Autor Zpráva
Zdeněk1997
Profil
Chtěl bych se zeptat jestli se mam nejdřív naučit PHP nebo JavaScript. HTML a CSS už celkem ovladam ale nevim co dal. Co je pro mně výhodnější?
Davex
Profil
A co bys chtěl jako první naprogramovat?
peta
Profil
Zdeněk1997:
Php ma lepsi manual a lepe se hledaji chyby.
Javascript se zas snadneji programuje, protoze nemusis nic instalovat, staci prohlizec a pracuje se primo s tagy. Ale kazdy prohlizec pouziva svuj javascript, to je velmi velky problem. Coz se snazi resit knihovny jako jquery.
Radek9
Profil
peta:
Php ma lepsi manual a lepe se hledaji chyby.
Cože? Co třeba MDN? To je podle mě dokumentace na mnohem lepší úrovni.

Javascript se zas snadneji programuje
To není pravda. Na PHP taky nemusíš nic instalovat, stačí nějaký freehosting. Jinak je pro začátečníka obecně jednodušší PHP, JavaScript má krapet složitější objektový model (myslím na pochopení té logiky, ne na samotné používání). Na druhou stranu, ve chvíli, kdy skutečně pochopíš JavaScript, budeš podle mě PHP ze srdce nenávidět. :-)

Coz se snazi resit knihovny jako jquery.
jQuery řeší pouze nesrovnalosti v DOMu, ten můžeš nasadit na jakýkoli jiný jazyk. Není nijak vázán pouze na JavaScript. Nesrovnalosti ve standardní knihovně (případně rozšíření této knihovny) řeší frameworky jako Prototype nebo MooTools.
peta
Profil
Radek9:
Microsoft MDN je jedna z literatur, na ktere odkazuji jako dobrou. Ale neni tak dobra jako online dokumentace k php a nepostihuje javascript vsech prohlizecu, coz je dost zasadni minus. Treba daleko praktictejsi je prehled http://javascript-reference.info/ , s obrazky pro bugy v prohlizecich.

Php - potrebujes byt online, kdyz si server nenainstalujes. To mi prijde jako znacna nevyhoda.
Radek9
Profil
peta:
Ale neni tak dobra jako online dokumentace k php
V tomhle bych se s tebou prostě hádal, mně se v ní orientuje mnohem lépe než v PHP dokumentaci.

nepostihuje javascript vsech prohlizecu
Jistě, že ano. U každého standardního objektu je tabulka kompatibility. Zbytek dohledáš na quirksmode.org nebo na caniuse.com

potrebujes byt online, kdyz si server nenainstalujes
V dnešní době mi tohle opravdu nepřijde jako problém. ;-)
ts_istudio
Profil
Zdeněk1997:
JS a php mají úplně jiný účel. Hlavním přínosem JS je zvyšování uživatelského komfortu pomocí interaktivních prvků. I když ho vůbec nebudeš používat, dokážeš v php napsat třeba eshop.
Ale jak už píše Davex, podstatné je, co chceš/máš vytvořit. Ani jeden z těch jazyků se nenaučíš, pokud k tomu budeš chtít přistupovat nějak mechanicky jako k hromadě příkazů, které se chceš nabiflovat. Vymysli si nějaký konkrétní úkol a ten řeš.
quatzael
Profil
Zdeněk1997:
Pro vytvoření uživatelsky komfortních stránek budeš potřebovat oboje.. Můžeš to začít klidně studovat naráz.. V první fázi je to trochu se s tím seznámit, je jasný, že si všechno nezapamatuješ najednou. Začni něco vytvářet a uč se při tom.
juriad
Profil
Zdeněk1997:
Pokud budeš studovat obojí zároveň (proč ne?), tak si pořádně promysli, kdy a kde běží PHP (na serveru, než se stránka dostane do prohlížeče) a kdy a kde JS (v prohlížeči, poté co skočil běh PHP). Spoustu začátečníků se dostane do potíží, když se snaží oba jazyky míchat dohromady.
peta
Profil
Mozna by stalo za to zkusit ten ukol delat v nette. To ma vyresene kontroly policek pro formulare v php i js.
pcmanik
Profil
peta:
Php ma lepsi manual a lepe se hledaji chyby.
Podľa čoho usudzuješ, že sa v php lachšie hľadajú chyby?

Väčsina funkcií, ktoré su potrebné v JS je podporovaná naprieč prehliadačmi, vrátane starších IE. Od IE9 by som už ani toto nevidel ako veľký problém.

