Autor Zpráva
Julius
Profil *
Zdravím lidi,

asi před měsícem jsem si poprvé nechal registrovat mojí první doménu. Dnes jsem však k mé nemilosti zjistil, že se s pomocí WHOIS dá zjisti má adresa, což se mi vůbec nelíbí. Pár diskuzí jsem si přečetl a většinou lidi prý podvádí a píší tam špatné údaje.

Jde to zpětně nějak napravit? Může přistoupit např. registrátor na to, aby údaje skryl?

Děkuji za radu
LudekBrno
U CZ domén to prý nejde. Ale ono to má logiku, když začneš někde veřejně něco prezentovat, musí být také dohledatelné, kdo to prezentuje. Máme demokracii, můžeš psát co chceš, ale taky za to případně musíš nést následky :-) Jinak ideálně dát dotaz na svého registrátora.
Petr ZZZ
Julius:
Pár diskuzí jsem si přečetl a většinou lidi prý podvádí a píší tam špatné údaje.

Jak tito lidi v případě potřeby dokazují, že doména patří zrovna jim?

Doplním ještě pár odkazů na příbuzná témata:
Veřejné údaje - vlastník domény
Lze skrýt vlastníka domény?
CZ doména
Julius
Profil *
No takhle je to dostupné všem. Pokud by majitel webu chtěl být dohledán nějakými úřady, tak sby si řekli registrátorovi, v tom vidím větší logiku.
Julius
Profil *
Petr ZZZ:
Jak tito lidi v případě potřeby dokazují, že doména patří zrovna jim?
Netuším, asi to nepotřebují.
Julius
Profil *
Dobry den,

jediné údaje, které jsou dostupné o vlastníkovy domény jsou ty ve whois -
bavíme se o doméně druhého řádu - a tyto údaje mi nespravujeme

- můj registrátor
Joker
Julius:
většinou lidi prý podvádí a píší tam špatné údaje
Druhá strana mince je, že uvedení nepravdivých údajů je důvodem ke zrušení registrace. Čili když se někdo bude chtít pomstít nebo převzít tu doménu, může to být dost problém.

Krom toho pokud vím, tak většina údajů ve WHOIS se dá skrýt.
LudekBrno
Julius:
No takhle je to dostupné všem. Pokud by majitel webu chtěl být dohledán nějakými úřady, tak sby si řekli registrátorovi, v tom vidím větší logiku.

Nemá :-) Nejde přece jen o úřady. Když někdo někde něco VEŘEJNĚ prezentuje, tak taky musí být zřejmé, kdo to je, aby na to každý mohl reagovat a případně se bránit. Přitom to nemusí být na takové úrovni, aby to šlo řešit přes úřady. Máme demokracii a ne anarchii. Přece se nebudeš stydět za svoji prezentaci ;-)
Julius
Profil *
Joker:
Krom toho pokud vím, tak většina údajů ve WHOIS se dá skrýt.

A jhak se dá skrýt?

LudekBrno:
Nemá :-) Nejde přece jen o úřady. Když někdo někde něco VEŘEJNĚ prezentuje, tak taky musí být zřejmé, kdo to je, aby na to každý mohl reagovat a případně se bránit. Přitom to nemusí být na takové úrovni, aby to šlo řešit přes úřady. Máme demokracii a ne anarchii. Přece se nebudeš stydět za svoji prezentaci ;-)

Mě nejde o to že bych se styděl :-D. Ale snad nemusí každý vědět moji adresu ne?
Davex
Julius:
Některé údaje lze označit jako skryté ve vlastnostech kontaktu prostřednictvím administračního rozhraní registrátora. Pokud máš doménu registrovanou přes hosting, tak tam tu možnost mít nemusíš, ale podpora hostingu by měla vyhovět žádosti o skrytí. Také záleží na typu TLD, protože pokaždé není umožněno skrýt všechny údaje.
Julius
Profil *
NO hosting jaksi vyhovět prý nedokáže. Když se zeptám jestli si to mám sám řešit u cz.nic tak prý jo. No co to je?
Davex
Pokud ti jde konkrétně o adresu u domény .cz, tak ta skrýt nejde - viz poslední stranu dokumentu Pravidla registrace doménových jmen .cz (ve formátu PDF). Např. u domény .eu bys skrytí adresy dosáhl.
Chamurappi
Reaguji na LudkaBrno:
Když někdo někde něco VEŘEJNĚ prezentuje, tak taky musí být zřejmé, kdo to je
Fakt? Co ti to jméno řekne? Občanské jméno je pouze referenční pojítko používané ve světě tam venku, které většinou není pro dění tady uvnitř nijak zvlášť důležité. Podstatné jsou vždy jen vzájemné vazby a ty lidé na internetu vytvářejí prakticky pořád zcela dobrovolně a tedy i potenciálně nevěrohodně. Principiální (skoro-)anonymita na webu není projevem studu, ale toho, jak je internet vymyšlený. Sám už skoro sedm let publikuji na téma webdesignu výhradně pod pseudonymem. Domény mám registrované různě — něco „vlastní“ registrátor, něco věrohodný kamarád…
Julius
Profil *
Chamurappi:
něco ‚vlastní‘ registrátor, něco věrohodný kamarád…
:-)

