Autor Zpráva
mencik
Profil
Všiml jsem si, že pokud je text <ALT> v popisu obrázku delší, než je široký obrázek, tak se text vůbec pod obrázkem nezobrazuje. Nějaké <br> zobrazení nepomůže.
Protože to <alt> je tam stejně jen pro roboty - tak se ptám - je to tam ve skutečnosti pro roboty čitelné, i když se to lidem nezobrazí?
Nebo - jde to nějak ošéfovat, aby se ten text v <alt> normálně podle šířky obrázku zalamoval?
weroro
Profil
mencik:
Protože to <alt> je tam stejně jen pro roboty
Nie iba pre nich. ALT slúži aj čítačkám obsahu pre zrakovo postihnutých návštevníkov.
Joker
Profil
mencik:
Všiml jsem si, že pokud je text <ALT> v popisu obrázku delší, než je široký obrázek, tak se text vůbec pod obrázkem nezobrazuje.
To je nepřesné tvrzení.

V první řadě může záležet na prohlížeči, třeba IE10 se takhle nechová.

K tomu „než je široký obrázek“: Těžko může neexistující obrázek mít nějakou šířku. Pokud nemá nastavené rozměry samotný ten prvek <img> a obrázek neexistuje, prvek se roztáhne tak, aby pojal celý alt-text.
Když prvek <img> rozměry nastavené má, alt-text se pochopitelně ořeže podle nastavených rozměrů (přičemž například zmíněný IE10 text zalamuje tak, aby vyplnil plochu obrázku). Tak se ale chová i jakýkoliv jiný* prvek s nastavenými rozměry. Jediný rozdíl je, že u jiných prvků jako třeba <div> se chování v takové situaci dá určit CSS vlastností overflow, zatímco na obrázek jako replaced element se vlastnost overflow nevztahuje.

Protože to <alt> je tam stejně jen pro roboty
a třeba pro zrakově postižené, jak zmiňuje weroro, a taky třeba pro mě, když na stránku koukám z mobilu (mám vypnuté obrázky).

tak se ptám - je to tam ve skutečnosti pro roboty čitelné, i když se to lidem nezobrazí?
Ano, roboti to budou číst z kódu stránky, ne z grafické prezentace.

* blokový, řádkovým prvkům nejde nastavit rozměry.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: