Autor Zpráva
tajny spion
Profil
Jaký má prosím smysl psát web v XTHML, když vidím, že s ním jsou samé problémy? Omezování, nesrovnalost s MIME type (stejně nevím, co to je)...

Co vy na to? Má cenu psát teď v XHTML, nebo bude lepší počkat si na XHTML 2 a CSS 3? Mimochodem, neví někdo, kdy přibližně XHTML 2 a CSS 3 vyjdou? A kdy nato budou podporovány IE i Mozillou? Vím, nedá se přesně odpovědět, věštecké koule ve špatném podzimním počasí nefungují, ale alespoň od oka.
DJ Miky
Profil
Spíš bych si počkal na HTML 5.

BTW, už vidím ten třístránkový flame, co tu za chvíli zase bude.
koudi
Profil
A je to tady zase...
djlj
Profil
ale alespoň od oka
Někdy během tohoto století.

Mimochodem, nevíš, kdy se začnou sériově ve velkém vyrábět auta na vodíkový pohon, nebo kdy budeme místo letadel létat v ufu, a to třeba i do jiných galaxií? Stačí mi odpověď od oka.
Joker
Profil
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=10&topic=1 1358
Mám za to, že dvacet stránek na tohle téma už stačilo.
Manq
Profil
tajny spion
Abychom mohli CSS3 používat tak, jako teď CSS2 si musíme počkat. Tak kolem 15ti let - můj tip.

Smysl psát v XHTML? Není.
Měsíček
Profil
Taky jsem dospěl k názoru, že je to k ničemu až možná to, že XHTML nepodporuje takový bordel v kódu jaký má skoro každý druhý na webu .. např alt=ahoj ... a další .. jinak je prakticky k ničemu :-)
Na CSS 3 se naopak těším vždy přineslo něco nové a potřebné pro rozvoj designu .. vydání tipuju tak v roce 2010 i s podporou všech prohlížečů ..
Manq
Profil
Měsíček
vydání tipuju tak v roce 2010 i s podporou všech prohlížečů ..
Blázne.
Měsíček
Profil
Já bych řekl, že si hodně pospíší, vzhledem k dnešní době kdy se weby hodně rozmáhají ..

Mang : prosím, nemám rád když mě někdo uráží tyto typy příspěvků si nechej pro warez fóra kde ti to budou trpět ..
quinux
Profil
Měsíček
Já bych řekl, že si hodně pospíší, vzhledem k dnešní době kdy se weby hodně rozmáhají
Pospíchají již několik let, a zatím nikam nedospěchali.

vydání tipuju tak v roce 2010 i s podporou všech prohlížečů
Možná specifikace ten rok vyjde (HTML 5 je pokud vím plánováno na rok 2012), ale na podporu všech prohlížečů zapomeň.
Chamurappi
Profil
Reaguji na tajneho spiona:
S XHTML zatím žádné problémy nejsou, XHTML se totiž vesměs nepoužívá. Odkázaný Yuhůův článek je mírně nepřesný a stejně jako jiná literatura z té doby vidí neduhy nového jazyka úplně jinde, než jsou.

nesrovnalost s MIME type (stejně nevím, co to je)...
Není nutné přesně vědět, co to je. Užiješ-li XML MIME typ, ztratíš návštěvníky (Explorer, vyhledávače atd.). Užiješ-li HTML MIME typ (to dělají dnes všichni), máš staré dobré HTML. Důležité je pochopit, že nerozhoduje <!doctype>.

Krom toho má skutečné XHTML skutečné problémy (také jiné, než popisuje Yuhů), které ale v současné době nikoho netrápí. Možná za patnáct let budou. Velká část z toho odkázaného dvacetistrákového vlákna zkoumá sci-fi.


Reaguji na Jokera:
Nestačilo. Hodlám v odkázaném vlákně pokračovat, vpustit mu do žil novou krev. Ale možná ho prostříhám.


