Autor Zpráva
wimstr
Profil
Ahoj...

tento problém jsem ještě nikdy neřešil a je to pro mě docela oříšek.....takže... udělal sem si stránku kterou tvoří 6 DIVU..

cely
levy
menu
hlavicka
patka
obsah

problém je v tom, že když div cley vycentruju a div levy umístim na jeho levy okraj, tak mi obsah stále zůstává až pod menu, a i kdyř obsah dostanu vedle leveho menu (divu levy), tak mám pod tím celím dlouhí bílí pruh, a toho pruhu bych se potřeboval zbavit.... děkuji..
Victorius
Profil
Konkrétní příklad by nebyl?
tiso
Profil
Nepoužívaj poziciovanie - v Tvojom prípade asi relatívne a použi float/clear so správnym nastavením šírky prvkov a ošetrením box-modelu...
wimstr
Profil
tiso...dík moc..už sem to vyřešil.
wimstr
Profil
Problem s pozicivánim, už sem vyřešil, ale nastal druhej problém............(rada)..potřeboval bych poradit, jak mám udělat menu..
jestli pomocí <ul> , nebo jenom odkaz, který se po najetí (i jeho okoli) změní barvu..
Timy
Profil
wimstr
pomocí <menu> nebo <ul>, tedy nějak takto:

<menu>
<li><a href="#">odkaz</a>
<li><a href="#">odkaz</a>
</menu>
Plaváček
Profil
wimstr

Nepoužívej <menu>, použij <ul>. V této diskusi patří ke koloritu doporučovat elementy, které jsou často kritizovaným konsorciem označeny jako překonané (čti zavržené). Což ti ale může do budoucna způsobit problémy, protože se klidně může stát, že tyto elementy přestanou některé prohlížeče podporovat (byť je to málo pravděpodobné). Hledisko sémantiky sem tak dalece nepatří, protože ať se na položky navigace koukáš z jakého chceš úhlu, v drtivé většině se vždy jedná o neuspořádaný seznam položek. Čili klasický UL nic nezkazí a funguje vždy a všude. To je má rada, za kterou zase budu rozcupován. Ale už jsem zvyklý :)
Timy
Profil
Plaváček
Já již diplomaticky používám nebo :-).
wimtr
Profil *
Plaváček.....nemohl by jsi mi (prosím) poradit, jak by asi to menu ze seznamu (UL) mělo vypadat........potřeboval bych, aby se u toho měnilo pozadí na jinou baru..a aby byl ten odakz (pozadí odkazu) přes celej div...(div ma 267px, a chci, aby se změnilo pozadí na celech 267px)

dik..za čas
wimtr
Profil *
to sem psal ja
Plaváček
Profil
wimtr

Nemohu za tebe pracovat nebo se učit. Mohu ti doporučit tuto stránku http://css.maxdesign.com.au/listamatic/ , kde najdeš spoustu praktických ukázek i s kódem.
wimtrr
Profil *
dík
wimstr
Profil
¨Dík, ale neměl bys něco podobneho, ale v češtině...tohle bych louskal měsíc
Knopi
Profil
wimstr: Nedávno jsem řešil vertikální menu. Vybrousil jsem ho, že fuguje všude, v exotických prohlížečích jsem netestoval. Možná ti to pomůže. Pokud by jsi měl na mysli horizontální. Tak to je v podstatě to samé, ale položce přiřadíš float. Jinak použil jsem menu. Kdyžtak si to změn na seznam ul. Dám na Plaváčkova slova. Něco na tom bude..., protože Plaváček a wedesign to je příběh dlouhé lásky nesmělých milenců. :-) Ale opravdu se na to koukni a vyzkoušej. Je třeba to pochopit.