Davex:
o adresu u domény .cz, tak ta skrýt nejde
Tak to jsem v pytli. Že jsem n to nemyslel dřív.
ludekbrno
Profil *
Nemám pocit, že by jméno a adresa byly nějak citlivé údaje :-) Ostatně stačí mrknout do živnostenského rejstříku, co je za údaje tam. To by člověk nesměl vystrčit hlavu z baráku (na internet) :-) Pokud nedělám nic nelegálního nebo kontroverzního, tak se o moji adresu nebude nikdo zajímat a vůbec mi nevadí, že se dá dohledat.
Julius
Profil *
ludekbrno:
tak se o moji adresu nebude nikdo zajímat a vůbec mi nevadí, že se dá dohledat.
ale houby
Petr ZZZ
ludekbrno:
Pokud nedělám nic nelegálního nebo kontroverzního, tak se o moji adresu nebude nikdo zajímat a vůbec mi nevadí, že se dá dohledat.
Do jisté míry s tím souhlasím, přičemž vyjádřit se ke kontroverznímu tématu bych neviděl jako nutný důvod tajit svoji identitu. Je dobré si taky uvědomit, že nedostatek občanské kuráže může ohrozit demokracii.

Julius:
ale houby
Můžeš to trochu rozvést?
Chamurappi
Reaguji na ludkabrno:
Do mých osobních údajů prostým brouzdalům nic není, nehledě na to, co dělám. Ochranu soukromí není zapotřebí ničím zdůvodňovat, na rozdíl od požadavku na absolutní průhlednost.

Pokud nedělám nic nelegálního nebo kontroverzního, tak se o moji adresu nebude nikdo zajímat
Já se o ni teď zajímal. Wollmanova 7, Brno. Živíš se prodáváním bezpečnostních kamer, v otázce ochrany soukromí jsi zainteresován.

Reaguji na Petra ZZZ:
nedostatek občanské kuráže může ohrozit demokracii
Stejně jako přebytek občanské naivity, ke kterému máme blíž.
LudekBrno
Julius:
ale houby
Ale houby co? :-)
LudekBrno
Chamurappi:

Ano, ty údaje jsou veřejné a nemám s tím problém. Nějak mě nenapadá, co kdo získá adresou, která je stejně veřejná už jen tím, že se nachází napsaná na domě a jméno na schránce :-)

Ostatně pokud člověk legálně vyvíjí ekonomickou aktivitu a neschovává se za s.r.o, tak stejně může dělat co chce, ale jméno, adresa, IČ a popř. DIČ jsou veřejné údaje, které prostě neutají a při prezentaci na webu je dokonce povinně musí uvádět.
okolojdouci
Profil *
LudekBrno:
Ano, ty údaje jsou veřejné a nemám s tím problém.

To je chyba. Možná ne v tomto konkrétním případě, ale principielně. A nechápu, proč to sem Chamurappi vypisuje, když se sám tváří, že (jeho) soukromí je mu svaté.
Petr ZZZ
okolojdouci:

Podstatné na Chamurappiho příspěvku je konstatování, že LudekBrno prodává bezpečnostní kamery. Zájem o ochranu soukromí tedy Luďkově obchodu tendenčně nesvědčí, nezájem o ochranu soukromí mu naopak prospívá. Tato souvislost posouvá Luďkovo tvrzení, že nemá co skrývat a proto svou identitu netají, na trošku jinou rovinu. V daném kontextu si proto nemyslím, že je Chamurappiho reakce "dobře, tvrdíš, že ti to nevadí, tak tady jsou tvoje personálie" nějak zvlášť mimo, bez ohledu na to, jak se staví Chamurappi k otázce své vlastní totožnosti.

Já sám svoji identitu neskrývám, ale na otázku, co je lepší, odpovědět spíš neumím.
Chamurappi
Reaguji na okolojdouciho:
Ono na tu poštovní adresu v jeho případě nejde nenarazit. Kdyby ji chtěl tajit, tak ji tady nezveřejním. Nezveřejnil jsem nic z toho, co jsem zjistil a co by mohl chtít tajit :-)

Reaguji na LudkaBrno:
pokud člověk legálně vyvíjí ekonomickou aktivitu
U podnikatelů s tím problém nemám.

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0