Autor Zpráva
Miloš
Profil
Na mé předchozí veselůstky – Sémantickou nirvánu a Sémantické peklo – navazuji třetím dílem původně nezamýšleného seriálu.
Triptych je zakončen stránkou, ke které mě ponoukl Chamurappi – cituji:
Dokázal bys vyrobit něco jako tohle, ale ještě trochu drsnější? Nemusely by tam být amatérsky znějící texty, stačil by ten nejnevalidnější HTML kód (<marquee>, <blink>, nesmyslné entity, atributy atd.). Prostě nějakou pořádnou prasárnu, ze které by se každému milovníkovi specifikací obrátil žaludek naruby a strávil přihlížející orgány...

Račte se pokochat.
Vladosik
Profil
Coze? Bez chyby? To jsem z toho jelen:-D
Timy
Profil
Veselé :-))
quinux
Profil
Miloš
Nesplnil jsi Chamurappiho zadání: nejnevalidnější HTML kód .. ty to máš, ale validní ;o) Tedy sám nechápu jak se ti to povedlo, ale validátor má zřejmě více omezení než se zdá ;o)
Timy
Profil
Vladosik
Všimni si doctypu, je tam <!doctype q místo <!doctype html, udává to kořenový element. Proto validátoru nevadí, že tam není <html> a <head> apod, ale stačí mu <q/>, prazdná citace. No a zbytek už je podle validátoru procesní informace, protože hned za citací je <? a v XHTML končí procesní informace ?> (všimni si <?> na konci dokumentu). Nicméně v HTML končí procesní informace pouhým >, proto to prohlížeč zobrazí.

Tak nějak zhruba, jestli se někde mýlím, Chamurappi objasní.
Miloš
Profil
Timy
Ano, přesně takovou radu a takové vysvětlení jsem od Chamurappiho dostal.
Ale mohl jsi ještě chvilku počkat a prozradit pointu později.
Timy
Profil
Jen moc nevím, k čemu tam je tohle, hned na prvním řádku:

<?q ><!--?>
Vladosik
Profil
Co jineho se da rici, nez za takovy napad pochvalit. Take v soucasne dobe pripravuju neco jako "lest", ale ne ohledne validace.

Jo, šikovný český ručičky:-)

S tou pointou se ale mohlo jeste chvilku pockat, takhle jsem za neznalka sam:-D
Miloš
Profil
Timy
Očividně takto:
<?q > začíná prvek q
<!--?> začíná HTML komentář
<?q --> končí HTML komentář

<?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?><?q ><!--?>
<!DOCTYPE q PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<q/><?q -->
Timy
Profil
Miloš
Prvek q nezačíná, začíná procesní informace.

Jinak už jsem to asi pochopil, jde o to, neposílat HTML prohlížeči XHTML doctype, to mi unikalo.
Miloš
Profil
Na poťouchlou radu Chamurappiho jsem tento projekt přihlásil do soutěže Interzen 2007 – zde přeposílám přihlašovací e-mail:

Uctivé pozdravení,

přestože jsem velkým příznivcem validního, sémantického a přístupného kódu, nejsem žádný grafik; proto jsem se do podobných soutěží nikdy nehlásil.
Se škodolibostí sobě vlastní se však – bez naděje na umístění (respektive s jistotou neumístění) – do soutěže hlásím s výše uvedeným „projektem“ – ještě teď z toho „jektám“ zuby; doufám, že nebudu sám.

Píšete-li v podmínkách soutěže:
„Interzen 2007 je specializovaná soutěž pro webdesignéry z České a Slovenské republiky. Jejím úkolem je poukázat na technologicky dokonalé a vzhledově nevšední www-projekty a, v souladu s posláním Interval.cz, propagovat kvalitní práci, prováděnou s hlubokou znalostí a citem pro věc.“,
domnívám se, že jde o vzhledově nevšední projekt, ve kterém jsem prokázal dokonalost technologie (XHTML i validátoru) a že jde o vskutku kvalitní práci, provedenou s citem ;-)

http://kesolim.sweb.cz/validator_je_prima/

S pozdravem
Miloš F. Pechar
quinux
Profil
Vladosik
S tou pointou se ale mohlo jeste chvilku pockat, takhle jsem za neznalka sam:-D
Nejsi. Já to taky nevěděl ;o)
Gekon
Profil
Naprosto chápu, že je to recese, ale tak jako tak, začal se mi povážlivě zvedat tep... Za ten JS bych střílel:)
Chamurappi
Profil
Milošova ukázka je zahnaná do extrému, ale podobným trikem jde odklonit oficiální validátor od smysluplné validace kdekoliv:
<?cokoliv >Tohle uvidí jen HTML prohlížeč<?>

<?cokoliv ><!--?>Tohle uvidí jen nástroj W3C při XHTML deklaraci<?cokoliv --><?>
Nejlepší na tom celém je, že prohlížeče postupují naprosto správně.


Reaguji na Miloše:
Děkuji za spolupráci.
Odkázal jsem na tvé dílo v čerstvě vydaném článku Optimalizováno pro W3C Validátor.

Reaguji na quinuxe:
Nesplnil jsi Chamurappiho zadání: nejnevalidnější HTML kód .. ty to máš, ale validní ;o)
Ve skutečnosti to validní nemá. Český validátor chybou toho oficiálního netrpí.

