Autor Zpráva
RastyAmateur
Profil
Zdravím,

používá někdo wz.cz? Potřeboval jsem někam na internet umístit malou aplikaci, která pouze odešle email a přesměruje to uživatele zase jinam, ovšem z wz.cz mi přijde tak jeden mail z pěti. Funkce mail() vrací vždy true, takže chyba bude pravděpodobně na straně SMTP?

Případně mám vlastní server, ovšem nevím, jak nastavit ten SMTP a ty MX záznamy. Respektive zkoušel jsem jít podle nějakého tutorialu, kde se měl vlastně jen nainstalovat a spustit postfix (víc konfigurace nic), ovšem to nepomohlo. V dalším tutorialu bylo, že musím na doméně nastavit jeden A záznam a jeden MX záznam, ale také nic. Navíc v logu odesílaných mailech nikde nebylo nic s mojí doménou, jen nějaká zpráva o tom, že gmail odmítl email doručit, protože vypadá nebezpečně, tj. ani nespadl do spamu (postfix už jsem bohužel odinstaloval a s ním i logy pro případnou ukázku)

Tudíž tři otázky: Neví někdo, jak rozchodit maily na WZ? Případně nějaký jiný free hosting s touto funkcí? Nebo nějaký *dobrý a funkční* tutorial na zprovoznění mailového klienta na vlastním serveru?

Děkuji,RA
Tomášeek
Profil
RastyAmateur:
true znamená, že byl mail odeslán (viz Manuál).

Forum wz.cz je plné dotazů na odesíláním mailů, zkus si ho projít. Co PHPMailer? Jiná knihovna? Jiný freehosting (Endora)?

Moc tedy nechápu, proč řešíš freehosting, když píšeš, že máš vlastní server. Na druhou stranu, nastavovat server, když se v tom nevyznáš, není sranda a silně nedoporučuji (bezpečnost, atd.).
RastyAmateur
Profil
Tomášeek:
To je fajn, ale když nedojde, tak to stejně musím řešit

Ty dotazy (co jsem vygooglil) jsou ale staré a nic neříkající. Nikde není žádná pořádná rada. A pochybuji, že použití knihovny něco změní (zkusím to tedy vyzkoušet, abych nekecal)

Přesně proto řeším free hosting...
Tomášeek
Profil
RastyAmateur:
Tak ono když funkce vrátí true, tak mail odešel a je třeba zjistit, proč nepřišel (mj. ho můžeš zkusit poslat na jiný mailserver, jestli někam dorazí, aspoň do spamu). Může nedorazit třeba vinou špatně nastavených hlaviček, což by PHPMailer měl vyřešit za tebe.

Dále existují služby typu mxtoolbox.com, které ti pomohou zkontrolovat správné nastavení MX záznamů, atd.
RastyAmateur
Profil
Tomášeek:
Co PHPMailer?
Tak zkusil jsem narychlo okopírovat jen nějaký tutorial a 3/3 doručeno!
zrovna jsem se chtěl ještě zeptat, jak je to možné, jestli to zaviní hlavičky. Evidentně ano. I když nechápu, proč to google i seznam vůbec nedoručí namísto toho, aby to hodili do spamu. Děkuji moc!
Davex
Profil
RastyAmateur:
I když nechápu, proč to google i seznam vůbec nedoručí namísto toho, aby to hodili do spamu.
To je celkem normální, že se zjevné nesmysly rovnou zahazují, protože se tím šetří kapacita, která může být využita na něco užitečnějšího (třeba doručení normálních e-mailů).
Keeehi
Profil
Tak ono když funkce vrátí true, tak mail odešel
To není tak úplně přesné. Návratová hodnota true je signalizuje, že PHP předalo systému mail k odeslání a to je vše. Pokud na daném stroji není nainstalovaný žádný mailserver, něco se při odesílání podělá nebo nastane nějaký jiný problém a mail se neodešle, PHP se to vůbec nedozví.

Dále existují služby typu mxtoolbox.com, které ti pomohou zkontrolovat správné nastavení MX záznamů, atd.
MX záznamy jsou pro odesílání emailů naprosto nepodstatné. Spíše je potřeba zajistit, aby ten email přijímající server nehodil do spamu, nebo hůře rovnou nezahodil. S tím může pomoci www.mail-tester.com

Co PHPMailer? Jiná knihovna? Jiný freehosting (Endora)?
Plus pro doplnění - dají se využít ještě služby třetích stran. V takovém případě PHP kód vůbec žádné emaily neposílá ale komunikuje (většinou skrz nějakou knihovnu) s tou službou. Předá jí všechna potřebná data (příjemce, předmět, tělo zprávy, atd.) a o nic víc se nestará. Samotné fyzické odeslání si už ta služba řeší sama. Výhoda je v tom, že je větší pravděpodobnost že mailserver bude správně nakonfigurován když je to nabízeno jako komerční služba než když to konfiguruje nějaký jouda z WZ*. Má to samozřejmě i další výhody, ty se však projeví větinou až u větších projektů.

* předpokládám, že kompetentní zřejmě moc nebudou, když jako produkční verzi PHP používají 5.6 jejíž aktivní vývoj skončil před dvěma lety a už tři měsíce nedostává ani bezpečnostní záplaty

0