Autor Zpráva
pepík
Profil
Měl by umět webmaster tvořit stránky, nebo stačí, že je zvládá spravovat a vytvářet si je nechá externě?

Díky.
okolojdouci
Profil *
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/webmaster

osoba, která spravuje internetové stránky
pepík
Profil
Dobře, ale zajímá mě, jak moc je důležité, aby je uměl i vytvořit. Jako jestli se s tím běžně počítá, nebo je to nadstandard. Dík.
margin
Profil *
http://en.wikipedia.org/wiki/Webmaster (anglicky)
pepík
Profil
Taky dík. Ale pořád mi to není úplně jasné. Anglicky neumím, louskal jsem to překladačem.

Takže webmaster začátečník webové stránky dělat neumí, zatímco webmaster pokročilý ano?

Omlouvám se, jestli jsem natvrdlý. :-)
unit353
Profil
Webmaster je jako udržbář webu. K čemu bude dobrý udržbář, který neumí tu a tam něco opravit, doplnit, vylepšit? To je jako řidič co neumí řídit. Nelze nazývat někoho webmasterem, když webu nerozumí. Řidičem, když neumí řídit.
Nadstandard webmastera je vývojář imho.
Nadstandard řidiče je zevrubný automechanik :-)
Možná máte na mysli webového administrátora (správce webu), který doplňuje články, řídí diskuzi, ankety apod... ten html znát nemusí....
pepík
Profil
Dík.

Takže když základy HTML a CSS znám, PHP, MySQL, Linux, Apache se učím, mám základní přehled o použitelnosti, přístupnosti, typografii, SEO, zprovozním Google Analytics, orientuji se v phpMyAdmin, nainstaluji WordPress, SMF, umím udělat minimalistický statický web s jedním obrázkem v hlavičce, tak ještě webmaster nejsem? :-)

Složitější web ještě udělat neumím...
Marek88
Profil
pepík:
..., tak ještě webmaster nejsem? :-)
To je špatně položená otázka. Já třeba umím vytřít podlahu, ale přesto nejsem uklízečka...
pepík
Profil
Tak ji položím jinak. Mohl bych se se vší vážností a šancí na přijetí ucházet o práci webmastera?
Sir Tom
Profil
pepík:
Také zdravím,
upřímně - webmastera, který nezná kód, bych vůbec nezaměstnal. Webmaster je moc obecný pojem, a proto je vhodné vypsat i všechny jazyky, které zná...
Správu webu může dělat kdekdo, ale také je důležité se dobře orientovat v problematice.
Je zřejmé, že člověk by měl znát danou syntaxi jazyků a když přijde do styku např. se "SELECT * FROM table WHERE main='01' ORDER BY date", tak by neměl koukat na to z otevřenou pusou a s prázdnou hlavou.

Podobně i lidé, kteří dělají v CMS (např. WordPress) a nikdy nehrábli na HTML, CSS, JS, PHP, MySQL,... také u mě nejsou "dost dobří" webmasteři (tvorba webu samozřejmě neobnáší jenom toto - jedná se i o grafiku, typografii, copywriting, ...). Ono totiž si stáhnout a nainstalovat CMS umí téměř každý a naflákat do něho obsah také.
Zuřím, když pak ke mně přijde člověk, který dělal stránky tímto způsobem (nezná HTML, apod.) a pláče nad tím, že stránky neprošly validací. (Je zajímavé sledovat, jak začátečníci a webu neznalí lidé se ohánějí různými ratingy a známkami od všemožných validátorů. Mistři píšou kód tak, aby už rovnou byl validní - protože jsou si v tom jisti a nemusí si pomáhat různými webovými službami.) Nakonec to dopadne tak, že ti lidé po mně chtějí, abych jim zprasený kód upravil do podoby, kterou by už validátor zvládl - což je pro mě dobře, protože z toho mám nějaký zisk. :)

Takže když základy HTML a CSS znám, PHP, MySQL, Linux, Apache se učím, mám základní přehled o použitelnosti, přístupnosti, typografii, SEO, zprovozním Google Analytics, orientuji se v phpMyAdmin, nainstaluji WordPress, SMF, umím udělat minimalistický statický web s jedním obrázkem v hlavičce, tak ještě webmaster nejsem? :-)
>
Složitější web ještě udělat neumím...

Sorry, ale na tuto otázku bych odpověděl, že webmaster ještě nejsi...

EDIT:
Tady nejde moc o definici toho slova "webmaster", ale o schopnostech. Když zaměstnavatel bude chtít, aby jsi udělal nějaký dynamický komplexní web, tak se bez těch hlavních jazyků neobejdeš. Možná ti budou pomáhat externisté, ale řekněme si upřímně - proč by pak zaměstnavatel zaměstnával tebe, když si může rovnou najmout toho externistu.
pepík
Profil
Sir Tom: Děkuji!

