Autor Zpráva
Mistr
Profil
Nestálo by za úvahu přidání někam úplně do záhlaví (třeba někam k řádku "Fórum") řádek s nejčastějšími dotazy pro laiky jako je například:
(1) Proč nefungují obrázky na pozadí
(2) Jak zaheslovat stránku
a další časté?

Vím, že Yuhů již napsal stránku http://www.jakpsatweb.cz/faq/nefunguji-obrazky.html, ovšem - ruku na srdce - kdo by si dělal tu práci a něco hledal ve FAQ na Jak psát web (teď to myslím ironicky)? Raděj napíše do diskuze, protože je to pro něj jednodušší.

Mnou navrhované řešení by snad mohlo odpomoci od často se opakujících dotazů na výše napsaná témata.

Jaký na to máte, kolegyně a kolegové, názor?
Filips
Profil
Já souhlasím aještě bych tam dal proč nepoužívat rámy!

Filips
Mistr
Profil
Klidně. Mnou vyjmenovaný seznam nepovažuji za uzavřený. I když zrovna téma nepoužívání rámců mi sem příliš nezapadá. To už spíš otevírání stránek v rámcích (target).
Mistr
Profil
Možná i téma "Hudba na stránkách" by se dalo přidat. To je také, myslím, docela časté, ne?
printf
Profil
Je to dobrá myšlenka, ale ten řádek by byl za chvíli tak dlouhý, že by zabral většinu stránky :-) Navíc by se do něj takoví diskutující asi ani nepodívali. Užitečnější, ale pracnější, by možná bylo při zakládání tématu nejprve prohledat název jestli neobsahuje několik otazníků či vykřičníků, potom slova "pomoc", "pomozte" a podobně a nakonec by spustil hledání názvu tématu ve starších tématech a tlačítko pro přidání tématu do diskuse by bylo teprve pod vyhledanými výsledky. Vím že by to byl opruz, ale seriózní lidé zase tolik nových témat nevytvářejí.

No a samozřejmě by se musel najít někdo, kdo by to naprogramoval :-)
jozob
Profil
Ja som si to potichu začal riešiť sám. Beriem tu inšpirácie na články a potom ich píšem na blogu. Potom budem dávať len odkazy a hotovo. Tie odkazy mám pripravené v textovom súbore presne vo formáte pre minibb, aby mi to nezabralo veľa času :-). Síce zatiaľ sú hotové len 2 články, ale mám v poradovníku cca 10 ďaľších.
Mistr
Profil
ten řádek by byl za chvíli tak dlouhý, že by zabral většinu stránky
Nemyslím si, že by toho zase bylo tolik. Pokud by toho bylo moc, stejně by se do toho nikdo z laiků nedíval.

Navíc by se do něj takoví diskutující asi ani nepodívali
To by snad řešilo nějaké zvýraznění (červená barva písma?). Před řádkem by například mohl být třeba tento obrázek. Pro zvýraznění i oživení.

Všechno to zatím jsou jen nápady a tipy.
PerToon
Profil
Problém je, že většina lidí co přijdou nebudou študovat jestli někdo nedefinoval jejich dotaz dříve a každý kdo mu bude odpovídat jenom naštvaně pošle odkaz na toto vzorové téma... vždyť diskuze má i hledání a někdy se někdo zeptá pět minut po dotazu na to samý... hezký nápad ale nefungoval by...
jozob
Profil
PerToon má pravdu. Pokiaľ sú ľudia leniví zadať pojem do vyhľadávacieho políčka, je vysoká šanca, že budú lenivý mrknúť nejakú lištu. Nebudú rozmýšľať, len jednoducho "plesknú" dotaz, zatiaľ si prečítajú spravodajský server a po pol hodinke si pozrú odpovede.
PerToon
Profil
A navíc mnohdy mají lidé problém že jim to něco dělá nebo jim to něco nedělá a nemusí zrovna vědět, že jejich problém se jmenuje doctype, nebo css layout, nebo podobně....
Mistr
Profil
Pravdou je, že nikdo z laiků asi nebude studovat všechny Yuhůem popsané možnosti, proč se jim na stránce nezobrazují obrázky. Spíš napíše Pomóóóc, nefachaj my obrázki. Pls help!!! (možná ještě pravopisně hůř) a tím to považují za vyřízené. Zdrojový kód je nenapadne poslat.

