Autor Zpráva
Casero
Profil
Zdravím,
už je to skoro rok, co jsem se naplno věnoval věcem kolem webu a také vytvořil svoji osobní prezentaci. Tento rok jsem jinak neměl vůbec čas, ale příští rok plánuju odmaturovat, dostat se na VŠ a konečně se opět věnovat webům. :) Už teď se děsím, co vše se za ten rok ve světě internetu událo. Chtěl bych vás tedy požádat o kompletní kritiku mého webu. Prosím o vynechání hodnocení samotných referencí, jelikož jsou některé už nefunkční, rok je dlouhá doba. ;)
Předem mockrát děkuji.
Mistr
Profil
Casero
(1) V místech, kde bych očekával menu, tedy v levém sloupečku, máš odkazy. To bych změnil.
(2) Nač v patičce dva copyrighty? Totiž symbol (c) a nápis Všechna práva vyhrazena.
(3) Stránka v FF 3 cestuje = když si ji otevřu, sleduji zřetelný pohyb stránky vlevo.
(4) Text v Referencích psaný růžovou barvou je špatně čitelný. A navíc bije do očí.
(5) U formuláře bych počeštil tlačítko v současné době nazvané Reset.
(6) Stisk tlačítka Reset by mohl vyvolat JavaScriptové okno s otázkou, zda zadané údaje opravdu vymazat.
(7) Do formuláře jsem vyplnil pouze jakýsi text do políčka Text a formulář odeslal. Došlo ke změně stránky a netuším, zda došlo k odeslání formuláře či nikoliv. Až téměř náhodně si všimnu, že je ve stránce poměrně nevýrazně napsáno, že se formulář neodeslal a že mi v něm cosi chybí.
Dranel
Profil
Casero
1. Grafiku asi zmiňovat nemusím ;-)
2. Úryvek kódu vpravo by mohl být napsán nějakým HW fontem, když už je psán rukou.
3. Text „Tato prezentace by měla sloužit, jako prostředník mezi mnou, kodérem a programátorem na volné noze, a zákazníkem. Proto jsou zde ukázky některých mých prací (reference) a také zde uvádím své schopnosti (níže). Jestli Vás něco zaujalo, neváhejte mě kontaktovat.“ bych nahradil textem „Tato prezentace by měla sloužit [vypustil jsem čárku] jako prostředník mezi mnou -- [pomlčka] kodérem a programátorem na volné noze [vypuštění čárky] a zákazníkem. Proto jsou zde ukázky některých mých prací [vypustil jsem (reference); mimochodem pokud už jsi chtěl takto odkaz, závorky být klikatelné již myslím neměly] a také zde uvádím své schopnosti [vypuštěno (níže)]. Jestli jsem Vás zaujal [vypuštěno Vás něco zaujalo, to je jako bys nabízel oblečení], neváhejte mě kontaktovat.“
4. Gymnázium se nepíše s velkým G na začátku, pokud to není jeho celé jméno ;-)
5. „Všechna práva vyhrazena.“ -> Kde?
6. „Vyplňte prosím všechny kolonky.“ -> Uživatele nesmíš prosit, jemu to musíš přikázat -- to jsem četl v jedné chytré knížce. Napsal bych tedy něco jako „Vyplnění všech položek je povinné!“, případně tečku místo vykřičníku nakonci ;-)
7. Nařiď patičce, aby byla vždy dole. Teď jsem na 22" monitoru, tak to vidím jak dolejzá za obsahem :-)


Mistr
Pokud píšeš seznam, tak se píše závorka za malými písmeny, za vším ostatním tečka. Tedy takto:
1. První položka,
  a) druhá položka,
  b) třetí položka,
2. čtvrtá položka.

Jen pro ujasnění ;-)

Moderátor Mistr: Naši problematiku správného písmenka v položce seznamu jsem z tohoto tématu vytrhl a vložil do samostatného tématu. Pokračuj, prosím, tam.
Ghosting
Profil
Na stránce http://www.casero.cz/reference.html jsou špatně čitelné odkazy na stránky.
Lexter
Profil
Casero
Šikl by se ti nějaký grafik.

