Autor Zpráva
petermsf
Profil
Zdravím.

Začal jsem s kodérstvím před několika měsíci. Konkrétně s CSS2 a HTML4 (už si pomalu studuju HTML5 a CSS3). PHP jsem si osahal, ale abych vytvořil složitý dynamický web ještě neemám. Jako začínající student informatiky na vysoké v dálkové formě potřebuju nějáký zdroj výdělku tak jsem se rozhodl pro tvorbu webu. Mám k tomu vztah a je to blízké oboru, který studuji. Objektivně si myslím, že jsem na celkem pokročilé úrovni, ale mám pocit, že pořád neumím dost .Můžete mi někdo kdo se kodérstvím živí poradit jaké další jazyky studovat, abych našel místo v nějáké firmě nebo mohl dělat na živnost sám? Případně poradit jak naložit se znalostmi, které získávám abych je efektivně využil?

Děkuju
panther
Profil
petermsf:
kdo se kodérstvím živí poradit jaké další jazyky studovat
kodéři pracují jako kodéři, stačí jim k tomu HTML/CSS (a většinou JavaScript).

Jsou nabídky různých společností a „společností“, které poptávají všeználky, kteří by umělo vše v jednom. Ale pamatuj, že je lepší umět jedno pořádně než všechno a nic.

Takže,, chceš-li se živit jako kodér, stačí ti excelentní (ne dobrá nebo výborná) znalost HTML/CSS a k tomu ucházející znalost JS.
petermsf
Profil
panther:
Taky jsem nad tím uvažoval takhle..abych se neučil zbytečné jazyky. Vím, že je to hloupá otázka, ale jak dlouho průměrně trvá dostat se na takovou úroven? Nejedu podle žádných internetových seriálů, ale podle učebnic a praktickému tréninku.
panther
Profil
petermsf:
jak dlouho průměrně trvá dostat se na takovou úroven?
za jak dlouho se naučíš cizí jazyk na úrovni, abys porozumněl odbornému textu?

Je to velmi individuální. Jen rada do života: smiř se s tím, že z tebe profesionální kodér/programátor nebude. Dělat cokoliv výlučně pro peníze většinou končí špatně. Třeba budeš mít štěstí a zadaří se ti.
panther
Profil
petermsf:
ještě mě napadla jedna věc...

Objektivně si myslím, že jsem na celkem pokročilé úrovni
tohle je docela silné tvrzení. Můžeš sem případně hodit ukázku nějaké tvé práce, která by to dokládala? Třeba z ní zjistíme, že než si nějakou korunu vyděláš, budeš mít metrové fousy a že bude lepší najít si jinou brigádu.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na petermsfa:
„Objektivně si myslím, že jsem na celkem pokročilé úrovni“
Nepřísluší mi komentovat tvou úroveň a ani k tomu nemám důvod, nicméně rád bych přispěl sémantickou připomínkou: Objektivně může případně hodnotit nezúčastněný pozorovatel. Sám sebe hodnotí člověk vždy jen subjektivně; takto jsou pojmy "objektivní" a "subjektivní" definovány.

Jestli tě kódování baví, máš dobré předpoklady k tomu, co má na mysli panther – udělat z koníčka povolání. Přesto počítej s tím, že ne vždy bude všechno probíhat hladce a že kromě zájmu o věc budeš často potřebovat také trpělivost, výdrž a nervy.

(Já se kódováním neživím, ale do jisté míry jsem si udělal povolání z jiného koníčka a myslím si, že principy jsou všude dost stejné – jakmile se koníčkem začneš živit, občas přestává sranda a už jsem zažil i pocit, že jsem o koníčka přišel právě tím, že jsem se mu začal věnovat profesionálně. Naštěstí byly takové pocity vždy jen přechodné. :-)
Rellik
Profil
Já myslím, že v dnešní době se už bez nějakého scriptovacího jazyka neobejdeš. Viděl bych aspoň k tomu html a css ještě relativně dobrou znalost třeba php, případně začít s nějakým frameworkem... Ze samotného html a css se větší projekty moc dobře nedělají... Já se tvorbou webu zabývám už cca 7let a nemůžu říct, že jsem na pokročilé úrovni jak říkáš ty. Pořád si myslím, že je hodně moc věcí, které bych měl ještě umět a neumím... Začal sem původně na html + css, pak sem začal objevovat php, a koncem minulého roku sem přešel na nette framework, který dost programování zjednodušuje...
Můžeš u mě nakouknout, jak pak takové kódování vypadá, když už umíš víc než ten základ... https://github.com/Rellik12/mmrs
Sir Tom
Profil
petermsf:
Také zdravím.

