Autor Zpráva
petod
Profil *
jsem na zš a zajímá se o techniku a rád bych se chtěl naučit programovat v javě. jakmile budu znát trošku víc hardware tak bych se na to chtěl vrhnout. potřebuji znalosti z hadwaru na javu?
a jaké knížky byste mi doporučily na oop a javu? a je to vůbec dobrej nebo špatnej nápad ? :)
juriad
Profil
Znalost hardware nepotřebuješ (sice se hodí, ale není to nic zásadního). Doporučuji učebnice od Pavla Herouta. http://www.root.cz/clanky/ucebnice-jazyka-java-recenze/


Na OOP za začátku nemysli, pochybuji, že během prvních pár měsíců se zmůžeš na něco víc než na bastlení.
marcus33cz
Profil
Ahoj,

po pravdě řečeno je Java jazyk, který by tě měl od takových problémů (hardware, low-level) co nejvíce izolovat.

Knížky ti asi moc nepomůžou, do začátku je nejlepší si to vyzkoušet. Bohužel ta zmiňovaná učebnice (Herout: http://www.kopp.cz/www/cz/687-vyrobek-ucebnice-jazyka-java) je hlavně o syntaxi a různých základních věcech typu práce se soubory, práce s řetězci a tak podobně... Takže můžeš jet podle toho a něco vytvořit.

Když ale zmiňuješ OOP, tak mnohem víc ti dá knížka na to zaměřená (Pecinovský: http://www.kosmas.cz/knihy/164414/oop/). Je to také v Javě, také je to úplně od začátku, ale mnohem více se to zaměřuje na správná návyky a různé postupy. Hlavně si ale uvědom, že je to knížka určená pro VŠ kurzy, takže pokud jsi na základce, nebude to asi zrovna lehké čtení.
petod
Profil *
marcus33cz, juriad díky tak to je větší uroven než jsem čekal :)
janomajka
Profil
Myslím si že Java není na začátek moc dobrá volba, takové PHP a JS je podle mě každému laikovi přecejen bližší.
juriad
Profil
Dovolím si oponovat.
JS není vhodný vůbec, začátečník se musí splolehnout na jazyk a nesmí mu být házeny hlacky pod nohy, zde ve formě různé podpory funkcí v prohlížečích.
PHP je sice vhodnější, ale umožňuje neskutečně prasit kód. ukázka Ale na druhou stranu lze vše hned vyzkoušet.

V Javě není moc možností jak vypsat (nějak pěkně) výsledek a průběh programu - PHP k tomu používá prohlížeč. Ale zase pro ní jsou mnohem lepší vývojová prostředí, která hlásí všechny chyby dostatečně brzo. Obecně bych řekl, že Java programátora vychovává a tlačí k nějakému standardu.
janomajka
Profil
PHP je úžasný jazyk, přeložího každý operační systém, Java mě tak moc nechytla. Každopádně ti klidně prodám knížku o Javě, jmenuje se - Java, Výukový kurz 6 od CPress. S Javou jsem skončil, tak ji asi doporučit nemůžu, ale ostatní si ji dost chválí. Na ceně bychom se mohli dohodnout. Jestli timhle příspěvkem nějak porušuji pravidla tak se omlouvám, vážně jsem to nabídnul s dobrým úmyslem.
jenikkozak
Profil
janomajka:
PHP je úžasný jazyk, přeložího každý operační systém
Tomu nerozumím. Jak konkrétně přeloží PHP třeba můj Windows 7?
janomajka
Profil
jenikkozak:
Já to myslel tak, že k přeložení stačí jakýkoliv prohlížeč a ten jede skoro na všem :)
jenikkozak
Profil
Bavíme se oba o tomtéž PHP? To má s prohlížečem společného asi tolik co polohrubá mouka a talíř. Nevím, co myslíš tím překládáním. Ale jasné je, že PHP se nedá jen tak využít na libovolném operačním systému.
janomajka
Profil
jenikkozak:
Asi jsem se ještě pořádně nevzbudil, takže co píšu nemusí dávat uplně smysl. Každopádně, chtěl jsem říct, že PHP a JS aplikace jsou dalekosnáž šiřitelnější než aplikace napsané v Javě. S javou musíš mít vývojové prostředí, JVM, a spoustu dalších blbostí a hlavně šíleněpevné nervy, ale s PHP ti stačí jen textový editor a prohlížeč. A co vytvoříš pak spustíš snad na všem co je připojeno k internetu. Mimochodem, můžu se zeptat čím se živíš, když si tady téměř non-stop ? :)


