Autor Zpráva
Pali
Profil *
celkom som nepochopil dtd, mohol by mi to niekdo laickejsie vysvetlit thnx
Pali
Profil *
a este jake verzie html su???
Pali
Profil *
a este nieco o tych verziach som zabudol som lama viem ale kazdy nejak zacinal...:-)
Pali
Profil *
a este nieco o tych verziach som zabudol som lama viem ale kazdy nejak zacinal...:-)
Timy
Profil
všechno najdeš na www.w3c.org

dtd je document type definition (tak nějak se to píše), verzí je dost
html2 (html1 myslím neměla, respektive ji nemůžu najít, ale měla by mít, když se tak zamýšlím:-/)
html3.2
html4
html4.01 (frameset, transitional, strict)
xhtml 1.0 (frameset, transitional, strict)
xhtml 1.1
xhtml 2 ještě pokud nemá, je ještě v návrhu

teď by mě ještě zajímalo, kolik jsem toho popletl, v těch historických verzích se moc nevyznám
Pali
Profil *
aky je rozdiel medzi xhtml a html?
Timy
Profil
Pali
xhtml je přísnější než html, musíš uzavírat všechny značky, všechny tagy a atributy psát malými písmeny atp. O výhodách a nevýhodách se tady vedly velkolepé pře, takže pohledej a pak se rozhodni, jestli je pro tebe xhtml výhodné nebo není.
Timy
Profil
Pali
Jinak kdyby jsi se chtěl podívat, tak tady http://www.w3.org/TR/html4/sgml/dtd.html máš dtd html 4.01 strict
Pali
Profil *
hmm dik len skoda ze je to po anglicky nemas nieco o tychto verziach nieco popisane aj po cesky alebo slovensky dik
Chamurappi
Profil
Trocha teorie:
HTML 1.0 žádnou DTD nemělo, neb nebyla ani specifikace. Timův výtvor totiž dost drsně porušoval SGML standard dovyvinutý pár let před vznikem webu jeho kolegy v CERNu.
HTML 2.0 spravovala IETF, již mělo svoji DTD.
HTML 3.0 se zaseklo na jakémsi bodě (prý mrtvém) a jelikož tenkrát W3C ctilo pravidlo převzaté z IETF, že po půl roce nečinnosti návrh propadne, propadlo = nikdy nebylo dokončeno. Toto pravidlo již W3C nectí, aby nemuselo věci rychle dokončovat.
HTML 3.2 většinu z HTML 3.0 odfiltrovalo a přidalo prezentační elementy a atributy.
HTML 4.0 velkou část z HTML 3.2 zavrhlo a obnovilo spoustu věcí z HTML 3.0. Důraz je kladen na oddělení prezentační a obsahové části. Nabízí tři DTD:
a) striktní (strict) bez zavržených částí jazyka, atributu target a rámců, při čemž zavržené jsou kromě prezentačních i některé sémantické a strukturální elementy a atributy.
b) přechodná (transitional), ta je taková normální, celkem netýrající.
c) rámcová (frameset), ta je pro rámce z jiného světa, neb tamní konstrukce fungují jen díky toleranci prohlížečů.
HTML 4.01 opravuje chyby HTML 4.0, má také 3 DTD a slibuje, že následující verze HTML budou kompatibilní.
XHTML 1.0 se vydává za následovníka HTML a díky tomu, že je aplikací XML, není kompatibilní s HTML 4.01. Nabízí tři DTD, které jsou víceméně shodné s DTD HTML 4.01. Prezentační elementy neruší (i přesto, že zbytek světa houževnatě papouškuje, že ruší).
XHTML 1.1 je puzzle z modulů velmi podobné Strict DTD z HTML 4 s nepřehlednou a těžko rozluštitelnou výchozí DTD. Je taková proto, aby si mohl webmaster snadno napsat vlastní :-)
XHTML 2.0 nebude mít nejspíše povinný <!doctype>, nebude zpětně kompatibilní, zatím pro něj neexistuje DTD.
HTML 5.0 dělá WHAT WG, ne W3C. Bude užívat <!doctype> jen jako přepínač režimů prohlížečů, nikoliv k validaci, neb jeho pravidla nejsou vyjádřitelná v DTD.

- pro výše uvedené platí, že HTML 2 až HTML 4.01 je aplikací SGML a že všechna XHTML jsou aplikací XML.
Prohlížeč se nemá řídit tím, jaký je na začátku <!doctype>, ale MIME typem posílaným v HTTP hlavičce. Bez ohledu na verzi HTML bude při typu text/html nakládáno s dokumentem jako s HTML. Ovšem nikdy podle existujících specifikací W3C. O obsah zvolené DTD se HTML prohlížeč nezajímá. Při MIME typu z rodiny XML (třeba application/xml) se prohlížeč rozhoduje, jak s dokumentem naloží, podle jmenného prostoru v atributu xmlns, také není <!doctype> rozhodující. Spousta prohlížečů XHTML vůbec nezná, nevyjímaje majoritní Explorer.

Trocha praxe:
Umíš-li alespoň základy HTML, je ti validace k ničemu. Bude-li ti HTML kód fungovat stejně v Exploreru, Mozille a Opeře, pak je v pořádku.
Užiješ-li některý z vybraných <!doctype>ů na prvním řádku, prohlížeč se může přepnout do jiného vykreslovacího režimu a jinak interpretovat CSS vlastnosti (což ovšem nemá vůbec žádnou souvislost s tím, co v DTD je!). Je-li pro tebe toto přepnutí nežádoucí, můžeš se na celý <!doctype> v klidu vykašlat. Drtivá většina existujících webů <!doctype> nemá a lze očekávat, že budou v pohodě fungovat i v budoucích prohlížečích. Nebudou-li, bude to vinou těch prohlížečů.
thingwath
Profil
DTD není pojem který by ztrácel význam mimo svět HTML a XHTML, naopak. Pokud se bavíme o HTML stránkách, pak mě nenapadá k čemu jinému než přepínání vykreslovacích režimů to v praxi použít aby to mělo nějaký význam...
Timy
Profil
Pali
hmm dik len skoda ze je to po anglicky nemas nieco o tychto verziach nieco popisane aj po cesky alebo slovensky dik -- není třeba okamžitě házet flintu do žita http://www.w3.org/2003/03/Translations/byLanguage?language=cs


Chamurappi
pro výše uvedené platí, že HTML 2 až HTML 4.01 je aplikací SGML -- tady byla chyba, předpokládal jsem, že html1 bylo taky aplikací SGML a tak by své dtd mělo mít. Ale na w3c jsem ho právě nenašel, ač jsem specifikaci kupodivu četl (je krátká:-), ale už ji zase nemůžu najít:( w3c mi přijde docela nepřehledné.
thingwath
Profil
Nepřehledné, hm, tak to nejsi sám :-)
Meldo
Profil
Chamurappi
krasne popísané.

pridavam este jeden clanok o tvorbe <!DOCTYPE>
staršie ale pekné. http://www.kosek.cz/clanky/tipy/qa02.html
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0