Objektivně si myslím, že jsem na celkem pokročilé úrovni, ale mám pocit, že pořád neumím dost .
Sokrates >> "Zašel jsem ke kterémusi z mužů podle zdání moudrých, abych buď tam anebo nikde usvědčil věštírnu z nepravdy a ukázal její odpovědi: „Tento muž je nade mne moudřejší, a ty jsi tvrdila, že já jsem moudřejší.“ A tu, když jsem ho prozkoumával – nepotřebuji ho totiž uvádět jménem, ale byl to jeden z politiků, u kterého se mi něco takového stalo, občané athénští, když jsem ho zkoumal a rozmlouval s ním –, nabyl jsem mínění, že se tento muž zdá moudrým, jak mnoha jiným lidem, tak obzvláště sám sobě, ale že moudrý není; a potom jsem se pokoušel mu ukazovat, že se domnívá, že je moudrý, ale že není. Tu jsem si tím znepřátelil i jeho i mnohé z přítomných; avšak odcházeje uvažoval jsem sám u sebe, že proti tomuto člověku jsem já opravdu moudřejší; bezpochyby totiž ani jeden ani druhý z nás neví nic dokonalého, ale tento se při svém nevědění domnívá, že něco ví, kdežto já ani nevím, ani se nedomnívám, že vím; podobá se tedy, že jsem nad něho moudřejší aspoň o něco málo, právě o to, že co nevím, ani se nedomnívám, že vím."

Čím více toho budeš umět, tím více si budeš uvědomovat, že webová ajťařina je strašně veliký obor a troufnu si říct, že už není v lidských silách ji celou znát... A tím pádem se asi začněš na něco specializovat...

Jinak práci v oboru určitě zkus! Vytvoř si nějaké refence, zkontaktuj lidi a zkus to - třeba poznáš, že jednání s klienty tě strašně nebaví, protože ti nebudou dávat volnost při dělání své práce a budou omezovat tvoji kreativitu...
JaySee
Profil
Sir Tom:
Čím více toho budeš umět, tím více si budeš uvědomovat, že webová ajťařina je strašně veliký obor a troufnu si říct, že už není v lidských silách ji celou znát... A tím pádem se asi začněš na něco specializovat...
100% souhlas!

Dneska je i samotná kodeřina těžká dřina. Scriptování, návrh rozhraní, analýza, psaní textů.... na jednoho je to fakt moc.. a pak ještě někdo, kdo bude dohadovat kšefty, protože nejoblíbenější činností zadavatelů je maximálně programátora oškubat.

Takže freelancing (jak tomu řikáme) je velice komplexní a dělat to vše opravdu kvalitně.... je vlastně nereálné.
Jde to dělat všechno tak nějak kompromisně. Jestli chceš bejt profi, tak se specializuj. Když se mrkneš na jobs, pořád sháněj kodéry, nettečkaře, někoho kdo napíše plugin do eshopu... ale málokdo chce "univerzál".
joe
Profil
petermsf:
Chtělo by to ukázat kousek tvého díla, aby ho zhodnotil i někdo jiný, než ty sám.

Osobně se webům (HTML, CSS, JS, později PHP, Java a také grafický design) věnuji už od mala, už 10 let a nyní dělám i jako kodér, protože mě baví vývoj na frontendu, kde je něco vidět a já tomu mohu dát díky CSS3 a JS dynamičnost. Vše co chci, to udělám a dokážu si poradit téměř v jakékoli situaci (= umím hledat na internetu, rychle a někdy se radím i tady na fóru, kde je plno chytřejších lidí a jsem za tohle fórum hodně rád, protože mi pomáhá a když mám čas, snažím se to oplácet).

Poznal jsem už dost lidí, co se kódováním zabývají a myslí si, že právě oni jsou nejlepší, ale skutečnost je trochu jinde. Trochu víc. Proto nám sem přilož ukázku tvého kódu a my ti ho třeba zhodnotíme a vyjádříme se k němu. Na toto fórum nechodí jen začátečníci, jak už jsem kolikrát slyšel...

Ke kódování ti stačí HTML, CSS, JS, znalost Photoshopu a verzovacích systémů (nejčastěji Git nebo SVN). Samotná tvorba dneska není tak trnitá jako kdysi, dnes firmy optimalizují od IE8+ (nebudu se k tomu vyjadřovat :-)) a další moderní prohlížeče, takže problémy se zobrazením jsou opravdu minimální.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0