Reaguji na Měsíčka:
Já bych řekl, že si hodně pospíší, vzhledem k dnešní době kdy se weby hodně rozmáhají
Weby se už hodně rozmáhají deset let a W3C už stejně dlouhou dobu „pospíchá“. Klíčem k pokroku je plynulý vývoj technologií, nikoliv megalomanské skoky na nové ultra-super-hyper nepoužitelné betaverze. CSS 3 není předmětem tohoto vlákna, neřeš ho tu.


Reaguji na quinuxe:
Současné prohlížeče podporují HTML 5 (podle současného návrhu) mnohem lépe než jakoukoliv jinou verzi HTML.
Edit: Aha, tak on Měsíček myslel CSS 3. Pardon.


Tady bych to teď uzavřel. Nějaké námitky?
Měsíček
Profil
Já jsem neřekl, že to tak bude, ale, že to tak může být a podle mě to tak být může, když se podívate jak jdou prohlížeče hodně rychle nahoru a už se přemýšlí na IE 8 tak CSS3 a XHTML2 by do té doby být mohlo jak jsem říkal tipuju to na rok 2010 +- 1 rok ... s tou podporou jsem to řekl špatně samozřejmě ne u všech prohlížečů, ale u těch nejzákladnějších tím myslím IE a Mozillu ..
Manq
Profil
Měsíček
Já zase nemám rád, když někdo kazí mou přezdívku. Nebylo to myšleno jako urážka. Jestli to tvou osobu nějak urazilo, tak se omlouvám.

Dost OT.
quinux
Profil
Chamurappi
Současné prohlížeče podporují HTML 5 (podle současného návrhu) mnohem lépe než jakoukoliv jinou verzi HTML.
Myslím, že Měsíček měl na mysli CSS 3 né HTML 5.
Měsíček
Profil
Chamurappi :omlouvám se poslal jsem příspěvek v té době co ty .. už mlčím :-)
Joker
Profil
Abychom mohli CSS3 používat tak, jako teď CSS2 si musíme počkat. Tak kolem 15ti let - můj tip.
Neviděl bych to zas tak černě. U CSS2 to netrvalo ani deset a ještě navíc to bylo způsobené tím, že na trhu zůstal jediný dominantní prohlížeč, který dlouhou dobu neměl moc důvodů k inovacím. Můj tip je kolem pěti let.
Například aktuální verze všech významných prohlížečů podporují CSS3 selektory, současná Opera a Firefox podporují některé pseudotřídy a průhlednost (opacity).

Manq
Smysl psát v XHTML? Není.
Podle mě je, pokud člověk k tomu má nějaký důvod. Respektive pokud buď využije toho, že dokument je současně v XML, nebo je prostě "zvyklý na XML".
Otázkou je, jak to bude vypadat do budoucnosti, což samozřejmě nikdo neví.
Podle mého názoru je otázka, nakolik udržovat HTML a jeho vlastní pravidla, když všude jinde se prosadilo XML jako řekněme univerzální nástroj pro uchování a předávání dat v textové podobě... ať už jde o jednoduché textové soubory, kancelářské aplikace, obrázky, nebo webové aplikace (viz AJAX a xmlhttp)
Manq
Profil
Joker
No, a co IE? Jak vypadá podpora tam? Podle mě, nic moc. Pět let je podle mě příliš optimistické.

Samozřejmě, nikdo neví, jak se situace bude vyvíjet nadále. XML, budiž. Jediný pádný důvod.
Joker
Profil
Užiješ-li XML MIME typ, ztratíš návštěvníky (Explorer, vyhledávače atd.). Užiješ-li HTML MIME typ (to dělají dnes všichni), máš staré dobré HTML.
A užiju-li oba dva?
Pak třeba prohlížeč zpracuje dokument HTML parserem a bude to fungovat. Můj skript či aplikace na serveru bude stejný dokument zpracovávat jako XML a získávat z něj data a bude to fungovat taky.
Proto jsem už v tom původním vlákně psal, že může být výhodné mít dokument, který je současně zpracovatelný jako XML a HTML. A podle mě to v budoucnu bude platit ještě víc, pokud se budou rozšiřovat technologie typu AJAX.
tajny spion
Profil
Manq
Takze se mam na XHTML 1.0 vybodnout a psát dál v HTML 4.01 Strict?

