Autor Zpráva
toník
Profil
Cau ...

Chci poprosit o radu ...

S tvorbou www stranek zacinam, chtel bych delat poctive stranky podle nejnovejsich standardu v xhtml+css ... pekne pristupne, strukturovane s cistym, poctivym a efektivne napsanym kodem.

Zaklady mam a abych se vse naucil prakticky a osvojil si styl chtel bych si vzit za vzor neci praci, ktera by odpovidala vyse uvedenym pozadavkum. Nechci nic "obslehnout" ... jen se inspirovat a ucit se, vzit si html a css, vse si projit, prostudovat a pochopit principy.

Muzete mi tedy doporucit nekoho u koho by bylo vhodne se inspirovat ? Kdo treba i v zahranici dela opravdu dobrou cistou praci ? ... jde mi hlavne o kod ...
Plaváček
Profil
Téměř všechny weby http://www.moderniweb.cz, http://www.webface.cz, http://www.peckadesign.cz, http://www.thinline.cz a mnoho dalších.
Timy
Profil
toník
http://www.alphanumeric.cz/
http://www.plavacek.net/
http://pristupnost.nawebu.cz/
http://www.dobryweb.cz/
Chamurappi
Profil
Reaguji na toníka:
Nejnovější standardy jsou v případě (X)HTML staré šest let, v případě CSS osm let.
XHTML a přístupnost se vylučují. Weby, na něž odkazuje Plaváček, standardy ve skutečnosti porušují a doufají, že jim to prohlížeče prominou.

Strukturovaný kód by měl především ctít sémantiku. Přístupnost, čistota a efektivita se již dostaví automaticky. To, čemu se říká „webové standardy“, je vedlejší.

Doporučuji nastudovat kód u Timyho nebo Jozoba.
Ze zahraničních webů pak weblogy Anne van Kesterena nebo Hicksona. Graficky nejsou jejich stránky nijak zvlášť oslnivé, ale to je vedlejší. Kód mají dokonalý. Oba se aktivně podílí na specifikaci budoucí verze HTML.
Timy
Profil
Chamurappi
Doporučuji nastudovat kód u Timyho
Ten snad ani radši ne :-). Texy! nebo RS mi tam občas flákne XML syntaxi, takže to místy vypadá prazvláštně. To už bych spíš doporučil nastudovat tu sémantiku nebo jozoba.

Weby, na něž odkazuje Plaváček, standardy ve skutečnosti porušují a doufají, že jim to prohlížeče prominou.
Jaký standard vlastně porušují konkrétně?

Jinak rozhodně za prostudování stojí ještě kód webylonu ;-). A tak mě napadá - proč neodkázat toho nejpovolanějšího. Obecně stačí mít sémantický kód a poohlédnout se trochu po přístupnosti a měl by z toho vylézt kvalitní a moderní kód.
Dero
Profil
Chamurappi: Nevychovávej ovce. Stavíš se tím na roveň těch, které kritizuješ. Z mainstreamu do exilu se dá vystoupit na základě porozumění a vědomostí. Když pošleš začátečníka rovnou do exilu, riskuješ, že neprojeví zájem vůbec cokoliv chápat.

Potom je pro něj lepší, když bude psát mainstream. Jenom nad tím popřemýšlej, to není atak, jen něco, nad čím jsem osobně poměrně dlouho přemítal.
pE eLL
Profil
teda nechci se nikoho dotknout ale ta vase semantika je casto na dve veci .... zvlast pokud clovek dela web v jehoz kodu se uz nikdo jiny hrabat nema. rozdil jestli napisu <b> nebo <strong> zadny neni a v obou pripadech to vypada naprosto stejne.

