Autor Zpráva
vojta
Profil *
zdárek lidi!kdyžtak mi řekněte upřímě co si o tom myslíte! dělal sem to celí v poznámkovym bloku a v prostředí webovejch stránek se pohybuju jen asi rok! http://www.kvinta-becko.wz.cz zde
Miloš
Profil
Nechci se nijak vysmívat, ale to je vtip, ne?
Nekomentuji vzhled, stačí „kód“, což je slepenec takového ražení, že jen zírám nad benevolencí prohlížečů (M$IE6, Opera8, FF), že něco vůbec zobrazí.

Html dokument se skládá z:
definice typu dokumentu (to je něco podobného, jako jestli mluvím současnou angličtinou,

nebo jazykem odsouzených vrahů z doby Shakespeara…), např.
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
nebo alespoň <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<html> — začátek
<head> — hlavička
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2"> kde to iso-8859-2 říká, jakou kódovou stránku používám.
Není to sice povinnou součástí stránky, ale absence této definice je zdrojem špatně zobrazené češtiny.
<title>Titulek, který se zobrazí na liště prohlížeče</head> je povinný a měl by být pokud možno pro každou stránku jedinečný.
</head> — konec hlavičky
<body> — začátek těla dokumentu
obsah stránky, tedy text v odstavcích, seznamech, odkazy, obrázky, blablabla, blebleble…
</body> — konec těla dokumentu
</html> — konec


Píšu-li HTML, nepárové značky jsou např. <br> nebo <hr>, všechny.
Píšu-li XHTML, nepárové značky jsou např. <br /> nebo <hr />, všechny.
Nesmí se to míchat

V poznámkovém bloku píšou jen masochisti, protože nezobrazuje syntaxi, neumí vkládat tagy… Zkus místo toho třeba PSPad, ale napřed si, úpěnlivě prosím!, přečti něco o HTML, třeba na Jakpsatweb.
Teprve pak má smysl se bavit o tom, jak stránky vypadají. Neklesej ale na mysli a nedej se odradit. Držím palce.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Miloše:
Ano, ta stránka je trošku divná.

Ale:
1) <!doctype> neříká prohlížeči verzi jazyka, je prakticky zbytečný, pokud nechce webmaster přepnout prohlížeč do standardního režimu.
2) Místo značky </title> máš ve své ukázce kódu titulek ukončený značkou </head>
3) Značky <html>, <head>, </head>, <body>, </body> a </html> jsou taktéž zbytečné, i sama specifikace o nich hovoří jako o volitelných
4) Píšu-li v HTML, zápis <br /> a <hr /> je díky benevolenci prohlížečů zcela neškodný a díky málo známé benevolenci doporučení HTML 4 je i validní.
5) Přestaň prosím vnucovat v každém druhém příspěvku PSPad s odůvodněním, že v notepadu píší jen masochisti. Čisté upozornění, že něco jako PSPad existuje, je OK, ten program si reklamu zaslouží. Ale nemusíš kvůli tomu zaškatulkovávat uživatele jiných programů do úchylek.
Miloš
Profil
Zpět na Chamurappiho
1) A co tedy <!doctype> říká? nebo neříká nic? Jistě, jde to i bez, ale pak to není validní (W3C...)
2) Mea culpa, už bych měl jít spát (až tohle dopíšu, jdu)
3) Možná máš pravdu, neznám úplně všechno; jenom – specifikace čeho o nich tak mluví?
4) Uznávám; když jsem začal s <!doctype>, první a jediné bylo strict, kde to správně není; a nenapadlo mě, že to, s čím přichází XHTML, bude ve starším HTML správně.
5) Dobrá, nechám toho; ale opravdu to není masochismus? :-)
HOWGH
Radek Hrabůvka
Profil
Hrůza a děs napovrchu (design) i uvnitř. Dost povybuji o tvrzení, že "dělal sem to celí v poznámkovym bloku".
Nikdo normální, kdo dělá s kódem neudělá takovou pitomost:
<center>Blabla .....</center><center>Další blabla .....</center>

PSPad bude na tebe aspoň zatím moc náročný, stáhni si raději NVU a s HTML kódem nic nedělej.
Chamurappi
Profil
Reaguji na vojtu:
Poslechneš-li všechna zdejší doporučení, budeš mít brzy spoustu editorů :-)
Zamysli se nad tím, jak tvůj web na návštěvníka působí. Má z něj stejnou radost jako ty? Vžij se do jeho role. Uvažuj nad tím, co se ti na jiných webech líbí a nelíbí. Nechceš stereotyp? Tvořit na webu něco nevšedního, to především vyžaduje mít
a) přehled o tom, jaké jsou možnosti (= nedělat nevšednosti z nouze)
b) cílovou skupinu, kterou by to oslinilo
c) odvahu -- tu máš :-)


