Autor Zpráva
neviemheslo
Profil *
Zdravím,
má zmysel využívať nejaký css framework? Ak áno, ktorý je najlepší?

// mne sa zatiaľ najviac pozdáva css less
Jan Tvrdík
Profil
neviemheslo:
less není framework, ale jazyk, který se kompiluje do CSS. Framework je např. Bootstrap.
neviemheslo
Profil *
zle som to pochopil, tak má zmysel využívať niečo také?
Jan Tvrdík
Profil
neviemheslo:
Obecně ano, ač nevím, zda se ptáš na preprocesor nebo framework. To jsou dost rozdílné věci, každá usnadňuje práci jiným způsobem. Zatímco CSS preprocesor se hodí v podstatě všude, tak vhodnost použití frameworku záleží na projektu.
neviemheslo
Profil *
mal som na mysli prepocesor, výhodu frameworku ako bootstrap zatiaľ vidím iba vtom, že výsledok je responzívny
preca1
Profil
neviemheslo:
Shrnutí mého názoru: jak kdy.

Co vytváříš - komplexní aplikaci pro nadnárodní firmu, kde musíš dodržovat jasný designový pravidla, nebo fanouškovskou stránku tvýho klubu, která bude obsahovat 3 podstránky? Co ti chybí v CSS, že potřebuješ preprocesor?

Obecně by programátor měl znát různý nástroje a pak pro každý problém použít správný nástroj - nemusíš vždycky použít všechno a nemusíš chodit na vrabce s kanónem.
Doporučuju se seznámit s různými preprocesory (SASS, LESS, Stylus, ...), zjistit, jaký je v čem lepší (ne všechny umí stejný věci; jak dlouho bude trvat oprava chyby, kterou najdeš? Když budeš potřebovat poradit, kde všude ti poradí?) (možná někde na netu najdeš srovnání od někoho zkušenějšího) a v budoucnu se budeš moct rozhodnout, jestli nějaký / který zvolit.
Uvědom si, že s preprocesorem je spojená určitá režie - musí ho něco spustit (např. node.js) a s tím ti vzniká další místo, kde můžou vzniknout problémy. Pokud se tvoje aplikace nějak builduje*, pravděpodobně budeš chtít kompilaci zabudovat i do buildu, což zase nemusí bejt triviální (místo obyčejnýho kopírování souborů máš už nějakej životní cyklus buildu).
Zvážil bych taky podporu v různých vývojových prostředích - např. IDEA 11 má občas problémy se syntaxí LESSu, špatně zarovnává kód a ne všechno napoví.

Osobně bych asi preprocesor na malou stránku nepoužil - vystačim si s CSS a pro těch pár užitečnejch funkcí (proměnný, mixiny) mi nestojí za to se s tim patlat. Tohle je ale můj názor a zkušenost a ty budeš mít jinou, takže si to vyzkoušej a uvidíš.

*Má někdo lepší českej výraz?
margin
Profil *
preca1:
*Má někdo lepší českej výraz?
build, pokud se překládá, tak jako sestavení
final
Profil
preca1:
samozrejme na jednoduchý web by to nemalo zmysel a čo sa týka sass-u, stylus-u tak ani jeden nemá pre mňa dostatok funkcií :)

ďakujem všetkým
Kcko
Profil
final:
Sass pro tebe nemá dostatek funkcí? Zmiňoval jsi Less, ten Ti přijde lepší? V čem? Víš o možnosti SCSS, tj. Sass + Compassu?

Bez preprocessoru bych si nedokázal představit kódování ani jednoduchého webu a rozhodně nesouhlasím s [#6] preca1
s jeho posledním odstavcem. I pro těch "pár funkcí a mixinů" a hlavně pro dalšího jeho vlastnosti se použití hodí vždy.
Jan Tvrdík
Profil
Ono hlavně dneska je ta bariéra pro nasazení CSS preprocesoru strašně nízká. Konkrétně
1) Nainstalovat Node.js
2) Nainstalovat preprocesor jedním příkazem přes npm
3) Použít nějaký nástroj na watchování, ať už chytrý editor (např. WebStorm/PhpStorm) nebo nějakou triviální utilitku.

a pak už jen edituji např. less soubor a při každém uložení se vedle vytvoří automaticky zkompilovaný CSS soubor.
Str4wberry
Profil
Asi hlavní nevýhody jsou, že se člověk může odnaučit normální CSS a stane se závislý na nějakém dalším nástroji — dlouho jsem se proto CSS preprocesorům z tohoto důvodu bránil.

Když jsem si ale uvědomil, že stejně jsem v podstatě závislý na Emmetu nebo živém náhledu, tak proč si neulehčit práci ještě CSS preprocesorem.
Chamurappi
Profil
Interní styly v HTML stránce to umí také přežvýkávat?
Styly nastavované skriptem stejně mixiny využívat nemůžou.
Asi netvořím s CSS dostatečně složité věci, abych něco takového ocenil. Jen weby a části webů :-)
Kcko
Profil
Chamurappi:
Asi netvořím s CSS dostatečně složité věci, abych něco takového ocenil. Jen weby a části webů :-)
Když se dívám na webylon tak skutečně ne. Až budeš kódovat projekt o 40 specifických podstránkách, tak se Ti možná preprocesor šikne.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0