Autor Zpráva
ja-cz
Profil *
Slyšel jsem něco o tom, že se ve Photoshopu dá vytvořit písmo, popřípadě upravit písmo stávající. Nevím ale jak na to a dále nevím jak potom písmo dostat na stránku pomocí CSS.
Fred
Profil
Něco o tom je tady http://www.jakpsatweb.cz/css/css-eot-weft-font.html
ja-cz
Profil *
Diky, todle je super
Acci
Profil
Diky, todle je super
Není, protože to funguje jen v IE
ja-cz
Profil *
Jeste sem myslel, jak dane fonty vytvorit. Tam je prevedeni na *.eot ale ja potrebuju i navod jak pismo vytvorit...
Axamith
Profil
Kdysi jsem dělával fonty na zakázku. Používal jsem Corel Draw. Vytvoříš si grafiku písma a exportuješ do *.TTF. Tím vznikne font písma true type. Pozor, veškeré křivky musí být uzavřeny, tzn. že například písmeno "I" nemůže být jenom čárka, ale musí to být obdelníček, aby to baštilo výplň pole. Dělal jsem fonty pro gravírovací stroje a tam zmiňované "I" byla čárka tam a zpět spojená uzlem, aby to šlo exportovat. Otevřený objekt do nezbaští. Chce to ale trochu experimentovat, než na to příjdeš. Jediný problém byl s klávesami "ž", "Ž",
"ť", Ť". Exportní filt nebaští kódování 1250. Řešil jsem to uložením volnou hodnotu alt+něco a pomocí fontographu jsem to potom přesunul na správnou pozici. To byl ale ještě počítačový pravěk. Teď už asi budou jiné vhodné sw, ale tudy je možná cesta. Detaily jsou tuším popsány v manuálu k Corelu. Ale pokud písmo chceš použít na stránkách, tak narazíš na problém, že ho budeš mít ty a ne ostatní uživatalé. Možná by to šlo upravit umístěním fontu na server a otamtut ho načítat se stránkami, ale to je už prostor pro další příspívající, kteří problematiku načítání fontů do stránek znají detajlněji.
muza
Profil
Jeste sem myslel, jak dane fonty vytvorit. Tam je prevedeni na *.eot ale ja potrebuju i navod jak pismo vytvorit
Mraky písem jsou na www.pcfonty.cz, v nahoře napsaným odkazu je pěkně popsáno jak to pomocí WEFT převedeš na .EOT, ale celé to pak chodí jen v IE :-(
Axamith
Profil
Máš dvě možnosti.
1) jednoduší varianta je chvíli brouzdat po netu a najít písmo, které by se ti líbilo. Pomocí návodu na Jak psát web/dynamické fonty v CCS si to převedeš do *.eot a mělo by to šlapat.
2) složitější cesta je vytvořit si vlastní font úplně od základu. K tomu potřebuješ sw, ve kterém lze fonty vytvářet. Já používal zmiňovaný Corel Draw, ale jsou vhodnější programy. V každém případě si musíš jednotlivé znaky fontu nakreslit jako vektorovou grafiku
a po jednotlivých znacích je exportovat do souboru s písmem. Znaková tabulka obsahuje asi 200 znaků. To není zrovna málo.
Není to práce na jeden večer. Chce to cvik, grafické cítění a trpělivost. Zvaž, jestli se to vyplatí. Pokud už chceš mít na stránkách něco unikátního, tak použij variantu 1). Existují tisíce fontů a stačí si jen vybrat. Další informace najdeš na Interval.cz/webdesign
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0