ju v notepade, a tam som to dal na koniec ... ale ono je to potom uplne na spodku !!! a neviem to premiestnit !!! a potom som to nechal tak ale potom na mojej stranke to vobec nebolo !!! ako z disku mam updatocat na stramku ??? PLS POMOOOOOC !!!!!!!!
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0