Autor Zpráva
Žabák
Profil *
Dobrý den,
trochu jsem se zasekl ohledně výběru směru, kterým bych se měl vydat. Teď už studuji na SŠ, ale přibližně před šesti lety jsem se začal učit HTML, CSS a poté i něco z Javascriptu. Za rok už jsem se začínal učit PHP spolu s MySQL, se kterým jsem nějakou dobu vydržel (napsat jsem si vlastní systém na blog, který jste mi tu ohodnotili jako "za začátečníka dobré"). Ale přibližně po dvou letech mne jiný programátor "zlákal" na C#, který dnes už docela umím, a poté ASP.NET MVC. Do té chvíle mne C# bavil a přišel mi i rozumný, ale s nástupem MVC začali potíže.

Nelíbilo se mi na něm, že dokud jsem vytvářel "klasické" aplikace, např. pouze kontaktní formulář s webem, nebo opravdu jednoduchá registrace podle modelu .NETu, tak vše fungovalo rychle a přehledně, ale kdykoliv jsem se pokusil o něco speciálního, např. přidat do registrace oblíbenou barvu, tak už jsem "přepisovat" dlouhé části, např. napsat vlastní MembershipProvider který jsem pak musel dosadit do jiných, "předprogramovaných" částí.

U PHP jsem si sice musel psát víc součástí sám, ale zato byly kódy mnohem flexibilnější a daly se snáz upravit. To způsobilo, že se mi ASP.NET MVC znechutilo a uvažoval jsem o "návratu" k PHP. Tam mne však podrazil přechod PHP na objektově orientovaný, který způsobil že bych se nejspíš musel učit "vše od začátku". Teď totiž neumím "pořádně" ani jedno, a to si myslím, že je po šesti letech programování nenormální.

Moje otázky tedy zní: a) mám "vydžet" u ASP.NET MVC, protože to je třeba jenom přechodný pocit který mi někdo vysvětlí?
b) mám se pokusit doučit nové PHP?
c) je nějaký jiný jazyk využívaný na webu který by byl vhodnější ? (Četl jsem třeba o Pythonu nebo o Javě.)

Za jakékoliv odpovědi nebo rady děkuji.
xROAL
Profil
PHP a objektovo orientovaný jazyk?
Je síce pravda že v PHP je možné ísť aj týmto smerom, no osobne si myslím že je to úplný nezmysel a zbytočnosť. Využiteľnosť objektov v PHP je minimálna. Aspoň pre mňa.

Ja sa stále držím procedurálneho PHP a nevidím v tom žiadny problém.
Milkys
Profil
xROAL:
Jsem na tom stejně, že "se toho držím", ale rád bych se zdokonalil v OOP. U větších projektů je to potom jednodušší.

Žabák:
byly kódy mnohem flexibilnější a daly se snáz upravit
Php je kouzelné a mám ho rád.

Domnívám se, že jsi ve věku mého staršího syna proto si dovolím Ti tykat a upřímně Ti říci uč se všechno co tě baví a na co rodiče mají, aby si se až budeš starší mohl jen doučovat a jít s dobou. Chodím s dcerou do univerzitní knihovny si půjčovat knihy. Co já bych za to dal jít studovat.

Kdyby bylo po mém volil bych PHP i OOP.
Z ostatních jazyků jsem zatím nic "neochutnal", takže nemohu posoudit.
Anonymní
Profil *
Pokud ovládáš C#(popř. Visual Basic) na dobré úrovni zvol rozhodně ASP.NET(asi bych místo MVC volil WebForms), pokud si v něm nejsi jistý, nebo prostě víš že ti to neleze do hlavy zvol spíše to PHP. O ostatních jazycích neuvažuj, už jenom z důvodu že sehnat hosting je docela obtíž. Pokud bych měl porovnat výhody a nevýhody, tak výhody .NETU jsou, že oproti PHP je o poznání rychlejší(což poznáš u větších aplikací), jako další výhodu bych bral že svojí aplikaci rozběháš na jakémkoliv hostingu bez větších problémů(což u PHP může být občas problém, hlavně když máš neochotný majitele hostingu) a že se nemusíš bát že s příchodem nové verze bys musel provádět zásadní změny v tvé aplikaci( z důvodu aby fungovala) naopak nevýhodou je, že v amaterské sféře je ASP.NET zbytečně drahej(hostingy jsou dražší a to tak že si připlatíš třeba pár desítek korun měsíčně a stejně nemáš ani částečně tolik služeb jako ti nabízí PHP hosting), je složitější na pochopení(ono vytáhnout ve WebForms z formuláře nějaký textový pole a vypsat ho na stránku je pro začátečníka docela obtížné, hlavně je složitější na pochopení jak to celé funguje - teda mě to tak přišlo) a že na internetu není tolik návodů jako na PHP(což může někomu vadit, každopádně já dávám přednost dobré knížce)

