Autor Zpráva
WanTo
Profil
Rozhodl jsem se, že si napíšu v Javě vlastní redakční systém. Mám už několik nápadů a návrhů, ale přesto se ptám. Co by měl umět dobrý redakční systém?
halogan
Profil
- Volby typu psani (napr. Texy!, WYSIWYG, HTML)
- sablonovaci system
- MVC (ci jine, podobne reseni)
- cache
- tvorbu sekci webu a jejich spravu
- pluginy

Nic vic me ted nenapada.
WanTo
Profil
- Volby typu psani (napr. Texy!, WYSIWYG, HTML)
Jako editor asi použiju openWYSIWYG. http://www.openwebware.com/products/openwysiwyg/
Co je Texy! ?

- sablonovaci system
- cache
Co je tím myšleno?
Mistr
Profil
WanTo
Co by měl umět dobrý redakční systém?
To, co požaduješ, aby bylo možné tvořit a upravovat uživatelem na Tvém webu.
llook
Profil
Texy: http://texy.info/
Šablonovací systém - v Javě například JSP nebo Freemarker.
Cache - prostě optimalizace. Aby každý HTTP požadavek neprovázelo dvěstě SQL dotazů.

Jinak "redakční systém" je dost široký pojem.
WanTo
Profil
Trochu upřesním, o jaký redakční systém se má jednat.

Rád bych vytvořil jakýsi framework, pomocí kterého by bylo možné vytvořit třeba jednoduchý weblog, nebo i velké e-ziny typu Lupa či Root. Bohužel jsem jejich redakční systémy nikdy neviděl, takže o tom co se v nich ukrývá nemám vůbec představu.


Každopádně jsem dostal nápad, jak třeba řešit kategorie článků na weblogu, a to pomocí vlastních JSP značek:


<rs:kategorie>
<div class = "nadpis_sekce"><rs:nazev_sekce/></div>
<div class = "okdazy">
<rs:clanky>
<a href = "<%=url%>"><%=nazev%></a>
</rs:clanky>
</div>
</rs:kategorie>


Tělo značky <rs:kategorie> by se zopakovalo pro každou sekci stránky, to samé s <rs:clanky> pro každý článek v sekci. Tento jednoduchý kód by získal přes JDBC data a vytvořil celé menu.

A samotná stránka, i redakční systém, by se poskládaly z komopnent tohoto frameworku. A jde mi o to, co všechno do něj zahrnout.
Leo
Profil
"A jde mi o to, co všechno do něj zahrnout."

To uz tady zaznelo: to, co chcete aby obsahoval. Me by se treba libilo, kdyby nejaky redakcni system umel konecne varit kafe :-) Leo
thingwath
Profil
Když jsem posledně koukal na Texy!, tak mě docela překvapilo, že autor si vyhrazuje copyright na syntaxi. Nevím jestli je můj výklad správný, ale pochopil jsem to tak, že nemůžu vytvořit vlastní implementaci Texy!, která by používala stejnou syntaxi bez případného souhlasu Davida Grudla. To by i znamenalo, že do systému v Javě by se Texy! zahrnovalo velmi obtížně, protože by se musela použít originální PHP implementace.

Nevím jestli je to pravda, ale dokud budu mít podezření že ano, rozhodně nehodlám Texy! používat.
halogan
Profil
Komplexni RS v Jave si muzes stahnout na Abclinuxu.cz
WanTo
Profil
Komplexni RS v Jave si muzes stahnout na Abclinuxu.cz
O použití něčeho hotového jsem uvažoval, ale nakonec jsem se rozhodl, že si RS udělám sám. Alespoň se JSP a Servlety pořádně naučím :-)
halogan
Profil
WanTo: nemyslel jsem ho pouzit, to rozhodne ne, to je tam na jine ucely. Myslel jsem jako na inspiraci co se tyce vyuziti Javy v RS v praxi.
thingwath
Profil
Ábíčko je takový samorost... jako vzorová aplikace to nebude nic moc. Už jenom rozchodit to je černá magie, je to fixované na jediné použití. A třeba koncept ukládání XML do běžné relační databáze moc běžný není.
dgx
Profil
Myslím, že copyrightem (tj. autorským právem) nelze chránit syntaxi, jen konkrétní aplikaci. Syntaxi by bylo možné chránit patentem. Texy! syntaxe žádným patentem chráněná není, můžete ji tedy použít v jiné aplikaci.

Takhle by to mělo být z pohledu zákona. Z pohledu autora můžu dodat, že používání stejné nebo plně kompatibilní syntaxe plně podporuji. Vidím v tom jednoznačný přínos.
thingwath
Profil
dgx
Dneska je v téhle oblasti možné všechno, nebyl jsem si jistý.

Texy! je (samozřejmě) chráněn autorským právem. Tedy nejen aplikace, ale i syntaxe. Abyste jej mohli používat, je třeba dodržet podmínky licence. (viz http://www.texy.info/cz/license)

Pokud by bylo nějak omezeno použití stejné či přiměřeně stejné syntaxe ve zcela jiném díle nebo s tím byly nějaké obstrukce, bral bych to jako zásadní nevýhodu (takovou, že bych Texy opravdu sám nikde nepoužil).
dgx
Profil
Ještě v souvislosti s tvorbou CMS na Javě bych rád zmínil, že Texy! je možné používat i mimo sféru PHP, a to jako webovou službu. XML-RPC server je k dispozici, v případě zájmu je možné vytvořit i SOAP. V praxi takto běží třeba Raroušův blog (ASP.NET).


Další informace jsou na fóru.
dgx
Profil
Také nemám právní vzdělání a jakékoliv analýzy a posudky si nechávám dělat jinde (a bohužel to není nejlevnější). Tedy raději své odpovědi uvozuji slovy "myslím si" a "podle mého" atd ;)

Co však vím jistě, tak je obsah toho druhého odstavce. Kdyby syntax chráněná byla, využiju této ochrany pro její zpřístupnění (copyleft).
rarouš
Profil *
Díky DGX za Texy a za link, ale správně je Raroušův blog.
Jan Odvárko
Profil *
BTW nevíte někdo jak je to s Wiki sytaxí? Je možné ji taky volně používat?
Díky
llook
Profil
Jan Odvárko
Téměř každý wiki software má trochu jinou syntaxi, ale myslím, že patentovanou ji nemá nikdo. Takže jo. Dokonce je spousta volně šiřitelných implementací různých syntaxí, pod různými licencemi. Něco je i v PEAR.

A jestli se ptáš na Wiki a ne na wiki, tak její syntaxe je docela dobře popsaná: http://c2.com/cgi/wiki?TextFormattingRegularExpressions
Jan Odvárko
Profil *
llook
Dík za link, přesně to jsem hledal.
janek56
Profil
O použití něčeho hotového jsem uvažoval, ale nakonec jsem se rozhodl, že si RS udělám sám.

Udělat si sám je sice hezké, ale CMS jsou mraky a pokud jste žádný neviděl, tak je to ve stylu strýčka hrdiny ze Saturnina...
llook
Profil
janek56
Někdo tu říkal, že WanTo žádný neviděl?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0