Autor Zpráva
candiess
Profil
Dobrý večer,

chci se vás zeptat, kdy dělat stránku přes JQuery a kdy přes PHP, konkretněji lze v JQuery načítat obsah do nějakých divů atd, kdy se zkrátka hdí stránka bez reloadu a kdy přes celé generování PHPčkem :)

Dělám totiž na jednom projektu, budu zde prezentovat určitou službu/pár produktů a jelikož se jedná o lehkou prezentaci, chtěl bych to opepřit nějakými efekty, např načítání přes JQuery s mnoha efekty a nebo to mám udělat s reloadem přes PHP?
Co by se více líbilo Vám?

PS: Nejedná se o Eshop, pouze o prezentace.
jenikkozak
Profil
candiess:
Kdy dělat sránku přes JQuery a kdy přes PHP
Nešlo by tu sránku udělat jako produkt spojení PHP a JS? Obě technologie se přece vzájemně nevylučují.
Kacko
Profil
candiess:
Udělejte donačítání produktů jako má teď alza. Klienti slyší na věci, které jsou nové, užitečné a hlavně když je mají i jiné úspěšné projekty.
candiess
Profil
jenikkozak:
ano ano, kdybych použil JQuery tak jedině s load přes PHP :) ale defakto jde o to, jestli to mam udělat efektivně bez reloadu a nebo ,,staticky přes PHP s reloadem :)

Kacko:
jaké donačítání myslíš? Nahoře je akorát elegantní slideshow, ta by se bodla :)
Kacko
Profil
http://www.alza.cz/tiskarny/18842929.htm - uplne dole - "21 dalsich.."
candiess
Profil
Kacko:
jo tohle,zajímavé ale myslím, že ja ma tolik produktů mit nebudu, bude se jednat o prezentaci, hmm desíti produktů a právě proto bych to chtěl udělat fakt jako drbačku s kvalitními efekty, např přes slideUp/Down atd :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na candiesse:
chtěl bych to opepřit nějakými efekty
Efekty, které nenapomáhají uživateli porozumět obsahu, jsou zbytečné a při častém užívání otravné a zdržující.

Co by se více líbilo Vám?
Líbí se mi, když můžu zkopírovat adresu z adresního řádku a poslat ji komukoliv bez obavy, že uvidí něco jiného než já.
candiess
Profil
Chamurappi:
k bodu jedna, na druhou stranu mít stereotypní prezentaci bez kapky šemhamforaš.. at lidi vidi, že naše společnost není postavení na tabulkovem layoutu s fialovým headerem :) efekty neublíží, ani tam není záminka o vysokou a pravidelnou návštěvnost

k bodu dvě, i na to mylsím pomocí kotvy, tu si vezme script hned ze startu a tak může mít kdokoliv jistotu, že uvidi to co bylo na doporučení :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na candiesse:
at lidi vidi, že naše společnost není postavení na tabulkovem layoutu s fialovým headerem :)
Domníváš-li se, že tímto způsobem vyšleš nějakou pozitivní informaci, tak si to klidně vyzkoušej. Na to asi nepotřebuješ přikývnutí odborné veřejnosti.
Z tvého dotazu jsem spíš vytušil, že ses naučil cosi nového a hledáš pro to jakékoliv uplatnění — čemuž napovídá, že nezmiňuješ prakticky žádné charakteristiky webu.

efekty neublíží
Pokud nevybijou baterku notebooku či mobilu.

tak může mít kdokoliv jistotu, že uvidi to co bylo na doporučení :)
I lidi s vypnutým JavaScriptem?
candiess
Profil
Chamurappi:
Domnívám, chodím na seminář o marketingu a reklamě, učitel mi to dokonce schválil, neříkám že sme experti a že je to 100%, sám vidím že jsi zcela proti, ale je to jedna z možností, jak upoutat lidi, zdynamičtit web..

Efektama nemyslím hodinovou animaci ani nic podobného, zkrátka návštěvník klikne na položku a dynamicky se načte obsah do divu, přičemž to mužu ochutit lehkým slideDown nebo tak něco :) je to jen návrh..