Sir Tom:
> Takže když základy HTML a CSS znám, PHP, MySQL, Linux, Apache se učím, mám základní přehled o použitelnosti, přístupnosti, typografii, SEO, zprovozním Google Analytics, orientuji se v phpMyAdmin, nainstaluji WordPress, SMF, umím udělat minimalistický statický web s jedním obrázkem v hlavičce, tak ještě webmaster nejsem? :-)
>
> Složitější web ještě udělat neumím...
>
Sorry, ale na tuto otázku bych odpověděl, že webmaster ještě nejsi...

A co mi chybí? Naučit se dělat ty složitější weby?

SELECT * FROM table WHERE main='01' ORDER BY date

Příkaz MySQL - vyber vše z tabulky (neurčena), kde sloupec "main" se rovná "01" a seřaď to dle sloupce "date".
Na této základní úrovni MySQL ovládám, ale ještě neumím čarovat. :-)

Podobně i lidé, kteří dělají v CMS (např. WordPress) a nikdy nehrábli na HTML, CSS, JS, PHP, MySQL,... také u mě nejsou "dost dobří" webmasteři (tvorba webu samozřejmě neobnáší jenom toto - jedná se i o grafiku, typografii, copywriting, ...). Ono totiž si stáhnout a nainstalovat CMS umí téměř každý a naflákat do něho obsah také.

Na HTML, CSS, JS, PHP, MySQL už jsem hrábl a i něco udělal, jeden jednoduchý web postavený na tom všem, který dělal někdo jiný, druhým rokem spravuji. Grafice moc nerozumím, i když znám základní ovládání GIMPu a Inkscape. O copywritingu jsem si přečetl knížku, ale tvořit obsah mi dělá problém - to přece ale není základní práce webmastera...

Takže závěr je, webmaster by měl umět sám dělat složitější weby? Ale není pak už webdesigner? :-)
Sir Tom
Profil
pepík:
No - můžeš dodat i nějaké reference tvé práce. Při odpovídání jsem se řídil tou částí, kde píšeš, že "umím udělat minimalistický statický web" - zkus udělat i nějaké dynamické stránky. :)

Část s MySQL dotazem, sloužila jako ukázka - nechtěl jsem tě testovat :)

Netvrdím, že nejsi dobrý tvůrce webů (jistě, že nejsi), ale také již nejsi naprostý začátečník - což je dobře :)

Spousta lidí neví, jaký je rozdíl mezi webmasterem a webdesignerem. Tvorba webu jako taková nezahrnuje pouze "udělání kódu", ale také i návrh a volbu správného poutavého obsahu, volit správné slova, vědění, co návštěvníci stránek od nich očekávají, apod. (Příklad - Mám informační stránky o spodním prádle pro ženy a návštěvníci stránek (tj. mladší ženy) zde mají možnost se zde ptát a dotazovat na různé věci. - Jaký koncept (myšlenku, ideu, potenciál) by měly tyto stránky mít? Co myslíš? Každý ten koncept jistě bude vidět jinak, ale 100% najdeme body, kde se všichni shodnou...). (Narážím na to, že když už stránky mají nějaký zažitý koncept, tak webmaster by jej měl ctít. Viz slogany od Vodafone - ty také mají stále stejný koncept...)

Napiš si do google "webmaster" a "webdesigner" - podívej se, co je hlavní náplní práce těchto dvou profesí a uvidíš sám :)
Kcko
Profil
Pepíku, abych tě uklidnil, před X lety kdy jsem začínal, jsem dělal webmastera v jedné firmě. Práce spočívala v aktulivýzaci portálu (textový obsah, výměna bannerů / článků / novinek přes CMS, zasílání new sletteru, jednoduché CSS šablony ... žádná věda).

Takže i tak se na tuto pozici dá koukat. To jak popsal pozici Sir Tom jistě tak být může, ale každá firma to má jinak.

Většinou tuto pozici ovšem chápu jako člověka co se stará o základní věci a o obsah, skutečné programování řeší programátor / kodér / UX atd...
ludekbrno
Profil *
pepík:
dobrý (spíš každý) webmaster by ale rozhodně měl umět anglicky aspoň pasivně. Většina správy probíhá přes rozhraní v angličtině. Pochybuju, že by dobrý webmaster mohl spoléhat na lámané překlady translátorů ;-)
hexcross
Profil
pepík:
Řeknu ti to takhle, jestli váháš jestli máš psát na pozice "Webmaster" tak neváhej a piš každému kde vycejtíš příležitost. Myslím že to žádná firma nenechává náhodě, každá firma má svoje požadavky a nejlépe to zjištíš až půjdeš k nim na pohovor nebo jim odpovíš na otázky. Sám poznáš jestli jsi vhodný na tuhle pozici :) Takže ať si z ostatních odpovědí usoudil cokoliv myslím že by jsi to měl udělat takto ;)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0