Autor Zpráva
Hans222
Profil *
Keď som tak študoval rôzne pravidlá a obmedzenia slovenských a českých webhostingových spoločností, zistil som že sú pomerne dosť náročný na prácu s databázou. Ako napr. počet SQL dotazov za hodinu atď.
Chcem sa spýtať či by pomohlo, resp. malo nejaký význam pripraviť si určité dáta z tabuliek ktoré sa tak často neobnovujú (napr. raz za deň) vyexportovať do súboru a potom k nim pristupovať cez funkciu include().
Čiže raz za deň si vypíšem napr. zoznam užívateľov do *.inc súboru ktorý potom pri každej návšteve webu bude includovaný namiesto toho aby bol vždy prevzatý pomocou SQL dotazu. Pretože teraz používam priemerne na zobrazenie jednej stránky cca 10-krát SQL SELECT a 1-krát SQL INSERT. Nespomalý sa tým čas generovania stránky?
Možno je to dosť špecifická otázka ale dúfam, že sa nájde niekto kto mi aspoň trochu poradí.
ďakujem
ShiraNai7
Profil
Teď nedávno jsem naprogramoval svou vlastní cache SQL dotazů a zátěžové testy mi potvrdily, že načítání výsledků z cache (když se dobře napíše) může být v některých případech až 5x rychlejší.

Funguje takto:



Samozřejmě to je jen dost jednoduchá ukázka principu.
srigi
Profil
ShiraNai7
Toto vypada zaujimavo, mohol by si poskytnut viac infozz, napr. ci existuje nejaka open-source kniznica DB layeru s takymito funkciami.
THX.
ShiraNai7
Profil
srigi
Bude fungovat v nové verzi mojeho sunlight cms. Napsanou už ji sice mám, ale jedná se o obecně zdroják ve vývoji, tak nevím, jestli by ti to k něčemu bylo. Ale pokud máš zájem, můžu poslat (napiš mi na mejl přes tento formulář).
peta
Profil
Hans222
Hodne to zalezi na nastaveni serveru.
Je mozne nastavit server na cacheovani tak, ze ti tyto casto stejne stranky vytahuje z cache. Tusim tam lze nastavit i cas obnoveni. Tim padem jakakoliv dalsi opatreni jsou zbytecna.

Ale, pokud umi CMS vygenerovat stranky do slozky treba cache, jako to delaji nektere hry, treba FAF, jiste je to prinosem. Tyto hry to vyuzivaji pro vygenerovani PHP sablon v danem jazykovem nastaveni. Cili maji PHP sablonu vloz text + vloz data. Text se meni podle jazyka, data obvykle podle databaze. Tak si predgeneruji jazykove sablony pri instalaci.

Pak jsou jine systemy, kde se daji vkladat pouze hotove stranky, zadne akcni prvky typu formular (objednavku bych resil jako zvlastni CMS nebo objekt) a tak je mozne vygenerovat html soubory. Tim se to vyrazne zrychli.

A potom byva jeste casto disk i sql vyvedene na aktivni diskove pole, ramku, ktere se pri vypojeni napajeni smaze. Treba tady ma server 4G.
V tom pripade prace s SQL a diskem je v podstate totozna na rychlost a jedine, co to muze brzdit je spatne napsany sql dotaz, script, program.
ninja
Profil
ShiraNai7: Nechci nijak srazet vykon, ale ve vetsine SQL databazi je jich cachoevani implementovano a to pravdepodobne lepe/sofistikovaneji, nez vase reseni.

Samozrejme ale pri urcitych dotazech jevlastni cache rychlejsi diky preci jen jiste rezii na komunikaci aplikace - SQL server.

V takovem pripade je ale IMO lepsi mit cache rovnou na urovni objektu, ve kterem vznikaji pozadavky na nacteni dat, nez az v databazovem layeru.

Vsem bych ale dpoporucil vidio o optimalizaci ryhlosti stranek. Je v nem celkem krom mnoha typu na zrychleni ukazano, ze otpimalizce backendu se vyplati az po optimalizaici frontendu.

Vaše odpověď

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0