Autor Zpráva
Hans_16
Profil
Můžete mi prosím poradit? Učím se jen tak pro sebe HTML, docela mě to láká a je to pro mě zajímavý :D . Ale ještě jsem pořádně nepochopil meta kód. Můžete mi to prosím nějak vysvětlit, k čemu přesně meta slouží a co by měla obsahovat? A pak mám problém, že už jsem si v HTML napsal jednoduchou stránku, ale nezobrazuje mi to pořádně české znaky, např. ž mi to zobrazí, ale ř ne. Jaký mám použít kódování a kam ho napsat? A můj poslední dotaz. Pochopil jsem to správně, že v CSS si vlastně napíšu vzhled, jak by měla stránka vypadat a v samotném HTML se napíše čistě obsah stránky?
ShiraNai7
Profil
Hans_16:
k čemu přesně meta slouží a co by měla obsahovat?
Meta tagy

Jaký mám použít kódování a kam ho napsat?
Čeština / cestina » Automatické meta nastavení

Pochopil jsem to správně, že v CSS si vlastně napíšu vzhled, jak by měla stránka vypadat a v samotném HTML se napíše čistě obsah stránky?
Prakticky ano.
Darker
Profil
Meta tagy jsou způsob jak prohlížeči poslat informace o stránce. Existuje plno různých „<meta name="neco"“, ale většina z nich neni potřebná.
Používám metu author, a generator a propaguju tak sebe a svůj oblíbený editor.
Pak existují také tagy „<meta http-equiv='hlavicka' content='obsah'>“. Ty mohou nahradit HTTP hlavičky - například content-type. Právě správně nastavení content-type potřebuješ.
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250" />
Kódování dokumentu jednoduše říká, jak má program změnit jedničky a nuly na písmenka... V PSpadu je kódování vidět ve stavovém řádku.

Hans_16:
Pochopil jsem to správně, že v CSS si vlastně napíšu vzhled, jak by měla stránka vypadat a v samotném HTML se napíše čistě obsah stránky?
Můžeš CSS psát i do HTML mezi značky <style>.
Hans_16
Profil
Tak jsem z toho blázen. Používám PSpad, který se mi moc zalíbil. Dal jsem tam to kódování přes meta, dal jsem ho za head a před title a pořád mi to nechce zobrazit ř :( použil jsem kódování windows1250, které mi PSpad ukázal.
panther
Profil
Hans_16:
deklarované kódování v dokumentu (resp. na serveru) se musí shodovat s tím, ve kterém je dokument uložen. U tebe se téměř jistě neshodují.

Jen doplním Darkera, kódování lze zapsat i kratšeji a zapamatovalněji: <meta charset="utf-8">.
Darker
Profil
panther:
Není tenhle zápis platný až od HTML5?
panther
Profil
Darker:
nic jako „platnost verze“ v HTML neexistuje. Je platný a funkční.
Hans_16
Profil
tak mi to dělal ten PSpad, protože když jsem to zkusil napsat v poznámkovém bloku a dal jsem kódování windows-1250, tak mi to normálně šlo. Tak nevim, proč mi to ten PSpad dělá. Protože když to zkusim v něm a soubor uložim, zavřu program a otevřu html v prohlížeči, tak mi to z ř přehodí na r a když ho znovu otevřu v PSpadu, tak to mám změněné i tam z ř na r. Nevíte, proč mi to dělá??
Darker
Profil
Formát > Vyber kódování
Výchozí je UTF-8
Hans_16
Profil
skvělý, už to je v pohodě. Díky moc :) výchozí jsem dal UTF-8 v meta kódu jsem dal taky UTF-8 a už bez problémů. Takže můžu pokračovat ve výuce dál :D

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0