Přesto bych se nebránil té mé myšlence. Ovšem netrvám na ni.
jozob
Profil
Mistr
"Ovšem netrvám na ni."
A keby si na nej trval, myslíš, že by si to ovplyvnil? :-)
thingwath
Profil
Ať to zvýrazníte jak chcete, nikdo si toho nevšimne. A když už, bude to nepodstatná minorita.
jozob
Profil
Takže môžeme to aj uzavrieť nie? To čo, navrhol Mistr je dobrý nápad, ale nastáva rovnaká situácia ako s vyhľadávaním - ľudia sa na to budú aj tak kašľať. Takže ak to niekto chce nejako riešiť, skúste to ako ja - napíšte si články šité na mieru presne otázkam, ktoré tu padajú najčastejšie a dávajte na ne odkazy, potom ešte poprípade dovysvetľujte, čo by nebolo jasné a hotovo... Hádam sa to bude dariť.
llook
Profil
Bývá dobrým zvykem na diskuzních serverech vytvářet zvýrazněná témata s titulkem tipu "často kladené dotazy" nebo "před položením dotazu - čtěte". Sice tomu ne každý věnuje pozornost, ale myslím, že je to hodně užitečná věc.

Problém je tu jen jeden - někdo to musí nejdřív napsat.
Radek Hrabůvka
Profil
printf několik otazníků či vykřičníků, potom slova "pomoc", "pomozte" a podobně
O změnách kódu této diskuse už Yuhů párkrát psal, radši do toho nesahat, i když by se mi tohle líbilo. Naprogramovat to pomocí regulárních výrazů není problém, ale přidat ho do rozjetého fóra na ostrý web je o hubu.

V jedné diskusi na Interval.cz se v sekci kritika webu objevil mírně ironický názor, že vypisování chyb je zbytečné, stačí chyby očíslovat a pak jen odkazovat čísly (1. nevalidní HTML, 2. chybí doctype, 3. pochvala za validní XHTML...) Tak mě napado udělat seznam a jako odpověď napsat 8 - to by byla třeba animovaná favicon ;-)

Filips ještě bych tam dal proč nepoužívat rámy! To má Yuhů dobře napsané, pokládám za zbytečné psát o tom znovu.

jozob Síce zatiaľ sú hotové len 2 články, ale mám v poradovníku cca 10 ďaľších. Chceš to prát sám, nebo to hodit do placu a nejen já bych byl ochtný pomoci (Na prodiskutované téma "přepsat Jak psát web" nenám čas ani znalosti, ale pár otázek z deseti, navíc frekventovaných témat...). Hotový mám z FAQ pouze CSS rollover podle Pixyho, zjednodušil jsem kód, aby se ho nikdo neleknul a dva kvízy, co jsem opsal (pro rýpaly: jsou volné a uvádím zdroj).
jozob
Profil
Radek Hrabůvka
"Chceš to prát sám, nebo to hodit do placu a nejen já bych byl ochtný pomoci..."
Nejak som to presne nepochopil...
Mistr
Profil
jozob
Nejak som to presne nepochopil...
To byla od Radka Hrabůvky nabídka pomoci, nemýlím-li se, ne?
Mistr
Profil
Má původní představa byla té již zmíněné lišty s odkazy (na možná již Yuhůem) napsané stránky:

Třeba by to vypadalo nějak takto:
Nejčastější dotazy: Nefungují mi obrázky na pozadí - Chci zaheslovat stránku
a podobně.

