Autor Zpráva
Thinkkk
Profil *
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, půviodně jsem si myslel, že je to nemožné, ale chci udělat, aby mi IE 8 písmo "nerozmazal" a nepřidal antialiasing, v ostatních prohlížečích je to podle systému, ale IE 8 to vždy na nejvíc a vypadá to fakt hrozně.... ale jak se tam dívám na google.com, tak tam to nějak mají vychytané. Nevíte něco o tom? Předem děkuji za všechny odpovědi.
joe
Profil
Zkus tohle přidat do CSS, třeba to funguje i v IE8
body { filter:none; }
Chamurappi
Profil
Reaguji na Thinkkka:
Nedělej to. Je to záležitost uživatelského nastavení. (Krom toho většině lidí s LCD displeji ClearType vyhovuje.)

jak se tam dívám na google.com, tak tam to nějak mají vychytané
To není úmyslná vychytávka, ale nedořešená chyba.
Bubák
Profil
Thinkkk:
Pokud se ti ClearType nelíbí, najdi si v nápovědě svého IE téma "Proč se písma v aplikaci Internet Explorer zdají rozmazaná?"
joe
Profil
Chamurappi:
(Krom toho většině lidí s LCD displeji ClearType vyhovuje.)
Mně teda osobně ne (a znám plno lidí, kterým ClearType také nevyhovuje). Nejen že to mrví čitelnost písma, ale taky to do něj přidá RGB barvy, kterým docílí "lepší čitelnosti" a jen to více bije do očí a je (mi) to nepříjemné. Nechápu, jak někdo může tvrdit, že vyhlazené písmo je čitelnější (jedině tak u větších velikostí).
Thinkkk
Profil *
a jak to mám teda udělat tu nedořešenou chybu?? mně se to taky vůbec nelíbí, protože potom to krásně černé písmo úplně zesvětlí, do šedomodra a ještě rozmaže...
Nox
Profil
Vy máte Windows XP, ne? Tam mi to taky nepřišlo nic moc

Ale co se týče Vista/7 jsem nikde neviděl lepší AA textu a opravdu mi to přijde znatelně lepší než bez toho, přijde mi ostré a přesto vyhlazené, algoritmy PS se můžou zahrabat
Zkus se někdy mrknout na Safari, když jsem ho kdysi zkoušel tak to byl hodně mazec - buď bylo písmo tučné nebo skoro neviditelné a rozmazané a roztřepené že po pár minutách mě bolely oči

Asi se budem muset shodnout že se neshodneme :)
Thinkkk
Profil *
v safari to mám normálně
joe
Profil
Thinkkk:
Zkoušel jsi to, co jsem ti poslal?
DoubleThink
Profil *
joe:
Mně teda osobně ne (a znám plno lidí, kterým ClearType také nevyhovuje)
Podle mé vlastní zkušenosti 9 lidí z 10 nadává na ClearType, protože nemají nastavený správný typ matrice. Subpixely jsou pak zobrazeny blbě a písmo vypadá jak kdyby byl člověk na tripu. To se ale dá nastavit. Správně vyhlazené písmo pak vypadá hladce a jednobarevně.
Thinkkk
Profil *
a tím chceš říct že je chyba na naší straně? tak to měli v ie 8 udělat normálně podle windows a to si každý nastaví ve windows.... tak k čemu to nastavovat automaticky když se k tomu potřebuje nějaká matrice nastavovat....
Thinkkk
Profil *
Když jak říkáš má to 9/10 lidí špatně, tak to měli udělat automaticky podle systému a né do tooh každého nutit násilím! někdo se nemusí chtít s něčím takovým obtěžovat
Thinkkk
Profil *
a nemusí mít LCD i když já mám
joe
Profil
DoubleThink:
Ok, dejme tomu, že to mám špatně nastavené (i když musím přiznat, že jsem tím dřív strávil plno času a nakonec jsem to vypnul :-)), co mám udělat pro to, abych mohl použít ClearType a zdál se mi ostrý? (mám LCD)
Chamurappi
Profil
Reaguji na joa:
Půlka odpůrců ClearTypu se rekrutuje z řad těch, kdo na něj nejsou zvyklí a ti se pak na ten subjektivní pocit nezvyku snaží nabalit nějaké racionální zdůvodnění (třeba, že to používá barvy — jak jinak bys chtěl udělat subpixelové vyhlazování?).
Já si na antialiasing písem ve Windows XP zvykl docela rychle a ano, text s ním se mi čte mnohem lépe než bez něj. Zejména nové fonty z Visty (Calibri a spol.) vypadají bez něj příšerně.

jedině tak u větších velikostí
Větší velikosti ho nepotřebují. Hodí se na obvyklá malá písmenka.


