Autor Zpráva
borec_nn
Profil *
víte něco o css2? jestli je již v provozu a jaký je rozdíl mezi ním a css?
Měsíček
Profil
CSS2 je v provozu už dááááávno .. pomaličku nastupuje CSS3, ale bude jí to trochu trvat a rozdíly? Specifikace nepomohla? ..
lordfrikk
Profil
Tady je zobrazena podpora CSS2 v prohlížečích... detaily si zobrazíš klikáním na jednotlivé sekce (Basic Concepts, Selectors etc.).
kletely
Profil
borec_nn
Hladať: http://www.w3.org/TR/CSS21/
http://www.w3.org/Style/CSS/
borec_nn
Profil *
dík. a liší se nějaká syntaxe? v
Měsíček
Profil
ani ne .. spíše přibyly a ubyly vlastnosti.
Chamurappi
Profil
Reaguji na borce_nn:
Nejprve vyšlo doporučení CSS 1. Pak vyšlo doporučení CSS 2. Pak vyšla revize doporučení CSS 1.
Všechny tyto specifikace jsou ale dnes považovány za zastaralé a žádný výrobce prohlížečů je nebere vážně. Vše ostatní (tedy revize CSS 2 a CSS 3) je pořád ve fázi návrhu (už mnoho let).

V syntaxi jsou mezi CSS 1 a 2 drobné odchylky, ale zřejmě není nutné popisovat rozdíly, protože to, o čem se všude mluví a píše, má blíže k CSS 2 než k CSS 1. Už jsi snad slyšel o pseudotřídě „:hover“, o pozicování (absolutním/relativním) nebo o vlastnostech „visibility“ a „overflow“, ne? Tak tyto věci v CSS 1 nebyly.
Měsíček
Profil
"Pak vyšla revize doporučení CSS 1. "

Spíše CSS 2.1 ne?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Měsíčka:
Ne, revize CSS 1. Specifikace CSS 2.1 (neboli revize CSS 2) je teprve „Candidate Recommendation“.
Měsíček
Profil
aha .. to "Candidate" mi uniklo, omlouvám se.
Joker
Profil
Chamurappi
No, "teprve". CR už je řekl bych "cílová rovinka", spíš můžeme být rádi, že se to tam (vloni) konečně dohrabalo :-) Navíc minimální doba pro CR už uplynula; sice do detailu nevidím do těch procesů uvnitř W3C, ale takhle zvenku se zdá, že CSS 2.1 už by každou chvíli mělo postoupit na "Proposed Recommendation"
borec_nn
Profil *
a ví se aspoň zhruba kdy bude css 3?
Timy
Profil
borec_nn
Definuj „bude“. Má to znamenat podporu v prohlížečích nebo kdy bude hotová specifikace?
Joker
Profil
borec_nn
a ví se aspoň zhruba kdy bude css 3?
CSS3 je rozdělené na několik modulů, které jsou v různé fázi vývoje.
Ale i ten nejpokročilejší z nich (selektory) je teprve "Last Call" (připomínám cestu k doporučení W3C: Working Draft -> Last Call -> Candidate Recommendation -> Proposed Recommendation -> W3C Recommendation), takže si ještě počkáme.

Nicméně podstatnější je, kdy to budeme moci začít používat v prohlížečích- prohlížeče budou implementovat některé stabilizované části doporučení dávno předtím, než dojde na konec toho procesu (dvě nezávislé implementace každé vlastnosti jsou dokonce obvykle podmínkou k ukončení "Candidate Recommendation")

Takže některé vlastnosti budeme moci začít používat už dřív, některé možná i poměrně brzo (například "opacity" už umějí všechny hlavní prohlížeče kromě IE6)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
CR už je řekl bych "cílová rovinka"
Podle výkladu Iana Hicksona má současný status CR stejnou platnost, jako mělo v roce 1998 finální doporučení. K CSS 2.1 se mají výrobci prohlížečů stavět stejně jako k CSS 2, což znamená, že je CSS 2.1 neoficiálně směrodatné a CSS 2 neoficiálně zastaralé.

spíš můžeme být rádi, že se to tam (vloni) konečně dohrabalo :-)
Ono se to tam dohrabalo už podruhé. Poprvé vydrželo ve svém kandidátním stavu něco přes rok, schválně, za jak dlouho se vrátí k WD teď :-)

