Autor Zpráva
Knopi
Profil
Co je na tom pravdy, že se hned po obrázku, po nadpisech, nebo po tabulce údajně nemá formátovat odsazený odstavec (text-indent: 2em;). Hned pod těmito prvky by neměl být odstavec odsazný a odsazení by mělo začínat až od toho následujícího odstavce. Pokud se samozřejmě autor rozhodne, že chce formátovat odsazené odstavce.

Pro mě je to úplně nové zjištění a moc tomu nevěřím. Co si o tom myslíte?
Miloš
Profil
O tom taky slyším prvně v životě. Stačí se ale podívat do nějaké slušnější knížky, jak je vysázená.
Z čehož bych vyvodil: jestliže se to někomu líbí, ať to klidně použije, proč ne, ale vydávat to za typografické pravidlo je (b)IMHO nesmysl.

Kde's to četl?
Knopi
Profil
Po téměr roce jsem oprášil knihu od Petra Staníčka a jeho kolektivu CSS HOTOVÁ ŘEŠENÍ, protože jsem zapomněl jistou věc a v cenných radách na konci jsem si všiml úplně náhodou tohoto dialogu, kterého jsem si dozajista napoprvé nevšiml. :o) Čert ví, jestli je to pravda... :o) Každopádně jsem měl tu čest s několika typografickými knihami, na internetu jsem si také lecos přečetl a musím podotknout, že nikde, nikdy jsem o tomto pravidlu také neslyšel.
Jakub
Profil
První odstavec po nadpisu v české hladké sazbě odsazen být nemá, ale zkus otevřít pár knih, často se to opomíjí. Řešením se zabýval Dero.
Knopi
Profil
Kubo: Díky za odkaz. :)

Derovi na dálku také děkuji za kulišácké řešení js. :o)
Miloš
Profil
Při vší úctě k Derovi (za jeho web o typografii jsem mu opravdu nezměrně vděčen) – musím položit otázku: Je Dero typograf (sazeč…) profesionál (tedy profesí, neboli vystudovaný), nebo „jen“ velmi zapálený amatér (= milovník) v otázkách typografie?

To, že se neodsazuje první odstavec (po nadpisu, respektive po obrázcích či tabulkách) jsem jako „amatérský (snad) typograf“ (neprofesionál, rozuměj nevyškolený, avšak poměrně poučený a milovník rozhodně) dosud neslyšel.

Protože jsem typografii nestudoval, nechci se o to hádat do krve, ale protože jsem výše uvedený úzus nepotkal příliš často (viz výše uvedeno – „Stačí se ale podívat do nějaké slušnější knížky, jak je vysázená…“), musím se ptát, jestli je Dero opravdu studovaný typograf. Protože:
V knize Praktická typografie jsem na straně 12 nalezl následující text (zvýrazněno mnou):
V některých případech je možné v sazbě kombinovat odstavce s různým členěním nebo odstavcovou zarážkou. Například první odstavec článku nebo první odstavec za nadpisem (mezititulkem) nemusí mít odstavcovou zarážku, protože členění textu je distatečně zřetelné.

Jestli je tudíž Dero (jako jeden z moderátorů této diskuse) na příjmu, velmi by mě zajímal jeho názor.
Dero
Profil
Miloš: Dero je na příjmu, ale je příliš unavený, než by teď dohledal relevantní dokumenty. Pokud se připomeneš během dneška na ICQ, pokusím se dát dohromady nějaké kraťoučké povídání.

Do té doby asi toliko: Není to závazné pravidlo, ale... (následuje kraťoučké povídání).
Knopi
Profil
Dero: Proč na icq, když si vzpomeneš, napiš sem. :)

Miloš: Ještě včera v noci jsem se podíval zhruba na dvacet čských knížek a deset od cizích autorů.

České knížky: Autoři si to dělají libovolně, většina první řádek sice odsazuje, ale z 20 knížek také 7 první odstavec neodsazuje.

Knížky od cizích autorů: Všichni první řádek neodsazují, pokud se vyskytuje nadpis.

1. Z toho usuzuji, že skutečně žádné fajné pravidlo není a každý je strůjcem svého díla. Jak se rozhodneš, takové to máš. Jde asi jen o vkus. Ještě bych dodal, že neodsazení prvního odstavce dělá velmi nehezký dojem, když je na webu málo textu, někdy se ani na druhý odsazený odstavec nedostane. Takže když bych se pro tuto variantu někdy rozhodl, tak by to chtělo kvalitní a dlouhý obsah.