Reaguji na Timyho:
Jinak už jsem to asi pochopil, jde o to, neposílat HTML prohlížeči XHTML doctype
Z čehož plyne několik zajímavostí:
1) W3C Validátor kouká na něco úplně jiného, než co žvýkají všichni ostatní. Netoleruje jen nadbytečná lomítka, ale klidně i překřížené elementy, duplicitní ID, neplatné znaky, neplatné entity, cokoliv.
2) HTML prohlížeče hledají při rozhodování o vykreslovacím režimu HTML <!doctype>. Tudíž i „validní XHTML“ při „text/html“ může všude vyvolat quirk režim.
3) Tentýž kód může mít v HTML pohledu jiný <!doctype> než v XML pohledu. Může být validní XHTML 1.1 a validní HTML 4.01 Transitional v závislosti na MIME typu.
Joker
Profil
Miloš
:o)))) Dobrýýý :)

Akorát ten Interzen asi nevyjde, protože v podmínkách soutěže není nikde napsáno, že ten dokument musí být validní. Takže bráno čistě byrokraticky, může odpověď být stručná: "Web nebyl přijat, protože nesplňuje podmínky soutěže".

tak jako tak, začal se mi povážlivě zvedat tep
Doufám, že od smíchu ;-)

Chamurappi
Když pominu ten zbytek, který by zase vyvolal flame :-) jedna věc mě zarazila:
Proč validátory neprotestují proti tomu, že ten dokument neobsahuje prvek <html>?
Miloš
Profil
Joker
podmínkách soutěže není nikde napsáno, že ten dokument musí být validní
Řekl bych, že se mýlíš. Cituji:
„Projekt musí splňovat technologickou specifikaci CSS a XHTML. Pro předběžnou orientaci doporučujeme zkontrolovat titulní stránku a náhodně vybrané stránky druhé úrovně nástroji W3C - CSS Validator a XHTML Validator.“
Joker
Profil
Miloš
Ať čtu jak čtu, nikde v té větě nevidím napsáno, že dokument musí být validní.
Vidím tam napsáno, že projekt musí splňovat specifikaci CSS + XHTML a že pro předběžnou kontrolu tohohle cíle se doporučuje použít validátor. Přičemž vyjádření "Pro předběžnou orientaci" zhruba vystihuje můj názor, k čemu by se validátor měl používat, takže s tím souhlasím.
Příkladem toho "pro předběžnou orientaci" je web o kterém je tohle vlákno, který je sice "validní XHTML", ale přesto XHTML specifikaci neodpovídá.
Jiří Šusta
Profil *
Zrovna toto úterý jsem se právě díky Chamurappimu dozvěděl, že všechno, co jsem doposud spatlal, bylo "špatně". Protože jsem už překonal počáteční vztek, tak bych mu chtěl tímto poděkovat, že mi otevřel oči.
A Milošovi držím palce :-)
Jiří Šusta
Profil *
Zrovna toto úterý jsem se právě díky Chamurappimu dozvěděl, že všechno, co jsem doposud spatlal, bylo "špatně". Protože jsem už překonal počáteční vztek, tak bych mu chtěl tímto poděkovat, že mi otevřel oči.
A Milošovi držím palce :-)
Miloš
Profil
Tak mi to v té soutěži odmítli: „… jelikož nesplňujete vstupní podmínky (Váš web neodpovídá normám XHTML a CSS), Vaši přihlášku tímto odmítáme…“

Bůůůůů Bůůůůůůůůů Bůůůůůůůůůůů !
djdkd
Profil *
Proč validátory neprotestují proti tomu, že ten dokument neobsahuje prvek <html>?

protože v html neni povinnej?
Dero
Profil
protože v html neni povinnej?

Počáteční a ukončovací značka není povinná. Prvek samotný je v každém dokumentu HTML obsažen.
hh
Profil *
uz sem se tak dlho nepobavil ... jednoznacne bych ti dal cenu za nejkreativnejsiho programatora cech .)
Chamurappi
Profil
Miloši,
mohl bys, prosím, ještě než odjedeš, trochu upravit kód té tvé hezké stránky? Nová verze W3C Validátoru ukazuje sice stále zelenou hlášku, ale trochu divně, protože hledá <!doctype> HTML parserem a přepíná se do XML režimu kvůli XML deklaraci (nové pravidlo vycucané z prstu). Takže je zapotřebí zařídit, aby XHTML <!doctype> byl viditelný i HTML parserem. Tedy takhle:

<?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?>
<!DOCTYPE q PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<?q ><!--?><q/><?q -->

Mimochodem, před čtrnácti dny mi poslal adresu tvého díla jako kuriozitu jeden můj známý, který mě jako Chamurappiho nezná, s komentářem, že „autor té stránky musí být fakt hlava, protože to má validní“. Tak gratuluji :-)
Škoda, že se mezi lidmi společně s adresou nešíří i informace, že to ve skutečnosti validní není.
Miloš
Profil
Chamurappi
Upraveno, ale teď není možné provést validaci, poněvadž: Připojení bylo ukončeno vzdáleným serverem
Xanomes_
Profil *
Pokud by moderátoři měli pocit, že sem tento příspěvek nepatří a/nebo je zbytečné toto vlákno po 10 letech opět otevírat, klidně ho pošlete k ledu.

Musím s politováním sdělit, že validátor už nehlásí tento web jako validní, a to bez ohledu na to, zda vybere parser automaticky, nebo se mu nastaví HTML či XML.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0