pride mi to snad vhodne jen pro ty co uz vse znaji nazpamet a uz nevi coby. nebo snad v pripadech kdy s codem casto pracuji jini lide aby slo snaze urcit co cim kdo chtel rict.
Leo
Profil
pE eLL - nejak tak, Leo
Bubák
Profil *
<b> nebo <strong>
To je extrémní příklad. Opačný extrém je:
<p><class="velkytucnymodry">Nadpis</span>
<class=normaniltextmaly>
<br><br>
Text text...</span>
Leo
Profil
Jasne, protoze pokud pouziju h1, tak je to 1, lip hodnocene vyhledavaci, 2, prehlednejsi bez CSS. Jestli pouziju address nebo cokoliv jineho je jedno, Leo
Timy
Profil
Leo
<div id="kontakt">...</div>
<address>...</address>

Který zápis vypadá přehledněji? Nevím, přijde mi, že ten druhý. Kvůli ničemu jinému <address> nepoužívám. Žádný vyloženě praktický důvod to nemá.
thingwath
Profil
Svůj názor na zbytečnost nezanedbatelné části sémantiky v HTML jsem tu už asi někde říkal. Myslím, že je to opravdu tak. Stejně tak doměnku, že ta slavná ,budoucí verze HTML` ještě dále význam jakékoliv sémantiky potlačí.
Dero
Profil
Jestli pouziju address nebo cokoliv jineho je jedno, Leo

Leo:

Vím, že tohle je technika a že svůj názor neobhájím proti logickému molochu, ale přesto ho zkusím vyjádřit.

Určitě znáte rčení "code is poetry", kód může být do jisté míry porovnáván s lidským jazykem, také poskytuje určitou různorodost a světe div se, v praxi jsou některé jeho prvky vzájemně synonymy. Kdyby tak, jak uvažujete Vy, uvažoval takový správný národní obrozenec, tak se čeština ani zdaleka nepřiblíží hranici milionu unikátních slov - vystačili bychom si stejně dobře s pěti desítkami tisíc.

Myslím si, že by to byla škoda. Stejně tak si myslím, že je na škodu zavrhovat pokročilou sémantiku, ačkoliv její přínos se v praxi projeví snad pouze snadnějším zápisem ve stylopisu.
Leo
Profil
"Který zápis vypadá přehledněji?"

Fajn, ale semantika (at uz je to cokoliv) puvodne asi nebyla myslena jako opora pro tvurce stranek :-) Koneckoncu vetsi veci stejne bezi pres nejaky sablonovaci/redakcni system, takze tyhle nuance nehraji roli, Leo
Leo
Profil
Dero - fajn, budeme pouzivat prechodniky a znacky font :-) Leo
thingwath
Profil
Dero
Jsem rovněž i toho názoru, že jsou i tací národní obrozenci, kteří si svoje úvahy měli raději nechat pro sebe, otázka je samozřejmě, jak velký díl jich je.

Jak to dneska leží a běží, kdybych chtěl HTML, drtím HTML v nějakém nástroji pro to určeném a produkuju kód asi jako Google.
Timy
Profil
Poslední dobou vlastně mívám pocit, že je úplně jedno, jak ten kód vypadá. Ať už jde o debatu XHTML vs HTML nebo o sémantický x nesémantický kód. Stačí určit <title>, nadpisy a možná menu do seznamu (a ani to není vyloženě nezbytné) a to je de facto všechno. Jak bude vypadat zbytek kódu je z praktického pohledu šuma fuk. Zároveň získávám pocit, že o všechny tyhle věci se lidé snaží, aby si dokázali, že to prostě umí. Když už jsem se naučil významy všech HTML značek, tak to přece nezapomenu a nebudu psát všechno přes divy. Když už jsem věnoval dva dny učením se XHTML, tak přece nebudu psát v HTML, i když nevím, co mi XHTML vlastně přináší tak úžasného... Tak nějak to vidím.
Dero
Profil
Dero - fajn, budeme pouzivat prechodniky a znacky font :-) Leo

Psal jsem to doufaje ve větší pochopení. :o)

Jako i jazyk český překonává některé konstrukce a ty se stávají archaickými, tak i HTML kód překonal značku font. Přece to není tak těžké, Leo, viďte? Jste velký praktik, já to chápu, a je zřejmé, že Vaším zaměstnáním pravděpodobně není psát dennodenně mnoho řádků HTML kódu.