Je to jenom nástin.
jozob
Profil
Radek Hrabůvka
Ak si ochotný pomôcť, ako píše Mistr, budem určite rád.
Radek Hrabůvka
Profil
jozob Ano, jsem ochotný pomoct, nepožeduji za to ani reference ani zpětné odkazy. Dej sem témata, nebo mi je pošli do pošty, adresa je v kontaktu, já si pak něco vyberu.
Mistr, jozob Téma N"efungují mi obrázky" (na pozadí) bych líp, než Yuhů nedokázal napsat, téma "Chci zaheslovat stránku" taky pro mě nebude, vzal bych něco z HTML a CSS (jak udělat čáru, vycentrovat div, "psát na obrázek"...)
jozob
Profil
Radek Hrabůvka
OK, budem veľmi vďačný. Na začiatok by som mal tému, ktorú si uviedol - ako písať na obrázok, tá by sa hodila a takisto tému "ako vycentrovať stránku vo všetkých prehliadačoch" - v tej téme by bolo dobré uviesť aj riešenie, ktoré funguje len v IE (align: center;) a vysvetliť, prečo to riešenie nevyhovuje. Bolo by dobré spomenuť viac riešení (margin: 0 auto; aj <center> atd...). Zišlo by sa klasicky uvádzať kód oddelený, napríklad v tagu code. Hotové články môžeš poslať na mail (v profile), alebo ma kontaktuj na ICQ. A s tým odkazom si to rozmysli...
Mistr
Profil
jozob + Radek Hrabůvka
Kolegové, budete-li tvořit návody, myslím, že by neměly být příliš teoretické. Spíš bych je viděl jako přehled jednoduchých řešení typu:

Chceš vložit do stránky odkaz:
<a href="stranka.htm" title="Nová stránka">Klepni</a>
stranka.htm ... adresa stránky, na níž vede odkaz
title ... popisek odkazu

Otevření odkazu v novém okně:
<a href="stranka.htm" title="Nová stránka" target="_blank">Klepni</a>


Pak si ještě vhodně pohrát s barvami jako se zdůrazňujícím prvkem. K tomu by bylo možné uvést ještě odkazy k Yuhůovi na Jak psát web.

Domnívám se totiž, že budou-li stránky příliš teoritické a popisné, stejně si je nikdo moc číst nebude a raděj položí dotaz v diskuzi.

Pravda, můj návrh se již poměrně blíží Yuhůově HTML taháku.
jozob
Profil
Mistr
O to, čo si popísal sa nebudem snažiť. To je na JPW, takže mám na čo odkázať. V mojich článkoch ide skôr o čo najjednoduchšie vysvetlenie pre začiatočníkov zložitejších vecí, napríklad posledný článok bol o zaheslovaní a použití sessions. To už vyžaduje aspoň základnú znalosť - základy sú na JPW a to čo tam nie je sa budem snažiť dopĺňať v mojich článkoch. A úroveň článkov určujem podľa priemernej úrovne autorov najfrekventovanejších otázok.
Mistr
Profil
jozob
Pak je to v pořádku.
Mistr
Profil
A ten seznam si také ještě rozšiřte o svislou čáru. Též je to, myslím, časté téma dotazujících se.
Radek Hrabůvka
Profil
Takže bych si vzal svilou a vodorovnou čáru, psaní na obrázek a centrování divů. Krátký pokec, kód, ukázky a odkazy na zdroje. Něco jako mám:
http://www.volny.cz/teststranek/css-rollover/ Koukám, že tam nemám odkaz na Pixyho a pokec taky ne.
Na HTML tahák jsem zapoměl, dík za připomenutí, můžu ho odkazovat. Možná by byl zajímavý CSS tahák.
Mistr
Profil
Radek Hrabůvka
Jaká je podpora v prohlížečích Tvé Nezlomitelné pomlčky?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0