Reaguji na Miloše:
1) Neříká nic, slouží jen k validaci. Alespoň žádná specifikace HTML neříká, že by zrovna <!doctype> měl určovat číslo verze. Podstatný je vždy MIME typ. Podle standardu SGML může být validní i dokument, který <!doctype> nemá, pokud je cílový parser (nerozlišuje se validátor/prohlížeč) jednoúčelový a zná pouze dokumenty jednoho typu. Z toho vyvozuji, že i validní HTML dokument nemusí nutně mít <!doctype>, přestože tedy doporučení HTML 4 praví pravý opak.
3) Mluví tak o nich specifikace HTML 2.0, HTML 3.2, HTML 4.0, HTML 4.01. Třebaže počáteční i koncové značky těchto elementů nejsou povinné, dotyčné elementy jsou ve stromu dokumentu vždy přítomné. Jen nejsou vidět v kódu.
4) Zápis <br /> je validní i podle HTML 4 Strict, DTD neovlivňuje gramatiku. Je to vlastnost plynoucí ze SGML deklarace, která je pro všechny DTD společná. Korektní interpretace dotyčného zápisu podle doporučení je „<br>>“ (lomítko značku ukončí, znak „>“ je povolený), korektní podle prohlížečů je „<br>“ (lomítko ignorují).
5) Skutečně to není masochismus. Je to asi dáno praxí. Zvýrazňování syntaxe nepotřebuji, málokdy totiž narazím na takový optický klam, z něhož na první pohled neurčím, kde začíná a končí značka či atribut. Tím to zvýrazňování samozřejmě nijak nehaním, uznávám, že pro většinu lidí je vhodné. Ale masochista nejsem.
Pepee
Profil
No na notepadu (kromě nemožnosti používat nár. kódování jiné než Windouwsí) nevidím nic špatného. Člověk, kterej plichtí jednoduchý stránky nepotřebuje žádný hafo funkcí (...stejně nejvíc používám ctrl+c...ctrl+v :o) ...). Sám jsem s Notepadem začal a nebýt nemožnosti změnit kódování (a zvýraznění tagů) nic víc ke psaní html asi nepotřebuju.


No a ke stránkám snad jen jedno. Nejvíc mě irituje to, že se každý odkaz otevře v novém okně. Nevím jestli to byl záměr, ale je to děs. Pokud se toho budeš chtít zbavit stačí smazat atribut target=_blank u všech odkazů. Hmm a navíc na uvodní straně nemáš ukončovací tagy </body></html>...No ale nenech se znechutit a pokračuj. Každej máme co zlepšovat.
wizard
Profil
Reaguju na Chamurappiho:
Respekt, Tvoje znalosti bych chtěl mít, ale tušim, že Tvoje povídání vojtu moc nezajímá

Reaguji na Miloše:
vojtu evidentně nezajímá kód, ale stránka jako taková, nezáleží mu na kódu, ale na výsledku. Jestli jenom trochu programuješ, tak bys měl vědět, že je žádoucí s minimem znalostí dospět k cíli. Je to lepší postup než se učit stovky funkcí, které Ti v konečném důsledku práci usnadní, ale Ty vlastně nic nevymyslíš. Jinak je pravda, že zdrojáku jaksi něo chybí :)

Reaguji na vojtu:
Evidentně začátečnické dílo. Plní však svůj účel a asi z něj máš radost. Doporučuji studium na www.jakpsatweb.cz. A možná by nebylo od věci uvažovat o nějaké web šabloně (jsou dostupné i zdarma, třeba na )www.e-stranky.cz
Radek Hrabůvka
Profil
Pepee No na notepadu ... nevidím nic špatného.
stačí smazat atribut target=_blank u všech odkazů.
A jsme u toho. Pspadem (jiné nemám) to udělám mnohem rychleji, než notepadem. Pokud vím, že na všech stránkách celého webu, je to práce maximálně na minutu.
simka
Profil *
nevím co máte proti notepadu, zkoušel jsem psát i v golden html editor a h-brouczku. ani jedno mi nevyhovovalo, ale nějak jsem to zvládal. pak jsem začal dělat php a přešel jsem na notepad, protože to je pro mě nejlepší program na psaní webu. v kódu se musíte vyznat, i když není barevně odlišený. a smazat všude target=_blank jde taky rychle, zmáčknu ctrl+h a nahradím to za "nic". to jest můj názor. jinak stránky se mi opravdu nelíbí, i když každý musí někdy začít ;-)
Miloš
Profil
wizard píše, co vojtu nezajímá; souhlas.
Tuto diskusi přemísťuji na http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=10&topic=1 5820
vojta
Profil *
upřímnost nadevše!tak vám děkuju ale potom, co ste mě tu zdrbaly (i když právem) tak se mi to tak znechutilo že s tim hodlám praštit!asi sem vážně pako a nemám na to buňky!
Kalinka.V
Profil *
Zdarek lidisky
cert
Profil
Neni jen jeden editor na html lze pouzit 3WE a nebo ValidatorHtml6.52 oba slouzi dobre a navic 3WE umi i oznacit zacatek a konec zavorky .
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0