« 1 2
Autor Zpráva
peta
Profil
Fisir: Casem prijdes na to, ze to, co je na jpw neni vzdy aktualni a uplne, ale z velke vetsiny je to pouzitelne.
* Tabulku lze nastavit na fixed a v IE se zobrazuje rychle.
* Pripadne muzes obsah nahravat javascriptem.
* Ze je IE dominantni uz radu let neplati, apson pro CR, http://toplist.cz/global.html (30% Ie 30% gecko 30% webkit).
* "Z toho vyplývá, že si nelze dovolit zavírat do tabulek texty, které se načítají déle."
A ty znas takove texty? Pokud ano, tak je na stranku nedavej, uzivatel stejne dlouhe pasaze obvykle necte. Co je tedy dlouhy text? Vetsina stranek se do toho v pohode vejde. Jedine blogy maji 50 stranek prispevku.
* Tato diskuse je resena tabulkami. Zaznamenal jsi problem?
A pak tam mas odkaz pojednavajici o rychlosti stranek.
Cili, priste napadej komentar nekoho mene zkusenejsiho :)
SolviNa
Profil
jeden to druhý to xD sa môžem aj zblázniť xD
shaggy
Profil
SolviNa:
Nepočúvaj peta, jeho rady sú asi tak kvalitné, ako oblečenie od vietnamských spoluobčanov.
Pýtaš sa nás, ako "správne" robiť web. Preto ti píšeme, že nemáš používať absolútne pozicovanie a ani tabuľkové dáta na layout (na tabuľky to samozrejme použiť musíš).

peta:
Opäť radíš v oblasti, o ktorej nič nevieš. Je pravda, že IE už nemá taký podiel ako voľakedy, je pravda, že počítače a internet sú rýchlejšie (tým pádom aj tú tabuľku vykreslia rýchlejšie), ale dizajn proste do tabuľky nepatrí! Sú proste veci, ktoré sa nerobia (lebo sémantika, lebo dobré praktiky atď.). Tiež by som mohol dať celý obsah stránky do H1ky a iba to naštýlovať, ale neurobím to.
Ugo
Profil
shaggy:
a teď zcela narovinu bez říkanek, kdybys měl stránku v h1, vadilo by to něčemu? Pokud se všude kde to chceš zobrazí jak má, jaký je v tom problém, k čemu je skutečně dobrá ta sémantika? Tohle všechno jsou pravidla spíš dodržovaná pro případ, co kdyby náhodou jednou... jelikož mě osobně nenapadá skutečný význam. Uživatel ti na kód kašle, jedinej koho to zajímá je zasvěcený ale neznalý klient a seo analyzátor, ten dělá přesně to co říkáš, kontroluje strukturu tagů bez ohledu na funkčnost a jaký je tu na ně názor? Mnohem větší podíl na oblíbenosti webu bude mít stejný vzhled v jiných prohlížečích a ta rychlost načítání, naopak sémantika a ty tzv. dobré praktiky mají vliv nulový (možno třeba mikroformáty, to je taková sémantika v praxi, ale <b> vs <strong> už opravdu je jedno)

P.S. rychlost načítání se snaží řešit peta, co důležitého se snažíš řešit ty?

SolviNa:
nečetl jsem celé vlákno, příp. si ho nepamatuju, ale absolutnímu pozicování některých prvků se prostě nevyhneš, je to spolehlivé a jednoduché. Většinou se ale bude jednat o pozici absolutní k nadřazenému relativnímu prvku (přetékání atp.). Proč nevyužívat tabulky pro layout není vždy tak jasné a né vždy je to chyba, některé layouty tabulka prostě jsou.

