Autor Zpráva
Radimsu
Profil *
Neporadil by mi nekdo prosim, jak udelat, aby se po startu serveru spustil ts2 server? Rucne se spousti s prikazem: cd /home/teamspeak
teamspeak start
sysel
Profil
Rádi poradíme, ale chybí informace o samotném systému. Linux, BSD, Mac OS X .... ? popřípadě distribuce, verse a tak. Pro UNIXové systémy obecně stačí napsat postup spouštění do scriptu a ten umístit do správného adresáře, velmi laicky řečeno. Soubor s názvem třeba ts_start.sh by vypadal zhruba takto:

#!/bin/sh
cd /home/teamspeak
teamspeak start 


Skript by měl správně nejdříve zkontrolovat, zda už teamspeak náhodou neběží atd, ale to zřejmě dělá i příkaz na třetí řádce
Radimsu
Profil *
System linux, kam bych mel ten script napsat? Pres co? Ftp nebo ssh?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Radimsu:
Jak souvisí tvůj dotaz s tvorbou webových stránek?

kam bych mel ten script napsat?
Do správného adresáře, jak píše sysel. To, co ti poradí vyhledávač, ti nestačí?
Radimsu
Profil *
Ja se muzu na server pripojit i pres ftp.
mafos
Profil
Přes FTP to tam určitě nikam nenacpeš, musíš přes SSH. Dobrý by bylo, kdybys kromě systému napsal i distribuci. Protože Linuxů je opravdu hodně (např. tady je seznam) a v každý distribuci je spouštěcí soubor něco jiného a někde jinde.
Taky bych doporučil příště líp vybírat sekci (tohle je asi spíš Konfigurace webového serveru) nebo se obrátit rovnou na diskusi o Linuxu (např. www.abclinuxu.cz). Pokud máš zájem o velmi obsáhlou knížku o Linuxu, kde se toho dost dozvíš, tak na ulozto.cz mrkni po Dokumentačním projektu.
radimsu
Profil
distribuci mám DEBIAN.
mafos
Profil
Tak například se to řeší tady v té diskusi. Jinak zkusit hledat návod na použití rc.local v Debianu. Víc nepomůžu, v rc.local jsem nikdy nic neměnil.
sysel
Profil
Debian je naštěstí poměrně standardů se držící distribuce. Drtivá většina systémových konfigurací je v adresáři /etc/
V tomto adresáři lze nalézt podadresář /etc/init.d/ do kterého se ukládají originály startovacích skriptů (přesněji jsou to skripty, které umožňují spuštění i korektní ukončení nějaké systémové služby - daemona).
Pak je tamtéž k nalezení sada adresářů s označením
/etc/rc0.d/ 
/etc/rc1.d/ 
....  
/etc/rc5.d/ 
/etc/rc6.d/ 
/etc/rcS.d/
do kterých se ukládají symbolické odkazy na startovací skripty uložené v /etc/init.d/ ale jsou přejmenované tak, aby měly na začátku písmeno S (velké es) následované dvěmi číslicemi označujícími pořadí během spouštění systému.
Jednotlivé skupiny startovacích skriptů (rc1.d až rc5.d) jsou připraveny pro různé varianty startu systému. Která varianta je konkrétně použitá je zapsáno v souboru
/etc/inittab
na řádku, který vypadá
id:x:initdefault: 
za x je pochopitelně číslo příslušného runlevelu

Proces 1 (init) po zavedení jádra zjistí požadovaný runlevel a postupně spustí všechny soubory z příslušného adresáře s parametrem start. Protože některé procesy se spouštějí vždy bez ohledu na číslo runlevelu nejprve se stejným spůsobem projdou startovací skripty z adresáře /etc/rcS.d/ do toho bych však z pochopitelných důvodů nevrtal. Runlevely číslo 0 a 6 jsou výjimečné a slouží pro programový restart (init 6) a stop (init 0) systému - čili s nimi si také nehrát. Soubory rc, rcS a rc.local (jak doporučil mafos ) se nacházejí přímo v /etc/init.d/, ale myslím, že jich nebude potřeba.

Podle Vámi uvedených indicií bych soudil, že by mohlo postačit:
1. zjistit použitý runlevel ze souboru /etc/inittab -> X
2. do adresáře /etc/rcX.d/ přidat symbolický odkaz na soubor /home/teamspeak s názvem S99teamspeak
3. restartovat systém

Víceméně podobně probíhá spouštění ve většině (mně) známých distribucí Linuxu, ale jsou odlišnosti v rozmístění adresářů a souborů. V systému BSD je (pokud si správně vzpomínám) jen jeden soubor /etc/rc a v něm jsou jednotlivé řádky pro spuštění dalších procesů. Nicméně v Mac OS X, což je derivát BSD je tímto klasickým způsobem spuštěno jen minimum základních procesů a další se spouštějí až teprve skrze Applovské frameworky a nastavení se děje pomocí systémových utilit

Přes ftp nic opravdu opradu nenastavíte, jak uvedl mafos, protože slouží pouze k přenosu souborů a nevím, že by šel použít k vytvoření symlinku, to lze pouze přímo ze systémové konzole, třebas i vzáleně přes telnet nebo ssh. Ale musíte mít oprávnění administrátora root, protože jinak se do adresáře /etc/ pravděpodobně ani nekouknete. Jak se vytvářejí symbolické odkazy si už zjistěte sám, já to už dlouho dělám přes midnight-commander (obdoba Norton-commanderu) a přesný způsob zápisu příkazu ln si nepamatuji, protože ho lze zjistit z manuálových stránek.

