Autor Zpráva
verkra.verkra
Zdravím všechny,

ráda bych si založila živnost - malba dekorací na stěnu. Součástí je i malba obrázků do dětských pokojů a veřejných prostor, jako jsou například školky apod.

Nejčastější motivy jsou ty, z večerníčků. Je mi jasné, že potřebuji licenci nebo svolení autora, který postavičky nakreslil, k tomu, abych je mohla touto formou šířit dále.

Nevíte někdo z Vás, jak hledat kontakty nebo neexistuje nějaká firma, která má licence k dispozici?

Jak je to u autorů, kteří již nežijí? Někde jsem se dočetla, že práva přecházejí na dědice a pozůstalé anebo na stát, a to v případě, že žádní příbuzní již nejsou. Na koho se pak obrátit v tomto případě?

A jak je to u zahraničních animovaných pohádek?

Předem děkuji za nějakou rozumnou a plnohodnotnou odpověď, která mi skutečně pomůže.

V.
Joker
verkra.verkra:
Jak je to u autorů, kteří již nežijí?
Autorská práva* trvají 70 let po smrti autora, takže pokud autor obrázku zemřel před více než 70 lety, je možné ten obrázek volně kopírovat.
Do té doby se normálně dědí.

U nás to funguje tak, že každý autor je automaticky zastupován příslušným autorským svazem, ledaže by svazu sdělil, že si to nepřeje. Čili asi nejlepší bude se informovat u příslušného autorského svazu, což by pro obrazy měl být OOA-S.

*Termínem „Autorská práva“ se v tomto příspěvku myslí práva na užití díla, která nás tu zajímají. Kromě toho existují ještě majetková práva, pro která je to úplně jinak, ale která nás v dané situaci nezajímají.
verkra.verkra
Joker:
Díky moc za odpověď :) Hned se do toho dám :)

V.

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: