Autor Zpráva
Mike8748
Profil
takze (i s vedomim ze bude zase flame :) ) otazka zni:

ma pouzivani meta tagu (keywords, description, robots,...) smysl? pouzivate je? pokud ano, jake?

kdyz si dam vyhledat neco o pouzivani meta tagu, tak dostanu jedno z nasledujicich 3
- starej dokument (2004 a starsi), kde se pise, ze meta tagy jsou super a potrebujete je aby vas brali vyhledavace,
- nebo novej dokument, kde se mi snazi prodat nejaky SEO prirucky o tom jak spravne pouzivat meta a ze me to dostane do prvnich pozic vyhledavacu
- psani o tom ze meta tagy jsou uz nekolik let mrtvy a je zbytecny s nima placat misto v html
Měsíček
Profil
META tag - keywords      => zbytečný
META tag - descriptions  => důležitý
META tag - robots        => důležitý pouze při zakazování (při povolování je zbytečný).
META tag - author        => důležitý
RockFire
Profil
Keywords je zbytečný? Já myslel, že ten je narozdíl od description důležitý, protože díky němu ví vyhledavač, pod jakými slvoy web zobrazit, ne?
Mike8748
Profil
Měsíček
ad author, co presne tam pises? jenom jmeno nebo i neco dalsiho?
Měsíček
Profil
Reaguji na RockFireho:

"Keywords je zbytečný? Já myslel, že ten je narozdíl od description důležitý, protože díky němu ví vyhledavač, pod jakými slvoy web zobrazit, ne?"

Ne, byl důležitý, ale hodně zneužívaný proto mu vyhledávače nedávají žádnou důležitost -> čili zbytečných pár bajtů v kódu.

Reaguji na Mike8748:

"ad author, co presne tam pises? jenom jmeno nebo i neco dalsiho?"

Jméno, příjmení - email.
Trejpa
Profil
Mike8748
Trochu subjektivně: za jediný rozumný metatag považuji <meta http-equiv=content-type content="text/html; charset=windows-1250"> (zkrátitelný na <meta charset=windows-1250>).

keywords
- nejvíce používané vyhledávače se tím neřídí, zajímá je hlavně to, co vidí uživatel.
descriptions
- na firemní / prodejní stránku bych to použil
- obvykle i bez něj je automatický výběr popisku dostatečně kvalitní
robots
- všechna pravidla píši do robots.txt
- má význam hlavně pro toho, kdo nemá vlastní (sub)doménu (a chce zakazovat)
author
- cituji Yuhůa: „Nemá to žádný praktický účel, je to podobné, jako když pejskové počůrávají patníky.“
Plaváček
Profil
Trejpa

Nemá to žádný praktický účel, je to podobné, jako když pejskové počůrávají patníky

Z čistě praktického webdesignerského hlediska se Yuhů trochu mýlí.

Za určitých okolností (kupříkladu pokud vám klient nepovolí se pod jinak úspěšné dílo v patičce webu podepsat), může uvedení autora v hlavičce přinést nějaký ten byznys.

Párkrát se mi také stalo, že díky uvedení kontaktu jsem se dozvěděl o skrytých chybách, které jsem pak měl možnost opravit (taková upozornění občas chodí od jiných borců v oboru webdesignerském).

Takže tento meta tag svůj praktický význam mít může.
Trejpa
Profil
Plaváček
Jistě, ale potom mi už připadá lepší přidat do kódu toto:
<!-- Tuto stránku vytvořil Trejpa. Napsat mi můžete na trejpa@trejpa.tr -->
Plaváček
Profil
Trejpa

Jistě, může být. Otázkou zůstává, proč plevelit HTML kód nerelevantním komentářem, když pro tento účel existuje vhodný a použitelný meta tag.
quinux
Profil
Trejpa
Jistě, ale potom mi už připadá lepší přidat do kódu toto:
<!-- Tuto stránku vytvořil Trejpa. Napsat mi můžete na trejpa@trejpa.tr -->

Ve chvíli, kdy je obecně používáno meta tagu autor, mi nepřijde lepší vymýšlet "vlastní" řešení, které nemá žádný přínos "navíc" (nebo snad víš v čem je tvé řešení lepší?).
Trejpa
Profil
quinux
víš v čem je tvé řešení lepší?
Je to čitelnější, můžu si to formátovat jak chci a můžu tam kromě jména napsat zajímavé informace jako licenci k použití, datum vydání, verzi dokumentu, poděkování, všemožné kontakty a kdo ví co ještě, co by mohlo náhodného čtenáře zdrojového kódu zajímat (a co nemůže být ve stránce samotné). Komentář nesoucí stejnou informaci jako metatag je kratší o 13 - 15 Bytů.

Výhody jsou pouze subjektivní, sám jsem to párkrát použil.

Plaváček
proč plevelit HTML kód nerelevantním komentářem
Otázkou zůstává, proč ne? Já to nepovažuji za plevelení. Buď nepovažuji podpis za důležitý (zákazník výslovně nechtěl ve stránce můj podpis/odkaz, tak ho nebudu podvádět a skrývat to do zdrojového kódu), nebo se podepsat chci, a podepíši se kreativněji bez jednořádkového omezení. Schválně jsem chtěl zjistit, zda prohlížeče nějak nezpřístupňují metatagy návštěvníkovi. Výsledek mě utvrdil v tom, že praktický smysl to nemá:

Programy, které chápou a zobrazí význam metatagů:
- OpenOffice.org Writer
Programy, které metatagy jen zobrazí:
- Mozilla Firefox
Programy, které metatagy neumí ani zobrazit (nebo jsem na to po pěti minutách hledání nepřišel):
- Internet Expolorer
- Maxthon
- Opera
- Google Chrome
- Safari
- Microsoft Word

Nepíši, že je chyba podepsat si stránku. Tvrdím, že podpis v metatagu nemá praktické využití a proto může být i kdekoliv jinde, třeba v komentáři.

EDIT: Překlep.
Bubák
Profil
Opera to "kdysi" uměla pomocí zabudovaného uživatelského CSS Showstructure. Mám ho v archívu, stačí přidat do současné verze.
bohyn
Profil
Bubák
Opera to kysi umela i pres dialog - nejaky zakladni info o strance, metatagy, media (obrazky atd.) a linky. Kdyz se to tu zaclo probirat tak sem to zkusil najit, ale bez vysledku.
Bubák
Profil
bohyn
Buď to bylo hodně dávno, že si nepamatuji (Operu používám od verze 5.x), ale spíše bych si podle popisu dovolil tvrdit, že si to pleteš s Firefoxem "Informace o stránce".
bohyn
Profil
Bubák
Myslim ze to bylo v Opere, ale ruku do ohne bych za to nedal.
Bubák
Profil
O ruku bys přišel. Kromě výše uvedeného starší Opery, do verze 9.0x včetně, po najetí na tab zobrazily v bublině pouze:
Title
Address
Eccoding
MIME type

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0