1) Nevidím důvod k použití indentu v odstavcích. Mě to vždycky spíš vadilo. Zvlášť u takto krátkých odstavců.
2) Nadpisy v referencích mají okousané pozadí.
3) Nenapadá mě barva, kterou jsi nepoužil.
4) Asi bych přehodil pořadí položek v titulku stránky.
5) Všechna práva vyhrazena a © nejsou to samé? Budu rád za objasnění, protože teď si ani tak po ránu nejsem jistý. Mimoto jsou zbytečné, pryč s nimi. Ty ostatní jsou samozřejmě vhodné. Vždyť jsem na webu kodéra.
6) Sekce kontakt mě trochu vyděsila. Ta struktura by se dala citelně vylepšit. Nejenom styl formuláře, ale i rozestupy jednotlivých prvků, třeba kontaktů. Padding a margin jsou jedněmi z "designových prvků", které mohou citelně dopomoci k přehlednosti a tím a snadnějšímu používání.
Měsíček
Profil
Upřímně bych dal přednost e-mailu v patičce než hloupým kecům o tom, že stránka je "validní" v oficiálním validátoru.
Lexter
Profil
Měsíček
Osobně mi to na webu kodéra ani tak nevadí. Zdatným uživatelům to možná zpříjemní práci a BFU to přehlédnou. Lámat si nad tím hlavu určitě nebudou.

Upřímně bych dal přednost e-mailu
On tam je. Odkaz na sekci kontakt, ale asi by bylo moudré odkaz označit. Co jsem si všiml, kolikráte se ani neví, že přohlížeč zobrazuje odkazovanou adresu ve stavovém řádku (no, někdy ani to ne).
Měsíček
Profil
Reaguji na Lextera:

"On tam je. odkaz na sekci kontakt, ale asi by bylo moudré odkaz označit."

To je mi jasné, že je v sekci kontakt, ale znovu poukazuji na to, že je lepší ušetřit několik sekund tím, že dá do patičky důležitější e-mail než informaci o tom, co stejně je zavádějící polopravda.

"Osobně mi to na webu kodéra ani tak nevadí. Zdatným uživatelům to možná zpříjemní práci a BFU to přehlédnou. Lámat si nad tím hlavu určitě nebudou. "

Osobně mi to tam vadí dost, protože to je snad samozřejmostí, že by kodér měl mít stránku validní netřeba na to upozorňovat. V patičce by měli být údaje pokud možno důležité a co nejrychleji přístupné, k čemu mi v praxi je, jakožto návštěvníkovi stránky (a nebo případnému zájemci), že jeho stránka je je "XHTML 1 Strict" valid a to ještě jen podle oficiálního validátoru?
Lexter
Profil
Měsíček
protože to je snad samozřejmostí, že by kodér měl mít stránku validní
Ehm? Viděl jsem jen málo kodérů, co by si s nějakou tou chybkou lámali hlavu. Ale možná máš pravdu.

jen podle oficiálního validátoru
Mě je úplně fuk, že někdo validuje tak a někdo tak. IMHO je mi fuk, že někdo validuje, ale my dva jsme dost nestandardní skupina. Dejme tomu, že nějaký zákazník někdy slyšel o validitě a že je to úplně kůl (takový jsou). Poskytnout mu takový odkaz pak není na škodu. Co se týče zaměření tohoto webu, proč ne, já v tom nevidím takové zlo. Chápu to jako okamžitý důkaz kvalitního provedení jednoho aspektu jeho práce. Když si jeho práci chci zkontrolovat, můžu to udělat rychleji, ale jak se znám, nějakou patičku stejně nebudu číst.

