« 1 2
Autor Zpráva
H13
Profil
Plaváček jenom na požádání osvětlil, proč značná část uživatelů IE6 nemůže změnit prohlížeč.
To jsem pochopil a děkuju za přínosný argument, ale já jsem reagoval na tuto poznámku

"Jo - už možná vím, co ti uniká. Žiješ v domnění, že internet jsou jenom webové stránky a nic jiného. V tom to bude :)"

I když byla se smajlíkem, jaksi jsem nepochopil, co mají společného internetové aplikace nevyužívající prohlížeč (tedy aplikace co nevyužívají webové stránky) s tímto tématem, navíc jak se v tomto tématu projevuje případné rozlišení: internet vs. webové stránky ...
Aesir
Profil
Nejsem tedy kodér profesí, ale žiji v domnění, že dnes už se na odlišnosti prohlížečů moc nehraje. Všechny důležité jsou zdokumentované, dohledatelné a postupy, jak je ošetřit jsou zaběhlé už dostatečně dlouho. Nebo jen mám štěstí na kolegy?

Jednak ji početná skupina lidí krade software (příklad Windows XP), tato početná skupina nemá přístup k aktualizacím
To ale není pravda, např. IE7 je dosupná pro nelicencované Windows XP někdy od poloviny r.2007. Stejně tak většina důležitějších bezpečnostních záplat je od Microsoftu poskytována všem a bez kontroly. To, že to lidé s kradenými Windows neví, je druhá věc.

Jinak co se týče státní správy, tak s tou mám bohužel osobní zkušenost. Aplikace, která působila provázána s internetovou prezentací, intranetem a DMS byla schopna fungovat (backend) pouze v IE6 a to ještě do nějaké konkretní desetinkové verze. Každá společnost si několikrát rozmyslí, jestli investovat několik miliónů nebo kontrolovat pečlivě každou aktualizaci a zůtat raději u staré verze.
Miloš
Profil
H13:
[#17] „Stále velká většina uživatelů používá zastaralý IE6
[#19]„na mých stránkách se vyskytuje cca 7% uživatelů s IE6
Toplist – čerstvá informace: necelých 18 %
To mluví samo za sebe.

[#19] „Dokonce umím používat i IE berličky (i když některé v zájmu neomezování uživatelů se standardním prohlížečem nepoužívám)
Neznám situaci, kvůli které bych musel s ohledem na IE 6 omezit ostatní

[#21] „pokud člověk neukradne Windows, pak se mu automaticky nainstaluje IE 7
Není pravda. Tu instalaci sedmičky musí potvrdit, povolit.„

if ($flikuju_pro_…“
je demagogie. Pro IE 6 neflikuji, ale dopíšu pár pravidel v externím stylopise, aby byla stránka použitelná, aby se nerozpadala. Jestliže ale nevypadá stejně jako v moderních prohlížečích, peču na to. Konečně jak píše Habendorf: „rozhodně netrávím nějaké hodiny laděním speciálně jen pro IE.
Jestliže nedokážu anebo odmítám zajistit, aby byla stránka v IE 6 použitelná (zejména aby byly texty čitelné), pak jsem diletant nebo bastlíř. Smiř se s tím.
H13
Profil
Miloš
Neznám situaci, kvůli které bych musel s ohledem na IE 6 omezit ostatní
Já ano a taky jsem ji zde uvedl

Není pravda. Tu instalaci sedmičky musí potvrdit, povolit
Ano, ale to je přece součástí bezpečnostních aktualizací. Když jsem mé tetě, která má napsáno na papírku jak se dostat na internet (tedy s počítačem toho moc neumí), nainstaloval Windows XP a přišel k ní po delším čase, měla již na svém počítači novou verzi IE. Windows ji napsal, že existuje nová aktualizace, klikla na ni, odsouhlasila a nová verze byla nainstalovaná... Chci tím říct, že akualizace se automaticky nabízí, ne že se nainstaluje bez souhlasu... a že je ze strany Microsoftu uděláno vše tak, aby i člověk, který tomu moc nerozumí, aktualizaci provedl...