Reaguji na Noxe:
Vy máte Windows XP, ne? Tam mi to taky nepřišlo nic moc
Nevšiml jsem si, že by se nějak zvlášť lišil mezi verzemi Windowsu. V novějších verzích je snadno dostupný nástroj na konfiguraci ClearTypu, kdežto do WinXP se musí doinstalovávat.


Reaguji na Thinkkka:
Když jak říkáš má to 9/10 lidí špatně
To přeci neříká. Mluví o devíti desetinách z těch, kdo na něj nadává. To je zanedbatelná menšina.

tak to měli udělat automaticky podle systému a né do tooh každého nutit násilím!
Každý si to může vypnout v nastavení Internet Exploreru.
Ty — jako tvůrce stránky — do toho nemáš, co kecat. Toužíš-li, aby (skoro) všichni viděli všechny nápisy stejně, napiš je do obrázku :-)
joe
Profil
Chamurappi:
Ne! :-) Na malá písmenka už vůbec ne. Nová písma, třeba to jak píšeš vypadá pěkně, když je vyhlazené, to ale ještě neznamená, že se mi čte líp než třeba klasická Tahoma nebo Arial bez vyhlazení.
Naopak si myslím, že u velkých velikostí je vyhlazení dobré, tím se odstraní ta kostrbatost u písma a protože je velké, tak to čitelnost moc nekazí.

Nevím jak jinak udělat vyhlazené písmo, nedělal bych ho vůbec. Jen jsem to napsal proto, protože u některých písem to je vidět víc, u některých míň a mně to prostě vadí...
Taurus
Profil
Jak říká Chamurappi, Clear type je šikovná věc pro malé velikosti písem. Stačí přestat myslet a vyzkoušet si to. Velké písmo vypadá skoro stejně s/bez použití vyhlazení. A i laicky a logicky – na sestrojení zakřivení velkého písmene je k dispozici víc pixelů, které font opticky vyhladí. U těch malých je pak třeba vyhlazení, protože bez toho není prostor pro kulaté a hezké písmo.
joe
Profil
Taurus:
(Ne, co se týká mě, tak mně nikdo nedonutí používat cleartype na mých win xp. Docela jsem se uklidnil, že jde ve Visual Studiu zvolit klasický font bez vyhlazení, protože psát třeba zdrojový kód s vyhlazeným písmem, to je pro mě něco nepředstavitelného. A že není potřeba vyhlazení na velké velikosti? S tím nesouhlasím, není tam sice tolik vidět kostrbatost, ale přesto tam je.)
Bubák
Profil
Thinkkk:
Nechápu smysl tvého snažení. Chceš zkriplit svou stránku uživatelům, místo toho, aby sis nastavil svůj Explorer tak, aby ti zobrazení písma vyhovovalo na celém webu.
Thinkkk
Profil *
Říkám, to měli v Microsoftu nechat tak, ať si to každý nastaví ve Windows, komu se to nelíbí, ale on do toho nutí násilím každého, i toho, komu se to zobrazuje špatně, jedině se hrabat v nastavení IE
Chamurappi
Profil
Reaguji na Thinkkka:
Hm. A co s tím chceš dělat? Chceš donutit násilím každého, aby viděl speciálně tvůj web vždy bez ClearTypu?

Mimochodem, ClearType v současnosti (pokud vím) nepodporuje otáčení textu, takže každý prohlížeč, který zatouží po čitelném rotování textu pomocí CSS, bude muset přijít s vlastní implementací vyhlazování, která bude také nejspíš nezávislá na systémovém nastavení. (I když hoši z Mozilly budou určitě prskat kvůli patentům Microsoftu a Applu.)


Reaguji na joa:
co se týká mě, tak mě nikdo nedonutí používat cleartype na mých win xp
Tak teď jsi nám zkazil celé pondělí, o nic jiného nám tu nešlo :-)

Nevím jak jinak udělat vyhlazené písmo, nedělal bych ho vůbec.
Jak bys řešil bez vyhlazování to otáčení? Třeba o 5°? Hodíš ho do pytle s Calibri a řekneš, že se ti líbí jen nerotovaná nevyhlazená Tahoma?
DoubleThink
Profil *
joe:
co mám udělat pro to, abych mohl použít ClearType a zdál se mi ostrý?
V XP sáhni po utilitě ClearType Tuner. Novější systémy už mají, jak bylo zmíněno, konfiguraci obsaženu.