2. Mýtus od bráchy. Četl prý v typografickém manuálu, který už vrátil do knihovny, že V ČEŠTINĚ SPRÁVNĚ PRVNÍ ODSTAVEC "MUSÍ" BÝT ODSAZENÝ. Naopak v cizině "NESMÍ" BÝT PRVNÍ ODSTAVEC PO NADPISU ODSAZENÝ.
Zdeněk Košťál
Profil
Knopi: ad mýtus: Myslím, že by to chtělo něčím podložit, přijde mi ale logičtější, že se první odstavec za nadpisem nebo obrázkem odsazovat nemusí, protože je to zřetelné.

Vystudovaný typograf opravdu nejsem, ale o toto téma se poslední dobou začínám zajímat, tudíž by neškodilo, kdybyste svá tvrzení něčím podložili. Myslím, že nejsem jediný, koho by to zajímalo. Děkuji.
Pilda
Profil
<citace>Miloš: Z čehož bych vyvodil: jestliže se to někomu líbí, ať to klidně použije, proč ne, ale vydávat to za typografické pravidlo je (b)IMHO nesmysl.<citace>

Tak s tim zásadně nesouhlasím, pokud dělá člověk stránky pro lidi, tak by neměl používat věci co se líbí jenom jemu, ale dodržovat nějaké normy. Vem si, že on je jeden člověk a návštěvníků jsou stovky, tisíce, takže jestli jemu se bude líbit třeba odsazí tečky na konci věty, tak ty stovky, tisíce návštěvníků si budou rvát vlasy.

IMHO pokud si člověk udělá stránky, které jsou jenom pro něj, prohlíží si je pouze na intranetu, tak ať si je píše jak chce, ale pokud člověk udělá stránky které někde prezentuje na veřejnosti, měl by dodržovat jisté normy.
Jakub
Profil
Albert Kapr ve "Sto a jedné větě ke knižní úpravě" píše, cituji:

"Každý nový odstavec začíná obvykle zarážkou, která
má většinou rozměr čtverčíku. Když je poslední řádka odstavce
na plnou délku řádky, to jest na šířku sloupce, zůstává jediným členícím
prvkem zarážka. První textová řádka knihy nebo první řádka nové kapitoly
stejně jako první řádka po řádce prázdné zarážku nepotřebuje, protože
je již předem vyznačena."


Tedy v knize (ve vyjmenovaných případech) neodsazovat. IMHO není možné (ani vyžadované) ve webové typografii dodržovat všechna pravidla pro knižní sazbu. Prostě na to nemáme nástroje - prohlížeče neumí např. kvalitní sazbu do bloku a spoustu dalších věcí.

Můj závěr - pokud dodržím základní pravidla pro sazbu na webu (k nalezení třeba na typomil.com, nebo u Dera), jsou kejkle s odsazením prvního řádku třešničkou na dortu.

P.S. Vystudovaný taky nejsem, budu rád, když to někdo objasní úplně...
Knopi
Profil
Jakube ono na webu obecně platí ta přehlednější varianta. Je dokonce pravidlem nechávat volnou mezeru mezi odstavci. Samozřejmě, že spousty typografických detailů na webu nejde aplikovat. Například tenká mezera
&thinsp;
, která by měla rozdělovat čísla telefoního čísla, titul a jméno apod. Ale v případě toho odstavce to řešit lze. Bohužel nemám žádný zdroj, kde to zjistit či podložit. Proto jsem také založil toto choulostivé téma. :)
Miloš
Profil
Knopi
nejde aplikovat. Například tenká mezera &thinsp;
Ona by šla aplikovat jako <span>&nbsp;</span> a pohrát si s marginy, ale byla by to (b)IMHO příliš pracná onanie.
Railbot
Profil
ale byla by to (b)IMHO příliš pracná onanie.
Pro kodéra žůžo :o)
Knopi
Profil
Miloš, Railbot: Vaše hrátky Vám samozřejmě brát nebudu. :o) Já myslím, že lepší alternativou je pevná mezera a nechat ji tak jak je. Napříč prohlížeči nebudou velké rozdíli a zase takový prohřešek to není. :)
Railbot
Profil
Knopi
No jistě. Toto jsou už detaily.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0