Jo, už sem to pochopil jak si to myslel, PHP musí běžet na tom serveru kam to dáš :)
user243
Profil
janomajka:
Mimochodem, můžu se zeptat čím se živíš, když si tady téměř non-stop ? :)
tady není žádná seznamka;

u php není podmínkou připojení k internetu (pokud nechceš něco "šířit") a není podmínkou ani webový prohlížeč;
jestli je to nějaká chvilková záležitost/nadšení, tak si může "programovat" v čem chce, ale jestli to myslí vážněji, tak moc nedoporučuji js, ani php; js má využití jen webových technologií; php zase programátorovy hodně odpustí;
peta
Profil
janomajka:
na php potrebujes textovy editor, prohlizec a server, ktery ti php kod prelozi do html kodu, kteremu zas rozumi prohlizec. Server muzes mit na svem pc nebo na venku. Cely ten balik (wamp server + prohlizec + editor) je tak 50-100 MB.
petod
Profil *
děkuju za názory ale myslím si že je jedno jestli začnu s javou nebo php či čím koli jíným kdykoli od toho můžu opustit. a jen tak se zaptám kdybych se dostal na programátora(za co je víc pěněz za Javu nebo php :) ) ikdyž je to jedno mě počítače baví a nevidím v programování jenom prachy ale může to být zajímavá zkušenost. a jinak začnou asi s tou Javou mám staženou jednu knihu objektově orientované programování bez předhcozích znalostí tak to zkusím.
Someone
Profil
janomajka:
K přeložení Javy potřebuješ JVM.
K přeložení PHP potřebuješ apache.

Proč je to u php výhoda? Nejsem zastáncem Javy, programuju v PHP i v Javě a k PHP mám dokonce i blíž než k Javě se kterou dělám krátce, ale argumenty, kterými se snažíš PHP zvelebit a zkrášlit nedávají smysl.
janomajka
Profil
Someone:
Jsem alkoholik, je pro mě těžké napsat něco co dává smysl :)
Moderátor jenikkozak: Přestaň prosím s těmi tlacháními.
petod:
Peníze dostane programátor Javy i PHP podle mě stejné, ale větší poptávka bude podle mě více po PHP.
Someone
Profil
janomajka:
Peníze dostane programátor Javy i PHP podle mě stejné
Je to dost individuální a záleží na rozsahu práce, zkušenostech programátora a schopnosti vyjednat si nějaký plat. Myslíš, že PHP programátor ve Facebooku má míň než nějaký Java programátor Pepa od vedle?
janomajka
Profil
Someone:
PHP aplikaci dáš na server a uživatel co ji najde neřeší že mu ji přeloží Apache, prostě mu pojede v jeho prohlížeči. Když budeš chtít šířit Java aplikaci, budeš muset náhodnému uživateli vysvětlit že potřebuje JVM.

Říkal sem že platy programátorů jsou zhruba tak stejné, vyjma je testeru softwaru, ti maji platy nižší. Taky záleží kde pracuješ, i tester softwaru v praze může mít 30tis.
petod
Profil *
hmm takže jak vdím asi záleží na tom kam se dostanu a jak budu dobrý v prgramování. a chci se zeptat co jsou Algoritmy a datové struktury.( Algoritmy jsou myslím instrukce daného typu ulohy jak to má počítač udělat ale nejsem si jistý). a kčemu mi je znalost datových struktur a těch algoritmů a kde bych se s tím setkal . já osobně myslím že ty algoritmy budu psát ve zdrojáku nebo jak? (předem díky za každou odpověd)
peta
Profil
Algoritmus je princip funkce programu, treba algoritmus pro vyhledavani, pro kompresi dat, pro kompresi videa, obrazku, pro vypocet obsahu trojuhelniku. Pokud se ten algoritmus neda vygooglovat, tak si ho musis napsat sam a nekdy dokonce vymyslet :)
Datova struktura je format, v jakem jsou data ulozene. retezec, pole, objekt, databaze, csv, xls, jpeg.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0