V patičce by měli být údaje pokud možno důležité a co nejrychleji přístupné
Musím se přiznat a možná je to mou neznalostí, ale nikdy jsem neviděl uživatele, který by pro kontaktní informace lezl do patičky. Co já vidívám okolo sebe, tak hledají v nejjasněji označeném menu. Dávat do patičky velmi důležité údaje je taky pitomost. takové by měli být hned na očích po přístupu na web. A ne zastrčené kdesi na konci webu.
Casero
Profil
Mistr
1. Myslím, že menu je celkem viditelné. Jediné řešení, které mě napadá, je přesunou ten levý sloupec s odkazy doprava.
2. Je to samozřejmě nesmysl. Prostě symbol a význam. :) Pouze zvyk, vždyť i weby formátu Seznam používají dva coyrighty "Copyright © 1996 - 2008, Seznam.cz, a.s."
3. prozkoumám
4. barvu určitě změním, ještě teda nevím na jakou :)
5. hotovo
6. dobrý nápad, udělám
7. zvýrazněno

Dranel
1. klidně můžeš, rád se něco naučím i v tomto odvětví :)
2. zvážím, sice by to působilo reálněji, ale kód napsaný rukou vypadá dost divně..
3. já myslel, že si kóder...a ty si přitom copywriter? :D ...zamyslím se nad tím :)
4. samozřejmě, v původni verzi byl celý název školy
5. Spíš kým, ne? :P
6. upraveno
7. to byl původně úmysl, aby se ta stránka jakoby scvakávala, ale teda okej, asi změním

Ghosting
= Mistrův bod 4

Lexter
To zní jako nabídka?! :)
1. Uvážím, podle mě to k odstavci patří a působí to elegantněji.
2. upravím
3. žlutá :P...můj cíl byl, aby se každá kategorie od sebe lišila barevně a myslím, že zas tak barevně to nepůsobí, ale ty seš tu grafik
4. samozřejmě
5. = Mistrův bod 2, ale dobře zkusím se svých zlozvyků zbavit
6. styl formuláře?...jediné co mě napadá je změnit barvu pozadí prvků
rozestupy?...zvětšit?

Měsíček
Můj názor vystihl Lexter:
Dejme tomu, že nějaký zákazník někdy slyšel o validitě a že je to úplně kůl (takový jsou). Poskytnout mu takový odkaz pak není na škodu.

Všem zatím mockrát děkuji.
Lexter
Profil
Casero
To zní jako nabídka?! :)
Ani ne, ale není těžké zpracovat portfolio kodéra, případně ti na ICQ můžu pomoci.

"Copyright © 1996 - 2008, Seznam.cz, a.s."
Když někdo skočí z okna, skočíš taky? To že to dělá nějakej seznam nic neznamená.
Casero
Profil
Lexter
případně ti na ICQ můžu pomoci
Budu moc rád.

Když někdo skočí z okna, skočíš taky? To že to dělá nějakej seznam nic neznamená.
Já neříkám, že důvod proč to píšu je, že to dělá Seznam. Já to dělám ze zvyku, prostě symbol a vysvětlení.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lextera:
nějaký zákazník někdy slyšel o validitě a že je to úplně kůl (takový jsou)
A takoví zákazníci obvykle končí na českém validátoru, protože hledají validátor fulltextem. Tam se můžou dozvědět, že se Casero chlubí neoprávněně, což mu v lovu zákazníka příliš nepomůže.


Reaguji na Casero:
Vizuálně mě to příliš neoslovilo. Nelíbí se mi šedivé pozadí, zkosení v horním menu a nevýraznost oranžových nadpisů.
Co se nakódování týče, na mezery nad nadpisy a pod seznamy používej margin v CSS místo <br> v HTML. Na tučné písmo všech položek seznamu nepoužívej <strong>, ale font-weight: bold pro celý <ul>.
Lexter
Profil
Chamurappi
Taky to můžou slyšet od kamaráda či známého, kteří třeba jen znají oficiální validátor. Nebo kliknou na odkaz v patičce. Ale to je otázka toho být zelený pro oba validátory. Ale jo, český bude častější, o tom jsem snad ale nemluvil.

