« 1 2 »
Autor Zpráva
drp
Profil
Dobrý den,
potřeboval bych si poradit ohledně legality projektu, který mně uvízl v hlavě.
Projekt by měl umožňovat lidem v tísni napsat jejich příběh na web a sbírat peníze do určené částky.
To samé by měl umožňovat nekomerčním projektům.
Peníze by se zasílali na náš GoPay účet s tím, že bychom si vzali několik % provizi a po dovršení určitě částky by se peníze vyplatili tomu kdo je potřebuje na účet.
Aktuální stav účtu by člověk viděl na profilu.
Díky za vaše názory

Moderátor Petr ZZZ: Původní titulek byl useknutý: „Legalita portálu na sbírku peněz pro lidi v tísni a nekomerč“
Joker
Profil
drp:
Přijde mi to jako normální prodej služeb.
Takže když to budete mít jako podnikání a budete platit daně, žádný problém.
drp
Profil
JJ jako podnikání to budeme mít a i platit daně, ale četl jsem zákon o veřejných sbírkách a jestli by toto nebylo bráno spíš jako veřejná sbírka :( to by se potom muselo registrovat v obci.
ludekbrno
Profil *
drp:
Skoro bych se vsadil, že toto podnikání není a bude to spíš právě ta veřejná sbírka. A nejsem si vůbec jistý, zda je legálně možné ze sbírky odebírat jakoukoliv provizi. Každopádně nápad je to určitě zajímavý. Řekl bych, že provize z příspěvků můžou odebírat třeba nadace a podobně, tak jestli by se to nemuselo řešit přes to.
drp
Profil
No mě to příjde jako hodně dobrý nápad a v čr jsem nic takého ještě neviděl. Možná toto www.darujspravne.cz/ , ale to je jen na neziskové organizace. Jediný problém je zatím to jestli je to legální, jinak to mám celé promyšlené. Možná pokud víte někdo víc hodila by se mně spolupráce, já se moc v zákonech nevyznám.
Keeehi
Profil
Já bych to na žádnou veřejnou svírku neviděl. Je to něco jako http://www.kickstarter.com ovšem místo nových nápadů se prezentují pohádky (zajímalo by mě, jak chcete ověřovat, zda je člověk v tísni *) a jako odměnu nic nedostanou.

drp:
Možná pokud víte někdo víc hodila by se mně spolupráce, já se moc v zákonech nevyznám.
S dotazy ohledně zákonů bylo by lepší jít na nějaké právnické fórum. Tam bude koncentrace právníků větší.


* Navíc je to značně subjektivní pojem. To co některým lidem, třeba politikům, může připadat jako finanční tíseň, může být pro jiné nadstandard.
drp
Profil
Budou tu i podpory pro zajímavé nápady, ale i pro lidi v tísni. Bude tam tlačítko na ohlášení, že člověk kecá a pokud předloží důkaz, tak se to pořeší, ale to záleží na lidech komu přispějí a komu ne. Bude tam i nějaká forma odměny podle toho kolik přispějí, to záleží na tom kdo zažáda o příspěvky. Jinak tam bude tabulka nejlepších přispěvatelu, takže když to někdo bude přispívat jako firma, tak si udělá i slušnou reklamu.


A víte o nějakém foru? Napsal jsem na podnikatel.cz.

„Navíc je to značně subjektivní pojem. To co některým lidem, třeba politikům, může připadat jako finanční tíseň, může být pro jiné nadstandard.“

Proto se tam budou psát ty životopise a podle nich se člověk rozhodne komu něco daruje.


Moderátor Petr ZZZ: Vkládej prosím mezi značky [pre] a [/pre] () pouze kódy. Na citáty lze použít odkaz "citovat" nebo tlačítka Ctrl+I+Q.
ninja
Profil
Myslím že by to fungovalo spíše jako nadace, tedy peníze dostáváte vy a následně je přerozdělujete. Nadace si mohou na provoz nechávat část vybraných peněz, většinou v řádu jednotek procent.

Ovšem spíše bych se bál zneužití ze strany obdarovaných. Případný podvod by mohl nedbalostně padnout i na vás. A pokud budete chtít důkladně kontorlovat jendotlivé žádosti, bude to neúměrně nákladné.
Joker
Profil
ludekbrno:
Skoro bych se vsadil, že toto podnikání není a bude to spíš právě ta veřejná sbírka.
Proč by to byla veřejná sbírka?