Ne! :-) Na malá písmenka už vůbec ne.
ClearType je v podstatě hack, který ztrojnásobuje rozlišení monitoru ve vodorovném směru. Je to právě na malé písmo - u velkého je dost místa na normální monochromatický antialiasing.
joe
Profil
Chamurappi:
Mně jenom připadalo, jakobych to psal za všechny, tak proto jsem na to "upozornil" ;-)

Co se týká otáčení písma, tam je to něco jiného, tady se bavíme o písmu, které je rovně.

DoubleThink:
Ne, antialiasing na malé velikosti písma (také záleží co kdo považuje za malé písmo... myslím velikost 8/9 a menší) ho akorát víc znečitelní. "Tvou" aplikaci jsem už dávno zkoušel, ale pro radost jsem ji nainstaloval ještě jednou a nejlepší výsledek, jakého jsem pomocí té utilitky docílil je tady:

http://img683.imageshack.us/img683/6231/antialiasingwinxp.png

Upřímně, psát kód s písmem jako je vlevo, asi bych brzo oslepl -)
Ikonky na ploše jsou vidět vedle sebe, ještě víc je zesílený stín a když se dívám na monitor z pro mě běžné vzdálenosti, tak to nevidím ostře a akorát z toho bolí oči.

EDIT: ale jestli tohle považujete za vylepšení a rádi to používáte, tak používejte. Uvidí se za pár let, jak na tom budou čí oči...
DoubleThink
Profil *
joe:
K tomu obrázku. Nemá smysl sem dávat screenshot - já vidím levou stranu ostře. Aby to šlo posoudit, musel bys vyfotit display foťákem.
Davex
Profil
[#14] joe:
Ono také záleží na kvalitě a vyladění LCD displeje. Na některých se slévají dva různé odstíny nebo mají přepálené barvy - zkus kalibraci pomocí LCD Monitor Testu (je to anglicky). Při přepojení z VGA na DVI nebo DisplayPort se kvalita také zlepší.
Chamurappi
Profil
Reaguji na joa:
Co se týká otáčení písma, tam je to něco jiného
Proč je to jiné? Jsou snad znaky v abecedě všechny rovné a hranaté? Třeba „W“ je složené z nakloněných čar a „O“ je zase kulaté, takže úvahy o otáčení či naklánění jsou na místě.

také záleží co kdo považuje za malé písmo... myslím velikost 8/9 a menší
Viz kontext, myslíme obvyklá malá písmenka v kontrastu se zmíněnými většími velikostmi. Tedy velikosti okolo 10pt — jako ukazuješ na obrázku. Na Visual Studio s Courierem New koukám každý den již pár let a cca sedm let mám LCD (+ zapnutý ClearType). Vidím pořád stejně dobře.

Uvidí se za pár let, jak na tom budou čí oči...
Oči unavuje přílišná ostrost, přehnaný kontrast a jas. Hůře rozeznatelné symboly zdržují při čtení, nutí víc přemýšlet, co je co za znak — čím víc informací do znaku nahustíš (= čím větší rozlišení má), tím lépe jde poznat. V tvém nevyhlazeném Courieru jsou např. dost podobné „v“ a „y“ a tamní písmenko „A“ vypadá spíš jako hořící svíčka na podstavci (musíš si pamatovat „svíčka = A“). Subpixelové vyhlazování vzniklo právě proto, aby zrychlilo rozeznávání znaků (a tím i čtení) a snížilo únavu očí.

Musíš si tedy najít jiné racionální zdůvodnění, proč se ti nelíbí, pokud nějaké opravdu potřebuješ :-)
joe
Profil
DoubleThink:
Ok, po dnešní zkoušce až bude čas, tak to vyfotím, ale vsadím se, že stejně budeš psát (a nejen ty), že to ostré je.

Davex:
Myslím, že monitor mám celkem dobrý, ClearType jsem zkoušel hned jak jsem si sem monitor dal a od tý chvíle ho mám pořád vypnutý.

Chamurappi:
:-) Tak fajn, ať jsem třeba jediný, ale určitě mě nikdo nepřesvědčí o tom, abych si tady nechal zapnutý ClearType. Na netbooku s Windows 7 mi to taky vadí, ale zatím jsem se nepátral po tom, jestli se to dá někde vypnout.
Nemusím si pamatovat, že A = hořící svíčka...

Oči unavuje přílišná ostrost, přehnaný kontrast a jas
Třeba kdybych si nastavil vysoký jas na monitoru, zdálo by se mi to s tím vyhlazením lepší. Moc jasu nemám, bolí mě z toho pak oči :-)
Thinkkk
Profil *
DoubleThink:
nemám potřebu číst písmo hlavou dolů a s něčím rotovat

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0