Autor Zpráva
_martin
Profil *
Ahoj,
použil jsme menu ze stránek http://www.htmldog.com/articles/suckerfish/dropdowns/example/bones3.ht ml a rád bycho ho ještě upravil tak, aby šlo ovládat klávesnicí. Přidal jsem události onfocus a onblur. Mohu ho teď celé ovládat tabem. To my stále přijde nepraktické. S dalším rozšiřováním JS si nevím rady, prakticky v něm nedělám. Neporadili byste mi, jak pokračovat dál? Myslím, že by bylo dobré, kdyby reagovalo i na šipky. Předem dík.
ShiraNai7
Profil
To mi přijde zbytečné, na to stačí myš, ne? ^^
_martin
Profil *
ShiraNai7
Né každý má myš : ) Pokud tě tohle téma zajímá, založ si jiný topic. Tady bych to nerad řešil
vertigo4
Profil
_martin
Problém ale vidím v tom (dle mého názoru), že člověk, který nemá myš, nebude mít ani zapnutý javascript... tedy spíš % lidí, kteří nebudou mít zapnutý javascript než nebudou mít myš, mi přijde větší ...
_martin
Profil *
vertigo4
chci mít přístupné stránky pro co největší počet lidí. Otázku "proč se tím vůbec zabývat" se můžete pokusit vyřešit v jiném topicu. Tady bych rád zjistil, jak menu možné ovládat pomocí klávesnice vyrobit. Dík
ShiraNai7
Profil
_martin
ne každý má myš :D
Matty
Profil
_martin
Nač JavaScript. Tohle by mohlo vyřešit accesskey, ale je to spíše zbytečnost.
Mike8749
Profil *
Matty
accesskey ma pro pristupnost stranky velky smysl. uvedeny clanek pojednava o pouzitelnosti, to je neco jinyho

_martin
1) pokud chces pristupne stranky, nepouzivej javascript na navigaci
2) pokud uz tam ten JS musis mit, tak zachytavej udalost onkeyup, pak si muzes podle udalosti odfiltrovat i sipky a podle toho prepinat polozky menu. mrkni treba do msdn, tak je popis udalosti relativne dobrej (ale v anglictine)
los
Profil *
Ovládanie menu klávesnicou pomocou JavaScriptu je dobrý nápad, robí menu prístupnejším. Aj návštevníci, ktorí sú šťastnými majiteľmi myší, môžu uprednostniť ovládanie klávesnicou. Nechápem, prečo všetci hľadáte dôvody, prečo menu ovládateľné klávesnicou nerobiť.

Najlepšie bude obsluhovať onkeydown a podľa keyCode presunúť focus. Vytvoril som jednoduchý príklad s ovládaním pomocou klávesnice, ktorý si môžeš upraviť podľa svojich potrieb: http://los.php5.cz/jpw/menu-with-keyboard.html
Chamurappi
Profil
Reaguji na losa:
Moc pěkně napsaný skript.

Reaguji na _martina:
Jde-li ti skutečně o přístupnost, tak je klikací menu (jako v losově ukázce) lepší, než tvé dosavadní hover menu, protože nezmizí po odjetí kurzoru. Poděkují ti rozklepaní důchodci a neposlušné myši s chlupy u světýlka. Je pak ale vhodné dát uživatelům na vědomí (třeba šipkou), že je kliknutí nedovede na jinou stránku, ale že se rozbalí podmenu.
peta
Profil
los ... Chamurappi ... az na to, ze v IE7 houby houby :) Ale jinak se mi to taky libi.

los _martin
Mno, je to dobry napad, ale treba s tim opatrne. Prohlizec ma sve klavesove zkratky a znam lidi, kteri jsou na ne dost navykly. Kteri sice javascript maji, ale nevidi, co se na obrazovce deje (jsou zavisli na tom, co jim precte hlasovy prelouskavac) a kdyz se jim zachova klavesova zkratka jinak, tak to muze byt duvod k opusteni stranky.
Samozrejme to tez nevidim duvod k hadce. Je to zajimavy napad a zalezi na jeho pouziti. V podstate je to totez, jako kdyz nekdo tvrdi, ze frame a tabulky se nepouzivaji. Zalezi na pouziti... Udelat help pomoci framu je jednodussi. Udelat neco tabulkou je tez jednodussi.

_martin
http://www.volny.cz/peter.mlich/www.htm#mssub12
http://www.volny.cz/peter.mlich/hry/hry.htm
los
Profil *
peta
V IE7 to samozrejme funguje tiež. Možno si menu ovládal súčasne myšou a klávesnicou a bol si z toho zmätený. Dorobil by som tam ešte, že pri ovládaní klávesnicou by sa dala tomu menu CSS trieda, ktorá by sa pri onmouseover odstránila a menu by sa zobrazovalo podľa toho, či sa používa klávesnicu alebo myš - ale nechcelo sa mi meniť štýly.

Prehliadač má svoje klávesové skratky, na ktoré sú ľudia zvyknutí, ale ovládanie menu šípkami nemôže nič pokaziť. Stále nechápem, prečo tu vôbec vznikla domnienka, že ovládanie klávesnicou je proti prístupnosti - je to presne naopak.
peta
Profil
los
Klavesova zkratka sipka roluje strankou dolu, doprava, doleva, nahoru. Home skace na zacatek stranky, vyhodne u seznamu. Myslel jsem, ze toto vis.

U toho programu schazi vysvetleni funkce.
Menu se aktivuje klavesou TAB a pak je mozne sipkami presouvat focus.
V IE7 ti to nefunguje, konkretne ovladani mysi.
los
Profil *
peta
Šípka ale nie je klávesová skratka, to je normálne ovládanie klávesnicou. Keby si si to vyskúšal, tak by si zistil, že keď sa nedá ísť šípkou vyššie alebo nižšie, tak stránka podľa očakávania skroluje.

> V IE7 ti to nefunguje, konkretne ovladani mysi.
Neprekopíroval som jednu funkciu z pôvodného menu, pretože ovládanie myšou som neriešil.

Neviem, s čím máš problém, ale mám pocit, že začínam s tebou riešiť známy PEBKAC bug.
peta
Profil
los
Nemam problem. Iba vysvetlujem, ze tam neni popis, preco pisem, ze mi to v IE7 nefunguje a k comu sa pouzivaju sipky.
Ako som uz pisal hore, tiez sa mi to paci. Iba som vtedy nepochopil, ako sa to aktivuje na sipky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0