Autor Zpráva
Lukáš Dostál
Profil
Ahoj, potřeboval bych poradit. Moje úvodní stránka se načít příliš dlouho. (9,5s)
www.cenikyremesel.cz
Všechny obrázky ke kterým mám v administraci přístup, jsem z PNG změnil na JPG.
Dokázal by někdo vyčíst čím by to mohlo být?
Zaplatil jsem i výkonnější server, ale zlepšení minimální.

V zahraničí bude web rozdělen na dva, abychom se nedostali do diskuse, jak je to nepřehledné. Na portálu jsou i původní služby, které sice negenerují takové zisky, jako nová rozpočtová aplikace, mají ale za 12 let vbudovanou organickou návštěvnost ve vyšších desítkách tisíc uživatelů měsíčně a tudíž podporují službu novou. Mám také připravené unikátní propojení s prodejci materiálů, kteří přivedou ještě daleko více přímé návštěvnosti.

Poslední rok jsem přerušil vývoj s firmou, která portál dlouhodobě vyvíjela.
Nemám aktuálně dostatek finančních prostředků - řeším nového partnery v několika formách.

Předem děkuji.

Lukáš Dostál
776 237 303
Kajman
Profil
Hlavní problém je už v odezvě, kdy se prvotní odpověď s holým html vrací pomalu - 5-8 sekund (takže prohlížeč v té době nezná adresy obrázků, natož jejich formát). S tím tady asi nikdo neporadí. Potřebujete najmout programátora, který se vyzná v kódu někoho jiného a dokáže detekovat nějvětší problémy, což se bez peněz těžko dělá.

I když možná by šlo domluvit s hostingovou firmou, aby zapnula v databázi slow query log a pokud k němu dokážete připojit strukturu tabulek (např. export databáze z admineru bez dat) a poslat oboje sem, je možné že trochu pomůže přidání případných chybějících indexů.

Šikovní lidé s hostingu by možná mohli udělat i proxy server, který bude současné stránky nějakou dobu u sebe cachovat a pak by je vracel rychle. Tedy před současný server by dali ještě jeden. Tam by to pak bylo jen občas s dlouhou prodlevou (když stejnou url nikdo v nedávné době nenavštívil).

Také si můžete zažádat hosting, aby povolil pro ten web http verze 2. To zrychlí další dotahování částí stránky po prvotním načtení. Případné další chyby naleznete např. nástrojem pagespeed.web.dev

A jpg je vhodné pro fotky. Pro obrázek ceníku (když už pomineme, že by měl být jako text a ne obrázek) bude naopak lepší png než jpg (když to budete vracet, tak dejte původní png, hlavně nědělejte z toho ztrátového jpg zase png, to už bude vypadat hnusně dál).
Lukáš Dostál
Profil
Kajman:
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Kontaktoval jsem svůj hosting a dostal do hodiny taktéž vyčerpávající odpověď:

Dobrý den,

děkujeme, že jste nás kontaktoval.

Stav VMS replikant2940.thinline.cz jsem prověřil a server má po většinu doby dostatek výpočetních prostředků pro odbavování všech požadavků. Virtuální server je provozován na hostitelském serveru spolu s dalšími virtuálními servery a krátkodobě se může na odezvě projevovat v čase rozdílná zátěž (vytvářená ostatními virtuálními servery), ale dlouhodobě jsou hostitelské servery výkonnostně v pořádku a mají dostatečné rezervy.

Do adresáře data domény cenikyremesel.cz jsem Vám umístil log dlouhotrvajících PHP požadavků za posledních 5 dní (do souboru log_dlouhotrvajich_pozadavku.txt) a log dlouhotrvajících SQL dotazů (do adresáře mariadb10.1-slow). Vysvětlení logu vizte zde www.cesky-hosting.cz/pro-zakazniky/napoveda/statistiky-pristupu.html#format-zaznamu-pristupu. Na základě techto logů můžete provést vlastní analýzu běhu Vašich aplikací a provést jejich optimalizaci dle podnětů ze zaslané diskuze z jakpsatweb.cz . Základem pro rychlé zpracování požadavků webserverem je co nejmenší počet co nejjednodušších výpočetních operací. Velký počet operací, a/nebo velká složitost jejich zpracování samozřejmě výsledné sestavení stránky prodlužuje.

Zkusil jsem zaslat požadavek na úvodní stránku Vašeho webu cenikyremesel.cz a aplikace vrací v HTTP hlavičkách, krom dalších informací, následující:

/*************************************************/
Cache-Control: no-store, no-cache, must-revalidate
Pragma: no-cache
/**********************************************/

Hlavička Cache-Control a Pragma s "no-cache" zakazuje vkládání obsahu do cache více informací zde Kešovací návod .

Aby tedy bylo cache možné používat efektivně a nenačítat tedy při každé návštěvě Vašeho webu znovu celý obsah, bylo by potřeba aplikaci v tomto směru upravit. Po její úpravě Vám můžeme nabídnout instalaci paměťové cache, Memcached nebo Redis a Vy byste si poté u aplikaci nastavil, aby s ní pracovala.

K optimalizaci aplikace za účelem rychlosti načtení může také pomoci online nástroj na adrese pagespeed.web.dev , kde je dle výsledku velký prostor k optimalizaci webové aplikace cenikyremesel.cz. Nejdůležitější v této metrice je čas, za který dostane uživatel nějaký obsah - tedy first page paint. Pro dosažení dobrého skóre v této metrice je důležité, aby se nejdříve načítal statický obsah webu v co nejmenším nutném množství - tedy základní styly, rozvržení webu, a základní grafika. Uživatel tak dostane obsah, zjistí co od webu očekávat, jak sa na něm pohybovat a může začít konzumovat obsah. To už je však dostatečně dlouhá doba na to, aby server odeslal další data klientovi - interaktivní prvky, video, jiné obrázky s větším rozlišením, JS který rozšiřuje interaktivitu (popupy, toast notifikace, cookies, tracking atd.). V rychlosti načtení pomůže přechod na webp formát obrázků, minifikace stylů a JS.

Nejedná se o triviální úpravy a je potřeba je nechat provést zkušeného programátora, avšak jedná se pravděpodobně o nejlepší řešení tohoto problému.

K nastavení webserveru - všechna relevantní nastavení, které by webmaster běžně měnil při úpravě aplikace jsou klientům dostupné v Klientské Sekci v sekci nastavení PHP. Kromě pár bezpečnostních úprav a úprav, které vyžadujeme pro běh v našem prostředí, nejsou nastavení nijak jinak omezená. Pokud však pozorujete problémy. Protože my Vaše webové aplikace podrobně neznáme a z kapacitních důvodů není možné, aby jsme klientské aplikace spravovali či podrobně profilovali, musíme další kroky přenechat Vám nebo Vašemu webmasterovi.

Z naší strany ještě můžeme nabídnout přechod na novější řady PHP a to na verzi 7.4 nebo 8.2 a u databázového serveru na verze MariaDB10.5 nebo MariaDB 10.11, pokud jsou na tuto změnu webové aplikace na serveru připraveny.


V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0