Zajímavé, moderátoři se přivolají pomocí tří m, Chamurappi slovem validátor, teď ještě zjistit, co přivolává ostatní :).
Mistr
Profil
Lexter
moderátoři se přivolají pomocí tří m, Chamurappi slovem validátor
To je známá věc.
Casero
Profil
Chamurappi
Vizuálně mě to příliš neoslovilo. Nelíbí se mi šedivé pozadí, zkosení v horním menu a nevýraznost oranžových nadpisů.
- šedivé pozadí se mi také nelibí, kdysi bylo černé, ale bylo příliš výrazné. Tohle bylo dočastné řešení, které už zůstalo...bohužel jsem nevymyslel nic lepšího :(
- horní menu bylo kdysi se zakulacenými rohy, ale takhle to vypadá líp...opět nevím, jak jinak?
- oranžové nadpisy...hmm, jako mohl bych dát všude zelenou s kontaktu, která je čitelná i relativně výrazná, ale tím bych zrušil svojí formu, každá záložka jiné barvy :D....není moc jiných barev, co by byli čitelné a výrazné :(

Co se nakódování týče, na mezery nad nadpisy a pod seznamy používej margin v CSS místo <br> v HTML.
Samozřejmě opravím, už ani nevím, co tam dělají.

Na tučné písmo všech položek seznamu nepoužívej <strong>, ale font-weight: bold pro celý <ul>.
Také samozřejmě upravím, tady si myslím, že šlo o snahu zlepšit SEO.
Dranel
Profil
Casero
Dranel
ad 3. Poslední dobou mě nějak chytl marketing a copywriting no... :-)
ad 5. Ne, žádné kým. Píšeš, že práva jsou vyhrazena a já se ptám kde jsou vyhrazena. Kde si o tom můžu přečíst, když jsou někde vyhrazena...

Lexter
ad 1. Poslední dobou je to s odstavci těžké. Indent patří spíše do tištěných dokumentů (ostatně dle českých pravidel je dokonce povinný), horní margin spíše do těch virtuálních. Míchá se to páté přes deváté a já už také pořádně nevím, jestli raději odsadit zleva nebo shora :-)
ad 5. Také zdvojuji Copyright a nemyslím si, že je to nějak velký prohřešek. Někdo si to naopak myslí. Viz diskusi na intervalu (tuším) ohledně psaní "SEO optimalizace".


Měsíček
Také si nemyslím, že decentní odkaz v patičce je nějak na škodu.


Lexter
Když někdo skočí z okna, skočíš taky? To že to dělá nějakej seznam nic neznamená.
Takováto přirovnání nesnáším. Nicméně bych jen doplnil, že to zdaleka nedělá jen „nějakej seznam“. On to dělá i „nějakej microsoft“.


Casero
Já neříkám, že důvod proč to píšu je, že to dělá Seznam. Já to dělám ze zvyku, prostě symbol a vysvětlení.
Pod to bych se podepsal. To je jako kdyby Lexter tvrdil, že položka menu nepotřebuje textový popisek, stačí přeci ikonka.

Jo mimochodem tonda navrhl super barevné odlišení dvou sekcí. Kdyžtak se inspiruj ;-)
Lexter
Profil
Dranel
Takováto přirovnání nesnáším. Nicméně bych jen doplnil, že to zdaleka nedělá jen „nějakej seznam“. On to dělá i „nějakej microsoft“.
S microsoftem na mě nechoď. V české republice něco takového na web dávat nemusíš, je to automatické.

ad 5. Také zdvojuji Copyright a nemyslím si, že je to nějak velký prohřešek. Někdo si to naopak myslí. Viz diskusi na intervalu (tuším) ohledně psaní "SEO optimalizace"
Promiň, ale tohle jsem nějak nepobral, vážně, prosil bych o vysvětlení.
Měsíček
Profil
"Takováto přirovnání nesnáším. Nicméně bych jen doplnil, že to zdaleka nedělá jen „nějakej seznam“. On to dělá i „nějakej microsoft“. "

On to nedělá ani tak "Microsoft" jako spíše jejich kodéři. V žádném případě bych, ale neradil se řídit jen podle toho, že "oni to tak mají". Pak to dopadne jako s META tagy, s DOCTYPEm a bůh ví s čím ještě.
Casero
Profil
Dranel
Kdyžtak se inspiruj ;-)
Taky ta žlutá (zlatá) není uplně ideální, ty nadpisy šíleně tahají oči.