Výhody:
když se odladí tak je spolehlivá
ulehčí práci pokud to co děláš je tabulkovýho formátu
některé vlastnosti prostě jiným prvkem rozumně (tak snadno) nedosáhneš (valign, skutečný rozšiřování dle stránky)

Nevýhody:
špatně se ladí
má hodně prvků (navíc seřazeny obráceně než je často potřeba) takže je to pak v kódu guláš
když potřebuješ něco neobvykle změnit(přidat), tak tabulka tě může omezovat

nevím jak je to s rychlostí, nemyslím si že by to bylo špatné a že by se načítala až celá, moje dojmy když dělám velkou tabulku jsou spíš opačné, čili že se načítá pěkně postupně, ale když není pevně definovaná, tak potom skáčí rozměry no ;)
peta
Profil
shaggy: Rychlost nacitani tabulky resi fixed, to uz jsem psal, ne?
Table-layout
Vlastnosti table-layout: fixed a border-collapse: collapse
shaggy
Profil
Ugo:
K čomu je tá sémantika? Hmm. Tak prečo neurobíme celý obsah webu ako obrázok? Ušetrí nám to prácu, nie? A prístupnosť ti asi moc toho nehovorí.
Podľa teba je dobré napchať celú stránku do H1 - myslím, že to hovorí za všetko...

P.S. rychlost načítání se snaží řešit peta, co důležitého se snažíš řešit ty?
Ja sa snažím riešiť to, že peta zbytočne mätie začiatočníkov. A ty tiež. Radiť niekomu tabuľkový layout len preto, že to nevieš inak urobiť nie je moc profesionálne. Tabuľkový layout som používal pred veľa veľa rokmi a aj vtedy som si postupne uvedomoval, že to nie je to pravé (zložitejší dizajn, kde je pár vnorených tabuliek a veľa buniek je prakticky nemožné nejak rozumne spravovať).

peta:
Rychlost nacitani tabulky resi fixed, to uz jsem psal, ne?
A čo má byť? Ja som písal, že odhliadnuc od toho, to nie je najlepší nápad.
Skúšal si niekedy na reálnom webe použiť table-layout fixed? Bunky sa neprispôsobujú obsahu, čo zvykne robiť problém, keď nemáš definovanú šírku + v niektorých máš kratší obsah a v iných dlhý obsah (výsledok je veľmi často nepoužiteľný).
Ugo
Profil
shaggy:
já jsem přesně napsal důvody které mě momentálně napadly, myslím že právě to proti, že se to špatně udržuje a taky to že dřív byli stránky hodně o obsahu, dnes hodně o grafice, takže tehdy tabulky a dnes obrázky, tyhle nevýhody sou to, proč nepoužíváme tabulky a obě jsem uvedl, narozdíl od tebe právě nikoho nematu, řeknu jak to je a neschovávám to za to klasické "drogy jsou špatné, áno" (tuhle větu už nesnášim jak často jí píšu)

přístupnost mi říká dost, pravdou ale je, že jsem se na hlasové čtečky nikdy nesoustředil, nemám ani žádnou otestovanou, kolik si jich otestoval ty - a testuješ v nich každý svůj web? když se na něco soustředím, tak jen na pohodlné používání, používání bez js atp. ale tady máš pravdu že tohle je asi chyba

Podľa teba je dobré napchať celú stránku do H1
prosím cituj mě, tohoto si nejsem vědom (abys nemusel citovat, přečti si tu první větu ještě 5x)

Radiť niekomu tabuľkový layout len preto, že to nevieš inak urobiť nie je moc profesionálne
že bych byl schyzofrenik? :-/
Fisir
Profil
Reaguji na petu [#1]:
mene zkusenejsiho
Tak to mě dostalo!

Pripadne muzes obsah nahravat javascriptem
Aha. A ti co JavaScript nemají?

Ze je IE dominantni uz radu let neplati
A?

A ty znas takove texty?
Já? Zeptej se Yuhůa.

Tato diskuse je resena tabulkami. Zaznamenal jsi problem?
Jo. Ale dovedeš si představit tu práci to předělat do beztabulkového layoutu?

Tabulkami se layout stránek dělal asi před padesáti lety. Dnes ne. Argumenty pro toto tvrzení zpracoval sám velký Yuhů. Čemu nerozumíš?
shaggy
Profil
Ugo:
že jsem se na hlasové čtečky nikdy nesoustředil, nemám ani žádnou otestovanou, kolik si jich otestoval ty - a testuješ v nich každý svůj web?
Prístupnosť nie je len o čítačkách ;-) Ja netestujem weby v žiadnej čítačke, stačí, aby si poznal princípy tvorby prístupných webov. A hej, mám skúsenosti s čítačkami (napríklad JAWS), testoval som prístupnosť štátnych webov.

prosím cituj mě
Stačí takto?
a teď zcela narovinu bez říkanek, kdybys měl stránku v h1, vadilo by to něčemu? Pokud se všude kde to chceš zobrazí jak má, jaký je v tom problém, k čemu je skutečně dobrá ta sémantika?

