Autor Zpráva
7777
Profil
Chcem sa opýtať ako na moderný web čo je na webe moderné a čo už zastaralé? Keď som sa ja učil tvoriť web je to už nejaký rôčik boli moderné ramy potom framy,neskôr tabuľky a potom ich nahradili div a span. Nedávno som urobil svoj ďalší web ale vraj je zastaralí. Ako na ňom prvky zmodernizovať?
scheras
Profil *
Rámy a framy se už nepoužívají vůbec, nevýhoda tabulek je dlouhé vykreslování. Pokud vím, tak nejmodernější přístup k vytváření webu je striktně oddělit obsahovou a vzhledovou část (tedy žádné html značky ovlivňující vzhled, žádné prázdné pomocné divy apod.).
7777
Profil
To sa ale ľahšie povie ako urobí. Minimálne kôli float potrebujem dva formátovacie divi
margin
Profil *
scheras:
Rámy a framy se už nepoužívají vůbec,
Není pravda, frameset používá třeba google translator pro překlad stránek a iframe se používá třebas pro vložení youtube videa.

nejmodernější přístup k vytváření webu je striktně oddělit obsahovou a vzhledovou část
Souhlas, tohle je tohle platí od dob, co vymizely prohlížeče neznající CSS. Já osobně nevidím rozdíl mezi
<font color=red> a <span style=color:red>, ani v jednom případě nedošlo o oddělení obsahu a vzhledu.

žádné prázdné pomocné divy apod.
Často je prázdný DIV, nebo SPAN potřebný, nic proti nim nemám. Někteří se tak bojí prázdných elementů natolik, že do nich nacpou tvrdou mezeru ;-)

nevýhoda tabulek je dlouhé vykreslování
Není, takhle stará poučka v současných prohlížečích neplatí, podle mých testů se tabulky vykreslují po buňkách, vím, že Yuhů má někde napsáno že tabulky se vykreslují po řádcích, ale je možné, že to platilo pro prohlížeče používané v té tobě.

žádné html značky ovlivňující vzhled
Například?
jenikkozak
Profil
7777:
nejaký rôčik boli moderné ramy potom framy
Narážíš na to, že nějakou dobu bylo moderní psát na české stránky anglická slova? To se dělá pořád. A my to v Názorech na stránku rádi kritizujeme. :-) Jinak totiž frame je anglický ekvivalent českého rámu.
A pokud náhodou myslíš iframe, tak ty se používají stále. Je to nejsnazší způsob, jak do stránky přidat součásti jiného webu (třeba Facebooková udělátka).

Ale obecně na technologii tvorby stránky zas tak moc nezáleží. Kromě pár lidí, kteří nahlédnou to zdrojového kódu, to nikoho vůbec nezajímá. Hlavní je, aby stránka správně fungovala a vypadala snesitelně. Možná kritici spíše posuzovali zastaralý vzhled.
scheras
Profil *
margin:
1/ ano, specifické aplikace to stále používají, ale myslel jsem to tak, že bych asi nedělal stránku pomocí rámů.
2/ to je právě ono, nedošlo k oddělení obsahu a vzhledu a to je podle té teorie, kterou někteří prezentují jako nejideálnější přístup k modernímu webu, špatně. Správný zápis by tedy měl být asi takovýto <span class=trida>. Se style uvnitř elementu je problém s velice vysokou prioritou a font už přestává být podporován uplně.
3/ Také proti tomu nic nemám, ale opet existuje argument, že HTML jako značkovací jazyk by měl označovat části dokumentu. Pokud je HTML značka prázdná, neuvozuje nic.
4/ Prováděl jste testy i na pomalém připojení a na starších PC a mobilních zařízeních. S výkonem dnešních počítačů už to asi přestává hrát roli, ale rozdíl tam je.
5/ Například již zmiňovaný <font>
7777
Profil
Je to moj 150 web ale tento jediný je delaný pres divi ostatné sú tabulkové.
jenikkozak
Profil
scheras:
a font už přestává být podporován uplně.
Ajajaj. Jako tvůrce webů mám starší verze prohlížečů. A tak jsem ani netušil, že zelené texty nově nejsou zelené. :-/ By mě zajímalo, jaký prohlížeč s tím přišel. Vsadím se že Opera. Nejvíc se červená.

existuje argument, že HTML jako značkovací jazyk by měl označovat části dokumentu. Pokud je HTML značka prázdná, neuvozuje nic.
Protiřečíš si. Jakou obalující HTML značkou do dokumentu načítáš externí stylopis?
A jak třeba do stránky vkládáš prázdný <textarea>, jak zalamuješ řádky, jak vkládáš obrázky, přidáváš inputy?
Myslím, že i třeba poznámky pod čarou by měly být pod čarou a ne pod horním (či dolním) rámečkem.
scheras
Profil *
jenikkozak:
No, prázdnou textareou uvozuješ místo pro vložení textu, stejně tak input, <img> uvouje obrázek (obsahově obrázek, ne stylově), řádky zalamuješ pomocí css, já osobně něco jako <br> používám jen velice vyjímečně. Se <style> je to stejne jako s třeba <img>, prostě uvozuješ místo, kde je definován styl. Ale je to vlastně jedno, záleží na přístupu programátora a vlastně žádný vliv na funkčnost to nemá. Jde jen o filosofii a stejně se na tom neshodnou ani ti, co jsou třeba za HTML přímo zodpovědni.
shaggy
Profil
scheras:
řádky zalamuješ pomocí css
Toto by ma veľmi zaujímalo. Ja som asi žil v omyle, pretože riadky zalamujem cez <br>, o ktorom som si myslel, že je na to určený.
Predstav si, že mám takýto kód:
div {
  height: 500px;
  width: 1000px
}

<div>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin viverra sapien quis nisi dapibus nec tristique leo vestibulum. Nunc sodales orci ac nisi vehicula non luctus eros interdum. In elit lorem, feugiat at volutpat id, auctor non lorem.</div>
je to napr. básnička, ktorú chcem zalomiť po každom treťom-štvrtom slove. Ako bude vyzerať css zápis?
scheras
Profil *
shaggy:
V tomto případě je použití na místě. Napsal jsem to jinak než jsem to myslel.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na scherase:
„<img> uvozuje obrázek “
Neuvozuje, nýbrž vkládá. Tag <img> je nepárový, žádné </img> neexistuje.
scheras
Profil *
Petr ZZZ:
měl jsem to napsat jako "uvozuje" (s uvozovkami), jistěže vkládá. A ještě bych chtěl říct, že netvrdím, že by to byl jediný možný a moderní způsob, je to jen jedna z cest.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0