Autor Zpráva
zimmi
Profil
Zdravím diskusi,
chtěl bych vědět, jestli existuje nějaké odvětví webdesignu, o kterém vám na českém internetu chybí zdroje a musíte sahat do zahraničí?

Díky.
habendorf
Profil
Typicky JS.
ppooler
Profil
Nevím jestli něco takového existuje,ale mohlo by být zajímavé,kdyby byla nějaká stránka s určitými vzory (šablony) MENU v CSS - uživatel by jen zadal počet položek v menu a jejich text ,a vygenerovaný kód by si pak vložil na stránky...
*Čvachta*
Profil *
ppooler

Nám jde ale spíše o vědomosti než nástroje.
ronnie
Profil
No nevím o pořádném českém zdroji informací o JavaScriptu, to bych (a myslím, že nejen já) velmi uvítal.
Dero
Profil
Javascript, jednoznačně javascript - ale žádnou polovičatou práci, takových webů je dost a dost - pořádný, aktuální informační portál o javascriptu, to by ocenil asi každý, kdo s ním občas musí pracovat. Bohužel, mám obavy, že expertů přes JS v české kotlině pobíhá tolik, že bych je spočítal na prstech jedné ruky.
Marty
Profil
Dero: Respektive třeba já znám jen jednoho...

JS je jasná volba, potom by pro mě asi následoval copywriting (sám se snažím o zlepšení) a možná v zahraničí populární téma: Použitelnost.

BTW: Java Scriptem nemyslím dyn. menu a různý hejblátka. Myslím opravdový JS...
halogan
Profil
JS, AJAX, RIA, ale ne jen sahodlouhe manualy, ale spise prakticke pouziti, veci kterym se vyvarovat, optimalizace, ... Proste neco, co nemuze existovat, protoze to umi, jak Dero psal, jen hrstka lidi.
WanTo
Profil
Marty
Co je myšleno pod slovy "opravdový JS"?
Marty
Profil
WanTo Už třeba Derova cotojátka by se do této množiny dala zahrnout. Jako další příklad poslouží třeba nějaký praktický AJAX kalendář, či upload souborů na web přes AJAX též.
Dero
Profil
Marty: Už třeba Derova cotojátka by se do této množiny dala zahrnout

Jako autor říkám, nedala. Současná verze Cotojátek není žádná sláva, je to právě jeden z těch bastlů, co tak nemám rád. Přepisuju je, pomalu, ale přepisuju.
jacob
Profil
zimmi
Osobne mi chýbajú zdroje o SEO.
Marty
Profil
jacob: Zdrojů o české SEO scéně je méně, protože ještě nejsme tak aktivní jako v zahraničí. Doporučuji sledovat také i zahraniční zdroje a co nejvíce se SEO pracovat.
Dero
Profil
SEO: http://seo.nawebu.cz/ -- je tu toho věru dosti.
Leo
Profil
AJAX kalendar? K cemu je u kalendare potreba komunikace klient-server, notabene na pozadi stranky? Nevim, ptam se, Leo
Chamurappi
Profil
Všimli jste si, jak se pohled na JavaScript během posledních let změnil? Ještě nedávno si pod ním spousta lidí představovala otravného nepřítele veškeré použitelnosti. Podřadný jazyk nevalných možností určený jen pro kopíráky, kteří látají svůj superweb z animovaných GIFů. Spousta lidí se mu křečovitě vyhýbala jen proto, aby je nikdo nemohl hodit do stejného pytle s amatéry. Nyní je po informacích o tomto mocném nástroji poptávka.

Tři roky nazpět jsem prolistovával to, co psal Yuhů o JS na JPW. Připadalo mi to místy příliš jednoúčelové, občas zavádějící, nedoceňující krásy toho jazyka. Dokonce jsem chvíli přemýšlel, že bych o něm sám vyrobil nějaký web. Jenže kdo by to tenkrát četl? Zaměřil jsem se tedy jiným směrem a všichni víme, co z toho vzniklo.

Uvidíme, jestli si ještě někdy najdu na JS čas.
Dero
Profil
Cožpak použitelnosti (v obou významech), Chamurappi, ale s přístupností některých konstrukcí si lidé nevěděli a stále nevědí rady. Každopádně Tě v Tvé myšlence zakousnout se do JS podporuji.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Dera:
Přístupnost nebyla příliš v módě v době, kdy byla pověst JavaScriptu pošramocena. Webmasteři na něj nenadávali proto, že by přiznávali svoji neznalost, tedy že by přiznávali, že ho neumí správně použít. Vadil jim jako uživatelům. Vadily jim bezúčelné animace a různé jiné znepříjemňování života na webu. Totéž jim vadí i dnes, akorát už z toho neviní technologii. Proto i klesá počet lidí, kteří si JS dobrovolně vypínají.

Každopádně Tě v Tvé myšlence zakousnout se do JS podporuji.
Zakousl jsem se již do jiných věcí a jednu musím do konce dubna dokousat. Do té doby nemám čas ani na JS, ani na toto diskusní fórum. Řekněme, že si od 20. března beru královskou dovolenou a jestli neodolám pokušení a vlezu sem, nechť mě někdo zkusí vyhnat.
Oswald
Profil
Jedním z důvodů, proč JavaScript momentálně prožívá takovou renesanci, je IMHO fakt, že z rozšířenějších prohlížečů je na tom s JavaScriptem nejhůř MSIE5, ale i ten ho zvládá velmi dobře (v porovnání např. se situací CSS).
Chamurappi
Profil
Reaguji na Oswalda:
Před třemi roky nebyla situace o moc jiná, podíly čtyřkových prohlížečů se kolem nuly pohybují už hodně dlouho.
Spíše to je tím, že jsou kvalitní JS aplikace dobře vidět. Jmenovitě třeba GMail.
mata
Profil *
XHTML a CSS - Čtu spíše po blozích, občas se objeví zajímavý článek na intervalu, uvítal bych server ve stylu alistapart. Bohužel pár skvělých blogů zamrzlo (pixy, mraveniste...)

SEO - první vlaštovky se objevují spíše knižně - práce Radima Smičky, teď někdy by měla vyjít knížka Roberta Němce. Na internetu zatím spíše opomíjené téma (kromě konfernce kterou zmínil Dero o moc jiných českých zdrojích nevím). Občas se objeví něco na Lupě.

Přístupnost a použitelnost - žádná sláva, ale zlepšuje se to. Téma, které se v českém internetu začíná objevovat víc a víc. Knížek už se taky objevilo docela dost (Krug, Cederholm, Zeldman...)

Javascript - ten chybí a moc! Články, které se občas někde objeví obvykle za moc nestojí a omílají pořád dokola to samé (vysouvací menu, prohazování obrázků atd.). Já chci články o "pořádném" javascriptu a ajaxu!
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0