„Stále velká většina uživatelů používá zastaralý IE6“
Omlouvám se, měl jsem na mysli: "stále velká část", 18% je podle mě hodně na skoro dvě generace starý prohlížeč (pokud beru v potaz RC)

Offtopic (O této diskusi)
Zkouším kliknout na odkazy v hranatých závorkách, který zde uvedl Miloš, a nikam mě to nepřesměruje, může to být způsobený tím, že odkazy vedou ze stránky 2 na stránku 1?
Miloš
Profil
H13
Uvedl? Myslíš [[url=#17" class="kotva">#17</a>] ?
IE 7 - Internet Explorer cannot open the Internet site - Operation aborted ... Pro vyřešení problému s tímto IE bugem můžeš použít metodu (bohužel není 100%), která načte javascript (ve větších projektech jsou to velké javascriptové knihovny) až po načtení celé stránky... což může být problém... Viz hojně používané zobrazení fotek a jejich náhledů v jakémkoliv lightboxu.
Tak zkrátka IE 6 odstřelím od problematického scriptu. Dostane fotky bez lightboxu, protože to je jen taková třešinka; důležité jsou informace, což jsou v tomto případě fotky, ne lightbox. Krom toho, že stránka (nemluvím o webových aplikacích typu Pixyho nového barevného generátoru; ale i tam nechává pro starší prohlížeče k disposici starší verze tohoto udělátka) by neměla být závislá na javascriptu a měla by fungovat i bez něj.

Webdesignera prostě stojí hodně usílí, než se dostane přes všechny podmíněné komentáře, vyhledá všemožné hacky, zaplácá stránky zbytečným kódem (např. javascript nebo jiné řešení pro opravení průhlednosti PNG, ...) a dostane se konečně k tomu, aby vytvořil webovou stránku :-(
Nesmysl. Průměrně zkušený kodér IE 6 zná, zná jeho chyby a nedostatky, ví čemu se vyhnout a ví, na co se může vykašlat.
Nevím proč bych měl stránky kvůli IE 6 zaplácat zbytečným kódem.
Na průsvitnost PNG se koneckonců taky u IE6 můžu vykašlat, anebo ji nahradit průhledností (jako u GIFu). Minimum námahy.
Hodně úsilí to může stát buď toho, kdo se pokouší, aby stránky se složitými scripty, pokročilými styly a grafikou obsahující 32bitové PNG v IE 6 vypadaly a reagovaly navlas stejně, jako v ostatních prohlížečích – a pak si přidělává zbytečnou práci –, anebo začátečník, který o problémech s IE 6 nic moc neví (ostatně takový začasté nemá jasno ve více věcech).

Takže byl by nějaký opravdový příklad, kdy je nutné něco pro IE 6 „berličkovat“ a aby to zároveň omezilo ostatní prohlížeče?


Ad Offtopic (O této diskusi) – zjevně to tak bude, takže si toho snad někdo z mmmoderátorů všimne a předá podnět vývojovémo týmu.
Bubák
Profil
Miloš
[#19]„na mých stránkách se vyskytuje cca 7% uživatelů s IE6“
Toplist – čerstvá informace: necelých 18 %
To mluví samo za sebe.


Nerozumím, příklad, www.jakpsatweb.cz
- včera IE6 - 7,9%
- dnes (a v tuto chvíli) IE6 - 9.2%

Nedokážu říct, jestli nízké zastoupení IE6 je dáno zaměřením webu, nebo jde o vypuzovací chybu.
bohyn
Profil
H13
Já ano a taky jsem ji zde uvedl
Pokud vim tyka se pouze IE7 a tedy dalsi duvod proc neupgradovat z IE6 :) Za sebe mohu rici ze jsem na tuto chybu jeste nenarazil.
Jake jsou tedy problemy s IE6?

Ja s IE6 (a vlastne ani IE7) zadne dramaticke problemy nemam. Css "zaplata" kterou pouzivam pro IE6 ma cca 500B (max|min-height|width, position fixed a vertikalni centrovani) pro IE7 pak 280KB (cursor: hand). Velke je to jenom tim ze je tam pomerne dost trid. V JavaScriptu je sem tam nejaka ta podminka, ale ty jsou i kvuli jinym prohlizecum - Firefox, Opera, Konqueror... tedy vlastne kvuli vsem nejpouzivanejsim prohlizecum.
Miloš
Profil
Bubák
Nevím; já ale každopádně reagoval na H13ovu gumovou hodnotu „Stále velká většina uživatelů používá zastaralý IE6“.
V případě většiny mluvíváme o většině nadpoloviční, kvalifikované, drtivé… ovšem že by velká většina čítala 7 nebo 18 %, tak je to leda velká hovadina.
H13
Profil
bohyn
Jake jsou tedy problemy s IE6?
příklad, který jsem uváděl, se týká IE6, IE7, netýká se IE8.