Aká úloha? Aká kontrola formulárov? Zdeněk1997 predsa chce vedieť, čo sa má ako prvé naučiť, a rozhodne cesta k jazyku nesmeruje naučím sa framework a potom možno aj zistím o čom ten jazyk vlastne je.
peta
Profil
" čo sa má ako prvé naučiť" psal jsem php
"Aká úloha?"
"Vymysli si nějaký konkrétní úkol a ten řeš." quatzael
"Začni něco vytvářet a uč se při tom. " juriad
Zdeněk1997
Profil
Moc díky za rady, ale mám ještě jeden dotaz co dokáže naprogramovat víc věcí?
Anonymní
Profil *
Každým naprogramuješ něco a záleží na co kladeš větší primárnost. Pomocí PHP můžeš udělat cokoliv počínaje jednoduchou registrací nebo třeba i klikací online hru(prostě cokoliv co je jakkoliv propojené s databází, ale i mnoho dalších věcí..), pomocí javascriptu lze naprogramovat třeba nějakou skákačku(viděl jsem Wolfa 3D v javascriptu) - ale to už je trošku těžší a je to dlouhá cesta.
Ale obecně, co dokáže naprogramovat víc věcí, to je otázka na kterou ti asi jen tak nikdo neodpoví. Být tebou se naučím dříve to, co si myslíš, že budeš potřebovat více. Pokud se spíše zajímáš o design tak myslím, že javascript pro tebe bude ideálnější než PHP. Pokud chceš spíše pracovat s daty a vytvářet různé srandičky co běží na straně serveru je lepší volit PHP.
Jak už ale někdo psal, není problém se učit obojí současně. A ještě lépe učit se to na příkladu

Kdyžtak sem napiš co by tě více se zajímalo(jestli chceš pracovat na straně klienta či serveru) a prostě se uč, to co ti příjde užitečnější a hlavně co ty využiješ. Nemá cenu se učit něco u čeho víš, že to využiješ minimálně, to je lepší si na to sehnat jiné lidi co to umí pořádně.
preca1
Profil
JS umí běžet jak na serveru tak na klientovi, takže z tohodle pohledu by si toho měl pomocí JS udělat víc, ale je to trochu irelevantní otázka. V každym jazyku toho můžeš naprogramovat nekonečně. Pokud chceš dělat webový apliakce trochu na úrovni, tak se neobejdeš bez JS, ale ani nějakýho serverovýho jazyka.

A ze začátku bych se určitě vykašlal na nějaký frameworky a knihovny a začal bych s čistym jazykem. Jinak dopadneš jako jeden člen zdejší diskuse, co se pořád ptá na základy, ale ohání se jQuery.

Můžu se zeptat, co tě vede k tomu se rozhodovat mezi JS a PHP? Proč ne třeba Ruby, nebo Python místo PHP?
Joker
Profil
Zdeněk1997:
PHP a JS jsou rozdílné technologie pro rozdílné použití.
To není rozhodování jestli jedna nebo druhá, obě mají své místo (i když na straně serveru PHP konkurují i další technologie, třeba ASP.Net nebo Java).
Takže bych počítal s oběma a ohledně toho co první, viz Davex [#2], vhodná technologie závisí na cíli.

peta:
No, ani tentokrát se neshodneme.

Php ma lepsi manual
Lepší manuál v čem? Nevidím zásadní rozdíly mezi úrovní dokumentace PHP a JS.
Když už něco zmínit, tak to, že JS je záležitost prohlížeče, takže mezi prohlížeči mohou v některých věcech být rozdíly.
Bohužel v PHP je to bohatě vyvážené tím, že i v té jediné specifikaci je neskutečný chaos vlivem nekoncepčního vývoje a chybných rozhodnutí v minulosti.

a lepe se hledaji chyby
Hledání chyb v JS je mnohem jednodušší, než hledání chyb v PHP.
Na ladění JS obvykle v pohodě stačí prohlížeč, moderní prohlížeče mají dost silné nástroje.
Ladění PHP bude obvykle záležet na analýze logů a chybových hlášek. Když budu mít štěstí (abych měl vůbec možnost laborovat se serverem), bude to záležet na tom, jestli na daném serveru umím rozchodit debugger.

Microsoft MDN je jedna z literatur, na ktere odkazuji jako dobrou.
Pozor, neplést si MDN (Mozilla) a MSDN (Microsoft).

preca1:
JS umí běžet jak na serveru tak na klientovi
Na druhou stranu bych nepočítal jednak s tím, že se někdy dostane k server-side JS, a jednak s tím, že pro JS na serveru si lze vystačit pouze se znalostí JS na klientovi.
Amunak
Profil
V kontextu webových stránek je to jako kdyby se zemědělec ptal, zda si má pořídit kombajn nebo vlečku. Bude se mu hodit obojí, podle toho, co zrovna chce dělat. Je lepší prvně mít kombajn na obilí, nebo možnost cokoliv vozit?

V kontextu programování obecně bych asi šáhl spíš po javascriptu, protože je samostatně "živý". A v kombinaci s webgl se v tom opravdu dají dělat i hry a kdejaké šílenosti. PHP v prohlížeči je prakticky vždy (bez javascriptu) závislé na znovunačtení stránky a je tak víc statické. Ale zase mi přijde snazší na pochopení.

Pokud se zaměřuješ na weby, tak zkus začít s PHP, protože ti narozdíl od Javascriptu umožní dělat funkčně mnohem komplexnější weby (a usnadní ti práci s HTML).

Vaše odpověď

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0