Je to fakt jen na tobě PHPčkař řekne uč se PHP, .NETař už se .NET, Javista řekne už se Javu. Všechno má něco do sebe je jen na tobě, co ti příjde "nejsympatičtější" a co lépe umíš. A hlavně koukni se na internet po hostingách a udělej si obrázek ohledně rozdílu cen.
shaggy
Profil
Anonymní:
asi bych místo MVC volil WebForms
Dôvod? Ja by som práve volil ASP.NET MVC ako "staré" webforms.
Zechy
Profil
xROAL:
Zrovna s objektovym přístupem se mi webové aplikace programujou nejlíp :) Nevzniká tak zbytečná smět struktorovanýho kodu, ale vše má svou funkci a místo a ve výsledku to je pro jednu stránku třeba 5 funkcí o pár řádcích
8vm8
Profil
Zkus se naučit PHP, javascript, nějaký ty knihovny, které spolupracuji na javasciptu postaveny (třeba jQuery), html, css a Java. Na Javě je postavena většina internetových bankovnictví.
aDAm
Profil
8vm8: celkem obsáhly záběr mu radíte - HTML, CSS, JS, PHP, JAVA....pokud by měl dělat vše tak buď by byl superman, nebo by v podstatě neuměl nic a nebo od každého jen úvod ;)
xROAL
Profil
Zechy:
Je síce pravda že s objektovým prístupom to môže byť o niečo prehľadnejšie, nakoľko každá metóda, resp. funkcia má svoju danú úlohu a hotovo. Avšak, ak si aj samotný procedurálny kód napíšeš prehľadne a do aplikácie nevŕta niekoľko ľudí, tak sa v tom sám vyznáš. A pokiaľ nie, tak dosť možne niekde robíš chybu.

Nedávno som sa skúšal hrať s objektami ale moc ma to neoslovilo. Príde mi jednoducho zbytočné dávať tam niečo navyše keď to tam byť nemusí a bude to fungovať úplne tak isto. Samozrejme, to je všetko o osobných preferenciách.
aDAm
Profil
xROAL:
jak složité aplikace touto metodou děláš? Začínal jsem takhle ale nějak si nedovedu představit že bych funkcema apod řešil rozsáhly informační systém či nějaký eshop.
Kcko
Profil
aDAm:
Ono se to taky nedá řešit. Když jsem v OOP nedělal tak jsem si taky myslel to samé co xROAL. Pokud k tomu časem nedojde a nepochopí tak se zasekl v programování nebo píše jen malé low-end věci.
xROAL
Profil
aDAm, Kcko:
Ako som už aj skôr písal, OOP pre mňa nemá využitie a momentálne v ňom skutočne nevidím hlbší zmysel, nakoľko je pravda že nerobím nijaké rozsiahle a komplikované aplikácie. Skúšal som sa s tým hrať ale pre jednoduchšie weby je to podľa môjho názoru len príťaž.
Záleží to na každého preferenciách akou cestou sa vydá. Som toho názoru že aj klasickým spôsobom sa dajú realizovať komplexnejšie aplikácie. Nebudem však ani popierať že s OO prístupom to môže byť jednoduchšie, lepšie či všeobecne výhodnejšie v akomkoľvek smere - to že ja nepoužívam OO prístup neznamená, že je zlý. Prezentujem len svoj postoj k veci.

Když jsem v OOP nedělal tak jsem si taky myslel to samé co xROAL.
Môj sa názor sa časom môže rovnako zmeniť, ak sa dostanem do situácie kedy uvidím, že OOP je predsa len lepšie na riešenie danej problematiky. ;)
8vm8
Profil
aDAm:
Html, CSS, se dá naučit za chvíli. Navíc sám píše, že už se HTML a CSS učil. Když se místo javascriptu naučí jQuery, tak si to taky docela zjednoduší. PHP a JAVA jsou tedy ty nejtěžší záležitosti. Podle mě se Javu pro jednodušší projekty nemusí ani učit. Takže to nejtěžší na naučení bude PHP.
_es
Profil
8vm8:
Když se místo javascriptu naučí jQuery, tak si to taky docela zjednoduší.
Nezjednoduší, ale skomplikuje: Časté potíže, zajímavosti a poučné debaty » Co vlastně je jQuery?. Mnoho dotazov, aj na tomto fóre, vznikajúcich z mylného dojmu, že jQuery je programovací jazyk, to potvrdzuje.
muflix
Profil *
No určitě nějaký framework. Na větších projektech pracuje více lidí a je potřeba nějaká standardizace a zvýší se i bezpečnost. Nebo zkusit exotiku jako Rails (Ruby), Django (Python), Grails (Java).. s hostingem by problém být nemusel jelikož větší projekty si zaslouží vlastní VPS. Já se teď učím Rails a PHP budu používat jen na malé víceméně statické stránky. Do budoucna možná Grails aspoň se seznámim lépe s Javou.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0