Chamurappi
Možná bys při tom stříhání měl začít uvažovat o sepsání článku na toto téma... nebo to alespoň navrhnout Yuhůovi... ten článek na JPW totiž podlě mě nestačí.
quinux
Profil
tajny spion
Takze se mam na XHTML 1.0 vybodnout a psát dál v HTML 4.01 Strict?
Používej to co chceš. Důležitější než doctype, je aby se ti stránka zobrazila v co nejširším spektru prohlížečů stejně.

Možná bys při tom stříhání měl začít uvažovat o sepsání článku na toto téma... nebo to alespoň navrhnout Yuhůovi... ten článek na JPW totiž podlě mě nestačí.
Chamurappi už své pískoviště . Můžeš se vrhnout do čtení a stát se jednou z jeho oveček ;)
Manq
Profil
tajny spion
Každý si může psát v čem chce. Když si vybereš XHTML, tak aby to bylo opravdu XHTML, musíš to posílat s XML MIME typem.
tajny spion
Profil
quinux
Rád bych, ale na čtení dalších a dalších stránek nemám čas... :(

Používej to co chceš. Důležitější než doctype, je aby se ti stránka zobrazila v co nejširším spektru prohlížečů stejně.
To je mi jasný, ale mě spíše zajímá, v čem je to psát nejlepší... dyť víš jak to myslím :)
Manq
Profil
v čem je to psát nejlepší
V ničem a ve všem.
Na Doctype závisí režim prohlížeče, který je důležitý zejména při určování box modelu.
habendorf
Profil
Chamurappi

Tady bych to teď uzavřel. Nějaké námitky?

Go on man. Vůbec žádné.
quinux
Profil
tajny spion
To je mi jasný, ale mě spíše zajímá, v čem je to psát nejlepší... dyť víš jak to myslím :)
To je skoro to samý, jako kdybych se zeptal, jestli je lepší jezdit ve fábii nebo fábii combi ;)
Joker
Profil
Manq
No, a co IE? Jak vypadá podpora tam?
Věta: aktuální verze všech významných prohlížečů podporují CSS3 selektory zahrnuje i IE7.
Navíc "chlapci z Redmondu" se při vydání IE7 kasali, že s dobou životnosti IE6 to přehnali a že teď budou inovovat podstatně rychleji. Dokonce jsem snad (jestli si dobře pamatuju) četl něco o tom, že IE8 by se měl začít rýsovat do 18 měsíců od IE7, což by znamenalo kolem poloviny příštího roku.
Pak by byla naděje, že v době za 5 let by mohl být "vlajkovým" Microsoftím prohlížečem IE9. Zároveň, ačkoliv si pořád myslím, že Opera a Firefox jsou technologicky napřed, oproti IE6 stáhnul IE7 velkou část jejich náskoku. Chovám naději, že IE8 by už mohl být relativně rovnocenný soupeř.
Současně podíly na trhu napovídají, že vývoj prohlížečů by teď opravdu mohl jít dopředu rychleji, než dřív.

Připouštím, že to možná vidím moc optimisticky :)
Škoda, že na tenhle příspěvek během těch pár let zapomenu, jestli tu vůbec tak dlouho vydrží, abychom se podívali, jestli jsem to tak nějak trefil anebo jestli bychom se zasmáli, jak už to u starých předpovědí do budoucna bývá :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na tajneho spiona:
Takze se mam na XHTML 1.0 vybodnout a psát dál v HTML 4.01 Strict?
HTML 4.01 Transitional.

Má někdo námitky? Možná má, ale já mám klíče.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0