Ale i ten nejpokročilejší z nich (selektory) je teprve "Last Call", takže si ještě počkáme
Před tím ale byly čtyři roky ve stádiu CR. Teď je CR více modulů (už dlouho), nové selektory jsou však na tom nejlépe co se týče podpory v prohlížečích. Jinak CSS 3 dlouhodobě hnije a dříve či později shnije. Až se někdo odhodlá vdechnout mu život, tak nejspíš současné WD, LC a CR zahodí.
Joker
Profil
Dodatek k předchozímu příspěvku: S opacity jsem to přehnal, zdá se, že v IE7 a dokonce ani IE8 není/nebude, ale alespoň se dá emulovat pomocí filter:opacity

Jinak nové verze Opery (9.5) a Firefoxu (3), které by měly vyjít v řádu dní, se obě chlubí plnou podporou CSS3 selektorů. Jenže opět budeme čekat na IE... a ještě navíc to vypadá, že podpora CSS3 v IE8 moc nepokročí oproti tomu, co už je v IE7 :(
Joker
Profil
Chamurappi
Podle výkladu Iana Hicksona má současný status CR stejnou platnost, jako mělo v roce 1998 finální doporučení.
Stejně moc nechápu, proč se s tím tak crcaj. Sice už to je "Upcoming: Proposed Recommendation", ale stejně.
Mozilla i Opera už nějakou dobu převážnou většinu z toho podporují a tím co nepodporují se snad už ani jeden nezabývá. No a dokonce i Microsoft už dokopal IE k určité kompatibilitě. Takže být to na mě, už na podzim bych nechal vybrat vlastnosti bez dvou nezávislých implementací a škrtnout je z návrhu. 20. prosince skončila povinná doba pro CR, takže 21. to mohlo jít do PR a touhle dobou už to mohlo být schválené.

Ono se to tam dohrabalo už podruhé.
Já vím, no... ale tak nějak naivně doufám, že teď už se to pohne.
Pořád ještě věřím tomu, že ta "zatuchlost" ve tvorbě doporučení je způsobená tím, že tu 5 let dominoval IE6, který se prakticky nevyvíjel, takže bylo k ničemu i vyvíjet standardy pro HTML/CSS
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
se obě chlubí plnou podporou CSS3 selektorů
Zrovna bez těch selektorů se lze snadno obejít. Je to jen hezká hračka, kterou může plnohodnotně suplovat mezikrok (třeba transformace, která doplní podle potřeby třídy). V návrzích CSS 3 jsou mnohem lákavější vynálezy.

Mozilla i Opera už nějakou dobu převážnou většinu z toho podporují a tím co nepodporují se snad už ani jeden nezabývá.
Však také to, co nepodporují (třeba @font-face), ze specifikace většinou vyštípali. Když nechce jít Mohamed k hoře…

a dokonce i Microsoft už dokopal IE k určité kompatibilitě
Žádný zástupce Microsoftu se na revizi CSS 2 nepodílí, takže u MS hora k Mohamedovi neutíká.

Pořád ještě věřím tomu …
Jak jsi přišel na to, že autorům specifikací při začátku zatuchávání náhle začalo záležet na tom, jak se vyvíjí trh a majoritní prohlížeč? Nikdy před tím je to moc nezajímalo. Navíc vývoj CSS začal drhnout dříve, než Microsoft oznámil přerušení vývoje dalšího Exploreru.
Joker
Profil
Chamurappi
Jak jsi přišel na to, že autorům specifikací při začátku zatuchávání náhle začalo záležet na tom, jak se vyvíjí trh a majoritní prohlížeč?
Spíš nebyla žádná motivace s tím vývojem pohnout, když bylo jasné, že to stejně nikdo nebude používat, protože dominantní prohlížeč to neumí.

Teď je situace jiná, ne-IE prohlížeče už drží podstatný díl koláče (už přes 40% ...teoreticky kdyby se udržel současný trend, tak do konce roku bude IE v menšině!) a rády by pochopitelně ještě větši a Microsoft by zase rád zastavil masivní vyklízení pozic.
Tahle situace zvyšuje úsilí ve vývoji prohlížečů (viz to, že všechny hlavní prohlížeče letos dostanou novou verzi s podstatnými změnami, viz to, že Opera a Microsoft v poslední době urychlili vývoj svých prohlížečů- Opera 9.5 se snaží předběhnout Firefox 3 a Microsoft alespoň posunul další betu IE8), takže je určitě vůle implementovat i nové technologie.

K přesvědčení, že práce na doporučeních W3C se zrychlí, mě vede tohle: jednak samotní zástupci jednotlivých firem na tom budou mít zájem a jednak pokud W3C se se vším bude patlat jako s CSS 2.1, mohlo by se snadno stát, že si výrobci prohlížečů najdou nějaký flexibilnější způsob, jak se dohodnout na implementaci nových technologií. A to by W3C určitě hooooodně nerado.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0