Autor Zpráva
sabrina
Profil *
Co je lepší? nebo je to úplně jedno?
none
Profil
jamam dojem ze lepsi bude html pac napriklad servery jako je WZ podporuji jen html
Martin Kuželka
Profil
none: to je blbost. htm je pouze přípona, kterou propagoval Microsoft, pro normální HTML.
paulos etruska
Profil *
WZ podopruje jak htm tak html.
thingwath
Profil
Jediný k čemu je přípona důležitá je, že podle toho server nasázi content-type. Taky nemusíš dávat vůbec žádnou a nastavit to jinak...
none
Profil
jo no to sou ale extemi to WZ sem jen tak strelili pac wz moc neznam ale ja mam radsi html nevim jak vy.
Šlaha
Profil
HTML je standardem, HTM vymyslel (jako spoustu jiných super věcí) Microsoft, neb jeho Windows 3.11 neuměly čtyřpísmenné přípony
Martin Kuželka
Profil
Sabrino, možná bych ti doporučil používat cool URI ( http://www.w3.org/Provider/Style/URI ), což znamená nepoužívat přípony na webu vůbec - časem ti to může ulehčit život.
Radek Hrabůvka
Profil
Doplním, co napsal thingwath. Ještě je to důležité pro startovní (výchozí) soubor, taky záleží na nastavení serveru.
Timy
Profil
Vůbec tomu nerozumím, jaké to může mít následky, ale přijde mi, že HyperText Markup nic není. Respektive je to hypertextový značkovací.
Rob
Profil
Radek Hrabůvka
Myslím, že admin by byl idiot, kdyby nastavil server na index pouze na htm nebo html. (Pokud někdo takový existuje, tak se mu omlouvám - řečnický obrat :-) ) Jinak, řekl bych, že je to na zvyku. Já jsem se naučil psát htm a i když mi to jedno písmenko navíc vrásky nedělá, tak je blbost si zvykat na něco jiného. A krom toho - co jsem začal používat php, tak se mi přípona htm/html ve stránkách objevuje celkem ojediněle.

Martin Kuželka
Pro nepříliš angličtiny znalé (např. mě) - nemohl byste být prosím trochu konkrétnější....
RPG
Profil
No já osobně používám html... připadá mi to... jak to říct...čistější? Fakt nevím.
Martin Kuželka
cool URI... možná jsem opravdu totální lama, ale o co přesně jde? Tohohle si poslední dobou na webech všímám častěji, a naprosto mně to uchvátilo :-) Má to něco společného s PHP?
Lukáš M
Profil
telegraficky:
Rob
example.cz/mobily/nokia/6020 namísto example.cz/index.php?cat=12&gid=558&id=1000500900
žádné přípony, žádné nezbytné parametry, adresy se nemají měnit.. prostě aby byly cool :)

RPG
v podstatě to s php souviset nemusí. má to hodně společné s nějakou motodou pro přepisování adres (mod_rewrite, mod_alias, "chytrá" chybová stránka 404) a pak si také ty cool uri generovat (třeba právě pomocí php)
Chamurappi
Profil
RFC pro MIME typ text/html uvádní jako možné přípony „.html“ i „.htm“. Podobně je pro XHTML uvedena i přípona „.xht“ -- tu asi Microsoft nevynalezl.

Jinak samozřejmě platí, že přípona není rozhodující, podobně jako ani <!doctype> není rozhodující. Vše se řídí MIME typy.

Reaguji na Šlahu:
HTM vymyslel Microsoft, neb jeho Windows 3.11 neuměly čtyřpísmenné přípony
V tom případě ji vymyslelo NCSA, když napsalo Mosaic pro Windows. Sice za něj byla odpovědná tatáž osoba, která nyní vede vývojářský tým Exploreru, nicméně tenkrát ještě s Microsoftem neměla nic společného.

Nejsem si jist, že Windows 3.11 vůbec nepodporoval čtyřpísmenné přípony. Již jsem zde vyjádřil pochybnost.

Reaguji na Timyho:
„Hypertext Markup“ je hypertextové značkování (často se používá jen „markup“). Na tom není nic špatného.
Yuhů
Profil
> Co je lepší? nebo je to úplně jedno? html nebo htm?

Je to jedno. Je jenom důležité to nepoplést.
Radek Hrabůvka
Profil
Nadstavby MS DOSu používaly souborový systém FAT 16, proto lokálně pooužívaly názvy souborů, kterým se běžně říká 8+3. Jak byl řešen problém intrrnetových jmen, nevím, ale nějakou oklikou to jít muselo. Dokonce DOSový prohlížeč Arachne nemá na internetu s "dlouhými jmény" problémy. To si všek nemůžu ověřit, protože nemám DOSový ovladač síťové karty. Nemám však důvod nevěřit screenshotům s ne-DOSovými názvy:
http://home.arachne.cz/screen/screen.gif
http://home.arachne.cz/screen/screen3.gif
Chamurappi
Profil
Reaguji na Radka Hrabůvku:
Windows 3.11 přišel s vychytávkou jménem Virtual FAT, což byl ovladač umožňující dlouhé názvy souborů. Většina instalací to zřejmě neměla zapnuté. Až teprve ve Windows 95 bylo VFAT ve výchozím stavu povolené. Podívám-li se na historii verzí Windowsu, je jasné, že dlouhé názvy musely nějak fungovat i na FAT16, neboť FAT32 pochází až z roku 1996.

Arachne samozřejmě nemá problémy s URL. To, co je za názvem domény, nikdy nepodléhalo pravidlu 8.3 -- záleželo a vždy záleží jen na serveru, jak na daný požadavek reaguje. Za názvem domény může být cokoliv, server může být jednoúčelová aplikace číhající na portu 80, která třeba na požadavek „/nakrm-mi-psa“ zformátuje harddisk a vrátí prohlížeči „<h1>Hotovo</h1>“.

Zpět k Arachne: Jeho DOSová verze má značné problémy s dlouhými názvy souborů, tj. s pseudoprotokolem file:.
Radek Hrabůvka
Profil
Chamurappi Díky za doplnění informací.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0