Autor Zpráva
Stanley
Profil *
Dobrý den.
Chci se zeptat, k čemu je zkrácený zápis marginu a paddingu v css stylu. (např. padding: 0 5px 4px 7px)
Mnohokrát děkuji.
xmark
Profil
K čemu je? Prostě k nastavení jiného odsazení pro každou stranu zvlášť.
panther
Profil
Stanley:
k čemu je zkrácený zápis marginu a paddingu v css stylu.
abys nemusel rozepisovat margin-top|right|bottom|left, tak se to zkrátí do jedné deklarace.

Mimochodem, ten z titulku lze zkrátit na margin: 0 5px 10px.
Petr ZZZ
Profil
Dovolím si otázku rozšířit: Kdybych měl vypsat všechny přípustné varianty zkráceného zápisu, tak by to bylo takto nějak? Prosím mrkněte na to někdo, zda by to souhlasilo:

{ margin:0; } /* žádný okraj nikde resp. na všechny strany nula */
{ margin:0 5px; } /* nahoře a dole nic, vpravo a vlevo 5 px */
{ margin:0 5px 10px; } /* nahoře nic, vpravo a vlevo 5 px, dole 10 px*/

Lze zapsat zkráceně nahoře a dole nula, vpravo 5px a vlevo 10 px nebo je v tomto případě nutno vypsat všechny ctyři hodnoty, tedy { margin:0 5px 0 10px; }?
panther
Profil
Petr ZZZ:
Prosím mrkněte na to někdo, zda by to souhlasilo:
ano, souhlasí.

Lze zapsat zkráceně nahoře a dole nula, vpravo 5px a vlevo 10 px
nejde, sdružený zápis začíná nahoře a pokračuje po směru hodinových ručiček.


Když už se bavíme o zkracování, dám ti jiný příklad, který zkrátit nelze. Např. u barev můžeš zkrátit #ffeedd na #fed, ale #ffeede nijak zkrátit nemůžeš, byť první červená i zelená jsou neměnné.
Stanley
Profil *
Aha, už to chápu :)
Děkuji moc.
Petr ZZZ
Profil
panther:
Díky! To zkracování už mi leželo v žaludku nějakou dobu, dokonce to tu už někde je (mám pocit, že ty tři možné varianty kdysi vypsal v nějakém vláknu Miloš), ale nedokázal jsem to najít.

S tím zkrácením barev z #003399 na #039 nemohou být nikde problémy? Dnes nebo včera použil Bubák v nějakém příkladu nezkrácený zápis a trochu mě to udivilo, protože jsem si říkal, že zrovna on patří k těm, kteří tu kratší variantu musí mít v malíčku, a pak to napíše v té delší verzi.
panther
Profil
Petr ZZZ:
To zkracování už mi leželo v žaludku nějakou dobu
Mohl sis založit téma a vše by se vyjasnilo.

S tím zkrácením barev z #003399 na #039 nemohou být nikde problémy?
nee, používá se to běžně. Chtěl jsem jen naznačit, že přestože jsou ty dva zápisy z 2/3 shodné, jeden zkrátit lze a druhý ne, byť na první pohled by se tak mohlo zdát, že začátek zkrátit lze.

Dnes nebo včera použil Bubák v nějakém příkladu nezkrácený zápis a trochu mě to udivilo
určitě Bubák zkrácené zápisy zná a používá, některým začátečníkům, kteří vidí CSS poprvé je možná lepší naservírovat nezkrácený zápis. Nevím, proč nezkrácený zápis použil, chyba to rozhodně není.
Petr ZZZ
Profil
panther:
Fajn, díky moc!
Bubák
Profil
Petr ZZZ:
Dnes nebo včera použil Bubák v nějakém příkladu
Nechce se mi to hledat, ale tuším, že jsem radil nějakému začátečníkovi a nechtěl jsem ho zahltit informacemi.

nemohou být nikde problémy?
Pokud se nepletu, tak v žádném prohlížeči nefunguje zkrácený zápis barev v HTML, ale jsem líný to ověřovat, barvit se má v CSS.
V CSS je zkrácený zápis barev bezproblémový, snad jedinou výjimkou je IE filter:
<h1 style="filter: glow(color=#ff0000, strength=4); width: 100%">Text</h1> <!-- funguje -->
<h1 style="filter: glow(color=red, strength=4); width: 100%">Text</h1>  <!-- funguje -->
<h1 style="filter: glow(color=#f00, strength=4); width: 100%">Text</h1> <!-- nefunguje -->


panther:
některým začátečníkům, kteří vidí CSS poprvé je možná lepší naservírovat nezkrácený zápis
To je jedna možnost, jak jsem už napsal.

Nevím, proč nezkrácený zápis použil...
Někdy mi připadne divné mít v jednom CSS zkrácený i nezkrácený zápis, naopak jindy zápisy barev schválně zkombinuju.

...chyba to rozhodně není.
A v tom je to "kouzlo", ať použiju ten nebo onen zápis, vždycky je správně.

Edit: kód jsem nedal do [pre][/pre]
Petr ZZZ
Profil
Bubák:
…nefunguje zkrácený zápis barev v HTML

Aha, tak přece jen nějaká úskalí, díky moc za zajímavou informaci! Vyzkoušel jsem <font color="#00f"> v IE6 a nejenže to neudělá modré, ale dokonce spadne do defaultního černého písma, tj. ani to žluté, které mám přilinkované přes externí CSS, to neudělá. Pouze zápisy <font color="#0000ff"> a <font color="blue"> fungují. Ale jak říkáš, lepší je použít CSS, tedy např. <span style="color:#00f;">modrý text</span>.

naopak jindy (…) schválně zkombinuju
Ty vůbec někdy ledacos schválně zkombinuješ – na tomto místě díky za super stránky! :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0