Autor Zpráva
Tori
Profil
Dobrý den.

Mohli byste mi, prosím, poradit jakožto začátečníkovi, jak se naučit zanalyzovat zadání projektu? Lze nějaká rámcová pravidla vyčíst z knížky, anebo je potřeba spíš škola + praxe? Pro většinu z vás by to jistě byl snadný projekt, já zatim něco podobného dělala jen pro svůj web, takže mám trochu obavy, abych se zadavatele nezapomněla zeptat na nějakou zásadní věc, jejíž řešení by se později ukázalo nad mé schopnosti. Minimálně si samozřejmě zjistím parametry serveru a verze php/mysql, jaké přesně funkce požadují, jaké mají požadavky na uživ.rozhraní, a co ještě dalšího?
Procházela jsem sekci Knihy, něco (velmi) málo z doporučených jsem už četla, ale připadalo mi, že jsou pro pokročilejší / zkušenější.

Díky moc za radu.
Kacko
Profil
Tori:
Nevim co by se na tom dalo naucit z knih, imho jsou dulezite zkusenosti. Zjednodusene receno si projekt rozepises na jednotlive tasky a kazdemu urcis pracnost. Pokud bude task tak obsahly, ze si nebudes jista, tak ho rozepis na mensi tasky, u kterych budes presne vedet kolik casu ti zaberu. Neexistuje nic co by neslo vyresit, jen to zabere vic casu. Takze pokud by neco trvalo dlouho tak na to zakaznika upozorni, ze to projekt prodrazi.
No a jestli ti jde i o to urcit pracnost(a tim i cenu projektu), tak vysledny cas vynasob 1.5x az 4x podle toho jak si veris.
unit353
Profil
knihy jsou důležité, jak chcete působit v oboru bez literatury? Bohužel znám jen pokročilejší knihy jako např. Software Engineering od Sommervilla určené spíše pro větší projekty, ale principy jsou v zásadě stejné. Podle mě nejdůležitější je určit hranice projektu, tak aby si zákazník nevymýšlel a nekličkoval v nekonečném kruhu, tohle podepsat z obou stran a vše ostatní bude "další etapa". Co se týče analýzy, tak je nezbytné znát nebo rozumět oboru, ve kterém zákazník půsbobí. Zadání by mělo být jednoznačné. Projekt rozebrat na jednotlivé části a postupně řešit. Začátečník by měl vzít jen jednoduché projekty, max. knihovna, videopůjčovna, fotogalerie, diskuze. Žádné složité systémy.
Obecně říct zásadní věci bez více informací o čem projekt je, je dosti těžké:
- statické stránky x dynamické stránky (nutno zvládnout analýzu datového toku a vhodně navrhnout databázové tabulky)
- má tam být registrace uživatelů
- role pro uživatele
- správa obsahu ručne nebo cms
- dohodnout se na designu a layoutu je taky docela radost
- atd..
Kacko
Profil
unit353:
V oboru jsem nekolik let pusobil(analytik/konzultant). Knih jsem precetl rekl bych dost, jsou urcite dobre, ale ne pro zacatecnika, navic pro male projekty a vubec ne v kombinaci s neprofesionalnim zadavatelem. Clovek tim ztrati akorat nesmirne casu. Na profi urovni se poznatky z knih samozrejme hodi. I kdyz praxe v CR byva kolikrat jina. To ze je zadani konecne je samozrejme, jakekoliv zmenove pozadavky se musi dal konzultovat, analyzovat a pripadne zaradit do prislusne iterace projektu.
Tori
Profil
Děkuji, to jsem přesně potřebovala.

unit353:
Ani já ještě přesně nevím, o čem projekt bude, dostala jsem nabídku přes současného zákazníka, jestli bych to byla ochotna vzít, ale sám nevěděl víc, než že by to mělo být jednoduché administrační rozhraní pro nějaký komerční web - cms asi mají, šlo by jen o možnost upravování některých dat v db produktů.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0