Mně se to zdá principiálně stejné, jako když třeba PayPal má tlačítko „Donate“ pro stránky. Jen tady by k tomu byly ještě služby pro tvorbu těch stránek.
drp
Profil
Paypal si taky nechává provize z Donate ne?
Protože my bychom nabízeli vlastně dá se říct stejnou službu jak Paypal donate, ale rovnou bychom byly i katalog.
drp
Profil
Teď se mi ozval i GoPay se smlouvou, takže by to asi mělo být legální ne? Ti by si to nějak zjistili?
Keeehi
Profil
drp:
IMHO jim je tvoje legalita ukradená. Hlavně že z toho využívání jejich systému budou mít peníze.
drp
Profil
ale kdyby to nebylo legální, tak by se museli peníze povracat, takže si myslím, že jím to tak jedno zas neni.
jenikkozak
Profil
drp:
Jenomže povracávat bys to musel ty, ne oni. Takže jim to jedno je. Oni budou mít zisk tak jako tak.
Petr ZZZ
Profil
Drpe, myslím se mýlíš. I kdyby se ukázalo, že musíš vracet z nějakého důvodu někomu peníze, tak ti kvůli tomu žádný peněžní ústav nebude vracet poplatky za proběhlé transakce. Odhaduji, že banka na tobě vydělá v každém případě.
drp
Profil
Aha díky. Takže to chce pořádně prošetřit jestli je to legální, ale když to provozuje tak paypal a ten to určitě dělá legálně, tak nevím proč by to nešlo.
jenikkozak
Profil
drp:
Mezi tebou a PayPalem několik rozdílů bude. Nepůsobí PayPal v Evropě jako banka? (Nevím, ptám se.) To bys mohl být taky, v takovém případě by sis měl šetřit na kapitál - půl miliardy. Kromě toho si PayPal může zaplatit minimálně druhé nejlepší právníky světa. Za třetí to není malá partička přátel. A za čtvrté dělá úplně něco jiného, než co jsi tu popsal. Vykašli se na srovnávání se s obrovskou společností a vyprav se k nějakému právníkovi.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na drpa:
„ale když to provozuje tak paypal a ten to určitě dělá legálně, ...“
Paypal sbírá milodary? To snad ne. :)
drp
Profil
Joker:
Mně se to zdá principiálně stejné, jako když třeba PayPal má tlačítko ‚Donate‘ pro stránky. Jen tady by k tomu byly ještě služby pro tvorbu těch stránek.

jenikkozak:
Vykašli se na srovnávání se s obrovskou společností a vyprav se k nějakému právníkovi.
Ok nic jiného asi nezbývá.
Joker
Profil
jenikkozak:
dělá úplně něco jiného, než co jsi tu popsal
V čem?
Já jestli to dobře pochopil, tak drp chce právě dělat přesně to samé jako (mimo své jiné činnosti dělá) PayPal. Prostě bude klientům zprostředkovávat platby od dárců za provizi.
Plus jim bude poskytovat další služby (vytvoření stránky, její propagace), ale tam to podle mě jsou věci, které se dělají celkem běžně.

Ale asi bude opravdu nejlepší se poradit s právníkem.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Jokera:
drp chce právě dělat přesně to samé “
Já nevím, ale jestli to chápu správně, chce drp rozhodovat o tom, kdo kolik dostane a zda vůbec něco dostane. Tohle paypal ve srovnatelné formě snad nedělá, ten přece jen zprostředkuje platbu, ale kromě kontroly totožnosti neposuzuje, zda si ji příjemce "zaslouží", ne? (Aspoň si myslím, že to tak je; sám jsem Paypal dosud nepoužil.)