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<html lang="cs">
<head>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">
<title>Vertikální menu!</title>

<style>
* {
margin: 0;
padding: 0;
}

body {
background: #FFCDCD;
}

/* ----- navigation ----- */
#navigation {
background: white;
width: 254px;
float: left;
font: 150% sans-serif, Tahoma, "Geneva CE", lucida;
overflow: hidden;
}

menu li {
list-style: none;
border-bottom: 1px solid black;
}

menu li a {
display: block;
padding: 14px;
color: black;
font-weight: normal;
}

menu li a:hover {
background: #EFEFEF;
color: #C33636;
}
/* ----- navigation ----- */
</style>

</head>
<body>

<!-- navigation -->
<div id="navigation">
<menu>
<li><a href="/">Štěně</a></li><li><a href="#">Štěně</a></li><li><a href="#">Štěně</a></li><li><a href="#">Štěně</a></li>
</menu>
</div>
<!-- navigation -->

</body>
</html>
wimstr
Profil
Děkuji za čas, a dobré rady...vše jsem zatim vyřešil
DoubleThink
Profil *
Nepoužívej <menu>, použij <ul>

Docela s tím souhlasím. Použití menu nepřináší žádné výhody. Nepřináší ani žádné nevýhody - zatím.
Že by nějaký prohlížeč přestal menu podporovat v horizontu našich životů nejspíš nehrozí, ale jako u minoritního elementu, u něj hrozí změny v jeho chování.
Knopi
Profil
DoubleThink: Já právě menu používám od té doby co jsem si prostudoval sémantiku. Takže využiju Vašich rad a začnu používat spíše ul. :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Plaváčka:
To je má rada, za kterou zase budu rozcupován.
Jistě.

Což ti ale může do budoucna způsobit problémy
Do jakého budoucna? Všechny prohlížeče podporující HTML 4 a XHTML 1 musí <menu> podporovat a žádná novějšího specifikace, která by ho vymazala, není. Tohle zavrhování naprosto ztratilo smysl v momentě, kdy W3C zahájilo práce na XHTML 2. Perspektiva <menu> je i z hlediska konsorcia úplně stejná jako perspektiva <hr> nebo <label>.
Krom toho <menu> bude i v HTML 5.

protože se klidně může stát, že tyto elementy přestanou některé prohlížeče podporovat
Kdyby se tak stalo, jak by se nepodpora projevila? V HTML by to potíže způsobit nemělo a v XHTML vyloženě nesmělo. Nepodporující prohlížeč by měl kód od Timyho vidět podobně, jako:
<span>
<li><a href="#">odkaz</a>
<li><a href="#">odkaz</a>
</span>
-- nebo v horším (extrémně nepravděpodobném) případě jako:
<li><a href="#">odkaz</a>
<li><a href="#">odkaz</a>
-- a obojí fungovat musí a fungovat i bude. Použití neznámého elementu není nedefinovaný stav, při němž smí prohlížeč na uživatele vypláznout jazyk a přestat pracovat.

Hledisko sémantiky sem tak dalece nepatří, protože ať se na položky navigace koukáš z jakého chceš úhlu, v drtivé většině se vždy jedná o neuspořádaný seznam položek
Ale patří sem. Sémanticky je <menu> výstižnější. Ať se na odstavec koukáš z jakéhokoliv úhlu, vždy se jedná o blokový prvek stránky, přesto je vhodnější užít <p>, už třeba jen proto, že zlepšuje orientaci v kódu.
Mimochodem, ne vždy jsou položky menu neuspořádané. Naopak si myslím, že převažují případy, kdy autorovi na pořadí záleží. Proč ty nemáš položku Úvodem druhou zprava?

Nepoužívej <menu>, použij <ul>.
Ty zavrhuješ <menu> nikoliv proto, že by snad mělo horší podporu, nikoliv proto, že by snad sémanticky bylo nadbytečné, nikoliv proto, že by ho snad konsorcium zakázalo -- tobě vadí jen a pouze z toho důvodu, že jsi několik let žil v bludu, že zavržené věci někdo zrušil. Kdyby nikdy nevznikla ta zavrženíhodná Strict onanie, tak bys už dávno sám <menu> používal.


Reaguji na DoubleThinka:
Použití menu nepřináší žádné výhody. Nepřináší ani žádné nevýhody - zatím.
Ale časem může přinášet výhody. Již jsem je někde zmiňoval -- dovedu si představit hlasovou čtečku, která dává uživateli lépe použitelný přepínač mezi čtením obsahu a čtením menu, tedy to, co mnozí dodnes řeší odkazem „přeskočit menu“.
Nevýhod se nebojím.


Reaguji na Knopiho:
Používej spíše <menu>. Nic tím nezkazíš.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0