Mým ano, mám ten kód rád. Stejně tak mám rád češtinu. A také třešňové čokopiškoty, to kdybyste mi někdy chtěl udělat radost. :o)
thingwath
Profil
S code is poetry zcela zásadně nesouhlasím. HTML stránka by měla být prostě jenom datová struktura s danými pravidly, kterou další aplikace dokáží podle jasně daných pravidel zpracovat. Jako třeba prohlížeč zobrazit a vyhledávač zaindexovat. V praxi je HTML stránka spíše jakýsi skript, kde jednotlivé interpretry zpracovávají stejné instrukce různě a my se snažíme je navzájem poskládat tak, aby výsledek ve většině z nich byl přinejmenším koukatelný, když ne nic jiného.
Dero
Profil
HTML stránka by měla být prostě jenom datová struktura s danými pravidly, kterou další aplikace dokáží podle jasně daných pravidel zpracovat.

http://www.w3.org/TR/1999/REC-html401-19991224/

- tady jsou jedna pravidla, včetně významu jednotlivých elementů. Proč je nepoužívat, když je všechny aplikace znají?
thingwath
Profil
No, to já nevím. Opravdu všechna tato pravidla tak jak jsou psána zná a ctí tvůj prohlížeč, tvůj HTML editor, prohlížeč tvého souseda, prohlížeč co používá na mobilním telefonu, Google a zbytek světa? Ani věci typu Textile mi nezpřístupňují všechno. A psát kód ručně beru jako nouzovku nejvyšší.
Dero
Profil
Opravdu všechna tato pravidla tak jak jsou psána zná a ctí tvůj prohlížeč, tvůj HTML editor, prohlížeč tvého souseda, prohlížeč co používá na mobilním telefonu, Google a zbytek světa?

Ne, ale zná značky, které mohu použít. To mi dává dostatečnou volnost. Některé prohlížeče a systémy totiž ta pravidla znají.


Ani věci typu Textile mi nezpřístupňují všechno.

To je ale přece Tvůj problém. Já takový kód psát dokážu a nechápu, proč mi říkáš, že to je špatně.


A psát kód ručně beru jako nouzovku nejvyšší.

Nepíšu kód jinak, umím dobře využívat zkratky CTRL + C a CTRL + V, když potřebuji urychlit zápis.
thingwath
Profil
Ale já ti to neberu. Podle mého je to v současnosti zbytečné, že má ta a ta část být uzavřena tímto a tímto tagem, jako třeba ten address, to pozná jenom člověk. A jenom člověku to k něčemu je, jenže ten se do kódu nedívá. Takže mi to stačí vyznačit tak aby člověk poznal, že je to adresa. K tomu nepotřebuju speciální značku. Tu mi navíc průměrný HTML editor nabídne maximálně někde v patnáctém podmenu, takže zcela mizí motivace ji použít... Něco jiného je to u dokumentů typu DocBook například, tam to ještě nějaký význam má a taky to tam tak dělám. Ale u HTML? Kdež.
Bubák
Profil *
Tu mi navíc průměrný HTML editor nabídne maximálně někde v patnáctém podmenu
adress je ve Front Page Express a v NVU "ukryt" stejně, jako třeba Hn.
krteczek
Profil
S code is poetry zcela zásadně nesouhlasím. HTML stránka by měla být prostě jenom datová struktura s danými pravidly, kterou další aplikace dokáží podle jasně daných pravidel zpracovat. Jako třeba prohlížeč zobrazit a vyhledávač zaindexovat. V praxi je HTML stránka spíše jakýsi skript, kde jednotlivé interpretry zpracovávají stejné instrukce různě a my se snažíme je navzájem poskládat tak, aby výsledek ve většině z nich byl přinejmenším koukatelný, když ne nic jiného.

Osobně jsem přesvědčen, o tom, že pokud nepoužijete css (prostě napíšete čistý html kod, bez jakýchkoliv prezentačních tagů typu <font>), bude výsledek všude stejně koukatelný.

Druhá věc je ta, že to většinou bez CSS není __krásné__

Ale mohu se mýlit.
krteczek
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0