Logicky je tvá uvaha správná, co když má někdo vypnutý JS? Jenže máme tady i další pohledy a to pohled realistický + pohled technologický, realistický nám zajišťuje, že normální úředník nebo člověk co dělá taxikáře, kurýra, zkrátka obyčejný člověk má tak čas si hrát s nastavením prohlížeče, racionálně můžeme očekávat, že mají návtěvníi JS zaplý... z pohledu technologického, je celkem těžké nastavit si na mobilu vypnutí JS a když, opět do toho zahrneme pohled realistický (racionální)

Projekt nedělám pro každého jednotlivce, dělám to pro skupinu lidi, kteří nejsou IT ale každodenní lidé

PS: Nenaučil jsem se cosi nového, toto uplatňuji již dlouho ale pokaždé to bylo pro osobní použití, nyní se chystám vypustit velkou rybu na trh takže asi tak a chci abych lidi něčím zaujal, jednoduchostí a použitelností :)
_es
Profil
candiess:
z pohledu technologického, je celkem těžké nastavit si na mobilu vypnutí JS a když, opět do toho zahrneme pohled realistický (racionální)
Realisticky sa dajú v mobiloch očakávať s JS problémy alebo vypnuté JS, aby baterku zbytočne nevybíjal „lehký slideDown nebo tak něco“.

dělám to pro skupinu lidi, kteří nejsou IT ale každodenní lidé
Možno si niekto z tých každodenných ľudí pozrie radšej prezentáciu konkurencie spravenej bez JS s popisom produktov a ich fotografiami - prezentáciu zameranú na obsah.
candiess
Profil
ja to ale nechapu, misto podpory a pripadnych tipu a triku mi tu vyvracite kazdy muj navrh-napad, dobra udelam to klasika generovani PHP jako obycejna stranka :)

PS: pardon ze pisu bez diakritiky, sem na mobilu
jenikkozak
Profil
candiess:
Dovol mi, abych ti vyjádřil co nejhlubší podporu. Jsem všemi deseti pro použití AJAXu prostřednictvím tvého oblíbeného „JQuery“, pomocí kterého se dají dělat s divy divy. Můj první příspěvek byl motivován silnou závistí sedmého stupně. Nenech se odradit podobně nepřejícnými lidmi. Nenech si namluvit, že někteří lidé nemají aktivovanou podporu JS, aniž by ho sami vypnuli.

misto podpory a pripadnych tipu a triku
Tip. (Podpora je vyjádřena v odstavci výše, trik mě žádný nenapadá, protože jsi neuvedl, co vlastně chceš řešit.)
Kacko
Profil
candiess:
Pokud se chces zaobirat lidma bez JS, tak tam efekty pridelej tak, aby to lidem bez JS fungovalo.
Medvídek
Profil
Chamurappi:
I lidi s vypnutým JavaScriptem?
Má to vůbec cenu v dnešní době řešit?

_es:
Realisticky sa dajú v mobiloch očakávať s JS problémy alebo vypnuté JS, aby baterku zbytočne nevybíjal ‚lehký slideDown nebo tak něco‘.
Tak pro mobily se většinou dělá mobilní verze.

Taky nechápu furt proč v dnešní době řešit něco, jako prohlížeč s vyplými obrázky a JS. Žádnej normální uživatel si to sám nenastaví a ten, co si to nastaví, tak musí počítat s tím, že v dnešní době se web neskládá z obrázku a dvou tabulek. (Neřešim mobily, pro mobily i iPad dělám stejně jinou verzi webu)
candiess
Profil
dekuju ze ste se nakonec ozvali :) no jak sem rekl chci aby se navstevnikovi po kliknuti nereloadovala stranka ale pouze se nacetl obsah z jineho souboru, vyuziti JQuery se mi zda nejprihodnejsi, proc by jinak tuto knihovnu vyvojari tvorili? a jak sem napsal, nepude o zaden mega web, mala prezentace par vyrobku takze ani ta mobilni verze nemusi byt, tu si necham na jinci projekty :)
Str4wberry
Profil
Reakce na candiesse:
Myslím, že jsi to tu trochu špatně pochopil. Proti načítání částí webu pomocí JS tu v zásadě nikdo nic nemá. Pokud se dodrží určité podmínky (funkčnost bez JS nebo možnost na stránku odkázat — v některých prohlížečích můžeš mít dokonce normálně vypadající odkazy, použití hashe už je dost diskutabilní).