Měsíček
Pak to dopadne jako s META tagy, s DOCTYPEm a bůh ví s čím ještě.
Jak to dopadlo?
Měsíček
Profil
"„Pak to dopadne jako s META tagy, s DOCTYPEm a bůh ví s čím ještě.“ "

Tak, že je nemalá část "kodérů", která výše zmiňované používá buď zbytečně a nebo špatně, protože lidí, kteří se snaží alespoň zamyslet a přečíst si specifikaci či dokumentaci je jak šafránu.
Lexter
Profil
Dranel
To je jako kdyby Lexter tvrdil, že položka menu nepotřebuje textový popisek, stačí přeci ikonka.
To bych se přes tu papulu musel plácnout :D.
Dranel
Profil
Lexter
S microsoftem na mě nechoď. V české republice něco takového na web dávat nemusíš, je to automatické.
Je to automatické, ovšem mnohým to nedochází. Horší je, že je nezastaví, ani když jim to připomeneme...

Promiň, ale tohle jsem nějak nepobral, vážně, prosil bych o vysvětlení.
Také píši "Copyright &copy;" a nemyslím si, že je to nějak velký prohřešek. Ostatně také na intervalu (tuším) se řešilo, zdali psát jen "SEO" nebo "SEO optimalizace". Vždyť když si to přeložíme, tak "SEO optimalizace" vlastně znamená "optimalizace pro vyhledávače optimalizace". Stejně tak je to s "LED diodou" a dalšími...


Měsíček
Souhlasím. A právě proto to píši proto tak, že se mi to prostě líbí. Microsoftem jsem tojen podrthnul ;-)


Casero
Je to světle zelená a řeže, to je pravda. Řeknu to Tondovi.


Lexter
Tak šup :-)
Lexter
Profil
Dranel
Tak šup :-)
Já to někdy tvrdil? 8)

Je to automatické, ovšem mnohým to nedochází. Horší je, že je nezastaví, ani když jim to připomeneme...
Pak není jediný důvod to tam psát. Na druhou stranu to nikoho nezajímá, nečte to, tak ať si to tam je.

Také píši "Copyright &copy;" a nemyslím si...
A, už mi to došlo ;).
Casero
Profil
Dranel
Je to světle zelená a řeže, to je pravda. Řeknu to Tondovi.
No jooo, už tu zelenou v tom vidím. Řekni! :D

Lexter
Pak není jediný důvod to tam psát.
Jejda, co to máme v patičce?
Aesir
Profil
Casero:
V kódu v hlavičce máte parse error :))
Lexter
Profil
Casero
To je léta starý web na který jsem už zapoměl ;).
Casero
Profil
Aesir
Tobě interpret PHP překládá i hlavičku?....husty! :D
Casero
Profil
Konečně jsem měl čas na úpravy, zde je výsledek.

Mistr
(3) Stránka v FF 3 cestuje = když si ji otevřu, sleduji zřetelný pohyb stránky vlevo.
Tento problém se u mě nevyskytuje. :( Nevím, kde může být chyba.

- změnil jsem onu barvu v referencích, doufám, že už je to čitelné
- přidal jsem JS ošetření tlačítka reset u kontaktního formuláře

Lexter
6. styl formuláře?...jediné co mě napadá je změnit barvu pozadí prvků
rozestupy?...zvětšit?

Chamurappi
Na tučné písmo všech položek seznamu nepoužívej <strong>, ale font-weight: bold pro celý <ul>.
Už jsem si vzpomenul z jakého důvodu jsem to nakódoval takto. Jedná se o to, že jsem chtěl, aby byla ta odrážka oranžově a zbytek textu bíle. Jak jina toho docílit?..Nebo použít obrázek?

Jinak jsem změnil to pozadí, co myslíte, lepší?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0