Pokusil jsem se dát dohromady dosti podrobnou odpověď, abyste nás nepomluvil, že nejsme ochotni pomoci v začátcích, ale jinak souhlasím s výhradou
Chamurappi:
Jak souvisí tvůj dotaz s tvorbou webových stránek
protože tento dotaz patří do diskuse konfigurace a spouštění Linuxových serverů, které se vedou na jiných diskusních forech. V jejich archivech tedy hledejte klíčová slova: init, startovací skript, runlevel, symbolický odkaz popř. symlink, root, su, sudo, sudoer, man, manpages, ln, mc, atd. Člověk se musí životem pročíst :-)
Majkl578
Profil
sysel:
Ke správě služeb spouštěných při startu systému slouží nástroj update-rc.d. Jak se používá? Hodím symlink na spouštěč do /etc/init.d (například /etc/init.d/foo) a následně spustím update-rc.d foo defaults. Takovýto script by měl podporovat možnosti start/stop/restart.
Tvé řešení není vhodné, protože přímo vytváříš symlinky.
sysel
Profil
Majkl578:
Tvé řešení není vhodné
Řekl bych, že není korektní (oba navrhované způsoby vlastně dovolují, aby teamspeak běžel pod uživatelem root, což nemusí být vpořádku), ale je pravděpodobně vhodné pro danou konstelaci systému/uživatele/cíle. Myslím, že patrně ne zcela optimální byla už sama instalace teamspeaku do /home/ . Ale to jsou všechno dohady. Tatím se Radimsu ani neozval, takže netušíme, zda se se svým tématem neodstěhoval do nějakého Debianovského fóra, kam to ostatně patří.
Nemyslím, že je nevhodné se třeba hloupě zeptat, ale většinou, když přátelé ťuknou, rozběhne se tazatel po vygooglených odkazech a zkouší si to sám, někteří se dokonce i po čase ozvou pro pořádek, že už je to OK a třeba i poděkují. Jsou tu i tříčlánková vlákna, která mají formu nevim - ťuk - dik
Majkl578
Profil
Ono to z principu záleží na jedné věci. Jeslti má roota, popř. příslušná oprávnění nebo ne.

Pokud ne, nemůže upravovat init scripty a ani služby spouštěné.

Pokud ano, kromě verze (2.0.24.1) nevidím jiný důvod proč nepoužít přímo balík teamspeak-server, který je v repozitáři Debianu v sekci non-free a má už přednastavené automatické spouštění.

Teamspeak 3 nabízí jakýsi bash script ts3server_startscript.sh nabízející možnosti start/stop, který by teoreticky mohl jít linknout do /etc/init.d a následně zařadit do služeb spouštěných při startu.

sysel:
Uvidíme, jestli (a případně) co napíše.

Použití symlinku (ln) na soubor je takovéhle:
ln -s /foo/zdroj /bar/cil

(Mimochodem, Debian používám na laptopu.)
sysel
Profil
Majkl578:
proč nepoužít přímo balík
:-) to je trefa. Nevšim jsem si. Ale o tom to je. Ve skutečnosti Radimsu potřebuje rozběhnout teamspeak-server, ptá se na to však velmi nesprávně. Podstatné informace (je sudoer, root, nobody), pracuje z kozole, KDE, přes Webmin ... je to vůbec jeho server? hádáme z křišťálové koule. To je hraní na babu raď. ... Máš babu :-D

(Mimochodem já taky, mám ho i Macu)
radimsu
Profil
sysel:
server můj je. . . přihlašuji se jako ROOT.
sysel
Profil
radimsu:
server můj je. . . přihlašuji se jako ROOT.
pak není třeba váhat, odinstalujte to co máte (vlastně snad ani nemusíte), nastartujte Váš oblíbený správce balíčků, popřípadě zadejte jako root z konsole:
# apt-get install teamspeak-server
pecho
Profil *
nejde mi ts3 uz som si ho nainstaloval aj mam ip na ktoru chcem ist ale nwm co mam urobit abi mi to silo pls poradte
alda
Profil
[#4] Chamurappi Souhlasím s tebou krom toho sekce Problémy v začátcích? Když už tak Práce s počítačem.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0