Myslím, že Chamurappi to vystihl přesně: „Efekty, které nenapomáhají uživateli porozumět obsahu, jsou zbytečné a při častém užívání otravné a zdržující.“ — s tím, že když po kliknutí na odkaz se ti bůhvíodkud přianimuje obsah, tak to nikterak nepomůže uživateli porozumět obsahu, snad souhlasíš, ne?
candiess
Profil
ano to plne souhlasim ale zaroven sem zde taky napsal v #10 v 2. odstavci, ze nechci delat vselijakd animace ale pouze klasika slideDown/Up pripadne fadeIn/Out..

a reakce na tvuj prvni odstavec, ,,v nekterych prohlizecich" to raci budu riskovat nefunkcnost JS u vyjimek nez aby mi ty odkazy nesezral IE ktery pouziva polovina republiky, nemam pravdu?
Str4wberry
Profil
pouze klasika slideDown/Up pripadne fadeIn/Out
A to je přesně ten typ většinou zbytečného efektu.

,,v nekterych prohlizecich" to raci budu riskovat nefunkcnost JS u vyjimek nez aby mi ty odkazy nesezral IE ktery pouziva polovina republiky, nemam pravdu?
Ve starších prohlížečích můžeš použít již zmíněné odkazy pomocí hashe, ale má to jistá negativa.
joe
Profil
Já jsem pro rozumné využívání takových efektů (slideDown/Up pripadne fadeIn/Out), líbí se mi to a dle mého to přidává na dynamičnosti webu, než místo "ohraného" způsobu okamžitého zobrazení některých bloků dat, která mi pak přijde jako kdyby si s tím sám autor nechtěl pohrát.
Na otázku kdy je dobré použít dynamické načítání, bych odpověděl, že záleží na autorovi, jak se rozhodne. Například si představ, že při každém popotáhnutí mapy (Google, Seznam, ...) by se ti načetla celá stránka znovu.
Osobně preferuju spíš efekt fade než slide.
candiess
Profil
joe
diky za nazor, nejspis ho tam zakompunuju a pohraju si s tim, nechci mit ten ohrany zpusob zobrazeni :)

str4berry
kazdy na to mame jiny nazor, mi to nepripada zbytecne :)

a k bodu 2, pokud to jde vyresit takhle tak si o tom neco prectu a urcite zkusim zakomponuju, kazdopadne diky za nazor :)
Str4wberry
Profil
Můžete mi tedy ukázat nějaký příklad, kdy při přechodu na jinou stránku považujete zmíněné efekty podle vás za užitečné? (Netvrdím, že takové nejsou.)
joe
Profil
Str4wberry:
Například u Symbia, animace těch panelů pod záložkama (třeba ty uprostřed stránky - Kariéra, Proč Symbio, ...), mně se to líbí :) Bez nich by mi to připadalo takové ochuzené a nudné, ale zase na druhou stranu neříkám, že to je užitečné.
candiess
Profil
díky joe, nevěděl jsem kde hledat ale přesně tohle je ono :)
chtěl bych to udělat nějak podobně, ale princip stejný, ta přesně tahle efektivita se mi líbí :)
tak co Str4wberry, schvaluješ?
Chamurappi
Profil
Reaguji na candiesse:
sám vidím že jsi zcela proti
Nejsem. Pokud je efekt dostatečně důležitý, jsem pro. Sám jsem třeba na mnoha místech použil přechodové efekty k tomu, abych zdůraznil určité skryté možnosti, na které by uživatel mohl jednodušeji zapomenout, kdyby ho neupoutal efekt vedoucí k nim.

