Autor Zpráva
Beavis
Profil
Zdravím Vás,
dnes si téměř celý den lámu hlavu nad jednou prostou otázkou - jak je lepší poskládat web?
Osobně se mi osvědčila metoda include, jenže se mi nelíbí dynamické tvary adresy typu
?page=about&cat=info
..
Pak jsem zkoušel dělat stránky ˝ručně˝ -- kopírovat kód hlavní stránky, poté změnit střed.. Jenže to je pro přidávání nových stránek značně časově vysilující.
Proto se táži Vás, jaký je nejlepší způsob?
panther
Profil
Beavis
Proto se táži Vás, jaký je nejlepší způsob?
include a adresy přepisovat - hledej „mod_rewrite“, „.htaccess“ aj., pokud se ti nelíbí dynamické adresy.
Beavis
Profil
panther
mod_rewrite používám :) Chtěl jsem vědět názor profesionálů .. Díky
Nox
Profil
Samozřejmě skládání, pokud člověk nemá masochistické sklony ;)
Joker
Profil
Beavis:
Proto se táži Vás, jaký je nejlepší způsob?
Já to vidím takhle:

Základní úroveň: Každá stránka v samostatném souboru.
Aplikační část buď neexistuje (stránka je jen HTML kód), nebo je smíchaná dohromady s prezentací (HTML + skript).
Na údržbu šílené, kód vyskytující se na N stránkách je na webu v N kopiích. U dynamických stránek to většinou dopadá tak, že HTML kód se postupně smíchá se skriptem tak, že se v tom nakonec nikdo nevyzná a skoro jakékoliv (i prezentační) změně předchází analýza, co ten skript vlastně dělá.
Výhodou je, že tahle metoda nevyžaduje žádné zvláštní znalosti a přípravu (což se ovšem vymstí při údržbě) a má úplně minimální nároky na technologie na webovém serveru.

Lepší: Skládání přes include
Částečně oddělená aplikační a prezentační stránka webu- statický prezentační kód je ve zvláštních souborech a společné části se znovupoužívají, dynamický kód zůstává ve skriptu. Trochu problém působí situace, kdy se na hodně stránkách vyskytuje společný velký statický blok s malou dynamickou částí uvnitř (typický příklad je pro celý web stejná HTML hlavička, s výjimkou title, nebo pro celý web shodné menu, kde ale aktuální položce chci dát nějakou CSS třídu).
Na údržbu poměrně dobré, přesto v některých případech se člověk nevyhne zasahování do skriptu i při změně prezentačních věcí.

Nejlepší: Šablony
Dokonale oddělená aplikační a prezentační stránka webu, v šabloně nemusí být žádný aplikační kód a v aplikačním kódu nemusí být "zadrátovaný" žádný prezentační text.
Údržba výborná, společné části lze znovupoužívat, v šabloně lze kombinovat statický a dynamický obsah, prezentaci lze měnit bez znalosti aplikačního kódu.
Šablonovací systém může navíc obsahovat i cache a předgenerovávat statické části stránek, čímž se sníží zátěž na serveru.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0