Co se týče IE6, napadají mě např. průhlednost PNG, problémy s float boxy, ale tipuju, že google vypíše mnohem více :-), nebo se koukni do tohoto diskuzního fóra, příkladů najdeš celkem hodně...

Miloš
Miloši, co se týče čísla 7%, udávál jsem mé stránky, co se týče velké většiny viz:[#4]

To, že ty se můžeš vykašlat na lightbox, na průhledné PNG, atd. (což samozřejmě neodsuzuju a 100% to chápu, sám používám GIF (PNG8) místo PNG32, i když se průhlednost nedá srovnat a v podstatě tím kazím vzhled uživatelům používajích standardní prohlížeče - další omezování ostatních prohlížeců díky berličkám :-) ), neznamená, že to pro někoho není důležité a že to např. nějaký zákazník nevyžaduje po webdesignerovi (což znamená, že webdesigner musí použít berličky :-) )
Bubák
Profil
Miloš
Já měl za to, že jsi chtěl naznačit, že H13 uživatele IE 6 vypudil :o)
Chamurappi
Profil
Reaguji na H13:
Stejně tak jsem se naučil, že Firefox vykresluje stránku korektně a proto jsem se ho naučil používat
Blábol. Co myslíš tím „korektně“? Vesměs všechny stránky se zobrazují korektně i v Exploreru 6.

Operation aborted ... Pro vyřešení problému s tímto IE bugem můžeš použít metodu (bohužel není 100%), která načte javascript (ve větších projektech jsou to velké javascriptové knihovny) až po načtení celé stránky
1) Ta metoda stoprocentní je.
2) Stačí použít standardní atribut defer, který ty tvé oblíbené „standardní prohlížeče“ stále ještě nepodporují.
3) Tebou zmíněnou metodu lze použít tak, že se vykoná jen u Exploreru. Uživatele ostatních prohlížečů nijak neomezuje. (Teď samozřejmě nemluvím o podmíněných komentářích, ale o podmínkách.)
4) Skript přidávající na konec DOMu něco v době, kdy ještě není donačtená stránka, je napsaný špatně. Jeho autor se dopouští podobné chyby, jako když by zavolal document.write v době po načtení celé stránky. To, že jsou ostatní prohlížeče benevolentní, neznamená, že Explorer chybuje.

stává se, že uživatel klikne na náhled a fotka se nezobrazí v lightboxu, ale v novém okně
Správně napsaný skript se inicializuje hned při načtení příslušného HTML kódu.
Ideální by samozřejmě bylo, kdyby všechny prohlížeče podporovaly behaviory a bylo by tedy možné navěsit ovladače událostí pohodlně ze stylopisu, ale realita je bohužel krutá — behavior zná jen Internet Explorer. Na lightbox by stačil jen jeden malý HTC soubor. Žádné velké knihovny, žádné komplikované berličkování. Mohl bych pomocí behaviorů snadno vyrobit galerii a napsat uživatelům alternativních prohlížečů „Používejte prosím Internet Explorer místo té vaší zaostalé šunky — nechci, abyste mi přidělávali práci“.

Neuvedl jsi doposud žádný příklad, kdy by záplata nedostatku šestky snížila komfort uživatelů ostatních prohlížečů.
Bubák
Profil
Stejně tak jsem se naučil, že Firefox vykresluje stránku korektně a proto jsem se ho naučil používat
Příklad stránky, kterou moderní prohlížeče zobrazí stejně, ale v prohlížeči Mozilla Firefox se drobátko rozpadá:
CSS Selector Shell
H13
Profil
Bubák
No tipuju, že snad každý prohlížeč bude obsahovat chyby... myslím, že tyto prohlížeče asi nemá smysl porovnávat (Firefox, IE8,Opera, Safari, Chrome). Myslím, že budu tipovat dobře, když budu tipovat, že Firefox obsahuje mnohonásobně míň chyb než např. IE6 a méně chyb než IE7 :-) Problém u IE vidím také v rychlosti vydáváných verzí. Podle mě je velká prodleva mezi vydáváním jednotlivých verzí, což je možná štěstí, protože dělat komentáře pro IE7.0.1, IE7.2.5 IE7.5.5, ale taky velký neštěstí, když čekáte např. dvě verze (pár let) na opravení nějakého bugu :-(

Jinak to, že napíšu takovou větu, neznamená, že tady bojuji za firefox (sice ho používám a nikdy by mě nenapadlo spustit IE), spíš mě vadí bezdůvodné používání zastaralých verzí prohlížečů...
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0