že bych byl schyzofrenik?
Nemám pocit, že by si bol rozdvojená osobnosť. Iba nevieš urobiť web bez tabuliek (napr. si spomínal: „skutečný rozšiřování dle stránky“) a preto zastávaš názor, že použiť tabuľky na layout je dobré. Nie je.
nemeja
Profil
Já si myslím, že neni nic špatného na tom, začít se učit tvořit stránky na tabulkách, časem přijdeš na to, že to je blbost, že tě to omezuje, že ti to přidělává práci,... tak začneš hledat další způsob, což je podle mě obtékání no a to ti časem taky nebude stačit a začneš používat pozicování. Tudíž se ptám, proč by nemohl být začátečnický web o pár stránkách s nějakým textem a obrázkem tvořen tabulkou?
SolviNa
Profil
pár rokov dozadu som skúšal robiť web, čítal som, skúšal som, a všetko som robil cez tabulky, naozaj tá tabulka vie byť krásne neprehľadná :), teraz som sa tomu začal zas venovať, a skúšal som poziciovanie a obekanie, ako začiatočník som napísal sem, no ako vidím každému vyhovuje navrhovanie webu ináč, niekto je verný tabuľkám, aj ked tak robili web ešte naši dedovia :)), niekto obtekanie, čož ako som sa dozvedel na jakpsatweb.cz je to velmi obľúbené alebo tak niako to tam bolo napísané, a k tomu poziciovaniu, ak som správne pochopil, použije sa ked je to naozaj nevyhnutné. Aby som uviedol príklad, ked obalujem divom, a obsah mi pretečie pod menu tak tam sa zíde poziciovanie, teda ak som správne pochopil, je naozaj ťažké sa zhodnúť, 100 ľudí, 100 chutí :))
Ugo
Profil
shaggy:
to mi nestačí, tam není žádné doporučení, ani vyzdvihování, jen holý fakt, že to reálně v podstatě ničemu nevadí. vadilo by něčemu dát do php kódu pár tisíc řádků komentáře "asdasc" nebo si udělat proměnnou "$toHle_Je_zatraCeNě_h3zkA_proMenNaaa_nEMni1iz_0742n1k"? Nevadilo, ale neudělám to a nedoporučim to. To je velkej rozdíl (příklad asi neštastnej, ale žádná lepší volovina mě nenapadla)

osobně dělám (a spravuju, jelikož vlastní tvorby teď moc nemam) layouty bez tabulek, z těch důvodů že je to guláš a hodně to svazuje ruce. s tím rozšiřováním sem se ale nedávno skutečně setkal, abych nemusel dělat zanoření simulující tabulku, tak jsem alespoň pro účely testu musel udělat tabulku, dokonalý rozhodně nejsem, ale vím že to řešení není štastné, protože když bych chtěl něco přidat jinam, tak sem v loji. (btw. opravdu to je větší problém udělat to v divech než v tabulce, mixovat dohromady totiž procenta a pixely není nejlepší nápad, ale vyhnout se tomu asi nedá)

Edit: zkoušel jsem to načítání tabulek a IE do 8 opravdu tabulku vykreslí až poté co dojde text, udělal jsem obrázek se sleepem a na ten nečeká, ale dlouhý text mu vadí, zároveň jsem přišel na to co je to ten dlouhý text, jelikož při druhym refreshi mi IE umřelo, tak dlouhý text je takový text který zničí IE, pak ale nemá smysl lámat si hlavu s rychlostí, protože se stejne nenačte vůbec :D
margin
Profil *
peta:
Rychlost nacitani tabulky resi fixed, to uz jsem psal, ne?
Tak si představ, že do takového tabulkového layoutu budeš potřebovat vložit úplně obyčejnou tabulku, tak máš po žížalkách rychlosti.
SolviNa
Profil
vy keby sa stretnete asi by ste sa pozabíjali xD
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0