Autor Zpráva
Growsitch
Profil *
Ahoj, mám stránku, širokou 780px jejíž design je udělán pomocí divů s pozicí absolute.
Zde k nahlédnutí: http://www.growsitch.wz.cz/pokus/
Potřeboval jsem jí vycentrovat, tak jsem zde v jedné diskuzi objevil radu od Yuhůa: zabalit celou stránku
do #main {text-align:left; margin:0px auto; width: 780px; min-width: 780px; position: relative;} a
do body dát text-align: center. Chci se jen zeptat, jakto že to funguje a že to přebije ten absolute.
To mi hlava nebere.
Díky moc.
Petra
Profil
Tam se žádné absolute nepřebíjí. Absolutně pozicovaný element je pozicovaný vůči relativně pozicovanému nadřazenému elementu, tj. vůči #main Všechny ty pozice pak platí od levého horního rohu #main, ne od levého horního rohu okna.
Havel-st
Profil *
No, prostě je to absolutně umístěné v tom divu a ne v body - já taky dlouho netušil, že může absolutní existovat v relativním, ale filosoficky, co je absolutní?
:-)
Leo
Profil
Design starnky pomoci absolute? Vy jste masochista? Leo
Charlie
Profil
Mě to nepřekvapuje, hodně lidí dělá layout pomocí position:absolute, protože se jim to zdá jednodušší a lepší.
habendorf
Profil
hodně lidí dělá layout pomocí position:absolute, protože se jim to zdá jednodušší a lepší

Ovšem v reálu je to těžší a horší :o)
Growsitch
Profil *
No prominte, ja teprve zacinam, ale zda se mi to lepsi nez delat ramy (coz je uplne na houby) nebo tabulky (ktere se dlouho nacitaji). Nebo jak jinak docilim toho, aby vsechny divy byly presne tam kde je chci?
Cenobit
Profil

hodně lidí dělá layout pomocí position:absolute, protože se jim to zdá jednodušší a lepší

Ovšem v reálu je to těžší a horší :o)


A v cem? Pokud tedy mluvim o klasickem dvousloupcovem layoutu s hlavickou, jaky je rozdil mezi tim, ze prvky pozicuji absolutne nebo relativne?? Ostatne i na jakpsatweb je v navodu pouzito absolute. http://www.jakpsatweb.cz/css/css-design-position.html
habendorf
Profil
Cenobit: Ostatne i na jakpsatweb je v navodu pouzito absolute.
JPW je výborný web, ale nepleť si ho s Písmem Svatým.
Navíc vznikal v určité době a některé příklady jsou spíš ilustrační, pro pochopení některých věcí. Neznamená to, že v praxi to nejde dělat lépe.
Tin
Profil
levé menu se dá udělat float: left; ale nepřijde mi to o moc jednodušší.
Osobně jsem ho udělal position absolute, bez nějakýho řádnýho zdůvodnění. Teď mě napadá že to předělám. bude to lepší!
Timy
Profil
Mohu se zeptat, jaké jsou vlastně hlavní nevýhody absolutně pozicovaných layoutů? Taky spíš používám float, ale zkoušel jsem i absolutní a nedělalo mi to nějaké problémy. Ale byl to spíše pokus, takže z praxe opravdu hovořit nemůžu
Tin
Profil
to se mi to ale celý rozpadne, žádný předělevání!!! Ten problém co tam chvilku vznikal se už vyřešil
habendorf
Profil
Timy: Mohu se zeptat, jaké jsou vlastně hlavní nevýhody absolutně pozicovaných layoutů?

Spoustu věcí s nimi prostě nelze udělat. Absolutně pozicovaný prvek je vyjmut z toku dokumentu - to znamená, že nemá absolutně žádnou vazbu na jiné prvky (ty o něm jakoby vůbec nevědí a on neví o nich, čili se vzájemně nemohou sobě přizpůsobovat). Takže stránka pak není jeden kompaktní prvek, ale změť přes sebe naplácaných elementů bez ladu a skladu.

Těžko se to vysvětluje. Je to jako rozdíl mezi větami:
1) polož B vedle A a
2) polož A na souřadnici 10 a B na souřadnici 20 (když bude B velké, bude se to překrývat, když bude moc malé, bude tam mezera - prostě chybí vazba mezi A a B.

Třeba to někdo bude umět vysvětlit lépe.
Cenobit
Profil
Hi

takze mam halvicku, leve menu a obsah. Po zjednoduseni to vypada takhle:

#hlavicka {
position: absolute;
width: 100%;
height: 94px;
top: 0px;
left: 0px;}

#menu {
position: absolute;
width: 160px;
top: 94px;
left: 0px;
}

#hlavni{
position: absolute;
top: 94px;
left: 160px;
}

A jak byste to udelali pomoci relative. Nebo nejaky odkaz na web, ktery to tak ma.
mila
Profil
Dokud to vypadá jak to vypadá, tak není s absolutní pozicí žádný problém.
Zkus si ale třeba dát nakonec patičku...
krteczek
Profil
http://www.krteczek.czweb.org/jpw/2/ -> dvousloupcový layout bez absolute/relative, protože výchozí stav prvků je static.
Oba divy jsou float:left/right,
patička je clear:bottom -> to slouží k posunutí patičky až pod floatnute prvky (jinak by patička začala hned pod hlavičkou
krteczek.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0