„asi bude opravdu nejlepší se poradit s právníkem“
Rozhodně.
Joker
Profil
Petr ZZZ:
Já nevím, ale jestli to chápu správně, chce drp rozhodovat o tom, kdo kolik dostane a zda vůbec něco dostane.
To se píše kde?
Já ten popis pochopil takhle: Klient si vyrobí stránku na téma „Proč potřebuji peníze“. Dárci mu posílají peníze (tomu klientovi), ale na drpův účet. Ten si nechá nějakou provizi a až se nashromáždí peněz dost, může si je klient nechat přeposlat na svůj účet.
Jak psal [#6] Keeehi, přijde mi to jako Kickstarter, akorát působící v jiné oblasti.
Petr ZZZ
Profil
Joker:
To se píše tady: „Proto se tam budou psát ty životopise a podle nich se člověk rozhodne komu něco daruje.“
jenikkozak
Profil
Joker:
V čem?
V míře zainteresovanosti. Ačkoliv má PayPal zájem na tom, aby lidé jeho služeb využívali, nevytváří seznam subjektů, které by propagoval. Funguje jen jako v podstatě neutrální platební brána, kterou by v tomto případě byl GoPay. Aby drpova skupina dosáhla nějakého úspěchu, musí jednotlivé projekty propagovat. Bylo by z pohledu návštěvníka hrozně fajn, kdyby na stránky napsali upozornění ve smyslu, že neodpovídají za to, že daný projekt není podvodný. Jenomže pokud tam něco takového napíšou, moc toho nevyberou.
Odpovědnost (resp. určitou její část) na případném průšvihu budou mít zřejmě tak jako tak.
Tori
Profil
Petr ZZZ:
jestli to chápu správně, chce drp rozhodovat o tom, kdo kolik dostane
To se píše tady: [...] podle nich se člověk rozhodne komu něco daruje
*Myslím si*, že tam mluví o stejném člověku jako v: „záleží na lidech komu přispějí a komu ne“ ([#7]), teda o návštěvníkovi-dárci.
Petr ZZZ
Profil
Tori:
Jaj, díky, tak to jsem špatně pochopil, já myslel, že to chce rozhodovat drp.
ludekbrno
Profil *
drp:
Ač se mi to jako nápad líbí, mám dost vážnou obavu, že v českých podmínkách prostřednictvím takového systému ve výsledku nedostanou finančí výpomoc ti, kteří ji opravdu potřebují, ale jen ti, kteří dokáží vymyslet a věrohodně sepsat srdceryvnější příběh. Myslím, že by byla nezbytná hloubková kontrola pravdivosti příběhů, v opačném případě se dřív nebo později provalí, že některé (možná i většina) historek je smyšlených a to bude znamenat naprostou ztrátu důvěry a konec projektu. A nejspíš taky velké tlaky na vracení peněz, které ale z příjemců těžko dostaneš.
Petr ZZZ
Profil
ludekbrno:
Nechápu, nikdy jsem nechápal a nikdy chápat nebudu, proč jakákoli lumpárna by měla mít něco společného s "českými podmínkami". Podvodníci (závistivci, úplatkáři, lháři, zloději – dosaď neduhy dle libosti) jsou úplně všude, na to můžeš vzít jed. Mimochodem ani tohle kálení do vlastního hnízda není nic specificky českého. Přinejmenším v Rakousku je to na vlas to samé.
drp
Profil
ludekbrno:
Ač se mi to jako nápad líbí, mám dost vážnou obavu, že v českých podmínkách prostřednictvím takového systému ve výsledku nedostanou finančí výpomoc ti, kteří ji opravdu potřebují, ale jen ti, kteří dokáží vymyslet a věrohodně sepsat srdceryvnější příběh. Myslím, že by byla nezbytná hloubková kontrola pravdivosti příběhů, v opačném případě se dřív nebo později provalí, že některé (možná i většina) historek je smyšlených a to bude znamenat naprostou ztrátu důvěry a konec projektu. A nejspíš taky velké tlaky na vracení peněz, které ale z příjemců těžko dostaneš.
To asi nijak neovlivníme, ale bude tám možnost nahlásit podvodníka, kde se předlouží nějaký důkaz.
A další část projektu budou ty nekomerční projekty, kde si myslím už podvody nebudou.
ludekbrno
Profil *
Petr ZZZ:

Bohužel, ať se nám to líbí nebo ne, náš národ k tomu má mnohem větší předpoklady. Ty byly způsobeny 40-ti lety vlády jedné strany, kdy nic nebylo, nic se nedalo sehnat normálně a platy měli všichni stejně malé. Toto potom vychovalo celou generaci "vychcánků" a drobných podvodníčků, kteří si dokázali pomoci nějak oklikou a ne zrovna férově. A na to ještě naše generace nezapomněla.


Ostatně i v podnikatelském prostředí je ta generace docela dobře vidět.
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0