Autor Zpráva
Stalker
Profil
Hoja,

vzorová stránka: cernak

Proč mám nadpis <h2> "Lorem Ipsum" posunut oproti obrázku o pár px níže, když mám všechno vynulovaný? Ano, vím, můžu to posunout hned několika způsoby, ale spíš by mě zajímalo, proč to nemám na stejné úrovni.

Díky za odpovědi
juriad
Profil
Malinko na to má vliv line-height (nastav na 1em a zlepší se to).
Stalker
Profil
juriad:
Díky, pomohlo to. Ale jak to, že má na to vliv line-height? A když v celém dokumentu určuji vždy výšku v px, nevadí, že výšku řádku nastavím v em?


Už to asi chápu. Jednak můžu nastavit 20px místo 1em a druhak to bylo asi tím, že výšku řádku mám nastavenou vyšší, než je samotný h2 nadpis, a proto mi tam dělal nahoře tu mezeru, že?

Btw stejně by mě zajímalo, jestli můžu míchat jednotky na stránce px/em nebo zda je to nějaká zásadní chyba?
juriad
Profil
Jednotka em znamená: "výška jednoho řádku základního písma". To, že změníš velikost písma také znamená, že předefinuješ i velikost jednotky em. Nastavením line-height na 1em znamená, že se má používat jednoduché řádkování, 1.5 - jeden-a-půl-násobné řádkování atd.
Stalker
Profil
[#4] juriad jj, to už jsem pochopil :)

A můžu mít na webu nějaké jednotky v px a jiné v em, nebo to je hřích, proti nějakým pravidlům?
juriad
Profil
Stalker:
Často to je dokonce vhodné. Přece nebudeš uvádět velikost obrázků v em a naopak mezeru mezi odstavci v pixelech; oba typy jednotek mají svůj smysl: em typicky používej, pokud chceš velikost vztáhnout k velikosti textu. Vždy si ale musíš uvědomit, co se stane, když tvé předpoklady přestanou platit: například si uživatel zvětší písmo nebo se použije jiný font.


Také neudávej velikost písma v pixelech, viz vedle: zvětšení písma
Stalker
Profil
juriad:
Aha díky. A v čem je nejlepší uvádět velikosti písma? Ideálně právě v em?
juriad
Profil
Obecné povídání: Délkové jednotky v CSS
O velikosti písma: Font-size
Stalker
Profil
juriad:
Tak díky :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0