Před třinácti lety si přechodové efekty mezi stránkami nevypěstovaly moc dobrou reputaci (a asi to nebylo tím, že je podporoval pouze výrazně dominantní prohlížeč). Stejně tak stoprocentně flashové prezentace nejsou příliš oblíbené, přestože můžeš racionálně očekávat, že mají návštěvníci flash player.

Projekt nedělám pro každého jednotlivce, dělám to pro skupinu lidi, kteří nejsou IT ale každodenní lidé
Každodenní člověk, který není IT, může mít vypnutý JavaScript nějakým svátečním člověkem (nebo dokonce IT člověkem) tak, že si ho nedokáže zapnout. Já se ptal, jestli budu moct poslat adresu na tvoji stránku komukoliv bez obav, že uvidí, co má vidět.
Pokud na ni odkážu z webu, uvidí třeba robot vyhledávače, na co jsem odkázal? Až jednou změníš logiku adres, jak vyřešíš přesměrování starých na nové?

chci aby se navstevnikovi po kliknuti nereloadovala stranka ale pouze se nacetl obsah z jineho souboru
Co je špatného na reloadu? Pokud má stránka rozumně krátký kód a externí součásti jsou správně kešované, uživatel nemusí poznat rozdíl mezi AJAXovým načítáním a normálním.

vyuziti JQuery se mi zda nejprihodnejsi, proc by jinak tuto knihovnu vyvojari tvorili?
Logiku této otázky nechápu. Naznačuješ, že zmíněná knihovna vznikla jen proto, aby se na webu dynamicky načítal obsah?

přesně tahle efektivita se mi líbí
Efektnost != efektivita.


Reaguji na Medvídka:
Tak pro mobily se většinou dělá mobilní verze.
Přechodná etapa. Do dvou až tří redesignů oddělené mobilní verze vyhynou, protože se sesynchronizuje jejich vývoj s nemobilními verzemi a udržovat dvě verze bude zbytečně pracné. Jednodušší weby už nepotřebují oddělenou verzi ani teď.

Taky nechápu furt proč v dnešní době řešit něco, jako prohlížeč s vyplými obrázky a JS.
V čem je dnešní doba jiná než doba před deseti lety? Co se změnilo, že si už volba uživatele nezaslouží stejný respekt jako dřív?
candiess
Profil
Chamurappi:

Nejsem. Pokud je efekt dostatečně důležitý, jsem pro.
Nechci aby to bylo nějak důležité pro běh stránky, chci to prostě nějak oživit, oefektit, nevidím na tom nic špatného a zároveň to chci udělat nepříliš-otravné pro uživatele.

Před třinácti lety si přechodové efekty mezi stránkami nevypěstovaly moc dobrou reputaci
Co bylo před 13-ti lety bylo, neoptimalizuji to na dobu 99, když to dnešní prohlížeče umí, tak proč bych to nemohl využít :)

Každodenní člověk, který není IT, může mít vypnutý JavaScript
Ano, zajistím, že když bude mít uživatel JS vypnuté, budou se mu generovat dynamické adresy, nikoliv přes JS :)

Co je špatného na reloadu? Pokud má stránka rozumně krátký kód a externí součásti jsou správně kešované, uživatel nemusí poznat rozdíl mezi AJAXovým načítáním a normálním.
O tom reloadu jsi mě celkem přesvědčil, pouvažuji nad tím, jelikož se jedná o šikovnou prezentaci tak to možná udělám bez JS, uvidím.

Naznačuješ, že zmíněná knihovna vznikla jen proto, aby se na webu dynamicky načítal obsah?
Omlouvám se, špatně to vyznělo. Chtěl jsem tim říct, že když to tato knihovna umí, tak bych ji mohl pro tuto činnost použít :)

Efektnost != efektivita.
Vím vím, proberu to s týmem

Děkuji ti za konfrontaci a určitě se nad tím ještě zamyslím :)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0